01 بهمن 1398/ ۲۶ جمادى الأولى ۱۴۴۱
شناسه خبر : 68016
1398,دوشنبه 17 تير09:54
اشتراک گذاری در:
عکس روز

خانه جانباز شیمیایی بزرگترین مجموعه فرهنگی شهر شد


مسئول مجموعه فرهنگی، اجتماعی شهید هاشمی گفت: پدر من جانباز شیمیایی بود که در یک خانه زندگی می‌کرد. بعد از شهادت او خانه را تبدیل به حسینیه کردیم.

ماجرای خانه جانباز شیمیایی که بزرگترین مجموعه فرهنگی شهر شد

مسلم هاشمی مسئول مجموعه فرهنگی شهید هاشمی است. او با اشاره به این مجموعه گفت: نام مجموعه ما مجموعه فرهنگی-اجتماعی شهید هاشمی است که با پشتیبانی موسسه خیریه امام حسن مجتبی(ع) فعالیت دارد. مجموعه ما در زمینه کارهای تربیتی هم فعال است. در خصوص ترویج سبک زندگی اسلامی و قرآنی فعالیت داریم. در واقع تلاش داریم تا مشکلات روز مردم را در مسائل آسیب پذیر خانواده‌ها از جمله معیشت حل کنیم.

وی افزود: پدر من جانباز شیمیایی بود که در یک خانه زندگی می‌کرد. بعد از شهادت او خانه را تبدیل به حسینیه کردیم. بعد حسینیه کم کم گسترش داده شد و تبدیل به مجموعه فرهنگی شد. پدرم شهید صالح هاشمی در سال 77 به شهادت رسید. او در والفجر8 شیمیایی شده بود. در زمان حیاتش دوست داشت که ما فرزندانش در راه کارهای خیر و فرهنگی باشیم. هرچند تا وقتی زنده بود ما در این راه نبودیم اما شهادتش نقطه عطفی برای ما شد و خدا لطف کرد تا در این راه قدم گذاشتیم. حسینیه اول 40 متر بود اما الان نزدیک به 500 متر است. با کمک امام حسن مجتبی(ع) هزینه‌ها توسط خیرین تأمین می‌شود.

مسئول این مجموعه فرهنگی که رد شهرستان ملارد فعال است گفت: فعالیت‌هایی در خصوص اقشار آسیب پذیر که خانواده بی‌سرپرست در شهرستان هستند، داشته‌ایم. حدود 1080 خانواده بی‌سرپرست در سطح شهرستان تحت پوشش مجموعه ما قرار گرفته‌اند. خانواده‌های بی‌سرپرست به خانواده‌هایی اطلاق می‌شود که پدر خانواده فوت کرده و مادر به همراه فرزندان صغیر در خانه امورات می‌گذرانند. از مسائل پزشکی شان گرفته تا معیشت و فرهنگی و تحصیلات فرزندان را پیگیری می‌کنیم.

وی افزود: ما دو مشکل اساسی در میان خانواده‌ها داریم که برای رفع آن تلاش می‌کنیم. یکی فقر معیشتی  مردم است و دیگری فقر فرهنگی. بیش از 500 هزار نفر جمعیت در سطح شهرستان داریم. بحث آسیب‌های اجتماعی همچون مواد مخدر و اعتیاد و طلاق و ... وجود دارد. اگر روی سطح فرهنگ خانواده‌ها و آگاهی بخشی آنان کار شود دیگر کمتر سمت این آسیب‌ها می‌روند. بهترین سبک کمک به مردم در راه بر طرف کردن فقر فرهنگی همین ترویج زندگی قرآنی است که تا کنون خیلی جواب داده است.

هاشمی با اشاره به فعالیت‌های آموزشی در مجموعه گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی برای خانواده‌ها و کلاس‌های قرآنی برای ایتام با عنوان بچه‌های آسمانی از جمله فعالیت‌هاست. 300 تن از ایتام در کلاس‌ها حضور فعال دارند. حدود 100 نفر از آنان بیش از یک جزء از قرآن را حفظ شده‌اند. البته در میان این بچه‌ها حافظ کل قرآن هم داریم. حدود 400 چادر تهیه کرده و به بانوان تقدیم کرده‌ایم. این یک کار فرهنگی تشویقی برای تبلیغ حجاب بوده است. نزدیک به 200 جهیزیه به دختران دم بخت خانواده‌های تحت پوشش داده شده است. ماهانه به همه خانواده‌ها آذوقه داده می‌شود.

وی به حضور فعال ایثارگران و علاقمندان به شهدا در مجموعه فرهنگی توضیحاتی داد و افزود: یک شهید مدافع حرم به نام شهید رضا عباسی که جاویدالاثر است و حدود 10 جانباز مدافع حرم و چندین ایثارگر دوران دفاع مقدس داریم که همگی عضو مجموعه ما بوده و هستند. برگزاری شب خاطره و یادواره شهدا از جمله برنامه‌هایی در راستای بزرگداشت نام و یاد شهداست که هر از چند گاهی برگزار می‌کنیم. همچنین مراسم تشییع شهدا را با کمک بچه‌ها سعی می‌کنیم شکوهمند برگزار کنیم.  هر جا به مشکلی بر بخوریم از همین شهدا کمک می‌گیریم و همه جا را مزین به تصاویر این شهدا کرده‌ایم. معتقدیم کار توسط شهدا پیش می‌رود.

انتهای پیام/


منبع : تسنیم


جانباز شیمیایی     شهید هاشمی     شهادت                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.