شناسه خبر : 68052
سه شنبه 18 تير 1398 , 11:02
اشتراک گذاری در :
عکس روز

از زبان سفیر ایران در نیجریه؛

اقدامات انجام شده برای آزادی و درمان شیخ زاکزاکی

معاون‌ بین‌الملل مرکز دانشجویی حقوق بشر ایران در تماس تلفنی با سفیر ایران در نیجریه ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت شیخ زکزاکی خواستار پیگیری هرچه بیشتر در این باره شد.

سفیر ایران در نیجریه: اقدامات خوبی برای آزادی و درمان شیخ زاکزاکی انجام  شده است

سامان نیازی معاون‌ امور بین‌الملل مرکز دانشجویی حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران (صلح زیبا) در تماسی تلفنی با مرتضی رحیمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه ضمن ابراز نگرانی در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی، از اقدامات انجام شده سفارت ایران استفسار و خواستار پیگیری هرچه بیشتر در این خصوص شد.

وی در این تماس تلفنی افزود: نهادهای حقوق بشری نگران وضعیت سلامتی شیخ زکزاکی هستند و به نتایج اقدامات دیپلماتیک دستگاه دیپلماسی و سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیجریه چشم دوخته اند.

نیازی در ادامه با بیان اینکه اخیرا موسسه حقوق بشر صلح زیبا نامه ای به گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص وضعیت شیخ زکزاکی و یادآوری وظایف دبیرکل، به قلم و امضاء معاون حقوقی ارسال کرده است، اظهار داشت: قطعا اقدامات دیپلماتیک و رسانه ای هماهنگ و حساب شده ، می تواند برای حل این مناقشه مفید باشد.

وی در این تماس تلفنی از اقدامات صورت گرفته دیپلماتیک سفارت، از مرتضی رحیمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه قدردانی کرد.

مرتضی رحیمی در پاسخ به سخنان نیازی اظهارداشت: تاکنون اقدامات متعدد و خوبی برای آزادی و درمان شیخ ابراهیم زاکزاکی و همسرش از سوی طرف‌های مختلف انجام شده است.

وی ادامه داد: سفارت جمهوری اسلامی ایران نیز در چارچوب روابط سیاسی دو کشور و بر اساس دستور العمل‌های وزارت امور خارجه در همین راستا گامهای فشرده و مفیدی برداشته و با جهات مختلف در تماس و گفتگو بوده است.

سفیر ایران افزود: در نتیجه این گفت‌وگوها و اقدامات مقامات نیجریه‌ای با پذیرش یک تیم پزشکی برای معاینه شیخ و همسرش گامی موثر در جهت فراهم کردن زمینه معالجه آنها بر اساس تشخیص تیم پزشکی در خارج از نیجریه برداشته اند که مورد استقبال جمهوری اسلامی نیز قرار گرفت. بر مبنای اطلاعات منتشره هم اکنون چندی است که تیم پزشکی گزارشش را داده و وکلای شیخ آنرا تنظیم کرده تا به دادگاه ارائه کنند.

رحیمی تصریح کرد: وکلای شیخ زکزاکی، فرزند شیخ و دیگران دنبال تشکیل هر چه سریعتر دادگاه هستند تا گام بعدی که رای به آزادی شیخ و همسرش برای درمان در خارج از کشورست برداشته شود.‌ انتظار می‌رود با پیگیری‌های جاری این امکان هرچه زودتر فراهم شود.

وی افزود: بر همین اساس سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در این خصوص با اشاره به اقدامات وزارت خارجه و دیدار آقای مهدی آقاجعفری دستیار وزیر و مدیر کل آفریقا با کاردار نیجریه در تهران پیگیری موضوع را مورد تاکید قرار داد.

سفیر کشورمان در پایان ضمن تشکر از تماس سامان نیازی و پیگیری های موسسه صلح زیبا یاد آور شد: لازمست از نهادهایی که در این راستا و اساسا برای حل مشکلات جامعه شیعیان نیجریه با دولت این کشور تلاش می کنند، تشکر شود و امید است آنها از دعای خیر خویش نیز برای گشایش بیشتر در این امر دریغ نورزند.

به نقل از فارس

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi