شناسه خبر : 68110
شنبه 22 تير 1398 , 15:00
اشتراک گذاری در :
عکس روز

عادت‌های اشتباه برای لاغر کردن

برخی از عملکردهای اشتباهی که هنگام کم کردن وزن مرتکب می‌شوید. دقت کرده و اینها را انجام ندهید!

سعیده نام آور (کارشناس علوم تغذیه و ارشد مشاوره) - قرص‌های لاغری، رژیم‌های پاکسازی و گجت‌های ورزشی مُد روز شما را به هدفی که دارید نمی‌رسانند. در واقع اغلب این‌ها بیشتر مضرند تا مفید؛ اما فقط همین نیست! توصیه‌های نادرست می‌توانند سبب شوند سلامتی‌تان آسیب جدی ببینید و از تلاش‌های بی‌نتیجه، خسته و ناامید شوید.

 برخی از عملکردهای اشتباهی که هنگام کم کردن وزن مرتکب می‌شوید.

دقت کرده و اینها را انجام ندهید!

laghar.jpg

 

 * چند بار در روز خود را وزن کردن

پژوهش‌ها نشان می‌دهند هر روز یا دست‌کم هر هفته خود را وزن کردن کمک می‌کند اندک افزایش وزنتان ناگهان جمع نشود و تبدیل به عدد بزرگی نشود؛ اما چند بار طی یک روز خود را وزن کردن می‌تواند تبدیل به یک وسواس نسبت به عددهای ترازو شود. بهترین کار این است که بیشتر از یک بار در روز خود را وزن نکنید، که معمولاً باید صبح به محض بیدار شدن از خواب باشد. وزن طی روز نوسانات قابل توجهی دارد که محتوای سدیم رژیم غذایی‌تان، آخرین بار کِی غذا خوردید، آخرین بار کِی دفع داشتید و اینکه آیا غذای حجیمی خورده‌اید در آن دخیل‌اند. وزن خانم‌ها طی ماه نیز به دلیل سیکل قاعدگی نوسان دارد. همچنین یادتان نرود که وزن بدن چیزی از ساختار بدنی‌تان فاش نمی‌کند. ابزار بهتری که می‌توانید از آن برای سنجش میزان چربی بدنتان کمک بگیرید کالیپر است. پس این‌قدر نسبت به ترازو حساسیت به خرج ندهید!

* زیاد جلوی آینه رفتن و ایستادن

هر عملی که روحیه شما را تخریب یا تضعیف کند، در مسیر کاهش وزن نباید آنها را انجام داد

 

 * وسواس نسبت به کالری شماری

  عادات سالم تغذیه‌ای و ورزشی برای خود ایجاد کنید که بتوانید با آنها زندگی کنید و فواید بلندمدتی برای سلامتی روح و جسمتان داشته باشند. یعنی اندازه های رژیم خود را به طور تقریب نزدیک به توصیه رژیم درمانتان انجام دهید. ولی وسواس کالری شماری پیدا نکنید. دقت کنید ولی با وسواس شدید نه!

 

 * نوشیدن نوشابه‌های رژیمی

 

  نوشابه‌های رژیمی ممکن است بدون کالری باشند؛ اما از تأثیر شیرین‌کننده‌های مصنوعی این نوشابه‌ها بر میکروبیوم روده‌ها بی‌خبریم. برخی مطالعات نشان می‌دهند این شیرین‌کننده‌ها می‌توانند میکروبیوم روده را جوری تغییر دهند که مقاومت نسبت به انسولین ایجاد کنند و این به ضرر سلامت متابولیسم‌تان است. مطالعه‌ای دریافته افرادی که بیشتر از نوشابه‌های رژیمی استفاده می‌کنند نسبت به بقیه، چربی شکمی بیشتری دارند و وزنشان نیز بالاتر است.

* نوشیدن دلستر دائمی و یا دوغ به امید کم کالری تر بودن

این نوشیدنی ها نیز کالری خاص خود را دارند و اجازه لاغری به شما نمی دهند.

 

 * حساسیت زیاد نسبت به قند تا حدی که حتی میوه از رژیم غذایی حذف شود

 

  رژیم‌های کم کربوهیدرات که بدن را وارد فاز کتون‌زدگی می‌کنند این روزها شهرت زیادی دارند. طرفداران این نوع رژیم‌های غذایی عقیده دارند باید از مصرف هرگونه سبزی و میوه‌ی نشاسته دار پرهیز کنند و چربی زیاد و پروتئین در حد متوسط بخورند. خوردن میوه تقریباً در این رژیم‌ها منع شده است به جز مقدار کمی تمشک؛ اما شواهدی وجود ندارد که خوردن میوه‌های فیبردار علی‌رغم قند طبیعی که دارند منجر به افزایش وزن شوند. در واقع پژوهش‌ها حاکی از آن هستند افرادی که میوه و سبزی فراوان می‌خورند شاخص توده‌ی بدنی‌شان پایین‌تر است. محدود کردن قندها کمتر از 100 گرم در روز، باعث کتوزیس و مسمومیت و تجزیه پروتئین ها می شود.

 

* خوردن خورشت بیشتر بجای برنج و نان

کسی که به جای برنج و نان، خورشت بیشتر می خورد اصلا" لاغر نمی شود. چون خورشت قسمت چرب غذاست.

 

* تا آخر رژیم و عمر برای لاغر شدن خوردن یک کوه سالاد درست نیست

شما برای لاغری باید سعی کنید معده خود را کوچک کنید.

 

*  اصلاً  لب به غذاهای ناسالم نزدن

 

  اگر سعی در کاهش وزن داشته باشید ممکن است نسبت به تمام غذاهایی که نمی‌توانید بخورید حساس شوید. گاهی و در ماه شاید یک خطای کوچک، اشکالی ندارد اما سعی کنید آب که از سر گذشت چه یک وجب و چه صد وجب نشود! خلاف غذایی باید هرچه کوچک تر باشد و نگوییم این بار که رژیم را شکستیم. یقینا"  ته لیوان نوشابه خوردن، وزن را کمتر خراب م یکند تا 2 لیوان!

 

* زیاد تمرین هوازی انجام دادن نسبت به تمرین قدرتی

 

خیلی وقت‌ها خانم‌ها در تلاش برای کاهش وزن، بیشتر تمرکز خود را روی تمرینات هوازی می‌گذارند تا تمرینات قدرتی. باور این افراد بر این است که ورزش‌های هوازی بیشتر کالری می‌سوزانند و نهایتاً کاهش وزن بیشتری به دنبال خواهند داشت. این درست است که تمرینات هوازی با شدت متوسط کالری سوزی بیشتری نسبت به همان اندازه تمرینات قدرتی دارند؛ اما شما برای عضله‌سازی به تمرینات قدرتی هم نیاز دارید. یادتان باشد این وزن بدنتان نیست که اهمیت دارد بلکه ساختار بدنی‌تان مهم‌تر است. شما با تمرین هوازی هم چربی می‌سوزانید و هم عضله؛ اما تمرین قدرتی کمکتان می‌کند عضلات خود را حفظ کنید و هم‌زمان چربی بسوزانید. پس این‌قدر به تمرین هوازی توجه نشان ندهید که وقت و انرژی برای تمرین قدرتی برایتان باقی نماند. فراموش نکنید که عضله در زمان استراحت کالری می‌سوزاند، پس عضله بسازید و سود ببرید!

 

* رژیم به تنهایی و سخت

برای لاغری ورزش و رژیم با هم جواب می دهند نه به تنهایی. باید هر دو را با هم انجام داد وگرنه نتیجه نمیتوان گرفت

 

* هی رژیم گرفتن و تجربه کردن رژیم های مختلف و رها کردن

کسانی که مکررا"  رژیم را بشکنند و رژیم دیگری بگیرند، بدنشان سازگار شده و دیگر به رژیم جواب نمی دهند!

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi