01 مهر 1398/ ۲۴ محرم ۱۴۴۱
شناسه خبر : 68962
1398,شنبه 26 مرداد12:02
اشتراک گذاری در:
عکس روز

مردم پاوه از اصغر وصالی کمک خواستند


پاوه تنها یک نام نیست که جلوه‌های زیبا و بکر یک شهر تاریخی و کوهستانی را تداعی کند، بلکه بخشی از هویت حماسی این مرز و بوم است. در روزگاری این شهر آماج حملات دشمنان و بدخواهان این ملت و مملکت قرار گرفت و تا آستانه سقوط پیش رفت، اما به همت یاران خمینی آن را از کام دشمن بیرون کشیدند و مزدوران بیگانه پرست را ناکام گذاشتند.

نام سردار شهید اصغر وصالی با پاوه گره خورده است. او در پاوه رشادت‌های زیادی از خود نشان داد. اسماعیل برادر اصغر وصالی نیز در غائله کردستان همراه وی بود که حین کمک‌رسانی به مجروحان به شهادت رسید. امیر وصالی برادر دیگر اصغر وصالی پیش از انقلاب فعالیت‌هایش را با شهید علیه رژیم پهلوی آغاز کرد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز فعالیت‌هایش را در سنگر دیگری ادامه داد تا انقلاب اسلامی پا بر جا بماند. برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های اصغر وصالی به سراغ برادرش رفتیم تا فعالیت‌های شهید برایمان بگوید. در ادامه متن گفت‌وگوی خبرنگار ما با امیر وصالی را می‌خوانید.

مردم پاوه از اصغر وصالی کمک خواستند

انجام فعالیت‌های سیاسی در قالب هیات

در دوران خفقان طاغوت، گروه‌هایی به نام فراماسونی فعال بودند. تفکر این گروه‌های انحرافی این بود که مردم هیچ وقت علیه نظام سلطه و حاکمیت ظلم قیام نکنند. آن‌ها معتقد بودند که باید ظلم بیشتر شود تا امام زمان (عج) ظهور کنند. در این دوران لزوم مبارزه سیاسی در جامعه احساس می‌شد. اصغر نیز از جمله کسانی بود که علیه این گروه‌ها به مبارزه پرداخت. در همین راستا اصغر هیات «مکتب هدایت» را راه‌اندازی کرد. در این هیات در کنار روخوانی و تفسیر قرآن به فعالیت‌های سیاسی علیه رژیم پهلوی می‌پرداخت.

از جمله فعالیت‌های اصغر علیه رژیم پهلوی می‌توان برهم زدن جلسات روحانیان وابسته به شاه، ترور طاهری رئیس سازمان امنیت ضدخرابکاری، آتش زدن مرکز آبجوسازی مجیدیه نام برد. در پی فعالیت‌های وی، ساواک منزل اصغر را زیر نظر گرفت تا اینکه پس از ۲ ماه وی را دستگیر کردند. آن‌ها ابتدا برای اصغر حکم اعدام صادر کردند، اما مدتی بعد حکم آن را به ۱۵ سال حبس تغییر دادند. اصغر در زندان شکنجه‌های زیادی می‌شد، اما با این حال او حتی در زندان هم فعالیت‌های انقلابی می‌کرد. او برای اینکه دوستانش شکنجه نشوند، بسیاری از کار‌ها را گردن می‌گرفت. اصغر معتقد بود که مدیریت یعنی حکومت بر قلب‌ها.

مردم پاوه از اصغر وصالی کمک خواستند

اصغر پس از آزادی شکنجه‌گران را شناسایی و دستگیر کرد

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اصغر از زندان آزاد شد و گروه اطلاعات و شناسایی راه انداخت تا تمام شکنجه‌گران ساواک را پیدا و دستگیر کند. مدتی بعد از پیروزی انقلاب، فتنه‌هایی در گنبد کاووس و گرگان رخ داد، اصغر به همراه نیروهایش اولین گروهی بودند که وارد آنجا شدند، عاملان این فتنه را شناسایی و متلاشی کردند.

پس از غائله گنبد کاووس و گرگان، نیرو‌های ضدانقلاب به کردستان هجوم آوردند. آن‌ها تصمیم داشتند تا کردستان را از خاک ایران جدا کنند. از آنجا تعداد نیرو‌های اصغر کم بودند، او به همراه ابوشریف فرمانده سپاه، یک گروه تشکیل دادند. این گروه دومین گروهی بود که وارد کردستان و سنندج شد. نیرو‌های مردمی هم با این گروه همراه شدند تا مقابل نیرو‌های ضدانقلاب بایستند. اصغر در ابتدا نیرو‌ها را به سنندج برد و شهر را محاصره کرد. اینگونه امنیت به سنندج بازگشت.

قابل ذکر است که در کردستان و سنندج گروه‌های مخالف نظام نظیر حزب دموکرات به رهبری قاسملو، حزب توده به رهبری سرگرد عباسی و شاخه حزب دموکرات کومله به رهبری اشرف دهقان که از چریک‌های فدایی و از زندانیان سیاسی زمان شاه بود، حضور داشتند. قاسملو در زندان با اصغر آشنا شده بود و او را می‌شناخت.

گروه وصالی ابداع کننده پیشانی‌بند منقش به نام ائمه هستند

مریوان دومین شهری بود که اصغر ماموریت یافت تا امنیت آنجا را تامین کند. او و نیروهایش در اردوگاهی مستقر شدند. در آنجا به دلیل اینکه نمی‌شد نیرو‌های خودی را از غیرخودی تشخیص داد، دستمال‌های سرخی بر گردن می‌بستند تا از این راه نیرو‌ها را شناسایی کنند. اسم این گروه «دستمال سرخ‌ها» معروف شد. بعد‌ها بر روی این دستمال یا حسین و یا زهرا نوشتند و کم کم به شکل پیشانی‌های رزمندگان درآمد.

مردم پاوه از اصغر وصالی کمک خواستند

اصغر برای ایجاد امنیت در مریوان، عملیات چریکی انجام داد. او با وجود امکانات ضعیف، شهر مریوان را از لوث وجود ضدانقلاب پاک شد. بعد از ۲۰ روز استقرار نیرو‌ها در پادگان مریوان، ابوشریف و شهید چمران و یک خانم خبرنگار (مریم کاظم‌زاده) وارد پادگان شدند. ابوشریف به اصغر ماموریت داد تا امنیت پاوه را نیز تامین کند. از سوی دیگر نیرو‌های ضدانقلاب که در سنندج، کامیاران و مریوان شکست خورده بودند، به رهبری دکتر عنایت به پاوه رفتند و آنجا را محاصره کردند. مردم پاوه از اصغر وصالی درخواست کرده بودند که به کمک‌شان برود. اصغر و نیروهایش که معروف به دستمال سرخ‌ها بودند، وقتی وارد پاوه شدند، تعدادی از نیرو‌های ضدانقلاب از ترس پا به فرار گذاشتند. اصغر در آنجا دست به عملیات زد. تعدادی از نیرو‌ها به شهادت رسیدند، اما سرانجام پاوه آزاد شد.

پس از آزادی پاوه، اصغر ماموریت یافت تا با حزب کومله، توده و ضدانقلاب در مهاباد کردستان مقابله کند. درگیری‌های زیادی میان نیرو‌های اصغر و گروه‌های ضدانقلاب رخ داد، اما سرانجام توانستند فرمانده نظامی کرد‌ها را اسیر کنند. وی پس از گفت‌وگو با اصغر از شاخه نظامی حزب جدا شد.

مردم پاوه از اصغر وصالی کمک خواستند

ابتکاری که کاخ پیشاهنگ جوانان را آزاد کرد

اصغر مرکز سپاه را در کاخ پیشاهنگ جوانان (مهاباد) تشکیل داد. یک مرتبه که نیرو‌های ضدانقلاب به آن‌جا حمله کردند، او در پشت بام لوله‌های بخاری کار گذاشت و هر بار از یک قسمت یک خمپاره شلیک می‌کرد. نیرو‌های ضدانقلاب گمان کردند که در محاصره هستند به همین خاطر عقب نشینی کردند.

نیرو‌های ضدانقلاب در مهاباد، خانم کاظم زاده همسر اصغر وصالی (خبرنگاری که همراه با چمران به پاوه آمده بود) را گروگان گرفتند. آن‌ها به مرکز سپاه در مهاباد زنگ زدند و گفتند که اگر از مهاباد نروید، این خانم را می‌کشیم. اصغر همراه با سردار محمد کوثری با یک جیپ آهو به داخل ساختمان حزب رفت و با اسلحه بر دهان رهبر حزب سیاسی عثمان خالد زد. اشرف دهقان رئیس حزب کومله از آنجایی که اصغر را می‌شناخت، دستور داد که هر چه سریع‌تر خانم خبرنگار را آزاد کنند. قاسملو رهبر حزب هم وقتی شنید که اصغر به سمت آن‌ها می‌رود، به سرعت فرار کرد.

انتهای پیام/


منبع : دفاع پرس


انقلاب اسلامی     کردستان     پاوه                                
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.