شناسه خبر : 69172
چهارشنبه 06 شهريور 1398 , 11:20
اشتراک گذاری در :
عکس روز

جانباز شهید حسن سماوانی از زبان همرزم جانبازش:

این جانبازشهید یک انقلابی تمام عیار بود

... یادم هست وقتی آشوبگران در خیابان ریخته بودند، او هم مثل خیلی از جانبازان در میدان حضور داشت. به شدت ولایی بود. همانند حاج حسن در میان جانبازان خیلی کم داریم؛ یعنی کسانی که خود را وقف نظام و انقلاب کنند. حاج حسن عاقبت هم به شهدا پیوست.

 

حسن سماواتی از جانبازان 70 درصد دوران دفاع مقدس، روز 30 مرداد ماه 98 به یاران شهیدش پیوست. او پس از جانبازی تحصیلات خودش را در رشته هنر در دانشگاه تهران ادامه داد. جانبازی که بعد از مجروحیت و از دست دادن هر دو پایش نه تنها گوشه نشین و کم کار نشد بلکه فعالیتش به مراتب بیشتر از قبل شد. در هر فعالیت اثرگذاری دستی بر آتش داشت. از ورزش گرفته تا سیاست و از محیط علمی گرفته تا هیأت همه او را می‌شناختند. حاج حسن دارنده مدال مسابقات پارالمپیک، پای ثابت هیأت‌های مسجد ارک، عضو فعال جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی، کارشناس ویلچر و جزو طراحان ویلچر در کشور بود.

https://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim/Uploaded/Image/1397/10/08/1397100816351878716252694.jpg

سردار مصطفی پرکره، جانباز 70 درصد نخاعی دوران دفاع مقدس از دوستان نزدیک حسن سماواتی است. پرکره متولد 1344 است. او در سال 61 و در عملیات بیت‌المقدس(آزادسازی خرمشهر) بین جاده اهواز و خرمشهر از ناحیه نخاع مجروح شد. او هم اکنون عضو هیأت مؤسس و عضو شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و مشاور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در امور جانبازان است. پرکره حالا در گفتگوی تفصیلی با تسنیم از همرزم خود که 32 سال دوستی با او را تجربه کرد و در غم از دست دادنش عزادار است، سخن می‌گوید. مشروح این گفتگو در ادامه می‌آید:

*از چه زمانی و چگونه با حسن سماواتی آشنا شدید؟

حدودا سال 62 بود که بعد از مجروحیتم با حاج حسن آشنا شدم. این آشنایی از محیط ورزشی ایجاد شد.  در تمرینات حسابی با هم دوست شده بودیم. اولین مسافرت خارجی هم که در تیم ملی پارالمپیک کره داشتیم، در شهر سئول و در سال 1988 مقارن با سال 1366 شمسی هم‌سفر بودیم. به طور کلی می‌توانم بگویم در این سی و چند سال تقریبا هفته‌ای یک بار چه به صورت حضوری و چه تلفنی با هم در تماس بوده‌ایم.

استادیوم کره جنوبی- از راست به چپ: شهید حسن سماواتی، جانباز مصطفی پرکره و پزشک تیم؛ دکتر محمد رحیم دهقان

*این فعالیت‌های ورزشی شهید سماواتی در چه زمینه‌ای بود؟

در رشته پرتاب دیسک، نیزه و وزنه قهرمان پارالمپیک بود. ما با خانواده‌ای در کره جنوبی آشنا شده بودیم. این موضوع متعلق به سال 66 است. یک زن و شوهر کره‌ای که ما را به خانه‌شان هم دعوت کردند. ما هم رفتیم تا جواب محبت‌هایشان را بدهیم. زن و شوهر معلم بودند. وقتی خواستیم برویم گفتم چند شاخه گل هم با خود ببریم. حاج حسن گفت: «گل لازم نیست من چند عکس امام همراهم دارم که با خود می‌بریم.» من گفتم: «عکس امام به چه کار این‌ها می‌آید؟» گفت: «بالاخره این‌ها مشتاقند که رهبر ما را ببینند.»

سال 1988-مسابقات پارالمپیک-سئول-منزل آقای کیم-جانباز مصطفی پرکره، شهید حسن سماواتی، کیم و جانباز محمد حسنی

یادم هست وقتی آنجا بودیم حاج حسن هنوز نماز عصرش را نخوانده بود و همانجا ایستاد به نماز. خانم یوران داشت با من صحبت می‌کرد که شوهرش با اشاره به همسرش گفت ساکت باش او دارد عبادت انجام می‌دهد. می‌خواهم بگویم حاج حسن در هیچ شرایطی از فرائضش دست برنمی‌داشت. محبت‌هایی که این کره‌ای ها از حاج حسن و دوستان دیدند، آن‌ها را مشتاق کرده بود.

 

*چطور جانباز شده بود؟

10 اسفند ماه سال 59 در آبادان از ناحیه هر دو پا مجروح شد. از جمله رزمندگانی بود که کار شکست حصر آبادان را آغاز کردند و در همین مسیر هم مجروح شد. تحلیلگران آمریکایی همان زمان‌ها گفته بودند که اگر آبادان تسخیر می‌شد تاکنون نظام جمهوری اسلامی سقوط کرده بود. به دلیل همین حساسیت موضوع هم بود که امام پیام داد حصر آبادان باید شکسته شود. حاج حسن هم جزو اولین نیروهایی بود که در این ماجرا ورود کردند و اقدام به شکست محاصره آبادان کردند.

حتی بعد از مجروحیتش هم با وجود اینکه دو پایش قطع شده بود، اصرار داشت در فعالیت‌های مربوط به جبهه حضور داشته باشد. در کارهای دفتری و یا درمانگاه در پشت خط مشارکت داشت و فعالیت می‌کرد. واقعا تا لحظه شهادت یک انقلابی تمام عیار بود.

 

کارشناس ویلچر شده بود. تا همین روزهای اخیر بنیاد شهید اگر می‌خواست با شرکت خارجی یا ایرانی قرارداد جدید ببندد، می‌گفتند آقای سماواتی باید در مورد آن نظر بدهد.

 

*ظاهرا درسش را بعد از مجروحیت دوباره ادامه داد؟

بله؛ در همه جا به شدت فعال بود. از محیط دانشگاه گرفته تا محیط‌های سیاسی. فوق لیسانس طراحی صنعتی از دانشگاه تهران داشت. در دانشگاه فعال بود. دبیر کل اتحاد دانشجویان دانشگاه تهران در دهه 70 بود. پایان نامه‌اش در رابطه با طراحی ویلچر بود با عنوان «الگوی مناسب ویلچر فعال برای جانبازان و معلولین» . کارشناس ویلچر شده بود. تا همین روزهای اخیر بنیاد شهید اگر می‌خواست با شرکت خارجی یا ایرانی قرارداد جدید ببندد، می‌گفتند آقای سماواتی باید در مورد آن نظر بدهد. تخصصش در این زمینه قابل اعتماد مسئولین بود.

اردو مسابقات جهانی فرانسه- جانباز مصطفی پرکره، جانباز محمد حسنی، جانباز داود سلیم ابادی و شهید حسن سماواتی که با پروتز مصنوعی ایستاده است

*چطور مسجد ارکی‌ها او را خوب می‌شناختند؟

جلسات چهارشنبه مسجد ارکش که همان کلاس بصیرت افزایی‌ بود ترک نمی‌شد. وقتی هیأت حاج منصور در مسجد شهدا در خیابان شهید محلاتی بود در آن شرکت می‌کرد تا وقتی هیأت به مسجد ارک آمد هم پای ثابت آن بود. پا منبری خیلی از علمابود. معتقد بود جوانان باید در هیأت‌ها درس گرفته و تربیت شوند. هم هیأت داری می‌کرد و هم در محیط دانشگاه فعال بود. در هیأت و برگزاری مراسم انقلابی هم کارشناس و پیش قدم بود. روحانی‌هایی را برای سخنرانی پیشنهاد می‌داد که صد درصد انقلابی باشند و اگر غیر از این بود به شدت مخالفت می‌کرد. الگوی تمام عیاری برای همه جانبازان بود.

*گفتید در محیط های سیاسی هم فعال بود. چطور فعالیت‌هایی در این زمینه داشت؟

حاج حسن هم عضو هیأت موسس جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی بود و هم عضو شورای مرکزی. فعالیت‌هایش بعد از جانبازی نه تنها کمتر نشد بلکه بیشتر هم شد. هیچوقت رنگ عوض نکرد و همیشه انقلابی ماند. در فتنه 88 و در فتنه 78 حضور داشت و با فتنه گران مقابله می‌کرد. یادم هست در بحث حمایت از مردم غزه در میدان فلسطین هم با پیامک‌هایی جانبازان را دعوت به حضور می‌کردیم. پای همه پیام‌هایمان نیز عنوان می‌کردیم: «جانبازان عاشورایی»؛ حاج حسن این نام را خیلی دوست داشت و به من تأکید می‌کرد که این عنوان را زیاد استفاده کنم.

 

هم عضو هیأت موسس جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی بود و هم عضو شورای مرکزی. فعالیت‌هایش بعد از جانبازی نه تنها کمتر نشد بلکه بیشتر هم شد. هیچوقت رنگ عوض نکرد و همیشه انقلابی ماند. در فتنه 88 و در فتنه 78 حضور داشت و با فتنه گران مقابله می‌کرد.

 

روز عاشورای سال 88 من در هیأت بودم که حاج حسن به من زنگ زد و ماجرای شلوغی را خبر داد. گفت: «خبر داری که دارند خیمه‌ها را آتش می‌زنند؟» وقتی خارج از محدوده مرکز شهر می‌رفتیم تا موبایل ها آنتن بدهد و با هم قرار و مدار بگذاریم. یادم هست وقتی آشوبگران در خیابان ریخته بودند، او هم مثل خیلی از جانبازان در میدان حضور داشت. به شدت ولایی بود. همانند حاج حسن در میان جانبازان خیلی کم داریم. یعنی کسانی که خود را وقف نظام و انقلاب کنند. حاج حسن عاقبت هم به شهدا پیوست.

*چه ضرورتی برای شرکت در این فعالیت‌ها احساس می‌کرد؟

این اواخر به دلایلی نمی‌خواستم کاندید شوم و در شورای مرکزی جمعیت جانبازان بمانم اما حاج حسن حتی با زبان شوخی هم که شده برایم خط و نشان می‌کشید تا قانعم کند که باید مشارکت داشته باشم. به من می‌گفت: «فکر می‌کنی تو برای چه زنده مانده‌ای و شهید نشده‌ای؟ حتما تکلیفی داری که باید امروز به عنوان جانباز انجام دهی. ما مسئولیت داریم پیام شهدا را که همان حمایت از رهبری است به جوانان برسانیم.»

 

جانبازان با رفتن حاج حسن در واقع یک علمدار را از دست دادند.

 

جانبازان با رفتن حاج حسن در واقع یک علمدار را از دست دادند. سماواتی نه تنها هیچ وقت مانند بعضی از سیاسیون از اهداف انقلابی عقب ننشست بلکه مشتاق‌تر از خیلی‌های دیگر پای کار بود و احساس مسئولیت زیادی می‌کرد. می‌گفت ما که مانده‌ایم بالاخره باید پیام رزمندگان و شهدا را به نسل بعد برسانیم.

ابوالفضل فرزند کوچک شهید حسن سماواتی

دو هفته پیش در جلسه جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی او را دیدم. یک موضوعی در جلسه مطرح شد که من مقداری در آن جلسه اعتراض کردم. بعد به حاج حسن هم اشاره کردم که شما هم چیزی بگو(می‌دانستم که با هم هم‌نظر هستیم) اما برایم عجیب بود که خیلی آن روز ساکت و کم حرف شده بود. در حالیکه همیشه پر شور و پر نشاط در جلسات حضور داشت.

 

حاج حسن از خدمت کردن به بچه‌های جانباز و حتی مردم عادی هیچ دریغی نداشت.

 

*از شاخص‌ترین خصوصیات اخلاقی‌اش بگویید.

دلسوز و دغدغه مند بود. حاج حسن از خدمت کردن به بچه‌های جانباز و حتی مردم عادی هیچ دریغی نداشت. با وجود اینکه مسئولیتی به عنوان یک مدیر نداشت اما تا جایی که می‌توانست برای حل مشکلات مردم پیش قدم می‌شد. حتی برای حل مشکل مالی یک نفر به یکی یکی دوستان زنگ می‌زد و همه را تشویق به کمک مالی می‌کرد تا مبلغی جمع شده و مشکلی حل شود. اگر می‌دید پدر و مادر شهید مشکلی دارد، با نگرانی پیگیری می‌کرد. به شدت خانواده دوست بود. جانبازان حاج حسن را در همه امور قبول داشتند. در مراسم تشییعش در بهشت زهرا(س) هم جانباز قطع نخاع آمده بود، هم دو پا قطع، هم نابینا و هم قطع عضو و .. مراسمش قیامتی بود.

به نقل از تسنیم

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
جانباز 45 درصد هسنم
واقعا این دو جانباز (شهید سماواتی و پرکره )الگوی همه ی انقلابی ها هستند
از سالیان دور این دو بزرگوار را میشناسم
ایشون که بیشتر از خودش تعریف کرده تا از آن مرحوم!
حالا شما هم که از همه چی ایراد بگیر
یه مقدار سعه صدر و خوشبینی هم بد چیزی نیست ها
بهلول جان
بعد از اینکه کامنت یا نظر شما را خواندم
مجدد یک بار دیگه برگشتم کامل و با دقت بیشتر این مصاحبه را خواندم اصلا چنین چیزی که ایشان سعی کرده باشه از خودش تعریف کنه ندیدم
فقط به سوالات خبرنگار پاسخ داده است
آقا بهلول . پس درست نخوندی
یه بار دیگه بخون ....
این فتنه "فتنه نمایی" پایانی ندارد، حتی با سوءاستفاده ابزاری از جانبازان.
سلام
شما منو یاد مثلی میندازید که تا چوب رو بلند میکنن ...
فتنه بزرگی مانند فتنه 88 مثل فتنه جمل و صفین باید عبرت تاریخ بشه
لطمه ای که فتنه گران و خوارج احمق به اسلام و انقلاب زدند جبران ناپذیر است و اگر رحمت و رأفت علوی نبود همه سردسته های اینها باید گردن زده می شدند بقیه هم باید توبه کنند وگرنه...
آقای پرکره-مشاور رئیس بنیاد شهید
لطفا" بفرمائید که اولا" حقوق و دریافتی های ثابت و متغیر شما بابت این شغل چه مقدار است؟(فارغ از رانتهای فراوانی که معمولا" این نوع شغلها در پی دارد)
ثانیا توضیح دهید که با توجه به سوء مدیریتهای فاحش و آشکار رئیس بنیاد و نارضایتی های شدید اکثریت ایثارگران عملکرد و نقش شما در این میان چه بوده است؟
فتنه جمل و صفین از هیچ نظر هیچ شباهتی به جنگ قدرت جناحهای داخل جمهوری اسلامی با یکدیگر ندارد که حالا امثال تو تا دو کلمه حرف حساب در این باره گفته می شود مصداق بارز همین ضرب المثل می شوید که تا جوبی بلند می شود...!
لابد خبرنگار هم خودش خودجوش از بین این همه دوستان جانباز آن مرحوم یک راست رفته سراغ پرکره؟!
شما هنوز فرق بین جانباز شهید و مرحوم رو نمیدونی .....
مخاطب گرامی ای که تلاش دارید کامنت های منتشر را در جهت تخریب نام شهید و مرحوم و ... منتشر کنید، سایت قادر به انتشار این مطالب نادرست نیست.
تمامی جانبازان 70% با توجه به سختی ها، بیماری ها و ... که در طول زندگی سختشان می کشند، روزانه و ذره ذره شهید می شوند
و همه می دانند که قاونا جانباز 70% به هر علتی که از دنیا برود، به شهادت رفته است و شهید نامگذاری و شناخته می شود.
آقای اسرافیلی رئیس محترم فاش نیوز
بنده جانباز 20 درصد اعصاب و روان هستم
تو این نظراتی که شما از قول جانبازان 70درصد و یا قطع نخاع منتشر کردید تک و توکی به آقای پورکره انتقاد و یا اعتراض داشته اند که چنین و چنان.....
کمی هم انصاف داشته باشید و حب و بغض خود را کنار بگذارید
آیا میدانید در بنیاد شهید اکثرا فرزندان شهدا را بکار گیری و یا مدیر میکنند اون هم برای منفعت خودشون که بگویند ما داریم از جامعه خود ایثارگران برای کار در بنیاد شهید استفاده میکنیم البته متاسفانه بعضی از فرزندان شهید هم مزد خوش خدمتی خودشون رو دریافت میکنند...
شما آقای اسرافیلی که مدیر انجمن نخاعیها و مدیر فاش نیوز هستید
فکر میکنید فقط شما جانبازید و جانبازان زیر 70درصد حق و حقوقی ندارند. به جای اینکه از آقای پورکره حمایت کنید دارید با درج این نظرات منفی زیرآب ایشون رو هم میزنید اتفاقا باید تمام جانبازان چه جانبازان کم درصد و چه جانبازان 70 درصد پیگیر باشند که از جانبازان هم در مدیریتها استفاده بشود نه اینکه همین یک جانبازی هم که بعنوان مشاور در بنیاد شهید هست رو به باد انتقاد بگیریم
برادر گرامی اقای اسرافیلی در انجمن هستند
به فاش نیوز ارتباطی ندارند
مسئول فاش نیوز هم نیستند!!!
فرزند شهید عزیز
سلام
روح مرحوم پدر شهیدتان شاد.
"مرحوم" که لغت بدی نیست و خصوصا" وقتی برای یک شهید به کار برده شود حقیقتا" معنای درستی دارد، روحش شاد و ان شاءالله با همرزمان شهیدش محشور شود.
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi