شناسه خبر : 69461
پنجشنبه 21 شهريور 1398 , 11:12
اشتراک گذاری در :
عکس روز

تشییع پیکر شهدای کربلا در سوم امام

یک قزوین پژوه گفت: مهم‌ترین رسم زنان قزوینی در محرم مربوط به تشییع نمادین پیکر شهدای کربلا به تأسی از زنان بنی اسد در روز ۱۲ محرم یعنی سومین روز شهادت شهدای کربلا است. این رسم تنها در قزوین صورت می‌گیرد اما در چند سال اخیر در برخی شهرهای کشور نیز اجرا شده است.

تشییع پیکر شهدای کربلا در سومین روز از واقعه عاشورا

محمدحسن سلیمانی، قزوین پژوه از قزوین، با اشاره به آداب‌ورسوم زنان قزوین در ایام محرم، تصریح کرد: زنان قزوینی در ماه محرم اعتقادات خاص خودشان را دارند، یکی از اعتقادات این است که زنان در عید غدیرخم دست‌های خود را حنا گذاشته و خضاب می‌کنند تا برای ورود به ماه محرم آماده شوند.

آرایش ممنوع

وی افزود: زنان قزوینی در ماه محرم به‌هیچ‌وجه برای اصلاح به آرایشگاه نمی‌رفتند و تزئینات به خودشان نمی‌آویختند و آرایش نمی‌کردند و معتقد بودند آراستن خود یا استفاده از زینت‌ها در ماه محرم جایز نیست.

سلیمانی بیان کرد: البته این اعتقادات و آداب درگذر زمان رخت بسته و مانند گذشته پابرجا نیست، اما برخی از آداب‌ورسوم زنانه در قزوین همچنان پابرجاست که ازجمله آن می‌توان به برگزاری مراسم‌های روضه‌خوانی، سوگواری‌های زنان در حسینیه‌ها و برپا کردن سفره‌های حضرت عباس(ع)، حضرت ابوالفضل (ع) و حضرت سجاد(ع) اشاره کرد.

سوگواری زنان الموت در غروب عاشورا

وی با اشاره به مراسم مربوط به‌روز عاشورا، تأکید کرد: سوگواری زنان در غروب عاشورا یکی از آداب زنان قزوینی است که در کشور منحصربه‌فرد است، در برخی از روستاهای الموت پس از شهادت امام حسین(ع)، به یاد تهاجم سپاهیان یزید به خیمه‌ها و آتش زدن خیمه‌ها در غروب عاشورا و اسارت اهل‌بیت، زنان روستاها گردهم می‌آیند و سوگواری می‌کنند.

این پژوهشگر بیان کرد: زنان الموت در غروب عاشورا با برگزاری سوگواره به مویه و عزاداری می‌پردازند که در هیچ جای ایران این مراسم وجود ندارد، پس از ظهر عاشورا تا غروب زنان تجمع و استراحت را بر خود حرام می‌کنند، این زنان معتقد هستند که استراحت در غروب عاشورا عاقبت شومی دارد و باید به سوگ بنشینند و هرسال تجمع زنانه‌ای مختص زنان ازجمله روستای «زناسوج» اتفاق می‌افتد.

مهم‌ترین رسم زنان قزوینی در محرم

سلیمانی تصریح کرد: مهم‌ترین رسم زنان قزوینی در محرم مربوط به تشییع نمادین پیکر شهدای کربلا به تأسی از زنان بنی اسد در روز ۱۲ محرم یعنی سومین روز شهادت شهدای کربلا است. این رسم تنها در قزوین صورت می‌گیرد اما در چند سال اخیر در برخی شهرهای کشور شبیه‌سازی‌شده است.

وی تأکید کرد: در این روز زنان طوایف ایلات و دیگر زنان عزادار قزوینی در مسجد علی‌اکبر (ع) در جنوب شهر قزوین تجمع می‌کنند و درحالی‌که بیل و کلنگ در دست دارند، پیکر نمادین شهدا را بر دوش می‌گیرند و راهی خیابان‌های می‌شوند و در حسینیه آقا سید جمال رضوی تجمع و عزاداری و سینه‌زنی می‌کنند.

این قزوین پژوه اظهار کرد: بعد از مراسم عزاداری پیکر نمادین شهدا را به بقعه متبرکه امامزاده حسین (ع) برده و آنجا خاک‌سپاری می‌کنند، این مراسم نیز نشئت گرفته از حادثه کربلاست که پیکر مطهر شهدای واقعه عاشورا بر زمین ماند و هیچ‌کس جرئت نکرد آن‌ها را به خاک بسپارد تا اینکه زنان طایفه بنی اسد همت به خرج دادند و شهدا را به خاک سپردند.

سلیمانی تأکید کرد: برخی عزاداری حسینیه آقا سید جمال را نیز مراسمی زنانه می‌دانند درحالی‌که این مراسم مختص زنان نیست و مردان نیز در این مراسم شرکت می‌کنند و برگزاری مراسم در این حسینیه سابقه دیرینه‌ای دارند.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi