08 اسفند 1398/ ۰۴ رجب ۱۴۴۱
شناسه خبر : 69569
1398,سه شنبه 26 شهريور10:48
اشتراک گذاری در:
عکس روز

رونمایی از کتاب «مسافران وطن»


رونمایی کتاب «مسافران وطن»، مجموعه خاطرات آزادگان شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت 30 شهریور در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی برگزار می‌شود.

کتاب «مسافران وطن» که به قلم سعید علامیان به رشته تحریر درآمده، شامل مجموعه خاطرات 47 آزاده خط لوله نفت کشور است که طی هشت سال دفاع مقدس به منظور حفظ و نگهداری لوله‌های انتقال نفت از پالایشگاه‌ها تلاشی بی‌وقفه داشتند.

آنچه در کتاب «مسافران وطن» آمده سرگذشت نابی از نحوه اسارت، خاطرات دوران اسارت و دیگر مسایل است. در واقع مهم‌ترین اتفاق و لحظاتی که بر آزاده‌ها در این کتاب مطرح می‌شود که هر یک می‌تواند سوژه فیلمنامه، کتابی مجزا و یا اثر هنری باشد.
علامیان نویسنده کتاب درباره چگونگی نگارش و انتخاب عنوان این کتاب گفت: برای تهیه کتاب گروهی مشغول پیاده سازی و گرفتن مصاحبه‌ها بود که در مقدمه کتاب از آن‌ها یاد شده است، اما آنچه در تمام خاطرات مشترک بود اینکه همگی حال و هوای وطن را داشتند از این رو عنوان «مسافران وطن» به عنوان نام کتاب انتخاب شد.

وی با تاکید بر اینکه اغلب آزاده‌ها جانباز هستند و در واقع هنگام اسارت مجروح بوده‌اند، اضافه کرد: ماجرا‌های جذابی در این کتاب مطرح می‌شود و ناگفته‌هایی از اسارت نخستین بار در این کتاب درج شده است. تالیف کتاب حدود یک سال و نیم طول کشید و نقطه طلایی کتاب بخشی است که به سیدآزادگان اختصاص دارد؛ چرا که اغلب آزادگان با آقای ابوترابی محشور بوده‌اند و بر این اساس می‌توان گفت که کتاب به نوعی تاریخ شفاهی آقای ابوترابی است.

نویسنده کتاب «مسافران وطن» افزود: القاب خاصی از سوی آزادگان کشورمان به آقای ابوترابی اطلاق می‌شد؛ از جمله فرشته نجات و در ادامه عنوان می‌شد که ایشان رحمتی در اردوگاه‌ها بوده‌اند. حتی یکی از اسرا اعلام می‌کرد که اگر ایشان نبودند 30 درصد آزادگان به ایران باز نمی‌گشتند. ایشان آرامشی را در اردوگاه‌ها جاری می‌کرد.

وی گفت: برایم جالب بود که از آزادگان و جانبازان فعال در سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و خصوصی بنویسم؛ چرا که کسی برای اخذ خاطرات سراغشان نمی‌رود. از این رو سراغ شاغلان در خط لوله نفت رفتیم.

مراسم رونمایی کتاب «مسافران وطن»، ساعت 17، شنبه 30 شهریور در سالن همایش ساختمان غدیر واقع در خیابان استاد نجات الهی، خیابان ورشو، جنب پارک ورشو، پلاک 4 شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران برگزار می‌شود.


منبع : سوره مهر


کتاب     مسافران وطن     فاش نیوز     خاطرات آزادگان                            
نظری بگذارید
chapta

آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.