شناسه خبر : 70290
جمعه 03 آبان 1398 , 08:37
اشتراک گذاری در :
عکس روز

نگاهی به عواقب تک فرزندی!

«قدیما، مردم چطوری این همه بچه رو بزرگ می کردند!؟ من که تحمل بزرگ کردن این یکی رو هم ندارم.» امروزه جملاتی شبیه این، مدام در دهان مادران جوان ایرانی می چرخد.

  جانباز رمضانعلی کاووسی - «قدیما، مردم چطوری این همه بچه رو بزرگ می کردند!؟ من که تحمل بزرگ کردن این یکی رو هم ندارم.» امروزه جملاتی شبیه این، مدام در دهان مادران جوان ایرانی می چرخد.

 این روزها بسیاری از زوج های جوان، تک فرزندی را به عنوان یک روش برای ادامۀ زندگی خود برگزیده اند. شرایط سخت اقتصادی جامعه، کوچک شدن خانه ها، بالا رفتن سن ازدواج، مشغله های زیاد و عللِ فراوان دیگر سبب شده اکثر زوج ها به داشتن یک فرزند بسنده کنند.

 تک فرزندی از آن دست پدیده هایی است که محاسن خودش را دارد. هزینۀ کمتری به خانواده ها تحمیل می شود. کنترل فرزند راحت‌تر است. صمیمیت عمیقی بین والدین با تک‌فرزندها وجود دارد و... . عموماً تک فرزندهایی که بیشترِ اوقاتِ خود را در خانه می گذرانند و امکان ارتباط آنها بچه های هم سن خود مثل پسرعمو، دخترخاله و... وجود ندارد، گوشه گیر، لوس و مغرور بار می آیند. ممکن است والدین فرصت هایی فراهم کنند که کودکانشان با بچه های فامیل ارتباط برقرار کنند، اما این فرصت های محدود هرگز جای داشتن خواهر یا برادر را پر نمی کند. داشتن خواهر و برادر، تلاش برای رسیدن به برخی از اهداف در کودکی را تقویت می کند.

 تک فرزندها نسبت به غیر تک فرزندها بیشتر مورد توجه والدین هستند. معمولا این افراد در بزرگسالی و با ورود به اجتماع از دیگران هم انتظار حمایت دارند. تحمل ناامیدی ها و فشارهای روحی در تک فرزندان کمتر است. با نگاهی اجمالی به کشورهای در حال توسعه می بینیم دولت ها هر روز فرزند آوری را تشویق می کنند و با اعطای مزایایی ویژه، خانواده ها را به داشتن فرزند بیشتر ترغیب می کنند. مادران غربی هم با توجه به اینکه اکثرا شاغل هستند، اما بیش از دو یا سه فرزند دارند.
این پدیده در ایران هنوز به شکل علمی بین مردم جا نیفتاده است، اما خیلی از روانشناسان در صدد هستند با بیان معایب تک فرزندی خانواده ها را به داشتن فرزند بیشتر ترغیب کنند.

 برای بیست تا سی سال اولِ بعد از تشکیلِ زندگی مشترک، تک فرزندی به نوعی سبب آسایش زوجین محسوب می شود. اما مشکلات زمانی بروز می کند که گرد پیری بر چهرۀ افراد می نشیند و عوارض کهنسالی یکی بعد از دیگری رخ می نمایاند. در چنین زمانی اگر فرزند به اعتقادات دینی پایبند باشد، مجبور است به تنهایی مسئولیت مراقبت از پدر و مادر خود را برعهده بگیرد که کاری است بسیار مشکل.

 تک فرزندها وقتی بزرگ شدند و تشکیل خانواده دادند، هرگز داشتن برادرزاده و خواهرزاده را تجربه نمی‌‌ ‌کنند. مراودات فامیلی آنها به شدت کاهش می یابد. گوشه نشینی به آنان تحمیل می شود و.... باید متذکر شویم رفت و آمد با دوست و رفیق هرچه قدر هم خوب باشند، جای خواهر و برادر را پر نمی کند.

 یکی از عیوب بزرگ تک فرزندی این است که در آینده نرخ رشد جمعیت به شدت کاهش می یابد. تداوم این روند، سبب خواهد شد کشور ما در آینده دچار پیری جمعیت شود. پیر شدن جمعیت، سبب کمبود نیروی کار خواهد شد. با این رویداد، هزینه های تأمین اجتماعی بالا می رود و رشد اقتصادی کشور تنزل پیدا می کند. با ادامۀ این روند، در آینده دولت ها مجبور خواهند شد نیروی کار از خارج وارد کنند که این پدیده نیز معضلات خاص خودش را به دنبال خواهد داشت.

 به نقل از خبرگزاری ها، در حال حاضر بیش از یک میلیون و 600 هزار فرصت شغلی در کشور ژاپن وجود دارد که نیروی کاری برای اشتغال به آن وجود ندارد. همین موضوع سبب شده است تا دولت ژاپن به فکر جذب نیروی کار خارجی باشد.

 شاید بعضی پیش خود فکر کنند، هرچه جمعیت یک کشور کمتر باشد، رفاه بیشتری عاید افراد جامعه خواهد شد. باید از آنها پرسید آیا جمعیتِ بیشتر مستلزم فقر است؟ به طور قطع نمی‌توان این الزام را پذیرفت که جمعیت زیاد با فقر ملازم باشد. به طور مثال کشور چین با 1 میلیارد و 200 میلیون جمعیت در وضعیتی کاملاً متفاوت با کشور هند با قریب همان جمعیت، قرار دارد. هر دو کشور جمعیت زیادی دارند، اما فقرایی که در هند زندگی می کنند به مراتب بیشترند.

 در هر حال، سیاستِ محدود کردن رشد جمعیت در دولت های گذشته، زنگ خطر را در کشور ما نیز به صدا درآورده است. مقام معظم رهبری هم در سخنرانی های مختلف بارها نسـبت به وضع کنونی جمعیت هشدار داده اند.

پیشنهاد اینجانب این است که خانواده هایی که امکانات رفاهی مناسبی دارند، بیشتر پیرامون این قضیه فکر کنند و به یک یا دو فرزند اکتفا نکنند.

کد خبرنگار: 20
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
لطفا بفرمایید خودتان چند فرزند دارید؟ ودرآمدتان چقدر هست؟
با سلام
ایران کشور ثر وتمندی است, هزینه 3 برار جمعیت موجود( 82 ملیونی خانواده ها ) را می تواند هزینه کند .
سن ازدواج خیلی بالا ست .من خودم 58سالمه, مادرم در سن 15 سالگی ازدواج ,یعنی ششم ابتدایی رو گرفت بعد 2 سال ازدواج کرد .به نسبت ازدواجها در قدیم کم توقع ,پایدار تر )صمیمی تر بود .
نسلهای آینده از داشتن خاله ,عمه ,دایی ,عمو و......بی بهره خواهد بود .
دولت برای ازدواج جوانان مشوق بگذارد .سرمایه گذاری کند .جوان گناه داره .خودمان را جای آنان بگذاریم ؛ ..مارا نخواهند بخشید .
چون زیز ساخت وزمینه به عهده بالادستی است.
به جوانی گفتم ,سنت 31شده ازدواج کن گفت : مگه "دیوانه یا شوتم ". یکی دیگه رو بد بخت کنم .راست هم میگه .پول توجیبی ندارم .
بعد طلاق ,فساد,فحشا ,منکرات ,اعتیاد ,پی آمد همین بی برنامه گی است .
سبک زندگی عوض شده اغلب , دختر یا پسر, ایده اول واسه ازدواج مادیات را عنوان می کنند .
خیلی هم ارفاغ کنه میگه کارمند طراز اول باشه .
حالا مملکت ما مملو از فارغ التحصیل دانشگاهی و, مهندسی هست ولی بیکار .

ازدواج آسان در جامعه تبلیغ شود ,راه ورسم گذشتگان ,اهمییت اردواج در اسلام وقرآن وحمایت دولت ,دولت ,دولت وخیرین .
حق زندگی ولذت معنوی ومادی ازدواج را از دختران وپسران (جوانان )عزیز سلب نکنیم .
دوصد من استخوان باید که صد من بار بردارد .

با شما هستم فاش !!!
با شرایط اقتصادی فعلی الان بی فرزندی هم هست و خیلی از زوج ها اصلا بچه دار نمی شوند و بسیاری دیگر حتی امکان ازدواج هم پیدا نمی کنند .
وقتی شرایط اطر نظر اجتماعی و اقتصادی و.....مساعد باشد خانواده ها به صورت اتوماتیک خانواده های بزرگتری پیدا می کنند، برای مثال در کشور آمریکا خانواده ها حداقل 4 فرزند دارند به همراه چند تا سگ و برای همه ان خانواده جا و غذا و پوشاک و... هست .
ولی در کشور ما مسئولین کاری کرده اند که همان یک فرزند هم اسیر هیولای کنکور شود و بعدش هم بیکاری و ...... خلاصه با روح و روان جوانان بازی میشه .
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi