شناسه خبر : 70493
دوشنبه 13 آبان 1398 , 12:32
اشتراک گذاری در :
عکس روز

آرایی در جهت تضییع حقوق ایثارگران(۲)

با تصویب قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، حالت اشتغال در مواد۳۸، ۳۹ و ۴۰ آن تعریف شده و این قانون به عنوان قانون موخر باید ملاک و مناط حکم قرار می‌گرفت نه تبصره یک قانون حالت اشتغال.

فاش نیوز - رأی صادره شعبه 37 دیوان عدالت اداری که با دقت کافی صادر شده بود پایان ماجرا نبود. بنیاد شهید و امور ایثارگران به استناد ماده57 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت که بیان می‌دارد: «آرای شعب دیوان که بدون دخالت فرد ثالث ذی‌نفع در مرحله دادرسی، صادر شده، در صورتی که به حقوق شخص ثالث خلل وارد نموده باشد ظرف 2 ماه از تاریخ اطلاع از حکم، قابل اعتراض است.

این اعتراض در شعبه رسیدگی‌کننده به پرونده مطرح می‌شود و شعبه مزبور با بررسی دلایل ارائه شده، مبادرت به صدور رای می‌نماید.» تقاضای رسیدگی مجدد به حکم صادره راکرد. با وجود قرائن متعدد که نشان می‌داد بنیاد از صدور حکم مطلع بوده و مهلت دوماهه ماده57 برای اعتراض به اتمام رسیده است لکن شعبه 37 مجددا به پرونده ورود و به‌رغم ادله‌ای که در رأی قبلی برای صدور رأی برشمرده بود نسبت به صدور رأی معارض اقدام کرد.

از نکات قابل تامل، ادله‌ای است که در اعتراض بنیاد به رأی صادره ارائه شده که به آن اشاره می‌کنیم:
1- در گردشکار حکم صادره شعبه 37 دیوان عدالت اداری به تاریخ 23/6/98 در نقض حکم قبلی خود، آمده است: «شاکی از بازنشستگان سازمان تامین‌اجتماعی می‌باشد. پرداخت حقوق براساس تبصره یک قانون حالت اشتغال که شامل جانبازان بیکار و فاقد شغل می‌باشد دارای منع قانونی بوده».

اولا: با تصویب قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران، حالت اشتغال در مواد38، 39 و 40 آن تعریف شده و این قانون به عنوان قانون موخر باید ملاک و مناط حکم قرار می‌گرفت نه تبصره یک قانون حالت اشتغال.

ثانیا: استناد به تبصره یک قانون حالت اشتغال به غلط و ناشی از شیطنت تهیه‌کنندگان اعتراضیه در بنیاد و عدم اشرافیت قاضی به قانون بوده است، زیرا در تبصره یک قانون حالت اشتغال و اصلاحیه آن هیچ اشاره‌ای به پرداخت حقوق به جانبازان بیکار و فاقد شغل نشده است، بلکه پرداخت حقوق به جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی که مستخدم دولت نباشند ملاک و معیار پرداخت حقوق قرار گرفته است. بدیهی است جانبازان بیکار و فاقد شغل، بخشی از غیرمستخدمین دولت هستند و عنوان غیرمستخدم دولتی فراتر از بیکاران و فاقدین شغل بوده و به کلیه شاغلین بخش‌های غیردولتی اعم از خصوصی، غیردولتی، نهادها و... اطلاق دارد.

ثالثا: اگر این دلیل بنیاد شهید و امور ایثارگران برای قاضی حجت قرار گرفته که براساس آن رأی صادر می‌کند، به طریق اولی آن بخش از مدیران و کارکنان بنیاد که علاوه بر دریافت حقوق حالت اشتغال به عنوان تبصره یک قانون، حقوق استخدامی که از منابع دولتی پرداخت می‌شود را دریافت می‌کنند باید به عنوان یک خلاف قانونی مورد رسیدگی قرار گیرد و نسبت به قطع آن اقدام شود.

هرگاه سخن به این موضوع می‌رسد دریافت‌کنندگان حقوق حالت اشتغال و حقوق استخدامی در بنیاد که تعدادشان کم نیست سکوت می‌کنند. گویا این خلاف قانون فقط برای سایر جانبازان و آزادگان است و خودشان هیچ خلافی مرتکب نشده‌اند. هرچند حسب قانون این موضوع خلاف نسبت و فقط از بابت تنویر افکار و تنبه مقامات مسئول ذکر شده است ولی باید حقوق سایر جانبازان و آزادگانی که توسط همین مدیران و کارکنان در بنیاد قطع شده یا در برقراری این حقوق برای سایر جانبازان و آزادگان سرسختی می‌کنند و با ممانعت از اجرای قانون، حق مسلم آنان را تضییع می‌کنند، پاسخگوی رفتار متناقض خود باشند.

رابعا: ادعای منع قانونی‌داشتن در پرداخت حقوق حالت اشتغال شاغلین ادعای باطلی است، زیرا بخش عمده‌ای از شاغلین که مدیران و کارکنان بنیاد هم جزو آنان هستند این حقوق را دریافت می‌کنند. دریافت این حقوق به دلیل آنکه منشأ ایثارگری دارد با منع قانونی مواجه نبوده و دریافت آن به هیچ وجه خلاف قانون نیست. این ادعا بدون ذکر دلیل و مصوبه قانونی که نشان می‌دهد این دریافت خلاف است بیان شده و فاقد استدلال قانونی است.

یوسف مجتهد

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام ، آنچه در خصوص عملکرد و خدمت رسانی یا تخصیص تسهیلات و امتیازات از سوی اصلاح طلبان در پستهای حساس مشاهده شده برای عموم مردم عمومیت ندارد.
برای مثال قوانین در مجلس تصویب میشوند اما مشمول احاد ملت نشده بلکه در اختیار مسئولان قرار دارد تا مصوبه قانونی را برای خواص مورد نظر اجرا کنند.
برخی قوانین در وزارت یا شورا و اینگونه جلسات تصویب میشوند که کاملا اختصاصی و فقط برای اشخاص تعیین شده اجرا میگردد بنابراین چنانچه قاضی مطابق قانون رای صادر کند و ارگان اجرایی مرتبط با قانون به رای اعتراض نماید آنگاه قاضی ملطفت شده و رای صادره قبلی را باطل خواهد کرد تا قاضی عزیز نیز به این ترتیب به جمعیت مشمول اجرای قوانین مخصوص خواص اضافه گردد.
همانگونه که مستحضر میباشید در دولت قبل کلیه مسئولان اجرای قوانین مصوب مجلس را برای عموم مردم اجرا کردند. برای مثال طرح مسکن مهر - پرداخت یارانه انرژی - واردات و فروش خودرو - سهمیه بنزین و صدها مورد بدون هیچگونه تبعیض و تفکیک خاص و عام به تمام مردم ایرانی تعلق گرفت اما ملاحظه میگردد دولت بعدی با عملکرد عمومی دولت قبل بشدت برخورد کرد و هرچه در دولت قبل انجام شده بود تخریب کرد لذا مواردی همچون یارانه - واردات و فروش خودرو و تخصیص ارز و سکه طلا و نظایر آنرا از حالت عمومی خارج کرد و افراد خاصی را برای دریافت تسهیلات تعیین کردند. فقط مواردی بحال عمومی باقیماند و شامل تمام مردم شده موضوعاتی همچون گرانی و تورم و مسمومیت بعلت آلودگی شدید محیط و حذف یارانه های بهداشت و درمان و صدها مورد که از نفع عمومی خارج و در اختیار عده ای خاص قرار گرفته است.
مصداق گفتار فوق الذکر اخبار و آمار رسمی منتشر شده میباشد
سلام. آقای مجتهد ممنون بابت تشریح صحیح قانون، واقعا دارند حق کشی میکنند. یکی بیکاره و پول نون خریدن را نداره یکی دیگه داره خودشو میکشه دوتا حقوق بگیره ، خدا از بی کفایتی مسئولین نگذره. جمهوری اسلامی ایران اسمش اسلامی ولی در عمل سرمایه داری و غرب پرست . از زمانی که نزول دادن و ربا خوردن در بانک های جمهوری اسلامی شروع شد و اسم ربا را تغییر دادن ،به فرموده خداوند متعال نون حرام و آتش وارد زندگی مردم و مخصوصا مسئولین شد. خوب به مرور زمان نتایج آن بهتر و بیشتر دیده میشود ،ارزشها عوض میشود اسم شهید پاک میشود. خوردن رشوه عادی میشود، حق کشی عادی و حق بی معنی میشود و ... بعضی ها میگویند مملکت بی صاحب است نخیر اینگونه نیست. داشتن زیادی صاحب باعت هرج و مرج شده. رئیس جمهور خود را صاحب مملکت میداند و کاری با قانون و مجلس ندارد.وهمین طور بگیریدالی آخر .خلاصه مملکت دست سهم خواهان انقلاب افتاده و چه زمانی دست یک مدیرخداشناس و خداپرست و مدبر قرار بیگیره معلوم نیست.
سلام.متاسفانه فاش نیوزبرخی کامنت های مارادرج نمیکنندیااگرمیگذارندزمانیکه هست که دیگرخوانده نمیشودوبه خبر به آخرمیرسد!
آقای مجتهد عزیز سلام علیکم
من بعد از بازنشستگی چند درصد جانبازی از بنیاد گرفتم . گواهی آنرا به محل کارم که دولتی است دادم اعتنایی نمی کنند می گویند چون بعد از بازنشستگی آورده اید دیگر امتیازی ندارید.لطفا اگر آنان اشتباه می کنند مرا راهنمایی کنید که از کدام قانون استفاده کنم و احقاق حق نمایم. حتما افراد دیگری هم هستند مثل من هستند.با سپاس فراوان
دوست عزیز :من عزیزی را سراغ دارم 20 سال قبل به رحمت ایزدی رفت وبعد فو ت ,پرونده اش که معلم بود به کمسیون دادند وجانبازی تعلق گرفت واز مزایای آن هم فرزندان وعیال ایشان استفاده می کنند .
.بازنشسته بودند ایشان.
روح ویادش گرامی .
ممنون
با سلام
گروهی را ضعیف و فقیر نگه داشته اند و گروهی دیگر دهها امتیاز نا متعارف با قوانین نا درست . گروهی در عین سلامت حالت اشتغال هستند و دهها شغل دولتی دارند!
ایا توزیع عادلانه بیت المال یک اصل قانون اساسی نیست ؟
چرا بنیاد کمک معیشت جانبازان زیر25% فاقد شغل را که در بودجه سال 98 پیش بینی شده تا کنون پرداخت نکرده است ؟ با این بودجه چکار کرده ؟
چرا فقط با جانبازان زیر25% که ایثارگران واقعی هستند و از مرزهای ایران دفاع کردند چنین رفتاری شده است ؟
جانبازان زیر25% مظلومترین گروه ایثارگران هستند زیرا هم سخت ترین جراحت ها را که آسیب مغزی و اعصاب و روان است دیده اند و دوم اینکه مجروحیت هایشان به حساب نیامده و برایش تعیین درصد نشده است .
بنیاد وقتی حق قانونی جانبازان را نمی دهد و به گروهی دیگر پرداخت های نجومی دارد . به این ترتیب مال حرام را وارد خانه گروهی از ایثارگران می کند که آنها هم ازش خیرو برکت نمی بینند .
با توزیع عادلانه بودجه بنیاد بین همه ایثارگران می توان رضایت عمومی را جلب کرد .
هرچند اخیرا نظرات را درج نمی کنید ولی همین که خبرنگار محترم فاش نیوز هم دید خوبه
به چندنفرازایثارگرانی که وضع مالی خوبی داشتندوپارتی حقوق میدن مثل ماکه کسی جزخدانداریم هیچ
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi