شناسه خبر : 70517
پنجشنبه 16 آبان 1398 , 09:48
اشتراک گذاری در :
عکس روز

پخش صوت و فیلم شهداء در مترو

معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو از پخش مجموعه‌ کلیپ‌های کوتاه و صوت شهداء در ایستگاه‌های مترو خبر داد.

"روایت عاشقی" مورد استقبال خانواده شهداء و مردم قرار گرفت/ پخش صوت و فیلم شهداء در مرحله دوم طرح

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، در شرایطی که دشمنان داخلی و خارجی با سناریو‌های متعدد به دنبال  فراموشی یاد و عظمت شهداء و کم فروغ کردن این ستارگان درخشان هستند، تهیه و تدارک برنامه‌های فرهنگی و هنری و تولید محتواهای متناسب با مضامین پایداری و مقاومت می‌تواند مهر باطلی بر این توطئه‌ها بزند. هر چند تاکنون آثار شایسته‌ای از سوی هنرمندان در این زمینه تولید شده است اما از جهت کمّی نمی‌توان اذعان کرد به حد مطلوبی در زمینه تولید آثار مقاومت دست یافته‌ایم.

در این میان یکی از راهکارهای توسعه فرهنگ حماسه و مقاومت در جامعه، بکارگیری خلاقیت‌های سمعی و بصری با استفاده از ظرفیت‌ و بسترهای موجود در جامعه است. از جمله‌ی این ظرفیت‌ و بسترها استفاده از فضاهای پر تردد درون شهری از جمله متروها است.

روزانه حدود 2میلیون و 800 نفر از متروی تهران  برای تردد استفاده می‌کنند، این عبور و مرور چند میلیونی فضایی را برای دغدغه‌مندان جبهه فرهنگی ایجاد کرده است که برای مقابله با فرصت طلبان در این عرصه به پا خیزند و عظمت مفهوم شهادت را در جامعه ایجاد کنند؛ طرح "روایت عاشقی" از جمله این فعالیت‌ها است که از تاریخ 31 شهریور امسال(1398)، به منظور مقابله با دشمنان جبهه فرهنگی پا به میدان گذاشت.

احسان بیسادی معاون فرهنگی و اجتماعی شرکت بهره برداری مترو تهران، در گفتگو با تسنیم درباره‌ی این طرح گفت: "روایت عاشقی" مجموعه برنامه‌ای است که از هفته دفاع مقدس آغاز شد و در طول سال هم ادامه پیدا می‌کند.

حماسه و پایداری , مترو (قطار شهری) , فرهنگ و هنر ,

وی در مورد علت آغاز این طرح افزود: ما برای گرامی  داشت شهداء و حضور در جبهه انقلاب این فعالیت فرهنگی را شروع کردیم تا مردم با مواجه شدن و دیدن این تصاویر متوجه شوند که در معرض و محضر شهداء قرار دارند و برای چند دقیقه هم که شده است مسافران درگیر این تصاویر شوند، مخصوصاً وقتی شهدایی را می‌بینند که هم‌ سن‌وسال خودشان هستند.

حماسه و پایداری , مترو (قطار شهری) , فرهنگ و هنر ,

بیسادی درباره‌ی چگونگی انتخاب و تنظیم این طرح‌ها گفت: برای انتخاب این طرح‌ها با هماهنگی‌ای که با خانواده‌ی شهداء انجام دادیم سعی کردیم بیشتر از تصاویر شهدای مدافع حرم و هم‌چنین تصاویر خصوصی‌تر شهداء استفاده کنیم تا مردم شهید را نزدیک‌تر به خود احساس کنند.

حماسه و پایداری , مترو (قطار شهری) , فرهنگ و هنر ,

او در مورد برنامه‌های پیش‌رو طرح "روایت عاشقی" در مترو افزود: از دیدار‌هایی که با خانواده‌ شهداء داشته‌ایم، کلیپ‌های تصویری و وصایای آنان را به صورت طرح‌های موشن‌گرافیک و اینفوگرافی ساخته‌ شده و اکنون آماده انتشار است و اگر خدا بخواهد برای اولین بار فیلم‌ها و کلیپ‌های صامت  شهدای اهل‌تسنن و دیگر شهداء همزمان با هفته وحدت در نمایشگر ایستگاه‌ها و داخل مترو پخش می‌شود و به صورت پیوسته ادامه پیدا می‌کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی مترو ادامه داد: روزانه 2 تا 3/800 میلیون نفر از مترو برای حمل و نقل استفاده می‌کنند و در تمام متروها این طرح در حال اجرا است و در معرض دید مردم قرار دارد به غیر از خط 5 که با توجه به ساختار متروهای این خط امکان نصب تصاویر وجود نداشته است، ولی در حال بررسی هستیم تا فضا را برای طرح‌های خود آماده کنیم.

وی افزود: برای بنر و کتیبه‌های تبلیغاتی و هم‌چنین تصاویر شهداء فضاهایی مختص قرار داده شده است و فضای تجاری مترو خللی در کاهش تعداد فرهنگی ایجاد نمی‌کند.

بیسادی این نوید را به مردم تهران داد که به زودی در ایوان انتظار ایستگاه حضرت ولی‌عصر(عج) کلیپ‌های مصاحبه‌ با خانواده شهدای مدافع حرم و دفاع مقدس برای مردم پخش می‌شود.

وی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های پیش‌روی ما "رادیو مترو" است که تصمیم داریم با توجه به قابلیت خط 1، 2 و 3 مترو، صوت‌های شهداء را در ساعت‌هایی خاص از ایستگاه‌ها پخش کنیم.

او برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در مترو گفت: جملات مشخص شهداء در مورد حجاب و عفاف انتخاب شده است و از اول آذر طرحش در مترو به صورت بنر و کتیبه اجرا می‌شود.

بیسادی در مورد استقبال پرشور خانواده شهداء و مردم تهران از این طرح افزود: ما در این طرح وظیفه‌ی خودمان را انجام دادیم ولی زمانی که برای مصاحبه به خانه‌ی شهداء می‌رویم، خانواده شهیدان بسیار برای اجرای این طرح  به ما محبت و لطف می‌کنند؛ بعد از این طرح سامانه اطلاع رسانی ما با سیل پیامک‌های مردم برای این کار شهدایی مواجه شد و بیشترین پیامی که از سامانه 1888 برای فرهنگی ارسال شد تشکر مردم از طرح "روایت عاشقی" بود.

 
طرح "روایت عاشقی"
طرح "روایت عاشقی"
طرح "روایت عاشقی"
طرح "روایت عاشقی"
طرح "روایت عاشقی"
طرح "روایت عاشقی"
طرح "روایت عاشقی"

 

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi