19 آذر 1398/ ۱۳ ربيع الثاني ۱۴۴۱
شناسه خبر : 70704
1398,دوشنبه 27 آبان11:57
اشتراک گذاری در:
عکس روز

ایثارگران از جنگ نانی به سفره نبرده‌اند!


مشکانی - کنار رفتن غبار زمان نشان داد که ایثارگران از جنگ نانی به سفره نبرده‌اند و بیشتر آنها دست خالی زیست می‌کنند؛ برخی‌ حتی با وجود نیازمندی از بنیاد شهید؛ حقوق دریافت نمی‌کنند. یک رزمنده عملیات کربلای یک در این مورد، می‌گوید: «من حقوقی از بنیاد شهید دریافت نمی‌کنم و خیلی‌های دیگر را هم می‌شناسم که یا شامل حالشان نشده یا اینکه خود نخواسته‌اند؛ نه از این رو که محتاج نیستند که به خاطر منت نگذاشتن بر سر کشور و انقلاب. اما اوضاع دیگر فرق کرده و دولت باید متوجه معیشت ایثارگران و به ویژه جانبازان باشد. دست قشری از جانبازان از اسباب معیشت کوتاه است و این وظیفه دولت است که در تنگدستی به آنها کمک کند؛ هرچند شاید خودشان چنین درخواستی نکنند اما نباید گذاشت که آنها در تنگدستی شب و روز سر کنند.»

عطایی به صحبت‌هایش، می‌افزاید: دختر ۲۴ ساله‌ای دارم که بیکار است. به من می‌گوید «بابا ای کاش کاری داشته باشم تا در تامین هزینه‌هایی که داری کمکت کنم. جالب است که دختر جوان من درک می‌کند که چگونه شب و روز سر می‌کنم؛ اما مسئولی که برای دفاع از ایثارگران سینه چاک می‌‌کند و خود را هم‌رزمِ و من و دوستانم معرفی می‌کند، این را نمی‌داند!»

 دریافت کارت منزلت یکی دیگر از خواسته‌های جانبازان است. مرجع صدور این کارت شهرداری‌ها هستند. به طور معمول شهرداری‌ها برای ۵ گروه شامل جانبازان، بازنشستگان، سالمندان (افراد بالای ۶۵ سال)، معلولان و زنان سرپرست خانوار این کارت‌ را صادر می‌کنند. کارت منزلت امکان استفاده رایگان از خدماتی حمل و نقل شهری و برخی دیگر از خدمات را فراهم می‌کند. با این همه عطایی می‌گوید: «این کارت همیشه هم به دست جانبازان نمی‌رسد و برخی تنها‌ نام آن را شنیده‌اند!

 دکتر به من توصیه کرده که به خاطر مشکلاتی که دارم در قسمت کم عمق استخر راه بروم. این نیازمند آن است که بتوانم کارتی در دستم داشته باشم که به اعتبار آن در تمام ایام سال به استخر مراجعه کنم. من از شهرداری کارت منزلت دریافت نکرده‌ام اما در این مورد با شهرداری صحبت کرده‌ام تا برای تمام این جانبازان این کارت صادر شود.»

 رسیدگی مستمر و هدفمند به سلامت جانبازان و خانواده‌های آنها هم دور از دسترس می‌نمایند. جانبازان و خانواده‌های آنها نیازمند پرونده الکترونیک سلامت و نظارت پزشکان هستند. برخی از آنها با وجود مشکلات تنفسی و عضلانی به پرستار نیاز دارند. البته از آنها و خانواده‌هایشان غربالگری سلامت صورت می‌گیرد؛ اما بسیار ابتدایی.

 این جانباز دفاع مقدس در این مورد می‌گوید: شب عید سال گذشته از بیمارستان مربوط به غربالگری به خانه ما آمدند و از من، همسر و فرزندام خون گرفتند و رفتند؛ اما خون گرفتن و تحلیل آزمایشگاهی آن کافی نیست؛ جانبازان به سیستمی نیاز دارند که سلامت آنها را تحت نظر داشته باشد؛ از جمله سلامت روان. من به عنوان یک جانباز در معرض بیماری‌های اعصاب و روان هستم و همسر و فرزندانم هم تحت تاثیر این بیماری‌ها قرار می‌گیرند.


کد خبرنگار : 20


جانباز     امکانات     عدم رسیدگی     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
1
1398/08/30 - 19:26
سلام برادرجانبازم همرزم دوران سخت دوران دفاع مقدس وهمدرد روزهای سختر بیماری و ناتوانی اما انتقادی ازشما دارم وآن اینکه دنبال کارت منزلت هستیدآخه برادرمن هرچیزی حدی دارد وقتی ماهیانه مبلغ20میلیون تومان به خودمان و10میلیون به همسران وبه ازای هرفرزندی ماهیانه5 میلیون وهرسال یک قطعه زمین ویک دستگاه خودروی سال خارجی و مایحتاج هم که شکرخداازگوشت کوسفندومرغ وماهی وخاویاربرنج وحبوبات وخیلی اقلام دیگرواینکه فرزندانمان به درخواست خودشان درهروزارتخانه ای بلافاصله استخدام شده وهرماه یک هفته سفرهای داخلی وهتلهای پنج ستاره وسالی یکبارسفرهای خارجی بدون ریالی بازهم توقع داری کارت منزلت بهت بدن بابا ازبس جایگاه ومنزلت دراختیارداریم اینست که پُر رو شده برادرجان

Reply
no
0
yes
2
محمد
1398/09/06 - 22:12
سلام خدمت تمامی جانبازان و ایثارگران این مرز و بوم جدا در این زمان که اکثر عزیزان دهه پنج زندگی را میگذرانند وقت ان نرسیده که نظام دین خود را به این عزیزان ادا کند

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.