شناسه خبر : 70799
پنجشنبه 30 آبان 1398 , 11:38
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

وزیر خارجه گستاخ آمریکا هم رفتنی شد

نشریه آمریکایی نوشت مایک پمپئو در تلاش برای کناره گیری از دولت ترامپ است.

   در گزارش نشریه تایم به قلم جام والکات و دبلیو جی هنیگان آمده است: مایک پمپئو به سه جمهوری خواه برجسته طی هفته‌های اخیر گفته است که قصد دارد از مقام خود در دولت ترامپ استعفا کند تا بتواند در انتخابات سال آینده سنای آمریکا از ایالت کانزاس نامزد شود.
این سه جمهوری خواه در گفتگو با تایم گفتند: برنامه پمپئو شامل ماندن در وزارت امور خارجه آمریکا تا اوایل بهار سال آینده بود,، اما تحولات اخیر از جمله تحقیقات مجلس نمایندگان آمریکا در ارتباط با استیضاح، در حال آسیب رساندن سیاسی به اوست و روابط او با ترامپ در حال تیره شدن است.
این جمهوری خواهان بلندپایه -که یکی از آن‌ها در دولت ترامپ حضور داشت و دیگری در دولت است و نفر سوم در چندین سمت بلندپایه حضور داشته و در امور سیاسی جمهوری خواهان فعال است- گفتند: پمپئو در حال بازنگری در برنامه خود است. نحوه استعفای پمپئو با توجه به توانایی اش برای مدیریت خروج نرم از دولت ترامپ مشخص خواهد شد.
شواهدی وجود ندارد که نشان دهد آیا پمپئو در ارتباط با برنامه هایش با رئیس جمهور ترامپ صحبت کرده است یا خیر. اکنون چند ماه است که شایعاتی در ارتباط با کارزار پمپئو برای حضور در سنا منتشر شده است، اما پمپئو بار‌ها گفته است قصد ندارد در انتخابات سنا حضور داشته باشد، ولی او این موضوع را رد هم نکرده است. مشاوران پمپئو پیشتر این موضوع را رد کردند که او قصد دارد استعفا کند. آن‌ها از اظهار نظر درباره پیشینه این موضوع خودداری کردند.
یک شخص نزدیک به وزیر امور خارجه آمریکا گفت: "پمپئو تنها بر اجرای اهداف سیاست خارجی رئیس جمهور ترامپ متمرکز شده است و در حال تکمیل مأموریت خود برای مردم آمریکا در وزارت امور خارجه است. هر کسی که حرفی غیر از این بزند، اشتباه می‌کند. "
سه جمهوری خواه برجسته که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند: در حالی که روند برگزاری جلسات استماع در ارتباط با استیضاح رئیس جمهور آمریکا در حال شدت گرفتن است، پمپئو با یک مشکل مواجه است. از یک سو، هر چه بیشتر او در این سمت باقی بماند، با انتقاد‌های بیشتری به سبب ناکامی اش در دفاع از دیپلمات‌های کهنه کار و سیاست‌های دیرینه آمریکا علیه سیاسی سازی امور خارجی از سوی رئیس جمهور مواجه خواهد شد. پمپئو از دفاع از ماری یووانوویچ سفیر سابق آمریکا در اوکراین یا ویلیام تیلور دیپلمات آمریکایی که هر دوِ آن‌ها این ماه علیه ترامپ شهادت دادند، خودداری کرده است.
از سوی دیگر، ترامپ و افراد وفادار به او از پمپئو به سبب شهادت دادن کارکنان وزارت امور خارجه آمریکا و به سبب آنچه که افراد وفادار به ترامپ آن را ناکارآمدی پمپئو در دفاع قاطع از رئیس جمهور می‌دانند، انتقاد می‌کنند.
این انتقاد‌های آشکار از ترامپ توسط پمپئو در ماه گذشته به شدت نمود پیدا کرد، زمانی که ماریا بارتیمورو، مجری فاکس بیزنس از او پرسید: آیا دولت راهبرد گسترده تری دارد که شامل خارج کردن نیرو‌های آمریکایی از سوریه شود یا خیر که پمپئو در پاسخ به او گفت: "تجربه من در ارتباط با رئیس جمهور چنین است که او ابتدا تصمیم می‌گیرد و سپس برای تطبیق سیاست ما با اهدافمان، ارقام و حقایقی را جمع آوری و شرایط را ارزیابی می‌کند. "
ترامپ اخیراً از ناکامی پمپئو برای دفاع قاطعانه از او و کنترل مقامات وزارت امور خارجه آمریکا که در ارتباط با مراودات پشت پرده دولت با اوکراین مسائلی را به مأموران تحقیق گفته اند، انتقاد کرد. یکی از این منابع اعلام کرد شکایت‌های رئیس جمهور آمریکا -که نخستین بار شبکه تلویزیونی ان بی سی آن را اعلام کرد- همچنین سبب شد پمپئو به بررسی این موضوع بپردازد که آیا ماندن در کنار ترامپ برای حضور او در سنا مفید خواهد بود یا به او آسیب خواهد زد.
ماه گذشته، رئیس جمهور آمریکا از پمپئو به صورت خاص انتقاد کرد و در توئیتر نوشت: پمپئو با استخدام تیلور -که یک کارمند کهنه کار در وزارت امور خارجه است که بازنشسته شد و اکنون معاون اجرایی در مؤسسه صلح آمریکاست- "مرتکب اشتباه شد. " پس از آن که یووانوویچ در نتیجه آنچه که او آن را یک کمپین کثیف تحت هدایت رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ خواند، پمپئو، تیلور را به عنوان کاردار سفارت آمریکا در اوکراین انتخاب کرد.
یکی از این جمهوری خواهان که پمپئو با او در ارتباط با حضور در انتخابات سنای آمریکا صحبت کرده است، گفت: "پمپئو نخستین فرد در کاخ سفید محسوب می‌شود که می‌داند تنها افراد در سطح بالا به ترامپ وفادارند. "
بررسی‌ها در ارتباط با این موضوع که استعفا در چه زمانی سبب افزایش شانس پمپئو برای انتخاب شدن به عنوان نماینده کانزاس خواهد شد، اهمیت دارد. این ایالت همواره طرفدار جمهوری خواهان بوده است، اما برخی زمینه‌ها در ارتباط با رقابت‌های مقدماتی برای جمهوری خواهان در حال شکل گرفتن است. کریس کوباچ سیاستمدار سابق اهل کانزاس، راجر مارشال عضو کنونی کنگره آمریکا و چندین تن دیگر هم اعلام کرده اند در رقابت‌های سنا در این ایالت حضور خواهند داشت. همچنین گفته می‌شود دیگر افراد، همانند دِرِک اشمیت دادستان کل این ایالت و اسکات شواب رئیس سابق مجلس نمایندگان کانزاس هم در حال بررسی شرکت در انتخابات سنا از این ایالت هستند.
پمپئو از حمایت تمام عیار براداران کوخ برخوردار است که این موضوع سبب می‌شود او یک پایگاهی قدرتمند برای حضور در انتخابات سنا داشته باشد. اما یک جمهوری خواه برجسته از کانزاس در گفتگو با تایم گفت: دیگر نمی‌توان پومپئو را در مقابل سایر مدعیان جمهوری خواه در نظر گرفت. با آن که پیش بینی در این باره بسیار زودهنگام است، آسیب‌هایی که سیاست‌های تجاری ترامپ در حال وارد کردن بر کشاورزان در این ایالت است باعث کاهش اشتیاق جمهوری خواهان برای شرکت در انتخابات سال آینده است.
این منبع در حالی که خواست نامش فاش نشود، گفت: "کشاورزان ما احمق نیستند. آن‌ها می‌دانند چین تعرفه گمرکی پرداخت نمی‌کند. "
کانزاس بزرگترین ایالت در آمریکا در زمینه تولید گندم است و با آن که مقامات چینی در ارتباط با خرید محصولات کشاورزی آمریکایی به ارزش ۵۰ میلیارد دلار در سال به عنوان بخشی از توافق تجاری اولیه با مقامات آمریکایی گفتگو کرده اند، این توافق هنوز حاصل نشده است.
این جمهوری خواه اهل کانزاس گفت: "اگر پمپئو به این موضوع فکر می‌کند که می‌تواند از این گذرگاه دشوار عبور کند، باید در فرضیات خود تجدید نظر کند. "
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi