شناسه خبر : 70853
شنبه 02 آذر 1398 , 13:03
اشتراک گذاری در :
عکس روز

ادبیات ایثار و شهادت نباید گمنام بماند

«افسر فاضلی شهربابکی» با بیان اینکه کتاب های دفاع مقدس نباید گمنام بمانند افزود: با از دست رفتن یادگاران دفاع مقدس و خانواده معظم شهدا، تنها منبع اصلی استفاده نسل جوان همین کتاب ها هستند.

 

 

 به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، به سراغ «افسر فاضلی  شهربابکی» نویسنده و شاعر رفتیم، از وی تاکنون 5 عنوان کتاب در حوزه ادبیات دفاع مقدس به چاپ رسیده است.

ضمن معرفی خود بفرمایید چه آثاری از شما منتشر شده است؟

اینجانب «افسر فاضلی شهربابکی» متولد 1355 شهرستان شهربابک و دارای مدرک کارشناسی علوم اجتماعی گرایش پژوهشگری و در حال حاضر کارشناس فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شهربابک هستم. تاکنون 23 عنوان کتاب با موضوعات مختلف در قالب شعرآزاد، شعر محلی، شعر دفاع مقدس، طنز، آیینی و کودک منتشر کرده ام که از این تعداد 5 عنوان کتاب در حوزه دفاع مقدس است که شامل 3 کتاب شعر و دو کتاب نثر می باشد.

کتاب‌هایی که در حوزه دفاع مقدس تالیف کرده‌اید، پیرامون چه موضوعاتی هستند؟

کتاب «فقط برای کسانی که عشق را بلدند» اولین کتاب مستقل شعر دفاع مقدس استان کرمان محسوب می شود که آن را انتشارات فرهنگ گستر در سال 88 منتشر کرده است.

کتاب «علمدار بصیر» زندگینامه و خاطرات سردار شهید «حاج علی علویان» شهید راه وحدت و امنیت پایدار که در سال 1390 توسط انتشارات نیروی زمینی سپاه به چاپ رسیده و این کتاب عنوان کتاب سال دفاع مقدس استان کرمان را نیز به دست آورده و چاپ دوم آن در راه است.

کتاب «هم نفس با لاله ها» چهارمین کتاب در حوزه دفاع مقدس اینجانب است که شعرهای شهدای مناطق مختلف شهرستان شهربابک را در بر می گیرد و در سال 1395 توسط انتشارات نارگل به چاپ رسید. 

همچنین کتاب «بچه های حاج قاسم» خاطرات دوران دفاع مقدس و اسارت سردار «حاج حسین معروفی» است که توسط انتشارات فاتحان در سال 1394 به چاپ رسیده است و این کتاب به چاپ هفتم رسیده و سی هزار نسخه از آن به چاپ رسیده است و نیز در سال 97 به عنوان کتاب سال دفاع مقدس انتخاب شد.

کتاب «شاهدنامه شهربابک» که حاوی عکس و مشخصات 460 شهید شهربابکی را می باشد و برای هر شهید یک دوبیتی نیز سروده ام که شاخص ترین ویژگی این کتاب ثبت نام و نام خانوادگی مادران شهدا است که تاکنون مرسوم نبوده است و این کتاب در سال 1398 توسط انتشارات نارگل به چاپ رسید.

کتاب های دفاع مقدس نباید گمنام بمانند/ لزوم حمایت معنوی مسئولین از نویسندگان دفاع مقدس

 علت اینکه در حوزه دفاع مقدس به تالیف کتاب پرداختید چه بود؟

دوران کودکی و نوجوانی من مصادف با 8 سال دفاع مقدس بود و به همین علت جنگ را با تمام وجودم درک کردم. من جنگ را زمانی درک کردم که بچه های محله مان را در تابوتی که با پرچم جمهوری اسلامی تزئیین شده بود تشییع می کردند و خودم را از لابلای جمعیت کنار پیکر شهدا می رساندم و لحظه ی تدفین پیکر پاک شهدای غرق به خون را با چشم خود می دیدم و می گریستم.

اما بی شک خیلی ها بودند که جنگ را درک نکردند و یا اینکه سن و سال آنها کوچک بود و یا اصلا به دنیا نیامده بودند و وظیفه من و دیگر نویسندگان این است که با مکتوب کردن خاطرات آن دوران حماسه آنها را به جامعه بشناسانیم.

برای ماندگاری فرهنگ ایثار و شهادت چه باید کرد؟

هر اثر تا زمانی که مکتوب نشود، ماندگاری چندانی نخواهد داشت و تاریخ دفاع مقدس نیز اینگونه است، شاعران و نویسندگان و هنرمندان متعهد مکلفند که با نوشتن کتاب و ساخت فیلم و ... نسل آینده را با فرهنگ دفاع مقدس و سیره شهدا آشنا کنند و همانگونه که دشمن می کوشد تا با تهاجم فرهنگی همه جانبه ارزش های آن دوران را کم رنگ جلوه دهد ما باید با خلق آثار در ترویج این ارزشها به خصوص به نسل جوان بکوشیم.

مشکلات نویسندگان حوزه ایثار و شهادت را ذکر و چه راهکارهایی برای آن پیشنهاد می کنید؟

بنده شخصا از تالیف و چاپ کتاب هیچ چشمداشتی ندارم و تنها به دلیل احساس تکلیف در این برهه از زمان این کار را انجام می دهم  و امیدوارم اگر لیاقت شهادت را ندارم، لااقل لیاقت شفاعت شهدا را پیدا کنم و خدا را سپاسگذارم که این موهبت را نصیب بنده کرد که نه تنها از لحاظ مالی بلکه تا پای جان در راه ترویج و حفظ این فرهنگ متعالی بکوشم و به آن افتخار می کنم.

بی شک در سایه حمایت مادی و معنوی مسئولین از نویسندگان، مطمئنا پیشبرد سریع تر و بهتر چنین اهدافی را خواهیم دید و حمایت معنوی مسئولین می تواند باعث تقویت روحیه ی نویسندگان این عرصه که گاهی مورد هجمه بی احترامی و انتقاد گروههای خاصی قرار می گیرند شود.

برای ارتباط بهتر مخاطب با کتب دفاع مقدس چه باید کرد؟

باید به کتابهایی که در حوزه ی فرهنگ ایثار و شهادت به رشته تحریر در می آید با دید بازتر و عمیق تر نگاه کرد، باید آنها را بیشتر به جامعه معرفی کرد، به صبحگاه مدارس برد و در کتابخانه های عمومی قرار داد و به مسابقه گذاشت و بیشتر در فضای مجازی به انها پرداخت.

کتاب های دفاع مقدس نباید گمنام بمانند و باید از نویسندگان این حوزه بیشتر در برنامه های جاری کشور استفاده کرد، چرا که با از دست رفتن یادگاران دفاع مقدس و خانواده معظم شهدا، تنها منبع اصلی استفاده نسل جوان همین کتابهاهستند

منبع: نوید شاهد کرمان
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi