شناسه خبر : 71004
شنبه 09 آذر 1398 , 09:02
اشتراک گذاری در :
عکس روز

خاطره وزیر بهداری از واکنش امام به مداوای مجروحان عراقی

وزیر بهداری در دوران دفاع مقدس گفت: ماجرا درمان مجروحان اسرای عراقی در درمانگاه‌ها را برای امام (ره) روایت کردم. ایشان در پاسخ من فرمودند «شما بروید و محبت کنید.»

«هادی منافی» یکی از اعضای کابینه شهیدان رجایی و باهنر بود که در دولت‌های اول تا ششم به عنوان وزیر بهداری و سپس رئیس سازمان محیط زیست فعالیت داشت. وی پس از اینکه از سیاست و دولت جدا شد، به کار در بیمارستان مهر مشغول شد. او فعالیت‌های پزشکی خود را از همین بیمارستان آغاز کرده و هم‌اکنون نیز فعالیت دارد. دکتر منافی در سینه خود خاطرات زیادی از دوران دفاع مقدس و پس از آن دارد، وی در خصوص نصیحت امام (ره) درباره نجات جان اسرای مجروح عراقی روایت کرد:

«یک روز به خط مقدم رفتم تا از اتاق‌های عمل‌ سرکشی کنم. آن شب اسیر عراقی زیادی گرفته شده بود. رزمندگان تعدادی از مجروحان بعثی را به درمانگاه آورده بودند. با دیدن مجروحان عراقی، خطاب به رزمندگان گفتم، چرا این‌ها را به دوش می‌کشید و تا درمانگاه می‌رسانید. ما به عنوان یک پزشک مسئولیت داریم که تمام مجروحان را درمان کنیم. حتی اگر خون کم آمد، به آنها خون اهدا کنیم. ما به جبهه وظیفه‌ای که داریم نمی توانیم به مجروح ایرانی و عراقی فرقی بگذارید، اما شما می‌توانید آنها را به بیمارستان نرسانید.

یکی از رزمندگان پس از شنیدن سخنان من، گفت «یکی از این مجروحان وقتی من و دوستم در دام وی افتاده بودیم، یک سر نیزه را در حلق دوستم فرو و زبانش را از گلولیش خارج کرد. دقایقی بعد نیروی کمکی رسید و این نیروی عراقی مجروح و اسیر شد، اما ما او را به بیمارستان رساندیم. گلایه کردم و گفتم که این بدتر است.

روز بعد به تهران برگشتم و در نخستین جلسه‌ای که خدمت حضرت امام (ره) بودم، ماجرا را برایشان با ناراحتی روایت کردم. ایشان در پاسخ من فرمودند «شما بروید و محبت کنید.»

فوری به خط مقدم برگشتم و به همان بچه‌هایی که شب قبل آنها را دیده بودم، گفتم «شما بروید و کارتان را انجام دهید که راه شما درست است. من که زانو به زانوی امام می‌نشینم. نتوانستم مفهوم سخنان و آرمان‌های امام (ره) را بفهمم ولی شما که کیلومترها دورتر هستید، به فکر امام راحل عمل می کنید.»

 

 

download

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیlogo-samandehi