شناسه خبر : 71017
شنبه 09 آذر 1398 , 11:41
اشتراک گذاری در :
عکس روز

رونمایی از ۳ دستاورد نیروی دریایی ارتش

پهپاد جدید عمودپرواز رونمایی شد+تصاویر

سه دستاورد جدید نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حضور فرمانده این نیرو رونمایی شد.

رونمایی از 3 دستاورد نیروی دریایی ارتش| پهپاد جدید «پلیکان» با قابلیت عمود پرواز رونمایی شد+ تصاویر

صبح امروز با حضور دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نمایشگاه دستاوردهای جهاد خودکفایی نداجا افتتاح و سه دستاورد جدید این نیرو رونمایی شد.

آجا | ارتش | ارتش جمهوری اسلامی ایران , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

پهپاد دریاپایه پلیکان2 با توانایی نفوذ در عمق، توانایی مأموریت‌های گشت و شناسایی را دارد.

این پهپاد با استفاده از چهار موتور عمودپرواز و یک موتور پیشران پرقدرت توانایی نشست و برخاست عمودی از روی شناور در حال حرکت را دارد.

پرنده در ابتدا با استفاده از چهار موتور همزمان‌شده خود که به‌صورت عمود پرواز است از شناور جدا می‌شود و پس از آن با استفاده از الگوی خودکار طراحی‌شده در سامانه پرواز خودکار، طی فرآیند محاسبه‌شده بدون برهم خوردن تعادل و سقوط ناگهانی پرنده وارد فاز کروز یا حرکت افقی می‌شود. این فرآیند به‌هنگام برگشت پرواز از مأموریت شناسایی خود و نشستن به‌روی کشتی بالعکس اجرا می‌شود.

یکی دیگر از وجوه تمایز این پهپاد شناوری مثبت و مقاومت آن در برابر نفوذ‌پذیری به‌هنگام فرود بر سطح آب است که به این پرونده این امکان را می‌دهد تا در شرایط اضطراری بدون آسیب بره‌روی آب فرود آمده و بازیافت شود.

عملکرد بی‌بدیل این سامانه بدون سرنشین در انجام عملیات خودکار و در شرایط نامتعارفی که پرنده‌های باسرنشین قادر به انجام مأموریت نباشند و همچنین عدم نیاز آن به تأسیسات و زیرساخت‌های گسترده و پرهزینه جهت بهره‌برداری، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشت تا از این پرنده در راستای انجام مأموریت‌های محوله خود در یگان‌های شناور و آب‌های دوردست تحت کنترل عملیاتی خود استفاده کند.

پهپاد پلیکان2 آزمایشات میدانیHAT و SAT خود را با موفقیت به پایان رسانده است.

 

آجا | ارتش | ارتش جمهوری اسلامی ایران , نیروی دریایی | نداجا | نیروی دریایی ارتش , اخبار نظامی | اخبار دفاعی ,

در حال حاضر تمامی سامانه‌های موقعیت‌یاب زمینی و دریایی به‌منظور تعیین مختصات دقیق خود نیازمند استفاده از ماهواره‌ها هستند که در فضای بالای جو زمین استقرار دارند. برای تعیین موقعیت شناورهایی که زیر دریا حرکت می‌کنند استفاده از این سیستم‌ها با توجه به اینکه امواج الکترومغناطیس توانایی نفوذ در عمق دریا را ندارند، عملاً غیرممکن است.

«آی‌اِن‌اس» یک سامانه کمک‌ناوبری است که وظیفه موقعیت‌یابی لحظه‌ای زیردریایی را به‌عهده دارد. این واحد داده‌های مورد نیاز جهت تعیین موقعیت زوایا و همچنین سرعت‌ها را در سه محور از سنسورهای اینرسی نصب‌شده داخل خود جمع‌آوری کرده و با تجزیه و تحلیل این داده‌ها موقعیت‌های لحظه‌ای وضعیت تعادل و راه یگان را در هر زمان به دست می‌آورد.

پروژه سورن با موضوع طراحی و ساخت واحد آی‌اِن‌اس است که با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و بدون نیاز به "جی‌پی‌اس" موقعیت زیردریایی به‌همراه وضعیت تعادل آن را با خطای کم ارائه می‌کند.

این سیستم به‌علت قیمت و تکنولوژی بسیار بالای آن فقط توسط چند کشور بسیار محدود تولید می‌شود و قبلاً به‌روی هیچ‌یک از یگان‌های نداجا نصب نبوده است، از این رو با توجه به نیاز نیروی دریایی به یک سامانه تعیین موقعیت دقیق و همچنین طراحی و ساخت سامانه‌های پیشرفته به‌روی یگان‌های زیرسطحی و نیاز این سیستم‌ها به اطلاعات دیجیتال و دقیق یگان خودی، موضوع طی یک طرح تحقیقاتی به انجام رسید.

این پروژه پس از نصب به‌روی یگان‌های زیرسطحی این قابلیت‌ها را خواهد داشت که زمانی که زیر‌دریایی در عمق قرار گرفته و هیچ‌گونه ارتباطی با فضای آزاد ندارد؛ اول، راه یگان را به‌طور دقیق ارائه می‌کند، دوم، موقعیت زیردریایی را زیر آب تعیین می‌کند، سوم، YAW ،PITCH و ROLL زیردریایی را زیر آب تعیین کند و چهارم، اطلاعات مورد نیاز را برای سامانه سلاح ارسال نماید.

یکی از پروژه‌های انجام‌شده توسط سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران طراحی و ساخت سامانه موشکی زیرسطح به سطح جهت بهره‌برداری در شناورهای زیرسطحی و زیردریایی‌ها است.

سطح فناوری در این پروژه بسیار بالاست و تنها چند کشور محدود در دنیا این فناوری را در اختیار دارند.

این سلاح ترکیبی از موشک، اژدر و سامانه ارتباطی و کنترل آتش است که در تعامل با یکدیگر قادر به حمله به اهداف سطحی دشمن هستند.

توانایی وارد کردن ضربات پشیمان‌ساز، وارد کردن دشمن به دورایستایی، افزایش فشار روانی بر دشمن با همچنین ناامن کردن مناطق دریایی مورد علاقه دشمن، بخشی از قابلیت‌هایی است که نیروی دریایی با برخورداری از این زیردریایی در اختیار خواهد داشت.

به نقل از تسنیم

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi