شناسه خبر : 71077
دوشنبه 11 آذر 1398 , 15:38
اشتراک گذاری در :
عکس روز

آیا قرارداد جدید بنیاد شهید با بیمه دی به‌نفع ایثارگران است؟

با وجود مشکلات بیمه دی که هر از گاهی از جانب نمایندگان یا تشکل‌های ایثارگری نیز مطرح می‌شود، اما بسیاری از کارشناسان حوزه مالی ایثارگران بر این باورند که مشکل جدی ایثارگران، شرکت بیمه‌گر نیست.

آیا قرارداد جدید بنیاد شهید با بیمه دی به نفع ایثارگر است؟

با برگزاری مناقصه بیمه تکمیلی ایثارگران بار دیگر مسئله بیمه‌‌های ایثارگران و مشکلاتی که ایثارگران با شرکت‌های بیمه‌گر دارند، بر سر زبان‌ها افتاد. بر اساس مناقصه در پاییز امسال نهایتاً برای سومین سال متوالی بیمه دی عهده‌دار تأمین هزینه‌های بیمه تکمیلی ایثارگران شد.

معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید با تشریح روال برگزاری مناقصه سال 98 گفت: بر اساس قانون باید آگهی مناقصه عمومی حداقل دو نوبت در روزنامه‌های کثیرالانتشار کشور منتشر ‌شود و این کار برای مناقصه انتخاب شرکت بیمه‌گر بیمه تکمیلی درمان ایثارگران در تاریخ‌ 21 مهر 1398 در روزنامه اطلاعات و 22 مهرماه در روزنامه ایران انجام شده است. همچنین علاوه بر درج آگهی از همه شرکت‌های بیمه‌گر تکمیلی کشور از جمله بیمه‌های «آسیا»، «البرز»، «دانا»، «ایران»، «کوثر»، «آتی‌سازان حافظ» و «دی» دعوت رسمی به‌عمل آمد تا در مناقصه بیمه تکمیلی بنیاد شرکت کنند. لازم به ذکر است بیمه‌های آسیا، البرز و ایران علی‌رغم درج آگهی و دعوت رسمی در مناقصه شرکت نکردند.

وی افزود: مناقصه انتخاب شرکت بیمه‌گر بیمه تکمیلی درمان ایثارگران یکی از بزرگ‌ترین مناقصه‌های بیمه‌ای در کشور است و حضور تمام شرکت‌های بیمه‌گر در این مناقصه آزاد و بدون مانع است. تمام شرکت‌های بیمه‌گر امکان ارائه پیشنهادات خود را برای این مناقصه داشتند که بر این اساس شرکت بیمه دی با توجه به بررسی کمیته فنی و قیمت قابل قبول به‌عنوان برنده این مناقصه انتخاب شد و این بیمه‌گر از ابتدای آذرماه سال جاری به‌مدت یک سال بیمه تکمیلی درمان ایثارگران را به‌عهده خواهد داشت. بر اساس این قرارداد، تعداد بیمه‌شدگان پایه حدود یک میلیون و 700 هزار نفر است.

پیش از این تأمین هزینه‌های بیمه تکمیلی ایثارگران به‌عهده بیمه ایران بود. بسیاری از تشکل‌های ایثارگری در مقایسه خدمات بیمه ایران و دی که طی چند سال اخیر امور درمانی ایثارگران را به‌عهده داشتند، بیمه ایران را نسبت به تعهدات خود پایبندتر برمی‌شمردند و خواهان بازگشت بیمه ایثارگران بر شرکت بیمه ایران بودند اما طبق گفته عباسپور امسال بیمه ایران حاضر به شرکت در این مناقصه نشد.

حجت‌الاسلام شهیدی محلاتی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این باره گفته بود: نحوه انتخاب شرکت بیمه‌گزار برای بیمه تکمیلی درمان ایثارگران بر اساس قانون انعقاد این قرارداد باید از طریق برگزاری مناقصه انجام شود. در سال‌های گذشته شرکت بیمه ایران برنده این مناقصه بود و خدمات بیمه‌ای از طریق این شرکت انجام می‌شد اما باید توجه کرد که طی 2 سال گذشته این شرکت در این مناقصه شرکت نکرده است.

آنچه علاوه بر نارضایتی ایثارگران، شرکت‌های بیمه‌گر را به عقب‌نشینی در زمینه بیمه تکمیلی ایثارگران واداشته است، مشکل کسری بودجه بنیاد شهید در سال‌های اخیر است، هرچند انتقادهای مختلفی نسبت به بیمه دی مطرح شده و قابل بررسی است، به‌عنوان مثال غلامرضا یاوند عباسی، مشاور وزیر کشور در امور ایثارگران سال گذشته بود که با مطرح کردن انتقاداتش در این باره گفت: ما هم به تغییراتی که در حوزه درمان اتفاق افتاد نقد داریم؛ چرا بنیاد شهید و امور ایثارگران قرارداد دوهزار میلیارد تومانی را با بیمه دی که توانش چند میلیارد بیشتر نیست منعقد کرد؟

آطاهریان، مسئول کمیته بهداشت و درمان انجمن جانبازان نخاعی در مقایسه شرکت‌های بیمه‌گر دی و ایران می‌گوید: گاهی دیده می‌شود در بعضی از داروخانه‌ها برای دارو و قرص‌های خارجی که متخصص تجویز می‌کند عنوان می‌شود "برای یک ماه می‌دهیم و برای ماه بعد مجدداً تشریف بیاورید". مورد بعد در رابطه با زمان پرداخت فاکتورهاست که در بیمه ایران تقریباً هر شش ماه بود اما در بیمه دی بسیار طولانی‌تر است. بعضی از دوستان نیز به بیمه دی مراجعه کرده و فاکتورها را ارائه داده‌اند که بیمه به آن‌ها گفته که "اگر سه ماه از فاکتورتان بگذرد دیگر برای ما قابل قبول نیست". مشکل دیگر این است که در بسیاری از شهرستان‌ها بیمه دی شعبه ندارد و برای دوستان مشکل ایجاد کرده است. طی کردن مسافت برای رسیدن به شعبه، به‌ویژه برای جانبازان بسیار مشکل است.

با وجود مشکلات بیمه دی که هر از گاهی از جانب نمایندگان یا تشکل‌های ایثارگری نیز مطرح می‌شود، اما بسیاری از کارشناسان حوزه مالی ایثارگران بر این باورند که مشکل جدی ایثارگران، شرکت بیمه‌گر نیست، مشکل تأمین هزینه‌های بیمه است که دولت باید آن را در اختیار بنیاد قرار دهد و همین کمبود بودجه، بیمه‌هایی را که در مسئله ایثارگران قدم می‌گذارند بدنام کرده و صدای اعتراض ایثارگران را از عدم پایبندی مراکز درمانی به بیمه درآورده است.

عباسپور با خوش‌بینی در زمینه اجرای تعهدات بیمه در سال 98 گفت: در ماه‌های اخیر متأسفانه به‌دلیل عدم تأمین اعتبار مناسب و عدم پرداخت حق بیمه از سوی دولت و سازمان برنامه‌ و بودجه، مشکلاتی در پرداخت خسارت به ایثارگران عزیز و مراکز درمانی ایجاد شده است که امیدواریم با تلاش همه‌جانبه و حل این مشکل شاهد خدمات‌رسانی مطلوب به جامعه ایثارگری باشیم.

اما پیش‌تر رئیس بنیاد شهید در مورد کمبود جدی بودجه بنیاد شهید در زمینه هزینه‌های درمانی صحبت کرده بود. حجت‌الاسلام‌ شهیدی محلاتی مرداد ماه امسال بود که با حضور در فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران به‌صورت مستمر جلساتی را برای پیگیری مشکلات اعتباری برگزار می‌کند. عدم تخصیص اعتبار به‌مدت طولانی منجر به فسخ قرارداد تعدادی از مراکز درمانی با شرکت بیمه‌گر و همچنین تأخیر در پرداخت هزینه‌های درمانی ایثارگران شده است.

وقتی در تنها نشست خبری رئیس بنیاد شهید در سال 98 با خبرنگاران تعداد سؤالات و چالش‌های اصحاب رسانه در مورد بیمه تکمیلی ایثارگران نیز بالا رفت، سید منصور میرمرادی، معاون توسعه مدیریت و منابع بنیاد شهید نیز با تشریح وضعیت بودجه بنیاد شهید گفت: در سال 97 بودجه پیشنهادی ما به سازمان برنامه و بودجه 18 هزار و 500 میلیارد تومان بود، اما خروجی آن از معاونت بودجه 13 هزار و 900 میلیارد تومان بود که به مجلس رفت. ما با ریاست مجلس و حوزه تلفیق جلساتی داشتیم و نهایتاً همین مبلغ تصویب شد. از آنجایی که در قانون بودجه هرساله ضریبی در نظر گرفته شده و از آن کم می‌شود حدود سه درصد از این مبلغ کم شد و نهایتاً 13 هزار و 500 میلیارد تومان بودجه به ما ابلاغ شد.

او ادامه داد: عملکرد سال گذشته ما مشخص است؛ از مبلغی که به بنیاد اختصاص داده شده 13 هزار و 500 میلیارد تومان مبلغ ابلاغ شده بود که می‌بایست 12 هزار و 500 میلیارد تومان را به‌عنوان حقوق پرداخت کنیم و این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. مبلغ باقیمانده رقم قابل توجهی نیست؛ به این منظور حجت‌الاسلام شهیدی جلساتی با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر اقتصاد، وزیر بهداشت و درمان و جمعی دیگر از مسئولان دولتی تشکیل داده و اوضاع را برایشان شرح داده است. همگی درباره وضعیت اقتصادی بنیاد اتفاق نظر داشتند. بنیاد شهید برای اداره امور فقط در حوزه درمان سه‌هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد؛ درحالی که ما تنها هزار و 200 میلیارد تومان بودجه داریم یعنی هزار و 700 میلیارد تومان کسری به‌جا می‌ماند. در بنیاد شهید تمام ظرفیت‌هایمان را در حوزه‌های اقتصادی به‌کمک گرفتیم. فقط در فرآیند بیمه تکمیلی قریب به 400 میلیارد تومان از سایر منابع در اختیار قرار داده‌ایم.

نگاهی بر وضعیت بودجه بنیاد شهید، پاسخ بسیاری از ابهام‌ها در مورد هزینه‌های درمان ایثارگران را می‌دهد. وضعیت بودجه‌ای که در اختیار بنیاد شهید قرار داده شده، بغرنج‌تر از آن است که نوبت را به مشکلات شرکت‌های بیمه‌گر بدهد. همین کمبود اعتباری که در سال 97 و سال 98 دامنگیر بیمه تکمیلی ایثارگران بود، مادامی که از طرف دولت و سازمان برنامه و بودجه نادیده گرفته شود، پابرجا خواهد بود، چه آنکه برنده این مناقصه به‌جای بیمه دی، بیمه ایران یا شرکت دیگری بود. به‌نظر می‌رسد متأسفانه بررسی مشکلات شرکت‌های بیمه به مشکل ثانویه درمان ایثارگران تبدیل شده است. در نظر گرفتن راه‌حل‌های اساسی برای تأمین بودجه مورد نظر بنیاد شهید، توسط دولت دوازدهم می‌تواند بخش اعظم مشکلات درمانی جامعه ایثارگر را در سال آینده حل کند.

انتهای پیام/+

منبع: تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام،اتفاقا تمام دردسرهای درمان جانبازان،از انتخاب نادرست شرکت بیمه،یعنی بیمه دی هست، ترا به امام حسین قسم ت میدم،اگر بیمه دی. زیرمجموعه بنیاد نبود،با این ناراضیتی جانبازان ، ونداشتن توان مالی ، وفراگیر نبودن همین نصفه نیمه خدمتی که میده ، و از همه اینها مهمتر،نگه نداشتن شان جانبازان وحذف بسیاری از خدمات،بازم با آن قرارداد می بستید، دقیقا مثل بانک دی که با توان مالی بنیاد وبه اسم جانبازان شده،نردبان ترقی و وامهای انچنانی به یک عده خاص،،محض نمونه یک ایثارگر بیاد بگه، من از بانک دی وام گرفتم،بانکی که فلسفه بوجود امدنش ،برای خدمت دادن به جامعه هدف بوده ،ولی افسوس وصدافسوس
آخه نابعه کحای دنیا باکمترین فیمت بهتریمن حدمات رو میدن یاشا بیشوادی یا ماهارو نقهم قرض کردی.
خلاصه بداد بی کس ما برسید دکترعباسپور که پاسکاری بیمه دی شیراز شدیم معلوم بیمه ایران در مناقصه شرکت نمی کند میخواهند با مسئول خداشناس باوجدان و مسئولیت پذیر وپیگیرمسکلات اداره کننده قراردادشته باشند دکتر عباسپور به بیمه دی دلتون خوش است حمایتش میکنید آنها پسراشون گرم هست از طرف اقای شهیدی. شما مسئول جانبازان هستید بخاطرانجام کار آنها پشت میزنشسته ایدامیدواریم حرفی که زدید بخاطرجانبازان خواب ندارید بیمه دی شیراز را دریابد که از انجام کار ناتوان هست هزینه فاکتورهای که تایید و ارزیابی کردند حواله صادر شده بوده ماندنشان از درد و ناله خواب ندارد و مشکلات دیگر ک دیگران هم خواب ندارند بخدا این زندگی نیست داره درد می کشه پشیمانم و بیمه دی با دست بهم دادن بیشتر اینها رو بسوی مرگ سوق میدهید آفرین برشما اصل و نسب دار .که کارشناسانه دستتان بود مهر باطل شد می زدید.بیمه دی راحتی میگوید آبروی بنیاد را خریدیم از جیب بیمه دی دادیم کو؟ کجا؟ فاکتور هارا که گم کردند آنهای که بوده نصف پرداخت کرده میگویند تهران گفته اصلا ندهید ودر نهایت حذف کنید بودجه نداریم دکترعباسپور چطور دلتون میاد با آرمان که هیچ با جانباز صعب العلاج و ناتوان که توانایی انجام کار نداره بازی کنند و مسخره بازی.چند جوان تازه کار که از درک اموراجتماعی عاجزندقراربگیرندمیگویندبه تهران هم گزارش بدهید هزینه همسرم که پزشکان معتمدشون آمدند از اردیبهشت 98 تا الان منزل وتاییدکردند گفته‌اند هزینه کنید پرداخت میشه پرداخت می کنیم نداده‌اند و هیچ گونه خدماتی انجام نداده اند تا کی باید تحمل کنیم این نامرادی ونامهربانی اگرهمسرم. مشکل براش پیش بیاد که آمده دستم خالی هست شما و بیمه دی بخاطر سهل انگاری وعدم پرداخت و رسیدگی مقصرید برای همسرم کاری بکنید و بیمه دی سروسامان داده و نظارت کنید حرمت امامزاده به متولی بیمه دی شیراز را دریابد پرداخت و برخورد و رسیدگی درست وگرنه درمقابل نه همسر من تمام جانبازان مسیول هستید کسانی که با خدایشان عهد بستند. وشما از خداواخرت. میترسید
باسلام خدمت فاش نیوزعزیز
اقابه عرض برسانم بنده پارسال بهار دربیمارستان عمل کردم که
پولش شدحدود3میلیون تومان که بعدازشانزده هفده ماهنوز
به من پول نداده اندشمابگیدمن بااین گرانی وبی پولی چکار
کنم بخدا 20تانسخه دکتر وچندین نسخه داروخانه دارم که
پردآخت نکردندمیگندپول نداریم چی بگیم وسلام
سلام بنده چند سالی هست باسایت فاش نیوز اشنا هستم بعضی وقت ها کامنت هم میزارم اما به این نتیچه رسیدم که این سایت هیچ کاری برای ایثارگران نکرده فقط خودشان را با سرکار کذاشتند ایثارگران سرگرم کردن و حقوق خودشان را میگیرند مثلا بیمه تکمیلی تقریبا حذف شده بیمه ورشکسته دی را اوردند قرداد بستند فقط ایثارگران را سرگرم کنند دهان ایثارگران را ببندن در شهر قم تمام مطب ها بیمارستانها وحتی درمانگاهای دولتی قردادشان را با بیه دی لقو کردن میگویندبیمه دی پول مارا نمیده فاکتورهم که به بیمه می بری به بهانه های واهی فقط تعداد معدودی را قبول میکنند انهم الان من یک سال و خورده ای است فاکتور دادم هنوز به به حساب نریختندتنها چند دارو خانه قرارداد دارند انهم اینقدر اذیت میکنند ادم خسته میشه میگه نمیخوام همین ازاد حساب کن یا میگن سایت بنیاد بسته هست البته این مشکل چندین ساله ایثارگران هست اما بااین همه مشکلات سایت فاش نیوز فقط نظاره گر بوده هیچ کمکی به ایثارگران نکرده در صورتی که سال به سال جانبازان و پدر مادران شهدا پابه سن بالا گذاشتند احتیاج به درمان دارند ما جنگ کردیم درد را تحمل کردیم به امید فردای بهتر اما الان احساس میکنم جنک کردیم درد را تحمل برای میدان دادن به غارتگران بیت المال واختلاسگران و سایت های فرست طلب راستی راستی که اگر یک اختلاس کم میشد باان پول میشد تمام مشکلات ایثارگران ملت حل میشد نمیدانم اسلام کجا اختلاص کجا اسلام کجا فساد کجا اسلام کجا دروغ کجا اسلام کجا فرست طلبی کجا نمیدانم شاید من سخت گیرم شاید من نمی فهمم انی که گفتند مناقصه گذاشتیم نیامدن بخداوندی خدا قسم دروغ هست یک شرکت از خدایش هست در مناقصه شرکت کند بیمه دی ورشکسته تحمیلی هست بیمه دی هیچگونه در توانش نیست یک عده ای با زد وبند دارن به ایثارگران خیانت میکنند بیمه دی وقتی در مناقصه برنده میشه باید تهدش عمل کند چه بنیاد بودجه را به موقه بدهد یا ندهد چون چندسالی هست بیمه تکمیلی را بر عهده میگیرد اگر بنیادبودجه نمیده چرا دوباره درمناقصه حاظر میشه بس اینجا پی می بریم که زدوبندی در کار هست وسر ایثارگران مظلوم کلاه خداوند باعث وبانی اش را خار ظلیل و رسوای عالم بکنه این ادم هارا مافقط میتونیم به خداوند شکایت بکنیم
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi