شناسه خبر : 71238
یکشنبه 17 آذر 1398 , 17:20
اشتراک گذاری در :
عکس روز

روزی که رژیم بعث متجاوز شناخته شد

نیمه سال ۱۳۵۹، مردم و قوای مسلح کشورمان با حمله دشمنی مواجه شدند که از شرایط سیاسی و نظامی موجود در کشورمان نهایت استفاده را کرد تا وسعت کشورش را گسترش دهد؛ البته برای تحقق این خواسته خود چراغ سبز دولت‌های شرق و غرب را هم در مقابل خود داشت؛ زیرا انقلاب اسلامی ایران شعار خود را «نه شرقی، نه غربی» اعلام کرده بود.

بر این اساس، صدام با ۱۲ لشکر به مرز‌های غربی کشورمان حمله کرد و طی مدت کوتاهی بخش‌هایی از سرزمین کشورمان را تحت اشغال ارتش خود درآورد و پوتین سربازان ارتش بعث عراق بر خاک گرم کشورمان قرار گرفت. هرچند در این بین شهدای ارزشمندی نیز مثل شهید علم‌الهدی و دانشجویان پیرو خط امام را در راه دفاع از کشورمان تقدیم کردیم، اما با این حال ارتش بعث عراق توانست حدود ۳۰ هزار کیلومتر از خاک کشورمان را تحت اشغال خود درآورد.

بعد از گذشت حدود دو ماه از پیشروی نیرو‌های ارتش بعثی عراق در مناطق غربی و جنوبی کشورمان، به تدریج نیرو‌های مسلح کشورمان توانستند مانع ادامه پیشروی دشمن به سایر بخش‌های کشورمان شوند؛ بدین ترتیب با سد شدن مسیر پیشروی‌های دشمن، زمینه برای انجام عملیات‌هایی به منظور تعقیب و تنبیه متجاوز آغاز شد و این روند تا هشت سال ادامه یافت تا اینکه در ۲۹ مرداد ۱۳۶۷ رسماً آتش‌بس میان دو کشور برقرار شد و بدین‌صورت طولانی‌ترین جنگ در تاریخ جهان به اتمام رسید.

البته جنگ تحمیلی در شرایطی به پایان رسید که عراق اگرچه جنگ را با ۱۲ لشکر آغاز کرد، اما در پایان جنگ، دارای ۵۸ لشکر بود و اگر بخواهیم این موضوع را از جنبه دیگری عنوان کنیم، می‌توانیم به گفته‌های سرلشکر «میسر رشیدالطرفه العبیدی» که در دوران جنگ عراق با ایران در بخش ایران اداره اطلاعات فرماندهی کل عراق خدمت می‌کرد، اشاره کرد.

وی عنوان کرده که «در ابتدای جنگ، سه نفر روی پرونده ایران کار اطلاعاتی می‌کردند که تنها یک نفر از آن‌ها به زبان فارسی مسلط بود، اما در پایان جنگ، تعداد کسانی که بر روی ایران کار اطلاعاتی انجام می‌دادند، بالغ بر ۲۵۰۰ نفر بودند».

به هر حال، اعلام آتش‌بس، پایان ماجرا نبود؛ زیرا باید متجاوز و آغازگر جنگ نیز معرفی می‌شد تا خسارات وارده به کشور مقابل جبران شود؛ به همین جهت ۱۱ سال پس از آغاز جنگ تحمیلی و سه سال پس از صدور قطعنامه ۵۹۸، «خاویر پرز دکوئیار» دبیرکل وقت سازمان ملل متحد در ۱۸ آذر ۱۳۷۰ در گزارشی رسمی به شورای امنیت اعلام کرد که عراق مسئول و آغازگر جنگ علیه ایران بوده‌است.

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
ازاینکه مسولان کشورپیگیرگرفتن غرامت وخسارت جنگ وتجاوز عراق به ایران هستند نامشان درتاریخ ایران جاودان خواهد ماند..... اما نمیدانم عراقیهاچطوربه برادران کویتی خودخسارت وغرامت جنگ روپرداخت میکنند؟؟؟
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi