شناسه خبر : 71294
شنبه 07 دي 1398 , 14:00
اشتراک گذاری در :
عکس روز

پاسخ های مدیرکل بیمه دی به سئوالات فاش نیوز

درسال اول قرارداد با بنیاد شهید با دو نظرسنجی که یکبار از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران و یک بار هم از سوی بنیادشهید صورت گرفت در همان اولین سال میزان رضایتمندی خوبی عنوان شده و نزدیک به ۸۰ درصد میزان رضایتمندی جامعه ایثارگر مشخص شده بود و این نظرسنجی در دومین سال در حال انجام است و هنوز نتایج به ما اعلام نشده است...

فاش نیوز - مدیرکل بیمه دی در نخستین نشست خبری خود بعد از قرارداد جدید با بنیاد و تصدی امور بیمه درمانی ایثارگران توضیحاتی در این زمینه در پاسخ به سئوالات خبرنگار ما ارائه داد.

به گزارش صنوبر محمدی، خبرنگار اجتماعی ما، محمدرضا کشاورز، مدیرکل بیمه دی در نشست خبری با خبرنگاران حوزه صنعت بیمه و فاش نیوز به عنوان تنها رسانه حوزه ایثار و شهادت، که در دفتر مرکزی این بیمه برگزار شد، ضمن خیرمقدم به خبرنگاران حاضر، در پاسخ به سئوالات خبرنگار ما توضیحاتی در خصوص ارائه خدمات بیمه دی به ایثارگران داد و گفت: قانون جامع ایثارگری درماده 12 و 13 به موضوع خدمات درمانی و یا به عبارتی بیمه تکمیلی ایثارگران اشاره داشته که در آن طبق ماده 12 حدود خدمات و ماده 13 نحوه تامین اعتبار مشخص شده است و سه ضلع مشخص آن عبارتند از دولت که منافع حق بیمه ای تکمیلی بیمه ایثارگران کشور را تامین نماید، بیمه گذار که بنیادشهید و امورایثارگران به عنوان متولی ایثارگران کشور است و ضلع سوم جامعه هدف.

محمدرضا کشاورز ادامه داد: طبق قرارداد، سرانه هرفرد در سال اول نزدیک به 99هزارتومان، در سال دوم 145 هزارتومان و در سال سوم 167 هزارتومان استست. باتوجه به این که جریان  افزایش نرخ ارز و تورم، بر تعرفه وزارت بهداشت تاثیرگذار بوده و کالاها و خدماتی که در کشور ارائه می شود افزایش صددرصدی داشته، اما تعرفه بیمه دی نسبت به سال قبل 15درصد افزایش داشته است.

مدیرکل بیمه دی افزود: ما اعتقاد داریم که بنیادشهید به ما به عنوان بیمه گر صرف نگاه نمی کند بلکه همکاری بیشتری در کنترل و نظارت دارد و این می تواند به عنوان یک برگ برنده برای یک شرکت بیمه گر که ما هستیم باشد. خود این موضوع در واقع می تواند کمک بزرگی در مدیریت کردن کل قرارداد باشد.

کشاورز همچنین اظهارداشت: در این مدت ما نیز به عنوان یک شرکت بیمه گر تلاش کرده ایم تا حق خود را بگیریم و با مراجعه بی شمار به سازمان برنامه و بودجه، درحالی که بنده به عنوان بیمه گر باید به سراغ بیمه گذار برویم، ولی از جنس نوع همکاری که با بنیاد شهید داریم و تعلقی که میان این شرکت و شرکت بیمه گذار وجود دارد، تلاش کرده ایم با همکاری خود بنیاد، پیگیری هایی را در قالب ظرفیت های موجود داشته باشیم  و تلاش کرده ایم تا حق بیمه خود را وصول نماییم.

مدیرکل بیمه دی درخصوص میزان رضایتمندی جامعه ایثارگری از خدمات بیمه ای این شرکت نیز گفت: درسال اول قرارداد با بنیاد شهید با دو نظرسنجی که یکبار از سوی دانشگاه علوم پزشکی تهران و یک بار هم از سوی بنیادشهید صورت گرفت در همان اولین سال میزان رضایتمندی خوبی عنوان شده و نزدیک به 80 درصد میزان رضایتمندی جامعه ایثارگر مشخص شده بود و این نظرسنجی در دومین سال در حال انجام است و هنوز نتایج به ما اعلام نشده است.

وی همچنین متذکرشد: بخش اعظم نارضایتی ها به جهت مالی است یعنی بیمارستان خدمات ارایه داده ولی طلب خود را دریافت نکرده است. واقعیت این است که بیشترین مشکل در حوزه نقدینگی در این قرارداد است ضمن اینکه درنظرسنجی که مرکز ارتباط ما هم در بیمه مرکزی درحوزه بررسی شکایات و رضایتمندی در میان تمام مشتریان انجام داده بودند بیمه دی کمترین شکایت را داشته است.

محمدرضا کشاورز درخصوص قرارداد جدید بیمه دی با بنیادشهید و اینکه تمهیداتی درخصوص جانبازان با شرایط پرخطر اندیشیده شده است یا نه؟ گفت: معمولا درهر قرارداد بیمه ای، شرح خدمت را بیمه گذار درخواست می کند که درخصوص بنیادشهید هم به همین منوال است.

وی در ادامه گفت: یکی از اتفاقاتی که در این خصوص انجام شده و خوشبختانه چارچوب پیداکرده و مدیریت شده است اینکه بنده ظرف یک سال گذشته طی 10ماه، از مراکز درمانی 31 استان از جمله بوستان مرکز اهواز، امام خمینی تهران، علی بن ابیطالب مازندران بازدید کرده ام و تک به تک پای صحبت های مدیران بنیاد استان ها نشسته و حرف هایشان را گوش کرده ام و یا از نزدیک پای صحبت های جانبازان نشسته ام. آنها هم از بیمه دی رضایتمندی داشتند؛ بخصوص اوایل رضایتمندی بیشتری هم بود اما اخیرا به واسطه حجم بالای بدهی، مشکلاتی وجود دارد.

کشاورز افزود: درهمین هفته گذشته با بازگشت دکترصمیمی به مدیرکلی بنیادشهید و امورایثارگران تهران، در دیداری که با ایشان داشتم و از ایشان پرسیدم انتظار شما از ما در حوزه درمان چیست، ایشان بحث آسایشگاه ها را مطرح کردند که ما هم سعی کرده ایم آسایشگاه ها هم خدمات خوبی دریافت کنند (که البته با ارتباط خوبی که میان مدیران ما و آسایشگاه ها وجود دارد) پرداخت های آنها به روزتر است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای افزایش مراکز درمانی درشهرستان ها هم کاری صورت داده اید اظهار داشت:

اصلی که بیمه ما گذاشته است این است که در هر شهری (برای مثال درشهرهای بزرگ مانند آذربایجان شرقی 112مرکز درمانی وجود دارد) حتی در یک شهر کوچک برای شرایط بهتر جامعه هدف، با یک درمانگاه، آزمایشگاه و یک داروخانه قرارداد داشته باشیم. البته گاهی هم پیش آمده که یک پزشک عمومی با آن درمانگاه قرارداد ندارد. برای مثال در یکی از استان ها سال گذشته با کشف مراکز متخلف، به نکات بسیار خوبی رسیدیم و آن اینکه با بسیاری از پزشکان عمومی متخلف قطع همکاری و لغو قرارداد کردیم. البته امکان تخلف در درمانگاه ها کمتر است زیرا درمانگاه یک شخصیت حقوقی دارد و پزشک آن تخلف نمی کند و اگر تخلفی هم صورت بگیرد بیمه به سراغ درمانگاه می رود. البته همان استان درفضای مجازی سروصدا بپا کردند که بیمه دی نمی خواهد ارائه خدمت بکند و ایثارگران ناراضی هستند. بسیاری از خبرنگاران هم تماس گرفتند که نمی خواهید پاسخی بدهید؟ گفتم نه. ما کار خودمان را انجام می دهیم. درتماسی که یکی از خبرنگاران گرفت گفتم به آقایان بگویید اگر پاسخ بدهیم با آمار به سراغشان می آییم و اسامی پزشکان متخلف را اعلام می کنیم. درشهر تهران نیز با چندین بیمارستان به خاطر تخلف قطع همکاری کرده ایم. یعنی از زمانی که این پزشکان عمومی متخلف کم شده اند، میزان قابل توجهی از خسارات بیمه مدیریت شده است.

کشاورز در این خصوص که تخلفات این پزشکان چه بوده است نیز افزود: برای مثال بی مورد افراد را به ام آر آی می فرستادند. ما استانی را داریم که در همان سال اول 12درصد بیمه شدگان خود را به ام آر آی می فرستادند. درصورتی که نرم آن یک درصد است. یعنی 12برابر که علاوه بر بالابردن قیمت تمام شده بیمه، استفاده از دستگاه ام آر آی برای فرد جانباز نیز بسیار مضر است. بعد کاشف به عمل آمد که خود پزشک خاطی سهامدار مرکزی است که ام آر آی در آن انجام می شده است.

مدیرکل بیمه دی در باره علت اینکه مطالبات ایثارگران، بخصوص جانبازان با تاخیر بسیار پرداخت می شود و یا اصلا پرداخت نمی شود بیان داشت: دقیقا همینطور است و این بستگی به نقدینگی دارد؛ چرا که ما باید هزینه خدمات درمانی را از بیمه گذار دریافت کنیم تا مجدد آن را به جانباز یا ایثارگر پرداخت نماییم.

وی با بیان اینکه بنیاد شهید بزرگترین بدهکار بانک دی است گفت: تاکنون کسی از ما سئوال نکرده بیمه دی با طلب دو هزار و پانصد میلیارد تومانی از بیمه گذار خود (بنیادشهید) چگونه سرپا مانده است. برای مثال بیمه دی راه اندازی سیستم پرداخت الکترونیک را در اختیار تمام مدایران استان ها قرار داده است و حتی موارد نیازفوری را از محل سایر منابع، پرداخت اعتبار کرده ایم.

بسیاری از اعمال جراحی نیاز به یکسری لوازم و تجهیزات پزشکی نظیر مفصل و پروتز دارد. درهیچ جایی سراغ نداریم که  فرد نیاز به جراحی داشته و بیمه دی هزینه تجهیزات پزشکی را نداده باشد. ما این موارد را شناسایی کرده ایم. موردی نبوده که پدر یا مادر شهید نیاز به پذیرش داشته و پذیرش نشده باشد؛ البته برای جانبازان با درصد بسیار پایین این اتفاق افتاده اما پدر و مادر شهید خیر. چندی پیش خودم شخصا" با رئیس بیمارستان در رشت برای بستری شدن مادر شهیدی تماس گرفتم و گفتم هرطوری شده  ایشان را بستری کنید، بنده تا فردا هزینه آن را واریز می کنم. پس موارد فوری و تجهیزات پزشکی را تا این لحظه انجام داده ایم.

مدیرکل بیمه دی همچنین خاطرنشان کرد: ما سه روش را به بیمه گذار (بنیادشهید) و دولت برای بازگرداندن مطالباتمان پیشنهاد کرده ایم:

1- پول نقد

2- اسناد خزانه اوراق مشارکت

3- سهامی که دولت در رابطه با شرکت های دولتی به بخش خصوصی واگذار می کند.

کد خبرنگار: 23
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
آقای کشاورز چند جا گفتی پول بیمه گر رو نمیدن . پس چه اجباری داشتی مجددا بینه تکمیلی
ایثارگران رو قبول کردی . کلا همه جانبازان از بیمه دی همانطور که خودت گفتی ناراضیند
خودتونم که میگید چون ما پول ندادیم به بیمارستان اونام جانبازارو پذیرش نمیکنن .
کلا آقای دکتررررر برای چی دوباره بیمه تکمیلی بچه های ایثار رو قبول کردید .
وقتی هزینه پنجاه تومنی یه جانباز رو ده ماهه بهش ندادید نباید حرفی در حوزه ایثار بزنید چون شما در مدیریت خودتون عقیمید . هیچ موسسه خصوصی و دولتی این بیمه دی رو قبول نداره .
جلوی درب همه درمانگاهها و بیمارستانها بنر زدن قابل توجه ایثارگران محترم این بیمارستان و یا درمانگاه ویا دراروخانه قرار داد با بیمه دی ندارد .
هزینه جانباز رو که بهش نمیدید ! هیچ دایره پزشکی هم شما رو بطور کل بصورت اعم و اخص قبول نداره . خب حالا بگو شما این وسط واقعا چی کاره اید . رانتتون با کیه .
آخه دکتررررر فساد تا کجا باید باشه . مرد حسابی ول کن برو دیگه چطوری باید بگیم نمیخوایمت خوش اومدی برو که دیگه بر نگردی دکترررررر
سلام فاش نیوز ممنون از این گزارش دل جانبازان بدست بیار همدردی با هم . منم می دونم تلاش می کنی ولی خب شما اراده خودت را بیشتر نشان بده می گن فاش نیوز به فکر جانباان نیست . یه کم بیشتر در حیطه مطالبه گری فعالیت کن
با اشکر
هربیمه،سازمان،شخص یاگروهی میتواندخدمات خوب وخوب تری بدهد!
به شرط آنکه پول باشد.
هنرآن است که در نداری زخم راترمیم ودرمان کند.
اکثر داروخانه ها و...لغو قراردادکرده اند!
یااگرهم قرارداددارند،،، تشریفاتی وفرمایشی ست!
از داروی جانبازان کم میکنند!!
داروخارجی راتأییدمیکنندوهزینه آن راازبیمه دی میگیرند وداروهای ایرانی و ارزان قیمت میدهند!!!
سوداصلی وآسایش وآرامش ازآن داروخانه هاست وبس!!!
البته اذعان میدارندکه ماهم خرج داریم وقسمتی ازاین اختلاس و.....رابه آقایان... میدهیم!!
البته درد زیاده!
این گوشه ی بسیاربسیارکوچکی ازاین دزدی های آشکار و علنی ست که بدون ترس و واهمه آن رابیان میکنند!!!
و...
طبق قزار داد جدید بیمه دی در شهر اصفهان فقط 4 تا بیمارستان قرار داد داره ؛ حتی شهید صدوقی که زیر نظر سپاه هست قبول نمیکنه ؛ عسگریه هم قبول نمیکنه ؛ ایشون درست فرمودند در سال اول بی شک خدمات خوب بود ولی سال دوم 7 ماه آخر به هیچ وجهی قابل قبول نبوده و علت همه بخش های درمانی بدحسابی بیمه دی و نتیجه به بد حسابی بنیاد و سپس عدم ارائه خدمات به جانبازان بوده و ضرر اصلی به جانبازان و کل ایثارگران بوده ؛ حالا چه تضمینی برای عدم قطع خدمات هست؟
بروید خجالت بکشید کدام نظر سنجی . . . . . . ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! اینها که فرمایش کردید به شما اطلاعات غلط دادند نظر سازی می کنند و بعد اسمش را نظر سنجی می نامند اگر راست می گویید جلو درب ساختمتن بنیاد شهید هر شهرستانی فرم های نظر سنجی را بگذارید تا مشخص شود که دل خانواده های شهدا و جانبازان از دست مدیران و مسئولان نا :ار آمد خون شده است .
سلام درشهربهارستان اصفهان که هر لحظه به جمعیت آن اضافه می شود هیچ درمانگاه یا پزشکی وحتی داروخانه ای با بیمه دی قرارداد ندارد وماجانبازان برای مراجعه به پزشک حتما باید به سپاهانشهر ویا اصفهان برویم سوال کردیم مثلا چرا این درمانگاه با بیشتر بیمه ها قرارداد دارد اما چرا با بیمه دی ندارد می گویند بیمه دی با ما قرارداد نمی بندد ما مشکلی نداریم بعضی دیگر مثل داروخانه ها ویا بیمارستان خانواده اصفهان که قبلا قراردادبا بیمه دی داشتند علت عدم تمدید قرارداد را طلبکاری بسیار زیاد آنها ازبیمه دی بوده که پرداخت نشده دربیمارستان خانواده اصفهان که یکی ازبیمارستانهای عالی اصفهان است بیمه دی برای حانبازان فقط بخش بستری پذیرش می کند وسرپایی پارسال تا حالا قرارداد ندارد؟؟؟؟!!!قابل توجه مسولان محترم بیمه دی خواهشمنداست بهارستان اصفهان و بیمارستان خانواده را حتما پیگیری نمایید با سپاس
بنام خدا سلام قرار نیست بنیاد شهید و یا بیمارستانها و کلینیک ها از قرارداد و خدمات ارائه شده رضایت داشته باشند ! جامعه هدفی که استفاده کننده از این بیمه هستند باید ابراز رضایت کنند ! حتما شما بعنوان مدیر بیمه دی باید راضی باشید، چون با کسر خدمات ناقضی را انجام میدهید صاحب سود سرشار میشوید ! ازطرفی جامعه ایثارگری دچار هزاران سردرگمی شده است ! شما برای جامعه جانباز شیمیائی اسپری سروتاید هندی را تائید میکنید و جانباز باید برای دریافت سروتاید استرالیا از جیب خودش هزینه کند! و شما هم ابراز رضایت کنید از این امر !! اگر شما از بیمه گذار پولی دریافت نمی کنید این مشکل شماست چرا تعمیم می دهید به جامعه ایثارگری ؟؟ بیمه ایران نتوانست پول را از بیمه گذ ار دریافت کند خودش رو کنار کشید . چرا باید تاوان درآمدهای و سودجوئی شما را جامعه عظیم ایثارگری و جانبازان بدهند ؟؟؟ به دیده من جانباز بیمه دی بزرگترین ظلم را بهمن حقیر میکند و آنانیکه با دی قرار داد می بنندد در این تظلم دخیل اند ! 9 ماه است که حقیر داروهایم را بطور آزاد از سرسفره زن و بچه ام میزنم می خرم ! چون هروقت نسخه پزشکان را به بیمه دی ارائه دادم برای تائید مثل کسر مالیات و خمس و زکات و مال امام رفتار کردند و یا سروتاید هندی را برام تائید کردند تا در سیر درمانم مشکل ایجاد شود. بازهم عرض میکنم رضایت شما مدیر و یا بیمه گذار برای ما شرط نیست ؛ اگر روزی به آنجا رسیدیم که عموم جامه ایثارگران استفاده کننده از بیمه راضی بودند میشود گفت رضایتمندی حاصل شده است ؟؟
سلام ، بنده جانباز بالای 25 درصد هستم که کلیه امور درمانی سالیانه حدود 3 تا 4 میلیون تومان میشود که کلیه مدارک مورد نیاز به بنیاد تحویل شده اما بیمه دی تا امروز وجهی بابت ویزیت پزشکان و داروها و آزمایشات پرداخت نکرده اما بستری و جراحی در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد هیچگونه مشکلی وجود نداشته است.
نظر باینکه داروهای اعصاب و روان داخلی فاقد کارآیی بوده لیکن از سال 77 داروهای اعصاب و روان توسط پزشک معالج از خارج وارد و تحویل میدهد و کاملا موثر میباشند و مشکلات موج گرفتگی و عوارض داروهای داخلی بخوبی کنترل و قادر به کار شدم در این خصوص نیز بنیاد هزینه ها را قبول ندارد به این ترتیب در حال حاضر ماهیانه حدود 500 هزار تومان پرداخت کردیم یعنی سالیانه حدود 200 تا 300 هزار تومان هزینه داروهای خارجی اضافه شده که از توانایی ادامه درمان عاجز شدیم و معلوم نیست بدون دارو چطور به کار و زندگی ادامه دهیم زیرا چنانچه داروها مصرف نشوند قادر به کار نخواهم بود لذا بنیاد مجبور است بجای پرداخت هزینه داروها هزینه اشتغال را پرداخت کند.
سلام. بخداوندی خداقسم ۵۴سالمه ادم به این دروغگویی و ازخود راضی تاحالا ندیدم
۱-این نظرسنجی را که جنابعالی میگویید شاید یا از فامیلها خودت بوده یااجیر شده بودند یا در یک کشور دیگه بوده
۲-شرکتی که این همه طلب دارد چه لزومی داشت که دوباره قرارداد ببندد پس قبول کن که اینقدرهم بیسوادنیستیم هیچی نفهمیم بلاخره یه زدو بندی هست
۳-جنابعالی گفتید مطب ها متخلف را لغو کردیم درشهرمقدس قم هشتاددرصد مطب ها بیمارستانها داروخانه ها درمانگاه ها قرادادشان را لغو کردن ایا همه متخلف یایک دروغ معض درصورتی مطب می شناسم که به ایثارگران خیلی هم لطف میکرد لغو قراردادشده چرا اینقدر دروغ
۴-چرا باید گرفتند یک دارو باید چندین بار برای تایید به بیمه برویم ماشیمیایی ها پرونده داریم چقدر دارو مصرف هیچ امکان تخلف هم نیست فقط برای ازار اذیت هست
۵-اگر خدا را میخوای و خرما را میخوای دست از سر ما بدبخت ها بردارید تابنیاد یک بیمه گر دلسوز باانصاف وبدون زدو بند قرارداد ببنده تو را بخدایی واحد قسم میدم دست از سر جانبازان بدبخت بر دارید
۶-مگر در ایران یک تا پدر شهید داریم شما زنگ بزنید تا بستری کنند بقیه ان شیمیایی ها بدبخت چی بقیه پدر مادر شهدا چی
عزیزم یک جای کار می لنگه باسه هزارمیلیاردتومن طلب بازهم قراردادببندی این قابل هضم نیست یک بچه هم می فهمه کار می لنگه
در پایان از کارکنان فاش نیوز قدردانی میکنم وخسته نباشیدمیگم خداحافظ شماها
باسلام. من نمیخام همه جانبازان را خدای ناکرده تهمت بزنم کسانی هستند که قبلٱ دفترچه خودرا دراختیار کل فامیلهای خود قرار میدادند. بااین کارخود هم ظلم درحق ما بودهم ضربه به بنیاد
سلام...همش دروغ..اصلاعادت کردندبه دروغ گفتن..بنده شش روزبیمارستان دولتی بستری بودم وهزینه رونقدگرفت ورسیددادگفت بروازبیمه دی بگیر..شمادرسخنانتون آب پاکی روریختیدروی دست جانبازان بادرصدکم که خدمات به این عزیزان خیلی واسه شمااهمیتی ندارد...
سلام. ایا باتوجه به این همه نارضایتی خدایی حرف های بیمه دی که حامیان و...سرگردنه زیادی داره نوکیسه های که تازه رسیدن به راحتی میروند با دروغ همه را به نفع خودشان تمام میکنند .به علت ندادن هزینه ها و گم کردن شاید بیش از 50تا فاکتور و عدم ارایه خدمات شکایت کردم ا بیمه دی که در جواب همه را با دروغ به نفع خودشان تمام کردند و این درایت و فهم وشور وشعوراجتماعی و جمع بندی خوددکترعباسپورومسیولین متولی بهداشت ودرمان دردل اکثریت جانبازان دروغ بیمه دی را تشخیص بدهد هرچند این روزها روده راست درشکم مسئولین که چه بگم بیمه دی که نقطه ای هم نیست ادعای سالاری میکنه کسی نیست بگه اقای کشاورزآمدی هنوز خیلی روده کسی جانبازان را با مشکلاتشان درک نکرد واگر درک کرد میخواست از بقیه عقب نمونه داد و اصالت وجدان کم چیزی نیس تومان حلال خوردن بخدا برکتش بیشترر همین که شب سرت راحت روز الست می داری و آرامشی که داری دیگه دروغ چرا .افلاطون بکوبم که جواب نامه بیمه دی شیراز در رابطه بانارضایتی دروغ خداکند بفهمند که میدونم امسال..دکتر عباسپور میدونندوشایدمحدود ،مجبورومیخواهند مسألت آمیز حل بشه خدادادست برسه تاپایان قرارداد
خیلی از داروها از لیست بیمه خارج شده ---- بیشتر مراکز که قبلا با بیمه قرارداد داشتند بعلت بدهی بیمه فسخ قرارداد کرده اند --- بیشتر داروها باید در بیمه دی تایید شود که مشکلاتی را به ایثارگران دارد ---نزدیک به یک سال است هزینه های درمان را پرداخت نکرده اند ___ اکثرا داروخانه ها بعضی داروها را نرخ آزاد حساب میکنند .
سلام بنده جانباز 70 درصد هستم از پارسال برج 9 مدارک بزشکی داشتم تا الان واریز نکردند ضمنا در شهرستان شوش هیچکدام از مراکز پزشکی با بیمه دی قرارداد ندارند
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمشاوره و مشاوره تغذیه ویژه ایثارگرانسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیانتشارات حدیث قلماساسنامه انجمن جانبازان نخاعیبا خرید این کتاب نیروهای جهان را بیشتر بشناسیدlogo-samandehi