شناسه خبر : 71844
جمعه 20 دي 1398 , 12:56
اشتراک گذاری در :
عکس روز

سر سلسله اسرای سوری آزاد شد!

 «صدقی المقت» اسیر سوری در زندان رژیم صهیونیستی صبح امروز «جمعه» آزاد شد و در اولین اظهاراتش اعلام کرد «همانطور که من آزاد شدم جولان هم آزاد خواهد شد».

وی به شبکه «المیادین» گفت، اراه و خواست سوری‌ها بر خواست رژیم اشغالگر پیروز شد.

او در ادامه اعلام کرد که با کمک «بشار اسد » رئیس‌جمهور سوریه بدون قید و شرط آزاد شده است.

المقت سپس از «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه برای میانجیگری در راستای آزادی‌اش قدردانی کرد و افزود: (اکنون) با شروط اسرائیلی وارد دمشق نمی‌شوم و رئیس‌جمهور اسد ثابت کرد که قویتر از اشغالگر است.

وی در ادامه گفت، اسرا به مبارزه با رژیم اشغالگر ادامه می‌دهند و باید برای آزادی همه آنها تلاش شود.

المقت ضمن تأکید بر لزوم آزادسازی جولان  گفت: اکنون به جولان می‌رود تا عملیات آزادسازی آن را تکمیل کنم.

خانواده صدقی المقت هم اعلام کردند، اسیر شروط خود مبنی بر لزوم بازگشت به «مجدل شمس» در جولان سوریه را به رژیم اشغالگر تحمیل کرد.

پیشتر و در پی سفر پوتین به سوریه، رژیم صهیونیستی حاضر به آزادی المقت شده بود اما برای او شرط گذاشته بود؛ این شروط شامل تبعید ۲۰ ساله از جولان سوریه و رفتن به دمشق پس از آزادی بوده است و وی پس از گذشت پنج سال حق داشته درخواستی به مقامات صهیونیست برای بازگشت به جولان ارائه دهد.

المقت با آزادی به این شرط مخالفت و بر لزوم بازگشت به جولان پس از آزادی تأکید کرد و این موضع او مورد تقدیر بشار اسد قرار گرفت.

رئیس‌جمهور سوریه گفت: «مواضع اخیری که درباره آزادی و تحمل زندان و ادامه بازداشت در زندان‌های اسرائیلی انتخاب کرد و بازداشت را به خروج از جولان سوری ترجیح دادی، روحیه مبارز و عزت و کرامت تو را نشان می‌دهد».

المقت ۲۷ سال را در زندان‌های رژیم صهیونیستی گذارنده بود و در سال ۲۰۱۲ آزاد شد. اما در سال ۲۰۱۵ به اتهام گرفتن یک ویدئو که همکاری میان رژیم صهیونیستی و جبهه‌النصره را نشان می‌داد بار دیگر بازداشت و به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

رسانه‌های سوری به وی لقب «عمید الاسرا» (سرسلسله یا سردار اسرا) را داده بودند و تلویزیون سوریه از آزادی او در امروز جمعه خبر داده بود.

لقب سرسلسله اسرای سوری پیشتر متعلق به «سمیر قنطار» بود، شخصی که در سال ۲۰۱۵ در حمله رژیم صهیونیستی به نزدیکی دمشق ترور شد.

 

منبع: فارس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi