شناسه خبر : 72269
شنبه 12 بهمن 1398 , 15:44
اشتراک گذاری در :
عکس روز

فقط به دیگری غر نزنیم!

امروزه غُر زدن های اجتماعی برای ما تبدیل به یک عادت شده است. غر می زنیم، در صورتی که هیچ هدفی هم برای حل یک مشکل نداریم.

جانباز رمضانعلی کاوسی - فرض کنید در جلسه ای دورهمی تصمیم بگیریم همۀ گوشی های لمسی را کنار بگذاریم و با هم به گپ و گفت بپردازیم. فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟

درست حدس زدید. بیشتر ما وارد مقولۀ «نق زدن» می شویم. امروزه غُر زدن های اجتماعی برای ما تبدیل به یک عادت شده است. غر می زنیم، در صورتی که هیچ هدفی هم برای حل یک مشکل نداریم.
 
 بسیاری از ما برای گذران اوقات فراغت و تفریح و سرگرمی غُر می زنیم. گاهی به نحوی از بیعدالتی، پارتی بازی، شایسته سالاری، سهم خواهی، کاهش ازدواج، افزایش طلاق، افول سرمایه اجتماعی، کاهش سهم بودجه عمرانی، بیکاری و نظایر آن انتقاد می کنیم که گویی ما بیرون از گود ایستاده ایم و از صفات ناشایست مذکور مبرا هستیم. گاهی همانطور که موتور غرزنیمان تخته گاز پیش می رود، مشکلات را به گردن این و آن می اندازیم. هر کدام از ما نیز بعضاً در مواقعی چنانچه به نفعمان باشد، از خط قرمزها می گذریم و با نسبت دادن مشکلات به دیگران خود را تبرئه می کنیم و به رویه مان ادامه می دهیم.

 معمولاً غر زدن ها با غلط از آب درآمدن پیش بینی آب و هوا یا ترافیک سنگین در سطح شهر آغاز می شود. در ادامه اختلاس، گرانی، فساد، پارتی بازی و اخذ رشوه در ادارات و دست آخر از ناکارآمدی سیاسی مسئولان صحبت می شود.

 معمولاً فرد «غُر زننده» متوقع است همۀ افراد، شنوندگانی فعال باشند و همۀ صحبت های او را تأیید کنند. در جلسه ای نیست که بنشینیم و عده ای با ژست روشنفکری، فلان فرد یا دولت را مقصر نشمارند. فضا به گونه ای است که اگر غُر نزنیم یا مثلا" بگوییم که باید از خودمان شروع کنیم؛ چپ،چپ نگاهمان می کنند و در دلشان می گویند حتماً این بنده خدا کاسه ای زیر نیم کاسه دارد.

باید توجه داشته باشیم که ما هم در مواقعی خطاهایی مرتکب می شویم که مستحقیم بهمان غر بزنند.

 

ما هم مقصریم:
پزشکی که نگاهش به بیمار، ابزاری برای کسب درآمد بیشتر است.
مسئول خرید شرکتی که قیمت را در فاکتور بالاتر می زند.
مسافری که زباله هایش را در محیط زیست رها می کند.
مسئولی که یادش رفته از عرصه خدمت بازنشسته شود.
کشاورزی که برداشت غیرمجاز از منابع آبی دارد.
مهندسی که کیفیت را فدای کمیت می کند.
قاضی ای که عادلانه قضاوت نمی کند.
دندانپزشکی که دندانی را بدون دلیل، جراحی یا عصب کشی می کند.
روحانی یی که قرائت متحجرانه از دین دارد.
تعمیرکاری که قطعه چینی را به جای قطعه فرانسوی قالب می کند.
راننده ای که تخلفِ دور از چشمهای پلیس را زرنگی می داند.
خبرنگاری که برای خوشایند فلان جناح یا فلان شخصیت سیاسی دروغ پردازی می کند.
فروشنده ای که تاریخ انقضای اجناسش را با آستون پاک می کند.
فعال سیاسی که هم و غمش رد دستاوردهای جناح مقابل است.
معلمی که توجیه کم کاری اش را حقوق پایین می داند.
آشپزی که با پوست مرغ چرخ شده، سویا و نان خشک برایمان کباب کوبیده می پزد.
کارگردانی که با هدف فروش بیشتر، فیلم های سطحی، مبتذل و بی ارزش می سازد.
کارمندی که بود و نبودش تفاوتی ندارد.
نمایندۀ مجلسی که دغدغه اصلی اش رأی آوری مجدد است و منافع حوزه انتخابیه اش را بر منافع ملی ترجیح می دهد.
دانشجویی که تحقیق و پایان نامه می خرد.
هنرپیشه یا فوتبالیستی که برای جلب توجه و افزایش فالور، از اموری که آگاه نیست، آگاهمان می کند!
بنگاه مسکنی که برای جوش دادن معامله از هیچ دروغی فروگذار نمی کند.
همه و همه مقصریم.

 البته بدیهی است مثال های فوق، نسبی است و همگانی نیست. کم نیستند افرادی که به ایران عزیز، ادای دین می کنند و قوام کشور به برکت حضور ایشان است. جای انکار هم نیست که بسیاری از ما فراموش کرده ایم سرنشینان یک کشتی هستیم که با آسیب به آن، همه در معرض غرق شدن قرار می گیریم.

بسیاری از ما، در ولع منافع فردی، منافع جمعی کشورمان را نادیده می گیریم. پس لطفا غُر نزنیم. به جای اینکه بگوییم فلانی چه کرد و چه باید بکند؟ بگوییم خودمان چه کرده ایم و چه باید بکنیم؟

تا وقتی مصالح کلی کشور را بر خودمان مقدم ندانیم، وضع همین است که می بینیم.

کد خبرنگار: 20
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
جناب کاوسی سلام . اگر غر و نق در کار نباشد همه کارها روی زمین میماند برادرم .
در ایران که صددر صد باید غر و نق زد . من خودم مرغداری گاوداری کارواش و چند کارگاه و هایپر مارکت دارم اگر غر نزنی کار نمیکنند برادرم اگر نق نزنی ایرانی جماعت کار نمیکند که نمیکند عزیز دلم . فقط بیمه پول و سنوات کار میخواهند ولی کار نمیکنند تا بگوییم بالای چشمت ابروست فوری شکایت دردسر درست میکنند ودر آخر اخراج !!!!!!!!!!!!
کارگر خارجی افغانی خیلی بهتر از ایرانیست عزیزم . یه لیسانسیه فزرتی ادعای پیغمبری دارد ولی از کار نمیکند که نمیکند . پس صاحب کار مجبور است از کارگر خارجی استفاده کند .
در کارواش زود خسته میشوند . در مرغداری میگویند بو میدهد . در گاو داری میگوین کارش سنگین است در هایپر مارکت دست کجی میکنند با دختر مردم قرار میگذارند و فقط با تلگرام بازی میکنند عزیزم کار نمیکنند . من سی سال است تولید کننده خدماتی و پشتیبانی کننده هستم بجز کارگر خارجی بقیه وقتت رو تلف میکنند .
غر زدن و ژاژیدن اصلا کار خوبی نیست . می دونید ژاژ یعنی چه؟ اصلا ولش کن . بگو برای چی غر بزنیم؟ اگه کارت درسته محکم و استوار کار درست انجام بده . اگه قراره کسی غر بزنه بذار دیگران باشند و گوش تو هم یه در باشه اون یکی دروازه . شماره هم نفرستید چون من می ترسم رو گوشیم نصب کنم مبادا ویروس باشه اطلاعاتم ببره .شماره همه را مسدود کردم ولی مال شما اصلا طرفش نرفتم. برچسب مصیبت زده هم بهمون زدی . وووووی انگار من دارم غر می زنم و ژاژ می خوایم. (@-@)
نقد وانتقاد غر زدن نیست. گوش کر است وهمت دون
موافقم
صحبت از مسایل روزو آنلاین چه اشکالی دارد ؟
استفاده از خرد جمعی حتی در مدیریت کلان هم سازنده ومفید است .
سلام،( غرزدن ) جمعی یا بنام جمع بصورت نوشتاری در پوشش انتقادی داریم؟ اگر داریم سهم فاش نیوز چقدر است؟.
احسنت درود بر شما برادر جانباز رمضانعلی کاوسی عین واقعیت را گفتید .
برداشت کلی و نتیجه اینکه هر شخصی اول از همه بایداز خودش شروع کند خدا را در نظر داشته باشد در همه امور وجدان کار داشته باشیم قبل از این که دیگران را نصیحت و در هر اموری کارشناس باشیم و اظهار نظر کنیم غر و نق بزنیم ببینیم خودمان تا به حال چه کار مثبتی انجام داده ایم اگر هم واقعا دلسوز نظام هستیم راهکاردرست ارائه کنیم و در اموری که تخصص نداریم نظر کارشناسی ندهیم و کار را به کاردان بسپاریم.
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi