شناسه خبر : 72316
سه شنبه 15 بهمن 1398 , 11:27
اشتراک گذاری در :
عکس روز

تحریم هنر و اندیشه ممکن نیست

باید بتوان با صبوری و غنای فرهنگی و آشنایی با دو زبان ( خودمان و طرف گفتگو )، امکان دیالوگ داشت. ایجاد دیالوگ، کار بسیار دشواری است. باید هزار زبان یاد گرفت تا یک زبان به کار بیاید.

فاش نیوز - دومین روز از برگزاری جشنواره فیلم فجر سی و هشتم نیز در حالی برگزار شد که نه تنها خبری از شرکت نکردن و تحریم جشنواره نبود بلکه راهروها و سالن های نمایش فیلم و جلسات نشست پرسش و پاسخ کاخ برگزاری جشنواره، محل استقرار اصحاب رسانه و عوامل فیلم ها، گرم و پر حرارت و با انرژی، همراه با بحث ها و گپ و گفت های مفصل و طولانی علاقه مندان دیده می شد.

مگر می شود هنر و اندیشه را تحریم کرد؟! سینما محصول عشق به هنر و اندیشه است و کدام عاشق تا به حال، عشق قدیمی خود را تحریم کرده است؟ عشق به سینما و جشنواره فجر که از دهه ی ۶۰ و پس از انقلاب تا به الان در دل ما بوده است.

سینماگرانی اعلام کرده بودند که در جشنواره حضور نخواهند یافت. باید به آن ها گفت: اندیشه برانگیزترین امر در این زمانه ی اندیشه برانگیز این است که ما هنوز فکر نمی کنیم. درعالم هستی فکر و اندیشه مخصوص انسان است. فکر برآمده ازخاصیتِ آزادی است. تفکر خیلی لغزنده است و ما در یک جاده ی لغزنده حرکت می کنیم و هر لحظه ممکن است به جهتی بلغزیم. شوربختی آنجاست که به جای کوشش برای فهمیدن (فهمیدن درخود)، در پی ایراد گرفتن از دیگری برآییم. حد خودمان را بدانیم. بسنجیم، بفهمیم، فکرکنیم و سپس صحبت کنیم. چیزی را به زبان نیاوریم مگر آنکه بفهمیم. قطعی حرف نزنیم؛ آخِر اینها نگونبختی و تبعات دارد.

آنچه ما را به هم می پیوندد خِرَد است. خرد، شرط حرف زدن و گفتگو کردن است. ما ابتدا باید حرف یکدیگر را بفهمیم؛ سپس اگر مخالف بودیم دلیل بیاوریم. ایرادِ نابجا نگیریم. نخست بفهمیم طرفِ گفتگو چه می گوید، بعد ایرادِ بجا‌ بگیریم. سخنِ هیچ کس، سخنِ آخر نیست؛ هیچ سخنی نیست که بتوان آن را آخرین سخن دانست. اینجایی که تو هستی، مرکزِ عالم نیست و همه چیز را حول این محور نبین. تو یک قصه ای و من یک قصه، اینطور نیست که قصه ی تو آخرین قصه باشد؛ تنها یک قصه نیست و یگانه قصه ی جهان نیست. به پدیدار، به مسئله، به وجود، به هستی می توانیم همواره از زوایای مختلف بنگریم و نقطه ی یکجا و یک آن برای همیشه، تمام نیست. هیچ نقطه ی آغازی وجود ندارد، قبل از آن آغازِ ما هم زندگی وجود داشته است. نقطه ی پایان هم برای خواننده نقطه ی شروع است و هر نقطه ی آغازی حلقه ی وسطِ یک زنجیره ی هزارتو است. نقطه ی آغاز و پایان نداریم.

حذف کردنِ مخالف، راه حل نیست؛ بلکه باید فضا را شکست. مگر مائیم که تعیین می کنیم چه کسی بماند و چه کسی نماند.

مهم این است که در هر شرایطی فکر کردن را کنارنگذاریم. باید بتوان با صبوری و غنای فرهنگی و آشنایی با دو زبان (خودمان و طرف گفتگو)، امکان دیالوگ داشت. ایجادِ دیالوگ، کارِ بسیار بسیار دشواری است. باید هزار زبان یاد گرفت تا یک زبان به کار بیاید. اینها الفبای اندیشیدن است که رعایت نمی کنیم. چقدر خوب است که همگی ما در این روزها، این چیزها را تمرین کنیم.

تورج اردشیری نیا

کد خبرنگار: 19
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام .
بحث و جدل تحریمو همین سلبریتیهایی که شما ازشون دفاع میکنی مطرح کردند .
چرا یه عدشون با لباس سیاه به جشنواره اومدن جوابشو شماهم میدونین نیازی به توضیح نیست .
هنرپیشه خوب و معتقد فقط فرامرز قریبیان کارگردان خوب حاتمی کیا .
مابقی سی شاهی
سلام
با احترام
ببخشید دوست عزیز، می شود بگویید کجای این نوشتار به دفاع از سلبریتی ها پرداخته است؟!.
اندیشه ای که در این نوشتار مطرح شده است خیلی والاتر و بالاتر از دانش سلبریتی هاست. از اندیشه و جهان خصوصی من، سلبریتی ها خیلی فاصله دارند که بخواهند حتی مورد اشاره ی من واقع شوند چه رسد به دفاع.
اتفاقا این نوشتار به فقدان معرفت و اندیشه در حرکت ایشان در این تحریم اشاره دارد.
دوست عزیز متاسفانه شما اصلا به اندیشه ای که در این مقاله به آن اشاره شده است، عنایت نداشتید. و همانطور که نوشتم، ایکاش ابتدا حرف من را متوجه می شدید که چه می گویم بعد اگر مخالف بودید دلیل به جا می آوردید.
همانطور که نوشتم ایجاد دیالوگ کار دشواری است و باید هزار زبان یاد گرفت تا یک زبان به کار بیاید.
همانطور که گفتم ما هنوز فکر نمی کنیم. مشکل همین جاست.
باز هم برای ما کامنت بگذارید.
سلام .
شما در مطلب صفر تا صد از همه آرتیستا دفاع کردید . در واقع به نوعی مبلغ برای آنها تبدیل شدید .... نوشتار حضرت شما هرچند عرفایی و واقع گرایانه در خصوص هجمه سیاسی جماعت ارتیست باشد باز هم تبلیغی برای آنهاست !
حال شما هی دفاعیه بعد از تیرباران صادر کن .....
تمام نموشته های من از جمله همان نوشته موجود است و همیشه در نقد سلبریتی ها بوده.
حالا می گید من دفاع کردم؛ می گم خوب کردم.
فاش سلام . رو بازی کن ! زیر و رو نکش ...
تنها یک نفر اینجا رو بازی می کند و آن ما و من هستیم.
زیر و رو کشی و نقشه کشی و زیرآبی رفتن کار ما نیست.
کار برخی تخریب و حذف است که در تخصص من نیست.
سلام .
با احترام ...
جناب اردشیرنیا ... شما درمطلب صفر تا صد نوشتی ما رو قاطی بازی نکنید
بعد نوشتید ما درد نان داریم .
مومن خدا بازی خیلی وقته شروع شده شما چهل و یکسال بعد وارد شدی !
دو اینکه با گرسنه جماعت طرف نیستی ما غم نان نداریم مگر گرسنه ایی ما را همگن خود بداند .
زمانی که ما توو لاله زار پنج زار میدادیم فیلم میدیم شما وجود خارجی نداشتی برادرم .
ما از طایفه قهقراُ تازه به دوران رسیده جویای نام نیستیم ارباب .
دستمون انقدر بازه که نفر نفر فرشمون میشن دادا .
در ثالث بماند به وقتش عزت زیاد .
کجایی قنبر که داشتو کوشششششششششششششتتتتتتتتتنننننننننننننن!!!!

کجایی قنبر بیا که تا زیر هشت باهاتم دلاور ....
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi