19 فروردين 1399/ ۱۴ شعبان ۱۴۴۱
شناسه خبر : 72496
1398,یکشنبه 27 بهمن17:10
اشتراک گذاری در:
عکس روز

«بحر سعید» روایت رشادت دلاوران


نویسنده آثار دفاع مقدس گفت: شهید سعید مهتدی فردی خود ساخته بود و این ویژگی خاص از وی شخصیتی ارزشمند ساخته بود، لذا این بارزه شخصیتی که در تمام بخش‌های زندگیش به اجرا در آمده را می‌توان به عنوان الگویی ارزشمند برای جوانان امروز دانست.

حسن شکری نویسنده کتاب «بحر سعید» در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه فرهنگی خبرگزار میزان پیرامون مضمون کتاب «هم‌نفس» گفت: کتاب «هم‌نفس» روایتی از شهید سعید مهتدی است، وی معلمی مهربان بود که با شروع جنگ تحمیلی علیه ایران به منظور دفاع از کشور به عضویت لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله درآمد و سلحشورانه در مقابل دشمن ایستاد. 
 

وی به بخش‌هایی از کتاب «بحر سعید» اشاره و ابراز کرد: در این کتاب شهید سعید مهتدی فرمانده اطلاعات همراه با شهید سعید سلیمانی که فرمانده عملیات لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله در هشت سال دفاع مقدس نقش آفرینی می‌کند. این دو شهید تا زمان عملیات کربلای یک در مهران همراه هم بودند، اما شهید سعید مهتدی به علت مجروحیت شدید دوسال از حضور در جبهه‌های دور می‌شود.


شکری به جذابترین بخش‌های کتاب پرداخت و بیان کرد: شهید سعید مهتدی پس از بهبودی از مجروحیت به قرارگاه حمزه رفته و با شهید احمد کاظمی آشنا شده و در جبهه‌های کردستان به مبارزه با رژیم بعثی عراق می‌پردازد. این شهید بزرگوار در طی حضورش در هشت سال دفاع مقدس یکی از فرماندهان اثر گذار بر روند تحولات جنگ تحمیلی محسوب می‌شود. دفاع جانانه شهید سعید مهتدی پیروز‌های بی‌شمار و ارزشمندی را برای کشور به ارمغان می‌آورد. 
 

 

وی به همررزم بودن شهید سعید مهتدی با سپهبد شهید قاسم سلیمانی اشاره و ابراز کرد: شهید سعید مهتدی پس از پایان هشت سال دفاع مقدس به مدت سه سال همراه با سپهبد شهید قاسم سلیمانی فرمانده عملیات سپاه لبنان و نقش بسزایی درعقب نشینی مفتضحانه و کلی اسرائیل از جنوب لبنان دارد. وی پس از آن فرمانده لشگر ۲۷ محمد رسول‌الله شده و ۱۹ دی ۱۳۸۴ هنگامی که با یک هواپیمای فالکن  ۲۰ متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در راه ارومیه بود سقوط کرد و به همراه تعدادی از مقامات ارشد سپاه به شهادت رسید.

 

شکری به سخنرانی‌های سپهبد شهید قاسم سلیمانی که در کتاب «هم نفس» پیرامون شهید سعید مهتدی گنجانده شده اشاره و اظهار کرد: در کتاب از سخنرانی‌ها و خاطرات سپهبد شهید قاسم سلیمانی پیرامون شهید سعید مهتدی استفاده شده است. این شهید بزرگوار یکی از شهیدان گران‌مایه لشکر اسلام بود و در طی عمر گرانقدر خود فعالیت‌ها و خدمات فراوانی را به کشور و مسلمانان کرد. 
 

وی در مورد علل نامگذاری کتاب «هم‌نفس» تاکید کرد: آشنایی شهید سعید مهتدی با شهید همت و انس این دو نفر با یکدیگر سبب شده بود تا شهید همت از وی به عنوان هم نفس یاد کند.
 

نویسنده کتاب «بحر سعید» پیرامون پیام کتاب «هم‌نفس» تصریح کرد: شهید سعید مهتدی فردی خود ساخته بود و این ویژگی خاص از وی شخصیتی ارزشمند ساخته بود، لذا این بارزه شخصیتی که در تمام بخش‌های زندگیش به اجرا در آمده را می‌توان به عنوان الگویی ارزشمند برای جوانان امروز دانست، تلاش برای به دست آوردن شخصیت خود ساخته پیام ارزشمند کتاب است. 
 

شکری شیوه نگارش کتاب «هم‌نفس» را مورد بررسی قرار داد و خاطرنشان کرد: کتاب «هم‌نفس» به شیوه مستند داستانی، زندگی شهید سعید مهتدی را از تولد تا زمان شهادت به رشته تحریر درآورده است. سرگذشت‌نامه شهید سعید مهتدی به تحقیق شمسا سبزیان و معصومه زهراکار جمع آوری شده و در قالب ۱۷ فصل به مخاطبان عرضه شده است. 

 

در قسمتی از کتاب «هم‌نفس» به روایت شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی می‌خوانیم: شهید مهتدی جزو استخوان‌بندی اصلی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله بود و این لشکر صدقه‌ی جاریه شهید مهتدی است. فاصله بین رهبران جهاد ما مثل شهید مهتدی، همت، خرازی، باکری، بابایی، شهید بزرگوار صیادشیرازی با مجاهدین امروز دنیا خیلی زیاد است. خیلی زیاد است تا این‌ها به مقام آن‌ها برسند. شهید مهتدی همه نوجوانی و جوانی‌اش را در جنگ سپری کرد و بیست سال شهید ماند تا سال ۸۴ که شهید شد. انسان‌هایی که در جامعه به کمال و ارزش والایی می‌رسند واقعاً خلأ وجود این‌ها به سادگی قابل پر کردن نیست. بخشی از شهدا وجودشان یک وجود ملی است. تأثیر حرراتشان بر یک کشور است. طایفه‌ای و شهری نیست.

 
کتاب     بحر سعید     هم نفس     فاش نیوز                            
نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
بیشتر...
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.