22 فروردين 1399/ ۱۷ شعبان ۱۴۴۱
شناسه خبر : 72826
1398,چهارشنبه 14 اسفند16:00
اشتراک گذاری در:
عکس روز
هشدار به مسئولان ذیربط در سازمان بنیاد شهید؛

جانبازان شیمیایی و آسایشگاه های جانبازان را دریابید


در روزهای اخیر که اپیدمی ویروس کرونا در جهان گسترش یافته و به صغیر و کبیر هم رحم نمی کند، جانبازان شیمیایی و جانبازان بستری در مراکز توانبخشی و آسایشگاهی آسیب پذیرترین قشر جامعه ایثارگری را تشکیل می دهند...

جانبازان شیمیایی و آسایشگاه های جانبازان را دریابید

فاش نیوز - در روزهای اخیر که اپیدمی ویروس کرونا در جهان گسترش یافته و به صغیر و کبیر هم رحم نمی کند، جانبازان شیمیایی آسیب و جانبازان بستری در آسایشگاه ها و مراکز توانبخشی پذیرترین قشر جامعه ایثارگری را تشکیل می دهند.

افتخار آفرینان دوران هشت سال دفاع مقدس و... که اکثر آنها بالای 50سال سن دارند، خصوصا"جانبازان شیمیایی متاسفانه سیستم دفاعی بدنشان در مقابل ویروس کرونا به شدت آسیب پذیرتر است.

 در واقع جانبازان شیمیایی آسیب پذیرترین قشر در مقابل بیماری کرونا ویروس هستند! بسیاری از آنها به رغم انتشار آمارهای عجیب پایش سلامت، حتی یک بار هم مورد پایش سلامت قرار نگرفته اند! بعد از پیدایش کرونا ویروس در کشور و سرایت آن به تعدادی از جانبازان شیمیایی، انتظار می رود بنیاد شهید و امور ایثارگران، حداقل در جهت پیشگیری از سرایت کرونا ویروس، با توزیع بسته های پیشگیرانه و ... این قشر را نیز جدی تر مورد توجه قرار دهد.

در شهری مانند قم که کانون انتشار کرونا تشخیص داده شده است توزیع ماسک و سایر ملزومات با دشواری هایی مواجه شده و بسیاری ترجیح می دهند که از خیر آن بگذرند.

موضوع فقط متعلق به قم نیست اگر چه بسیاری از رزمندگان دوران دفاع مقدس در این استان سکونت دارند.

 

 در حالی که اگر غافلگیری دولت و در رأس آن وزات بهداشت نبود، در هماهنگی با بنیاد استان و داشتن آمار و تعداد جانبازان شیمیایی، این امر با سهولت انجام می شد؛ اما دریغ از برنامه ریزی صحیح مسئولان.

همچنین از آسایشگاه ها هم خبر می رسد که با وجود شایع شدن ویروس کرونا و آسیب پذیری جانبازان، خصوصا" جانبازان دارای مشکلات جسمی زمینه ای، هیچ خبری از سرکشی و نظارت بر امور بهداشتی آسایشگاه ها و مراکز توانبخشی جانبازان در تهران مشاهده نمی شود. این درحالیست که اکثر این آسایشگاه ها که جانبازان بسیار کم توان را در در خود جای داده اند، با وجود فرسودگی و آلودگی شدید به انواع میکروب ها، چندین سال از آخرین ضدعفونی آنها می گذرد.

 جالب اینکه یکی از مسئولان بنیاد شهید چندی قبل در تشریح اقدامات بنیاد شهید در مقابله با کرونا به ضد عفونی کردن و قرار دادن مایع ضد عفونی در ادارات بنیاد اشاره کرد و به مراجعان پیشنهاد کرده تا اطلاع ثانوی از مراجعه خودداری و حتی الامکان از راه دور کارها و مشکلات خود را پیگیری کنند.

  این در حالی است که طی روزهای گذشته فوت دو فرد مبتلا به کرونا ویروس در قم از سوی وزارت بهداشت تایید شد. علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت گفت: آزمایشات نشان می دهد افراد فوت شده در قم مبتلا به کرونا ویروس بودند. مشاور وزیر بهداشت تاکید کرد: این دو فرد فوت شده در قم به کهولت سن و بیماری تنفسی مبتلا بودند که بر اثر این ویروس جان باختند که یکی از فوت شدگان مبتلا به کرونا ویروس، جانباز شیمیایی بوده است.

.

در آستانه اشرفیه نیز یکی از رزمندگان با سابقه که به احتمال زیاد مصدومیت شیمیایی هم داشته و اخیرا" به عنوان منتخب مردم برای مجلس شورای اسلامی انتخاب شده بود بر اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا یا حتی کرونا، درگذشته است.

از سوی دیگر اداره کل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران با صدور اطلاعیه‌ای ضمن تشریح برخی اقدامات بنیاد برای مقابله با ویروس کرونا، از جانبازان شیمیایی و خانواده شهدا خواست تا توصیه‌های پزشکی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس را رعایت کنند!

 در اطلاعیه اداره کل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران که هفته گذشته منتشر شد آمده است: ورود ویروس کرونا به کشور در روزهای اخیر باعث مشکلاتی برای مردم شده است؛ در این میان افراد دارای بیماری زمینه‌ای مثل افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، بیماران ریوی و جانبازان شیمیایی از آسیب‌پذیری بیشتری برخوردارند و بهترین و اصلی‌ترین راه مبارزه با این ویروس پیشگیری است. لذا تمرکز وزارت بهداشت و همچنین بنیاد شهید و امور ایثارگران بر پیشگیری از ابتلا به بیماری قرارگرفته است.


رعایت نکات بهداشتی و حفاظتی فردی در ارتباط با دیگران، شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون مایع در طول روز، خودداری از تماس دست با دهان و بینی و چشم و فاصله گرفتن از کسانی که علائم سرماخوردگی دارند مهم است و اجتناب از دست دادن و روبوسی با دیگران مورد تأکید و توجه است که این موارد به‌طور مکرر از طریق رسانه ملی و شبکه‌های اجتماعی توصیه می‌شود.

 در ادامه این اطلاعیه آمده است: توصیه‌های بهداشتی به تمام جانبازان و والدین شهدا به‌صورت پیامک‌های کوتاه ارسال‌شده است. همچنین با توجه به آسیب‌پذیری بیشتر جانبازان شیمیایی به‌خصوص موارد شدید و متوسط به‌صورت جداگانه، توصیه‌های بهداشتی از طریق پیامک برای آن‌ها ارسال‌شده است. ازآنجایی‌که اصلی‌ترین راه مبارزه با این بیماری پیشگیری است به جانبازان شیمیایی متوسط و شدید از طریق پیامک و همچنین از طریق مدیران کل استان‌ها اطلاع‌رسانی شده است که تا زمان عادی شدن اوضاع، در صورت امکان از منزل خارج نشوند و از حضور در اجتماعات و میهمانی‌ها اجتناب کنند.در پایان اطلاعیه اداره کل مصدومین شیمیایی بنیاد شهید و امور ایثارگران آمده است: در معاونت بهداشت و درمان کارگروه پیشگیری از ویروس کرونا تشکیل و تاکنون چند جلسه برگزارشده است. در خصوص پیشگیری از بیماری در سطح ادارات بنیاد، مراکز نگهداری و توان‌بخشی تابعه بنیاد و همچنین ایجاد شرایطی که مراجعات جانبازان به ادارات بنیاد به حداقل برسد تصمیمات لازم اتخاذشده است. با رعایت چند نکته بهداشتی ساده به‌خصوص عدم خروج غیرضروری از منزل و اجتناب از حضور در تجمعات، موارد ابتلا به حداقل می‌رسد و ان‌شاءالله جانبازان و همچنین مردم ایران با پیروزی از این شرایط حساس خارج می‌شوند.

محمد معرفی


کد خبرنگار : 18


ویروس کرونا     جانبازان شیمیایی     قم     فاش نیوز                            
Reply
no
0
yes
0
رضایی ۴۰درصد م
1398/12/13 - 00:17
سلام جانا سخن از زبان ما میگویی دریغا که گوش شنوایی نیست. این همه تاسیسات و امکانات و افراد حقوق بگیر همه و همه به بهانه رسیدگی به جانبازان و والدین شهداست. ولی... ای کاش از این شرایط درس بگیرند و برای بازمانده های از این خطر قوانین را اصلاح کنند از حاشیه ها به بهانه ترویج فرهنگ ایثار بکاهند و بر متن و قیمت بیافزایند . چیزی که همه میدانیم ولی اکثرا سکوت کردیم. اگر خدمات کارتی باشد وبه مستحقین برسد این همه بودجه هم لازم نیست و کسی هم ناراضی. درست مثل تربیت فرهنگ جامعه که کلی نهاد و موسسه میلیاردها بودجه سالانه داشتند و این جامعه ماحصل کار شبانه روزی زحمات انهاست گرچه پاسخگو نیستند و نبودند ای کاش مردی از خویش برون آیدا کاری بکند. بنده حتی یک ماسک و الکل و ژل نتونستم تهیه کنم شما رو نمیدونم فقط به قرنطینه خودخواسته رفتم بیچاره همسرم که همه کارها این روزا روی دوش اونه

Reply
no
0
yes
1
الفرد
1398/12/15 - 00:36
اندکی صبر؛ سحر نزدیک است.........انشالله

Reply
no
0
yes
1
1398/12/15 - 11:38
افسوس که زود دیر می شود!!!

Reply
no
0
yes
1
محمد
1398/12/16 - 11:24
سلام چقدر صبر کنیم کی این مشکلات تموم میشه الان چند سال از دفاع مقدس گذشته؟

Reply
no
0
yes
0
1398/12/19 - 08:16
فاش نیوز عزیز لطفا تو این روزها تقلیل ساعات کاری را پیگیری کنید تا به جانبازان عزیز شاغل زیر 25 هم بدهند.
باتشکر

نظری بگذارید
chapta

بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
بیشتر...
معرفی کتاب

نقل مطالب سایت، فقط با ذکر منبع بلامانع است.

@ 2014 تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه خبری تحلیلی فرهنگ ایثار و شهادت(فاش نیوز)،محفوظ می باشد.