شناسه خبر : 73403
چهارشنبه 28 اسفند 1398 , 14:07
اشتراک گذاری در :
عکس روز

هتاکی که با نام جانباز حرف های دشمنان را تکرار می کند/عکس

مرور مواضع او در باره حوادث و اشخاص مختلف تردیدی باقی نمی گذارد که او درحال حاضر هیچ نسبتی با جانبازان و منویات جانبازی ندارد و هیچ فاصله ای هم بین خود و دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب و نظام باقی نگذاشته است که آن را پر نکرده باشد...

فاش نیوز -  مدیر هتاک کانال اصلاح‌طلبان کیست و چه عقبه فکری دارد که تاکنون از این پایگاه به لجن پراکنی علیه مراجع و علما، افراد، نهادهای انقلابی و مواضع ارزشی می پرداخته است؟!

این فرد، یعنی هادی مهرانی که خود را جانباز معرفی کرده است و مدیریت سایتی با این عنوان را هم برعهده دارد اگر هم واقعا جانباز بوده باشد، یعنی در جبهه یا در حوادث مربوط به نظام وانقلاب هم دچار مجروحیت و کسب عنوان جانبازی شده باشد اکنون سیاهه اعمال و گفتار و نوشته هایش نشان می دهد او هیچ سنخیتی با فرهنگ و روحیه جانباز و جانبازی ندارد و اگر هم قبلا" داشته است، ملاک حال فعلی افراد است. کسی که اگر هم زمانی با هر نیتی درجبهه حق حضور داشته است وقتی در حال حاضر در موضعی سنگر گرفته که از آن موضع به مختصات سنگر و مواضع قبلی اش آتش می گشاید، دیگر نمی توان عنوان جانبازی را به او اطلاق کرد و حق استفاده از این عنوان و تخریب آن را ندارد.

مرور مواضع او در باره حوادث و اشخاص مختلف تردیدی باقی نمی گذارد که او درحال حاضر هیچ نسبتی با جانبازان و منویات جانبازی ندارد و هیچ فاصله ای هم بین خود و دشمنان قسم خورده اسلام و انقلاب و نظام باقی نگذاشته است که آن را پر نکرده باشد. نوشته های او نشان می دهد که این فرد با دین و مذهب و مراجع و علما و هرآنچه که رنگ و بوی اعتقاداتی که رزمندگان و جانبازان با آن نسبتی دارند در عناد و دشمنی است و از هر فرصتی برای حمله به این مواضع دریغ نمی کند.

بررسی این نمونه‌ی حقیر، در یک چشم‌انداز بزرگ‌تر به شناخت فضای عمومی ذهنی این جریان نسبت به ارزش‌های دینی کمک می‌کند.

در روزهایی که کشور ما هم مثل بخش عمده‌ی کشورهای دنیا درگیر مواجهه با شیوع ویروس کروناست، برخی وابستگان جریان‌های سیاسی که اصولا و ماهیتا «بحران-زیست» هستند، نقاب‌ها را کنار زده و ماهیت خود را بی‌محابا افشاء می‌کنند.

اخیرا چندین توئیت از فردی که خود را «با افتخار اصلاح‌طلب» می خواند در فضای مجازی می چرخد که محتواهایی هتاکانه و تمسخرآمیز و حتی جنسی دارد. این فرد با نام «هادی مهرانی» ، خود را «مدیرمسوول پایگاه خبری جانبازان اصلاح‌طلب» معرفی می کند. نکته قابل‌تامل این که در تصویری که در اسفندماه ۹۵ از دیدار برخی مدیران کانال‌های تلگرامی با وزیر اطلاعات منتشر شد، این فرد درست در کنار جناب وزیر حاضر است.

البته حقیقت این است که فرد مورد اشاره، بسیار کوچک‌تر و حقیرتر از آن است که فی‌نفسه ارزش یک گزارش خبری را داشته باشد، لیکن بررسی این نمونه در یک چشم‌انداز بزرگ‌تر، می تواند به شناخت فضای عمومی ذهنیت وابستگان به جریان اصلاحات نسبت به نظام، ارزش‌های رسمی آن و حتی اعتقادات و باورهای مذهبی کمک کند. به عبارت دیگر، «هادی مهرانی»، تنها یک مصداق و یک چهره بی‌نقاب از ذهنیت و تفکر رایج در حلقه‌ها و محافل جریان موسوم به «اصلاح‌طلب» است. بی‌تردید آن‌چه که در توئیت‌های این فرد عینیت می یابد، محصول رسوب خودآگاه یا ناخودآگاه آن‌ تفکرات و مواضعی است که در محافل و گعده‌های این جریان در جریان است.

این زبان پر از هتاکی و توهین نسبت به اهل دین، باورهای مذهبی و معتقدان به تفکر انقلابی، یک‌شبه و دفعتا بر زبان و قلم وابستگان این جریان ظاهر نشده است، بلکه دست‌کم عقبه‌ای ۳۰ ساله دارد و محصول یک مغزشویی سیستماتیک و بی‌وقفه روی وابستگان این جریان، به ویژه نسل‌های متاخر است.

در همان ابتدای دهه ۷۰ خورشیدی، محفلی از امنیتی‌های وابسته به جناح چپ و سایر دولتمردان سابق این جریان به بهانه کار فکری نشریه‌ای به نام «کیان» را راه انداختند.

حلقه کیان متشکل از شاگردان و مریدان عبدالکریم سروش بود که با تغییر فضای سیاسی و فرهنگی کشور و به حاشیه رفتن جناح چپ، از مناصب دولتی و مطبوعات رسمی جدا شده بودند و قصد داشتند با فراغ بال بیشتر و فارغ از قید و بندها و ملاحظات پیشین، با صراحت بیشتری تجدیدنظرهای خویش در ارزش‌های مذهبی و انقلابی را بازنشر دهند.

در نگاهی گذرا به نام‌های اصلی تشکیل‌دهنده کیان، بعضا تفکراتی ناهمگون را می‌بینیم که صرفا برای دنبال‌کردن یک هدف مشترک، زیر چتر کیان گرد آمدند. استخوان‌بندی اصلی این حلقه، از چپ‌های اسلامی سابق چون سعید حجاریان، محسن آرمین، محسن سازگارا، علی‌رضا علوی‌تبار، اکبر گنجی و عمادالدین باقی بودند که خود در دهه اول انقلاب به طور رسمی جزو بدنه جمهوری اسلامی و حتی عضو رسمی نهادهایی چون سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات محسوب می‌شدند.

این دسته از افراد، که بعد از کم‌رنگ‌شدن نقش جناح چپ در حاکمیت بعد از سال ۶۸، به ادامه تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و کار در موسسات مطالعاتی (همچون مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری) مشغول شده بودند، به این نتیجه رسیدند که دوران انقلابی‌گری و آرمان‌های انقلابی به پایان رسیده است، و اکنون برای حکومت‌گری باید به یک ایدئولوژی و دستگاه فکری جدید متوسل شد. آنها در دانشگاه، پای درس اساتیدی چون عبدالکریم سروش، حسین بشیریه و سیدجواد طباطبایی به یک مفهوم جدید رسیدند که گویی شاه کلید همه قفل‌ها بود: توسعه با خوانش لیبرال-سرمایه‌داری

حلقه کیان


این همان نقطه‌ای بود که این روشنفکران چپ اسلامی دیروز را به روشنفکران لیبرال وابسته به طیف نهضت آزادی چون آرش نراقی، حسین قاضیان، مجید محمدی و مرتضی مردیها پیوند می‌زد. این چهره‌ها، چهارشنبه هر هفته در منزل یکی از اعضاء گرد می‌آمدند و درباره مفاهیمی مثل توسعه، لیبرالیزم، جهانی‌سازی و... و. بحث می‌کردند(که به اصحاب چهارشنبه معروف شدند).

عبدالکریم سروش

برآیند این رایزنی‌ها، رسیدن به رویکرد توسعه محور (توسعه به سبک غربی) با شیب ملایم بود. به این معنا که  ابتدا باید بستر فرهنگی توسعه در جامعه مهیا می‌شد. برای تحقق این امر، قرار بود ابتدا از طریق کاستن از وجه ایدئولوژیک دین و تبدیل آن به یک شریعت حداقلی، ذهنیت جامعه ایران به طور کامل از مرحله انقلاب عبور کند، تا بعد در دو حوزه اقتصاد و سیاست لیبرالیزم از سنخ ترکیه و مالزی و کشورهای جنوب شرق آسیا حاکم شود. این جا بود که تفکر چپ اسلامی سابق بیش از پیش به تفکر مرحوم مهندس بازرگان و طیف ملی-مذهبی نزدیک می‌شد.

نظریه‌پردازی برای ایدئولوژی‌زدایی و غیرسیاسی‌کردن دین، ماموریتی بود که عبدالکریم سروش از چند سال قبل برای خود در نظر گرفته بود. از همین رو سروش تبدیل به قطب معنوی حلقه کیان شد.

آوردن مصادیقی از محتوای کیان، بیش از هر تفسیری خود خطوط حاکم بر این جریان فکری را روشن می سازد:

"ائمه از دو ویژگی علم و عصمت برخوردار بودند، اما فقیه هیچ کدام از این دو را ندارد، لذا وجوب تبعیت ندارد و جامعه هم راهی جز رجوع به عقل جمعی ندارد. هیچ الگویی در زمان غیبت برای جامعه در دست نداریم. " (محسن کدیور، کیان، شماره بهمن ۷۷)

"کار اساسی پیامبر آن بود که اعراب را دچار بحران هویت نمود و آن‌ها را هویت نو بخشید... امروز نیز تمدن متجدد غرب، ما مسلمانان را دچار بحران هویت نمود و دین توان رویارویی با تمدن غرب را ندارد. تنها منجی، عقلانیت مستقل است. " (عبدالکریم سروش، کیان، مهر و آذر ۷۸)

"ولایت منحصر در شخص نبی اکرم است و با رفتن او، ولایت نیز خاتمه می‌یابد. او خاتمه نبوت و خاتم ولایت بود. ولایت پیامبر بعد از او به کسی منتقل نشده است. " (سروش، کیان، بهمن ۷۷)

یکی از پروژه‌های اصلی که این نحله هم درحوزه فرهنگ و هم سیاست به دنبال ان بودند، پروژه‌ای بود که مرشد فکری این افراد، عبدالکریم سروش(با نام اصلی محمدحسین حاج فرج‌الله دباغ) از نیمه دهه ۶۰ به صورت خزنده و چراغ خاموش آغاز کرد که همان «پروتستانتیسم اسلامی» بود.

سروش در ادامه خطی که از دوران مشروطه کلید خورد و با مکتوبات امثال احمد کسروی، شریعت سنگلجی و حکمی زاده در زمان رضاخان ادامه یافت و با مهدی بازرگان و علی شریعتی به انقلاب پیوند خورد، به خیال خود به دنبال «اصلاحات دینی» در اسلام به سبک تجربه تاریخی اروپا در پایان قرون میانه، و اصلاحات دینی در مذهب کاتولیک مسیحی بودند. امهات اهداف این پروژه کمرنگ کردن نقش فقه و کلام در دین، حذف روحانیت، حذف حداکثری «احکام» از شرع، نگاه پوزیتیویستی و علم‌زده به دین، شخصی‌سازی دین و تبدیل آن به یک نوع معنویت رقیق شخصی بود که هیچ مدخلیت سیاسی و اجتماعی نداشت. و البته لازم به ذکر است که این نحله فکری به شدت مخالف «اسلام سیاسی»، از هر نوع ان است.

از دل همین حلقه و همین تفکرات بود که هاشم آقاجری(عضو تحریریه کیان و از اعضای سازمان مجاهدین انقلاب)، در ۱ دی ماه ۸۱، در سخنرانی خود به مناسبت بزرگداشت دکتر علی شریعتی، سخنرانی بسیار تند و هتاکانه‌ای علیه مجموعه روحانیت انجام داد. به قطعاتی از این سخنرانی جنجالی آقاجری توجه کنید:

" پروتستانتیسم می‌گفت ما باید مسیحیت را از دست روحانیت‌ سنتی کلیسا آزاد کنیم. مسیح را باید از پاپ نجات داد. تز خودکشیشی، تز کالون بود که می‌گفت ما برای ارتباط با خدا و فهم کتاب مقدس احتیاج به واسطه نداریم. کتاب مقدس، خدا و پیامبر، همه را به طور مستقیم مورد خطاب قرار داده‌اند. مگر وقتی مسیح با مردم اورشلیم سخن می‌گفت واسطه داشت که کلمات او را بگیرند و برای مردم شرح و بسط دهند؟ "

"یکی از کارهای شریعتی در این راه، تفکیک اسلام ذاتی از اسلام تاریخی بود. بسیاری از چیزهایی که نهاد رسمی و سنتی دین، و متولیان رسمی آن به نام اسلام مطرح می‌کنند، اسلام ذاتی نیست. این اسلام تاریخی است. اسلام تاریخی یعنی آنچه روحانیون و علما و مردمان اعصار و قرون گذشته اندیشیده‌اند و تجربه کرده‌اند بر روی هم جمع آمده و امروز صرفا به دلیل این‌که مربوط به گذشته است مقدس شده و لباس دین به تن کرده است. "

" ما در اسلام طبقه‌ی روحانی نداشتیم. طبقه‌ی روحانی در تاریخ ما پدیده‌ای جدید است. بسیاری از این عناوین آن‌چنان تازه است که گاه عمرش از پنجاه - شصت‌سال نیز فراتر نمی‌رود: سلسله مراتب آیت‌الله، حجت‌الاسلام، ثقة‌الاسلام، چی چی‌الاسلام، چی چی‌الاسلام "

هاشم آقاجری

و بخش بسیار معروف و جنجالی این سخنرانی آن‌جاست که آقاجری، کلیت بحث «تقلید» در فقه شیعه را با لحنی زننده زیر سوال برد:

"‌ شریعتی می‌گفت: رابطه‌ی دین‌شناسان با مردم رابطه‌ی معلم و متعلم است، نه رابطه‌ی مراد و مرید، و نه رابطه‌ی مقلد و مقلد. مگر مردم میمون هستند که تقلید کنند. در رابطه‌ی تعلم، متعلم می‌فهمد و بعد عمل می‌کند و بعد سعی می‌کند فهمش را رشد بدهد تا روزی از این معلم بی‌نیاز شود و بتواند مستقیم مراجعه کند، درک کند، بفهمد، و استنباط نماید. "[۱]

آقاجری در ادامه بحث از تلاش برای ادامه پروژه شریعتی ذیل عنوان «اومانیسم اسلامی» سخن گفت.

از سال ۸۱، تا امروز، ۱۷ سال گذشته و همه قرائن و شواهد بر این مبناست که بخش زیادی از عناصر جریان موسوم به «اصلاح‌طلبی»، به لحاظ تفکر از دعاوی آن روز آقاجری تندتر و رادیکال‌تر هستند و از کل شرع و اعتقادات شیعی، تنها به برخی مناسک و برخی پوسته‌ها و ظواهر پایبند هستند و نه تنها از مرحله «حکومت دینی» گذشته‌اند و به شدت ان را محکوم می کنند، که زبانی بسیار تند و گزنده در طعن و حتی هجو اعتقادات دینی دارند. از این رو، در دست کم ده سال اخیر، تقریبا موردی نبوده که اعتقادات دینی مورد هجمه قرار بگیرد و چهره‌های شناخته‌شده جریان اصلاحات(که در نقد و کینه‌ورزی با نظام بسیار فعال و پرحرف هستند)، برای دفاع از ساحت دین، حتی در حد یک توئیت یا استوری از خود واکنش نشان دهند و به دفاع برخیزند. یا مواضع آنان نسبت به رویداد عظیمی چون راهپیمایی اربعین و مناسبات مذهبی دیگر، در بهترین حالت نادیده گرفتن و در بدترین حالت، تمسخر و نیش و کنایه و حتی هجو است.

یکی از چهره‌های فکری و تئوریسین‌های جریان اصلاح‌طلب، «مصطفی ملکیان» (از اعضای شاخص حلقه کیان)، در همین راستا، چندسالی است که عملا از مرحله شریعت عبور کرده و از پروژه‌ای به نام «معنویت و عقلانیت» دم می زند که همان دیدگاه شریعت حداقلی، معنویت شخصی و نگاه پوزیتیویستی به دین است. آش تفکرات ملکیان(که مریدان فکری زیادی در بین اصلاح‌طلبان دارد) آن‌قدر شور شد که در مصاحبه‌ای در سال ۹۱ به تقدیس آیین بودیسم(که یک دین بدون خدا و بدون شریعت و انسان‌مدار است) پرداخت:

"من معتقدم دین بودا به سه دلیل حائز خصلت و استعداد جهانی شدن است: یکی این که بودا تنها بنیانگذار دین و مذهب است که ازما اطاعت بی‌چون و چرا نمی‌خواهد... دوم این که آیین بودا کم شریعت‌ترین‌ دین است، به طوری که بیش از هر مذهب دیگر به‌ باطن اهمیت می‌دهد، نه به ظاهر ما... و جهت سوم این که دین بودا از اول گفته‌ است من برای درد و رنج‌های بشر آمده‌ام و این دین، تنها دینی است که این را می گوید... هیچ دینی نیست که مثل آیین بودا تمام بخش هایش راجع به درد و رنج باشد. "[۲]

مصطفی ملکیان

حال اگر می بینیم که یک فرد بی‌هویت و کم‌تر شناخته‌شده در این جریان، این‌چنین افسارگسیخته روی به هتاکی آورده، نمی توان این ماجرا در خلأ و بدون پیش زمینه و بدون بررسی عقبه‌ها و ریشه‌های فکری بررسی کرد.


[۱] http://ensani.ir/fa/article/۹۱۶۴۴/

[۲] http://www.۵۹۸.ir/fa/news/۷۱۳۲۰

اقتباس از مشرق

کد خبرنگار: 19
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
این آقا حرف نزنه برای حفظ آبرو ش! بهتره
خدا برخی لایعقلون پرمدعا را هدایت کند وگرنه سکوت!
دستگاه قضائی کجاست تا این خائن را مجازات کنه.کسی که بدون ترس همه چیز را به سخره گرفته معلومه که از عقبه حمایتی کثیری برخورداره.باید دهن این خائن را خرد کرد.
با تشکر از فاش نیوز که امیدوارمان کرد که در میان جانبازان افراد آزاد اندیش و آزاده هم وجود دارند و همه مثل فاش نیوزی ها متحجر و متعصب نیستند
اگر دفاع از ارزش ها و مقاومت و افرادی که یک عمر برای دفاع از مردم و کشور جنگیده اند و کسانی که در کشورهای دیگر خط مقدم ما را تشکیل می دهند و.... تحجر است ما هم متحجریم ...
آقای بشیری !
جعفر شعبانی هستی یا شعبون جعفری ؟؟؟؟ حیدری هستی یا نعمتی ؟؟؟
قربونت صدری هستی یا دمسیاه ؟؟؟ آ آ آ همینه حالا بچرخونش ... کدومی دادا ؟؟؟
سلام ، تلاش برای ورود افرادی بی دین و مذهب به مدیریت جامعه ای که دارای اساس تفکر دینی و مذهبی است کم رنگ کردن اصول دین و عمل به تکلیف است تا اینگونه افراد بتوانند در لباس دینی ضعیف و شخصی نگر وارد حکومت شوند.
مشکل از جایی شروع شد که اینگونه افراد توانستند کلیات حکومت را تسخیر کنند اما مردم خیلی زود متوجه شدند و در حال پاکسازی آنها از حکومت هستند لذا تا هنگامی که قوه قضاییه جرم را با پول متناسب میکنند و هرچه با پول سنجش شود دارای تعریف جرم لحاظ میکند اینگونه افراد به راحتی با معنویت وارد جنگ میشوند و صدمات بسیاری به معنویت جامعه و مردم وارد می کنند و در نهایت معنویت را فاقد هر گونه ارزش ثابت میکنند.
از قدیم گفتند تا خ..ر نباشد مفلس در نماند باید بررسی شود به چه دلیل و چرا افرادی بدنبال پیروی از دینی سست و ضعیف به دام سود جویان افتادند و باعث شهادت معصومین (ع) بخصوص حضرت سید الشهدا (ع) شدند.
مدیریت روحانیت مبارز و روحانیون مبارز رو داشتیم ( دو دسته انقلابی) و ۸ سال جنگ ادامه پیدا کرد بعد جنگ آن دو قشر معزز پوست اندازی کرده و اصول گرا و اصلاح طلب نام گرفتند و در سایه مدیریت مشعشعشان از کود انسانی تا پوشک و دسته بیلمان را از فرنگ وارد کردیم حتی سنگ قبر مان چینی شد اما در روزینامه فاش نیوز هیچ خبری از انتقاد به اصولیون و اصلاحیون نشد .در این چند ماه گذشته آنچنان مصیبت هایی دیده ایم که در زمان شاه خائن هم ندیدیم
چرا فاش نیوز حرفی نزد.حالا جانبازی به غلط یا درست انتقاداتی داشته شما که استاد مسلم اخلاق هستید چرا اینقدر هتاک شده اید.نانتان آجر شده یا تحمل عقاید مردم را ندارید .شما اگر فقط چند آیه از قرآن خوانده بودید اصلا به هتاکان اعتنا نمیکردید و شان یک رسانه را در حد یک هتاک پایین نمی آردید.قل یا ایها الکافرون را با ترجمه بخوانید.
شما که به فاش نیوز انتقاد کردید بفرما که فاش نیوز مگر در جواب چه کرده؟! غیر از تحلیل و پاسخگویی. بله فاش نیوز باید هم به اصول و ارزش ها حساس باشد خصوصا" اگر کسانی منافقانه با عنوان جانباز و ایثارگر، پشت این عناوین سنگر بگیرند و بخواهند دزدکی به همان ارزش ها حمله کنند. رسوا کردنشان کمترین کار است.
مقاومت، حاج قاسم، نصرالله و مواردی از این دست فارق بین حق و باطل و دوست و دشمن به حساب می آیند و نباید به تعدی کنندگان به آنان ساکت بود. شما اگر غیر از این فکر می کنید به خودتان مربوط است و خیلی های دیگر که در اردوگاه دشمن هستند و یا حداقل و با خوشبینی مفرط اگر بخواهیم قضاوت کنیم، دوست نادان هستند چنین طرز فکر های منحرفی دارند و در واقع با دشمن بیشتر سنخیت پیدا کرده اند تا با دوست!
پس تولا و تبرا مال کجاست
انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم کجا به کار می آید؟.!

...

روسیه و چین و انگلیس و کشورهای دیگر :
خواستار رفع تحریم های آمریکا علیه ایران برای مقابله با کرونا شدند .
شاید تجمعات شدید داخلی و خارجی کمک کند .
موقعیت خوبی است .
که تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران برداشته شود .
...

...
اینجا رو برای چی منفی زدی .
نه : بگو اینجا رو برای چی منفی زدی .
خوب اگه ایران پول نداشته باشه :
از کجا بیاره حقوق تو رو بده .
انصاف هم چیز خوبیه .
با کی لج بازی می کنی .
...
یک حجمه عاشورایی تا تحریم برداشته بشه .
که حقوق ای آقا قطع نشه .
که مردم در گرانی نباشند .
که کارگران بیکار نباشند .
...
باسلام واحترام خدمت مدیریت وپرسنل محترم فاش نیوز.
نمیخوام سرتون رادرد بیارم خلاصه میکنم ، اول اینکه مدارای نظام مقدس جمهوری اسلامی بااین افرادنبایدمانع ازبرخورد قوه محترم قضائیه باچنین اشخاصی گردد چراکه این آقا باسوءاستفاده ازنام جانبازان برای موجه کردن اعمال وکردارخودبه جامعه ایثارعلناتوهین می نماید.
دوم اینکه کسی اومدپیش کدخدای روستا وبه کدخداگفت چکارکنم تامردم منو بشناسن،کدخداگفت بروبشاش توی خزینه ی حمام روستا تا اسمت بیفته سرزبونها، حالا این آقاهم مثل اینگه میخوان معروف بشن لذا شروع کردن به گفتن یه سری از اراجیف.
سوم اینکه به گوش این آقای هادی مهرانی برسانیدکه سبب رهاشدن تیرازچله آتش به اختیارشدن جانبازانی مثل من نشود.
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi