شناسه خبر : 73596
شنبه 09 فروردين 1399 , 13:37
اشتراک گذاری در :
عکس روز

«دفاع مقدس»؛ بهار ایثار و شهادت

بهار طبیعت و دفاع مقدس هر دو از یک جنس‌اند، هر دو کانون حیات‌بخش محل اثر خود هستند، لذا بیراه نیست اگر دفاع مقدس را سرآغاز حیات دوباره ملت ایران بدانیم.

 

 

تاریخ انتشار: ۰۹ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۵ - 28March 2020

 

 

 

«دفاع مقدس»؛ بهار ایثار و شهادت

حامد افروغ؛ بهار طبیعت چه در ادیان و چه در نحله‌های بشری، همواره از قداست و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. قداستی که به عنوان نمونه در دین مبین اسلام، برای آغاز آن اعمال و اذکاری سفارش شده است تا هم‌پای جسم که بسوی احسن‌الحال نیل می‌کند، روح هم بتواند قدمی بردارد و همگام با خلقت نونوار شود.

 

اما بهار از لحاظ فلسفی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد به‌طوریکه آن را کانون و منشا هر حرکتی می‌دانند، مثلا فصل بهار اوج طراوت و تازگی طبیعت است، یا رمضان که آن را بهار انس با قرآن می‌خوانند یا جوانی که آن را بهار عمر می‌دانند. در واقع هر حرکت یا مقوله‌ای در هستی بهاری دارد که اوج درخشش، جوشش، زایندگی و بالندگی آن امر را رقم می‌زند؛ از این منظر، دفاع مقدس نیز بهار ایثار و شهادت و تبلور فرهنگ و سیره یزدان‌نهاد مردم ایران در امر عزتمندانه زیستن و آزادمردانه سلوک کردن است.

 

بهار طبیعت و دفاع مقدس هر دو از یک جنس‌اند، هر دو کانون حیات‌بخش محل اثر خود هستند، لذا بیراه نیست اگر دفاع مقدس را سرآغاز حیات دوباره ملت ایران بدانیم، چرا که همچون بهار که طبیعت مرده را زنده و خفتگان طبیعت را بیدار می‌کند، فرهنگ‌های اصیل و سیره‌های کهن مردم این سامان را بعضا زنده و بعضا بیدار کرد.

 

بهار نوع‌دوستی، اتحاد، عزت‌طلبی، استکبارستیزی، استقلال‌خواهی و امثال این موارد را یک‌جا می‌توان در دفاع مقدس به نظاره نشست. بهاری که خنکایش رحمتی برای جان سینه‌سوختگان وطن و اکسیر زندگانی‌اش، آب حیات برای دل‌مردگان و ناامیدان از سربلندی میهن است.

 

در دفاع مقدس، فرزندان این مرز و بوم با گرمای خون پاک خود، فصلی را رقم زدند که هر که در آن زیست و با آن همراه شد، جاودانه شد و بر چشمه آب حیات که زندگانی‌ای دائمی می‌بخشد، دست یافت. در این بهار، یاد شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس زنده باد، که حیات امروز را مدیون نفس‌های پاک آنانیم.

حامد افروغ

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi