شناسه خبر : 73671
چهارشنبه 13 فروردين 1399 , 11:17
اشتراک گذاری در :
عکس روز

زیارت مجازی منطقه‌ای که محمل عروج شهیدان «همت» و «باکری» بود

منطقه طلائیه و یا همان یادمان طلائیه معراج و میعادگاه شهیدان زیادی از جمله شهید ابراهیم همت و شهید حمید باکری در دوران دفاع مقدس است که هر ساله میزبان زائران و عاشقان شهداست.
کد خبر: ۳۸۸۸۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۹ - 01April 2020

شیوع کرونا امسال باعث شد تا عملیات بزرگ فرهنگی راهیان نور همچون دیگر فعالیت‎ها و برنامه‌های کشور لغو شود. با این وجود دل‌های مشتقاق و زائران حقیقی شهدا به دنبال راهی برای زیارت معنوی شهدا اقدامات خوبی را برای زیارت مجازی فراهم کرده‌اند.

یادمان‌های دفاع مقدس اگرچه این روزها خالی از زائر هستند اما مردم زیادی سال خود را با خاطره حضور در یادمان‌های عملیاتی نو کردند. لحظات نابی که در خاطره همه زائران راهیان نور به روشنی می‌ماند و خواهد ماند. از جمله اقدامات برای فراهم کردن امکان زیارت مجازی، تهیه تصاویر و فیلم‌های هوایی از سوی مرکز هنری رسانه‌ای «راوی» از یادمان‌‎های مختلف است که مخاطبان را برای چند دقیقه زائر مناطق عملیاتی می‌کند. یکی از این نقاط یادمان طلائیه است که تصاویر هوایی این یادمان را در ادامه می‎بینید.

جست‌وجو مجازی گوهر ناب شهیدان در طلائیه/ محل عروج فرماندهان شهید

طلائیه را در خوزستان به نام طلیه می‌شناسند. این منطقه در غرب این استان در دهستان بنی‌صالح هویزه واقع شده است که از سمت جنوب و غرب با کشور عراق، همسایه است.

طلائیه با آغاز جنگ تحمیلی در شهریور سال ۵۹ توسط نیروهای عراق اشغال شد و تا پایان جنگ در اختیار عراق باقی‌ ماند. از این‌رو این منطقه از محورهای اصلی حمله عراق در سال ۵۹ برای پیشروی به‌سمت حمیدیه و اهواز بود و نیروهای عراقی بیشترین موانع و استحکامات خود را در این منطقه ایجاد کردند.

منطقه طلائیه در ۲۲ اسفند سال ۶۲ مهم‌ترین محور عملیاتی خیبر به فرماندهی مشترک سپاه و ارتش بود که با هدف انهدام نیروهای سپاه سوم ارتش بعثی در این منطقه آغاز شد. همچنین این منطقه در سال ۶۳ شاهد عملیات بدر بود که با هدف ادامه انهدام نیروهای ارتش عراق به‌صورت گسترده به فرماندهی سپاه انجام شد.

فرماندههانی همچون ابراهیم همت، حمید باکری و ... در این منطقه عملیاتی به شهادت رسیدند.

بعد از جنگ، مقری برای تفحص پیکر مطهر شهدا در طلائیه دایر شد. در یکی از نقاط این منطقه تعداد زیادی از شهدای دفاع مقدس کشف شدند که در آن محل حسینیه‌ای به نام حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) بنا شد که هم‌اکنون به عنوان زیارتگاهی معروف در مناطق عملیاتی جنوب شناخته شده است.

در حال حاضر بسیاری از سنگرها و موانعی که به‌عنوان استحکامات توسط نیروهای عراقی در منطقه طلائیه ایجاد شده بود، همچنان باقی مانده است. انواع دژ، میادین مین، تله‌های انفجاری، سنگرهای بتنی، موانع خورشیدی و سیم خاردار از نقاط مهم طلائیه هستند.

download

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi