شناسه خبر : 73675
چهارشنبه 13 فروردين 1399 , 11:47
اشتراک گذاری در :
عکس روز

واکنش خانواده شهید زمانی‌نیا به بیانیه آستان حرم عبدالعظیم (ع)

خانواده شهید زمانی‌نیا پس از انتشار بیانیه آستان حضرت عبدالعظیم (ع) در پاسخ به سخنان مادر این شهید، آزرده دل و مکدر شده و در بیانیه دیگری به توضیح شفاف ناراحتی خود از این آستان پرداختند.

کد خبر: ۳۸۹۸۳۹

تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹ - 31March 2020

واکنش خانواده شهید زمانی نیا به بیانیه آستان حرم عبدالعظیم

۱۳ دی ۱۳۹۸ وقتی سردار بزرگ اسلام حاج «قاسم سلیمانی» و «ابومهدی المهندس» در عراق ترور شدند و به شهادت رسیدند. شهید «وحید زمانی‌نیا» نیز یکی از افرادی بود که همراه حاج قاسم و ابومهدی به شهادت رسید.

پیکرهای شهدای ایرانی این حادثه به ایران منتقل شدند. ابتدا قرار بود پیکر شهید زمانی‌نیا در بهشت زهرا (س)، قطعه شهدا به خاک سپرده شود، اما علی‌رغم اینکه حتی محل دفن نیز آماده شده بود، در خبر‌ها آمد پیکر او در حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به خاک سپرده می‌شود.

خانواده این شهید عزیز علی‌رغم اینکه مخالف دفن پیکر فرزندشان در این مکان به دلیل محدودیت‌هایی که بعدا وجود خواهد داشت، بودند، اما به اصرار فراوان مسئولان آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) با این پیشنهاد موافقت کردند.

مادر این شهید در روز‌های آغازین سال جدید با حضور در یک برنامه تلویزیونی از مسئولان آستان گلایه کرد و اظهار داشت: آن‌ها قول‌هایی که به ما داده بودند را فراموش کردند. محدودیت‌هایی که قرار بود برای ما کمتر باشد تا راحت‌تر بتوانیم به مزار فرزندمان برویم فراموش شد.

بعد از صحبت‌های گلایه‌مند این مادر شهید، مسئولان آستان حضرت عبدالعظیم حسنی بیانیه‌ای صادر کردند که سراسر بی‌مبالاتی و عبارات عجیب و غریب بود که در بخشی از آن، برای شانه خالی کردن از قول‌های فراموش شده‌شان این مادر شهید را به دروغ‌گویی متهم کرده بودند.

خانواده شهید زمانی‌نیا که از انتشار این بیانیه سخیف و موهن آزرده دل و مکدر شده‌اند در بیانیه دیگری به توضیح شفاف این ماجرا پرداختند و در آن آورده‌اند که شکایتشان را به دفتر رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهند برد و آنجا هر چه امر شود برای آن‌ها مطاع و فصل‌الخطاب خواهد بود.

متن بیانیه خانواده شهید زمانی‌نیا به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

بدنبال حضور خانواده شهید مقاومت پاسدار وحید زمانی‌نیا در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ در یکی از برنامه‌های رسانه ملی و بیان درخواست استمداد آنان از مسئولین برای کسب مجوز نصب سنگ یادبود بر مزار آن شهید که بدلیل عدم پایبندی برخی از مسئولین آستان به تعهدات خود، تغییر مکرر در رویکرد و تصمیمات آستان و بهانه‌تراشی به منظور ممانعت از صدور مجوز و در نتیجه عدم اقدام مؤثر و جدی پس از دو ماه پیگیری و تلاش در این خصوص صورت پذیرفت، روابط عمومی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه‌السلام) در تاریخ سوم فروردین ۱۳۹۹ با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به موارد مطرح شده در برنامه مذکور واکنش نشان داده و با طرح برخی مطالب ناقص و نادرست، ضمن تحقیر و توهین به خانواده شهید، چهره‌ای غیر واقعی از ایشان را به مخاطبین القاء نموده و همچنین صحبت‌های اعضای خانواده را در مورد عدم وجود نام و نشان شهید در محل دفن و درخواست نصب عکس و سنگ بر مزار شهید را بدور از صحت، ادعای واهی و بدور از حقیقت عنوان نموده که این امر حاکی از عدم رعایت اخلاق، انصاف و اطلاع دقیق نگارنده نسبت به موضوع می‌باشد؛ لذا خانواده شهید زمانی‌نیا حق ارائه توضیحات در این خصوص را برای تنویر افکار عمومی و پیگیری موضوع از طریق قانونی برای خود محفوظ دانسته و مراتب را به شرح ذیل به استحضار مردم عزیز خواهد رساند:

۱- در بند یک اطلاعیه به زمان حضور تولیت و خادمین محترم آستان مقدس در منزل شهید، پس از دفن پیکر ایشان اشاره شده لکن از سه مرحله مراجعه‌ی نمایندگان آستان به منزل شهید پیش از مراسم تدفین سخنی به میان نیامده است. مراجعاتی که در آن نمایندگان آستان از هیچ تلاشی برای تغییر محل دفن شهید از گلزار بهشت زهرا (س) به حرم مطهر دریغ نکرده، تا جایی که با ارائه وعده عدم ایجاد هرگونه محدودیت برای این شهید از سوی آستان و پذیرش شروط مادر شهید مبنی بر نصب عکس و سنگ مزار بنابر نظر ایشان، موفق به کسب رضایت خانواده شدند.

۲- در بند دوم اطلاعیه به ضوابط کارشناسی و مقررات در خصوص نصب سنگ مزار علما و شهدا و سایر بزرگان مدفون در داخل حرم مطهر که قبور پاک آنان برای همگان مشخص است اشاره شده و با یادآوری و تأکید بر سادگی سنگ مزار سردار دل‌ها شهید حاج قاسم سلیمانی، خانواده پاسدار محافظ ایشان را به درس آموزی و الگوگیری از آن نصیحت نموده و به نحوی به مخاطبین القاء گردیده که خانواده شهید زمانی نیا خواستار سنگی خاص و خارج از عُرف و ضوابط برای مزار فرزندشان می‌باشند. این در حالیست که این خانواده علیرغم تعهد نمایندگان آستان مبنی بر نصب سنگ مزار برابر نظر مادر شهید، به همان سنگ ساده و مصوب و متعلق به سایر شهدا و علماء مدفون در جای جای حرم مطهر که خود به ذکر نام آن علما بزرگوار پرداخته اید، بسنده کرده و حتی هزینه تأمین سنگ مرمر (مشابه طرح کف پوش محل دفن) به اندازه مدفن شهید را نیز خود برعهده گرفته است.

۳- در بند سوم اطلاعیه و در پاسخ به درخواست نصب عکسی کوچک از شهید حاج قاسم سلیمانی و شهید زمانی نیا بر روی دیوار مجاور مزار شهید، آن را مانع حضور و تردد و عبادت زائران محترم ذکر نموده و تصویر آن سردار بزرگ و پرافتخار اسلام را با سایر اساتید و فرماندهان و مدیران مقایسه نموده، لکن در بند ۲ اطلاعیه‌ی آستان به بهترین شکل ممکن به جایگاه والای سیدالشهدای مقاومت اشاره کرده اید.

البته ناگفته نماند که نگارنده اطلاعیه بدون رعایت اخلاق و صداقت، تمام تلاش خود را برای هدف قرار دادن آبروی مادر شهید و غیرواقع نشان دادن سخنان ایشان در خصوص عدم وجود نام و نشان از این شهید در محل دفن، بکار بسته و ضمن اعلام نصب لیبل نام شهید بر روی دیوار، عکس آن را نیز منتشر نموده لکن باید اشاره داشت که با گذشت بیش از دو ماه از تاریخ شهادت و تا آخرین روز‌های باز بودن درب‌های آستان به روی زائران، اقدامی برای نصب لیبل نام شهید صورت نگرفته بود و این اقدام مربوط به ایام تعطیلی آستان مقدس (برای مقابله با ویروس منحوس کرونا) می‌باشد.

۴- در بند چهارم اطلاعیه، گلایه از بی توجهی و عدم همکاری در ارائه مجوز برای نصب سنگ مزار پس از گذشت بیش از دو ماه از زمان شهادت را، ادعایی واهی قلمداد نموده و احقاق حقوق شهید را حاشیه سازی و تحریک عواطف مردم متدین و ظلم و جفا در حق آستان ذکر کرده اید. این در حالیست که عملکرد غیرصادقانه برخی از مسئولین آستان موجب جفا به آن آستان منور و مطهر بوده و می‌بایست به این نکته اشاره داشت که شأن و جایگاه آن امامزادگان جلیل القدر و واجب التعظیم و ارادت و احترام مردم ولایتمدار ایران اسلامی به آنان، برای همگان مشخص بوده و گلایه صورت گرفته از مسئولین اجرایی آن آستان می‌باشد.

در پایان اعلام می‌داریم که تمامی درخواست‌های صورت گرفته از مسئولین آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) براساس ضوابط مربوط به قبور علما و شهداء والامقام و تعهدات نمایندگان آستان بوده و اکنون سختی و سنگینی نسبت‌های ناروا، توهین‌ها و تحقیر‌های نسبت داده به خانواده شهید کمتر از داغ فرزند نبوده و به حکم آیه شریفه «واَفُوا بِالعَهدِ اِنَّ العَهدَ کانَ مَسئُولا» به پیمان خود وفا کنید، زیرا که از پیمان سؤال خواهد شد (سوره مبارکه اسراء آیه ۳۴)، دیر نیست که همگان در برابر خداوند قادر متعال حاضر و نسبت به اعمال، گفتار و رفتار خود پاسخگو باشیم؛ لذا خانواده شهید وحید زمانی نیا بدلیل رعایت مصالح و جلوگیری از حاشیه سازی‌های احتمالی، از ذکر بسیاری از مطالب و اقدامات ناصواب مسئولین آستان در اینجا خودداری نموده و مراتب را به منظور کسب رهنمود به دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اعلام و منویات دفتر معظم له را به عنوان فصل الخطاب با دل و جان پذیرا خواهد بود.

والعاقبه للمتقین

خانواده شهید وحید زمانی نیا

۱۰ فروردین ۱۳۹۹»

انتهای پیام/

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi