شناسه خبر : 73797
یکشنبه 17 فروردين 1399 , 13:41
اشتراک گذاری در :
عکس روز

۹۸؛ سال تلخ ورزش جانبازان و معلولین

درگذشت دو ورزشکار در سال ۹۸، سالی تلخ را برای ورزش جانبازان و معلولین رقم زد.

98؛ سال تلخ ورزش جانبازان و معلولین

ورزش جانبازان و معلولین کشورمان در سالی که گذشت، علاوه بر کسب افتخارات و قهرمانی‌های متعدد و همچنین کسب سهمیه‌های پارالمپیک توکیو، شاهد دو اتفاق تلخ بود؛ اتفاق اول درگذشت راضیه شیرمحمدی در تیر ماه و اتفاق دوم فوت ناگهانی سیامند رحمان قوی‌ترین وزنه‌بردار معلول جهان بود که شوک بزرگی را به خانواده ورزش جانبازان و معلولین وارد کرد.

* قهرمانی والیبال نشسته در آسیا
یکی از اتفاقات مهم در سال 98 قهرمانی مقتدرانه تیم ملی والیبال نشسته مردان ایران در آسیا بود که بدون حتی یک ست از دست داده به این افتخار دست یافت. ملی‌پوشان ایران در فینال این مسابقات چین را همانند رقبای قبلی 3 بر صفر مغلوب کردند. در توزیع جوایز بهترین‌ها نیز حسین گلستانی ارزشمندترین بازیکن والیبال نشسته معلولان آسیا شد و رمضان صالحی عنوان بهترین لیبرو را به خود اختصاص داد.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

* دیپلم افتخار برای زهرا نعمتی
سازمان اتحادیه جهانی المپین‌ها به ورزشکاران المپینی که دستاورد‌های ویژه‌ای در المپیک و رویداد‌های جهانی داشته باشند، مدرک افتخاری اهدا می‌کند. بر همین اساس این اتحادیه در اواخر خرداد 98 در اقدامی جالب توجه به زهرا نعمتی ملی‌پوش کشورمان که توانسته بود در المپیک 2016 ریو حضور داشته باشد، دیپلم افتخار را اهدا کرد تا با کسب این مدرک، افتخار دیگری به نام ایران ثبت شود.

* درگذشت راضیه شیرمحمدی
راضیه شیرمحمدی عضو تیم ملی تیراندازی با کمان معلولان ایران 3 تیر ماه  بر اثر سکته قلبی درگذشت. شیرمحمدی که متولد 1356 بود، در پارالمپیک 2012 لندن به مدال برنز دست یافت. وی همچنین در بازی‌های پاراآسیایی 2018 اندونزی نیز به مدال نقره رسیده بود. این ورزشکار فقید چند هفته قبل از درگذشتش توانسته بود در مسابقات جهانی هلند سهمیه المپیک 2020 توکیو را کسب کند.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

* قهرمانی نماینده ایران در مسابقات جهانی سنگ‌نوردی
در فینال مسابقات پارا سنگ‌نوردی قهرمانی جهان در بریانس فرانسه، «بهنام خلجی» موفق به تاپ کردن مسیر تنها در یک دقیقه و 50 ثانیه شد و عنوان قهرمانی جهان را به خود اختصاص داد.

* درخشش وزنه‌برداران در نورسلطان و کسب آخرین مدال سیامند
کشور قزاقستان در تیر ماه میزبان مسابقات پاراوزنه‌برداری قهرمانی جهان بود که با قهرمانی تیم ایران در بخش مردان خاتمه یافت. تیم کشورمان در این دوره از مسابقات به سه مدال طلا توسط روح‌الله رستمی، حامد صلحی‌پور و سیامند رحمان، سه مدال نقره توسط منصور پورمیرزایی، علی‌اکبر غریب‌شی و نادر مرادی و یک برنز توسط امیر جعفری دست یافت. این آخرین مدالی بود که سیامند رحمان قبل از فوتش در 11 اسفند ماه کسب کرد.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

* قهرمان پاراتکواندوکاران در آسیا
تیم‌ ملی پاراتکواندوی کشورمان با کسب چهار مدال طلا (صادقیان‌پور، شعبانی، پوررهنما، عزیزی)، دو نقره (نریمانی و بهرامی‌آذر) و 34 امتیاز توانست مقتدرانه عنوان قهرمانی پنجمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا را به خود اختصاص دهد.

* تغییر رنگ مدالِ مدال‌آور ایران در پاراآسیایی 2018
دوپینگ ورزشکاری از ازبکستان در جریان بازی‌های پاراآسیایی 2018 اندونزی و تأیید آن در مرداد 98 توسط کمیته پارالمپیک آسیا باعث شد مدال زهرا برناکی ورزشکار پرش طول کشورمان از برنز به نقره ارتقا پیدا کند.

* 2 مدال تیراندازی در مسابقات جهانی سیدنی و تغییر سرمربی
تیم ملی پاراتیراندازی ایران که مهر ماه به استرالیا برای شرکت در مسابقات جهانی اعزام شده بود، با کسب دو مدال نقره و یک سهمیه پارالمپیک به کار خود پایان داد. این نتایج در نهایت منجر به تغییر در رأس کادر فنی تیم ملی و بازگشت حسین امیری به‌عنوان سرمربی جدید شد.

* درخشش دوومیدانی‌کاران در امارات
در جریان مسابقات پارادوومیدانی معلولان قهرمانی جهان در امارات که آبان ماه برگزار شد، حامد امیری صاحب مدال طلا شد، علی محمدیاری، مهران نکویی‌مجد، امان‌الله پاپی و هاشمیه متقیان به مدال نقره رسیدند و علیرضا مختاری، سجاد محمدیان و محمدرضا احمدی نیز موفق به کسب مدال برنز شدند. همچنین 9 سهمیه پارالمپیک نیز به دست آمد.

* استعفای رئیس فدراسیون ورزش‌های جانبازان و معلولین
یکی از مهمترین اتفاقات پیرامون ورزش جانبازان و معلولین استعفای حمید علی‌صمیمی از ریاست فدراسیون در آبان بود. علی‌صمیمی پس از 19 ماه از انتخابش به این سمت، استعفا کرد که این استعفا مورد موافقت وزیر ورزش نیز قرار گرفت. البته مسعود سلطانی‌فر، رئیس مستعفی را به‌عنوان سرپرست فدراسیون منصوب کرد.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

* سومی بسکتبال با ویلچر در آسیا
تیم ملی بسکتبال با ویلچر که آذر ماه در مسابقات قهرمانی آسیا - اقیانوسیه شرکت کرده بود، در رده سوم ایستاد و سهمیه پارالمپیک را نیز کسب کرد. البته این سهمیه در اواخر سال 98 سر و صدای زیادی به راه انداخت؛ به‌طوری‌که کمیته پارالمپیک با اعزام به پارالمپیک موافقت نکرد، اما فشارها آنقدر ادامه داشت که در نهایت با این اعزام نیز موافقت شد.

در مسابقات قهرمانی آسیا تیم بانوان نیز پنجم شد و دستش به سهمیه پارالمپیک نرسید.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

* درگذشت ناگهانی قوی‌ترین معلول جهان
شوک بزرگ برای ورزش ایران درگذشت سیامند رحمان امید اول مدال طلای کاروان کشورمان در پارالمپیک 2020 توکیو بود. سیامند که بارها و بارها از رکوردشکنی در پارالمپیک صحبت کرده بود، در 11 اسفند ماه به دلیل ایست قلبی از دنیا رفت. این اتفاق به قدری تلخ بود که واکنش کمیته بین‌المللی پارالمپیک و دیگر نهادهای مرتبط ورزشی با ورزش معلولان را به دنبال داشت. سیامند همواره رکوردشکنی را به پارالمپیک موکول می‌کرد، اما اجل مهلت نداد تا داغ درگذشت او بر دل ورزش ایران بنشیند.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

* انتخاب رئیس جدید فدراسیون
آخرین اتفاق ورزش جانبازان و معلولین نیز انتخاب شروین اسبقیان، مدیرکل دفتر امور مشترک فدراسیون‌ها در وزارت ورزش به‌عنوان رئیس جدید فدراسیون ورزش جانبازان و معلولین بود. اسبقیان در رقابت با کرم‌الله علی‌مرادی رأی بیشتری کسب کرد تا برای چهار سال ریاست این فدراسیون را بر عهده بگیرد.

ورزش جانبازان و معلولین , سیامند رحمان ,

منبع: تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi