شناسه خبر : 75146
شنبه 10 خرداد 1399 , 09:07
اشتراک گذاری در :
عکس روز

با نگرشی بر ابلاغیه های مقام معظم رهبری؛

ایثارگران و اولویت در انتصاب مشاغل

شایسته است به منظور پاسداشت از ایثارگری، وزاتخانه ها و سازمان های دولتی از بین کارکنان ایثارگر ولایی، متعهد، متخصص و با روحیه جهادی در مشاغل مدیریتی استفاده نمایند.

علی صیاد قبادی ( کارشناس ارشد مدیریت و پژوهشگر حوزه اداری و استخدامی) - ایثارگران و اولویت در انتصاب مشاغل مدیریتی سازمان های دولتی ایران

با توجه به فداکاری ها، رشادت ها و ازخودگذشتگی های ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس، مدافعان وطن، مدافعان حرم و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارتقاء شغلی و منزلت ایثارگران شایسته است به منظور پاسداشت از ایثارگری ایشان، وزاتخانه ها و سازمان های دولتی از بین کارکنان ایثارگر ولایی، متعهد، متخصص و با روحیه جهادی در مشاغل مدیریتی استفاده نمایند، لیکن تاکنون دستگاه های اجرایی به علت عدم آگاهی از اولولیت های مقرر ایثارگران از انتصاب آنان در مشاغل مدیریتی خودداری و بعضا بصورت موردی اقدام می کنند
موارد زیر ابلاغیه های مقام معظم رهبری و قوانین مرتبط با اولویت دادن به ایثارگران در انتصاب مشاغل مدیریتی می باشد که به نظر می رسد شورای عالی اداری و سازمان اداری و استخدامی کشور می بایست سریعا نسبت به اجرای فرامین رهبر معظم انقلاب مبنی بر اولویت های ایثارگران در انتصاب مشاغل مدیریت حرفه ای در دستورالعمل اجرایی نحوه انتخاب و انتصاب مدیران حرفه ای (مصوبه شماره 579095 مورخ 1/4/1395 شورای عالی اداری)اقدام لازم را بعمل آورند.

-  بند 1 و 2و6و7و8 ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص سیاست های کلی نظام در امور ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران (29/11/1389):

به منظور ترویج و تحکیم فرهنگ پایداری و ایثار و جهاد در کشور و تکریم و پاسداری از حق ایثارگران اعم از شهیدان، جانبازان، آزادگان و رزمندگان و خانواده­ های آنان و سهمی که در عزت، امنیت و اقتدار ملی و نظام اسلامی دارند، سیاست­های کلی نظام در این امور به شرح ذیل تعیین می گردد:

1- اعتلاء، ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار، جهاد، شهادت و تفکر بسیجی در جامعه و نهادینه ساختن آن در اندیشه، باور، منش و رفتار مردم و مسئولان و مقابله با عوامل بازدارنده و تضعیف کننده آن.

2- تعظیم و تکریم ایثارگران و پاسداری از منزلت و حق عظیم آنان بر مردم و کشور و تبیین نقش برجسته آنان در انقلاب­ اسلامی و دستاوردهای آن و دفاع مقدس و امنیت ملی.

6- توانمندسازی فردی و جمعی و اهتمام به پرورش استعدادها و ارتقاء سطح علمی، فنی و فرهنگی ایثارگران و فرزندان آنها به منظور نقش ­آفرینی فعال و موثر در عرصه ­های مختلف و اولویت دادن به استفاده از ایثارگران در بخش های مدیریتی در شرایط مساوی.

7- اولویت دادن به ایثارگران در سیاست گذاری­ ها، برنامه­ ها، قوانین و آئین ­نامه ­های کشور و نیز در تخصیص و توزیع امکانات و حمایت­ های دولتی و فعالیت­ ها در زمینه­ های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور به تناسب ایثار و جهاد در راه آرمان های اسلام و اهداف­ انقلاب­اسلامی.

8- شناخت نیازهای واقعی و ارائه خدمات موثر به ایثارگران و خانواده ­های آنان در ابعاد مختلف فرهنگی، علمی، آموزشی، اجتماعی، بهداشتی، درمانی، بیمه ­ای، معیشتی، اشتغال، مسکن، حقوقی، اداری، رفاهی و استخدامی با حفظ اصول عزتمندی، عدالت و روحیه خود اتکایی و شؤون ایثارگری.

 

  • مقام معظم رهبری بار دیگر و در بند 47 سیاست های کلی برنامه ششم توسعه مورخ 09/04/1394 اولویت ایثارگران را یادآور و ابلاغ می فرمایند :  اولویت دادن به ایثارگران انقلاب اسلامی در تسهیلات مالی و فرصت‌ها و امکانات و مسئولیت‌های دولتی در صحنه‌های مختلف فرهنگی و اقتصادی.
     
  • بند الف ماده 86 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب ١٤/١٢/١٣٩٥ مجلس شورای اسلامی اشعار می دارد: کلیه دستگاه های اجرائی موظفند نسبت به اجرای صحیح سیاست های کلی ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار، جهاد و ساماندهی امور ایثارگران ابلاغی اقدام نمایند.

مسئولیت اجرا به طور مستقیم برعهده کلیه دستگاه های اجرایی است که در اجرای این قوانین، مقامات دستگاه های اجرایی مکلف به اتخاذ تصمیم می باشند. براساس بند دوم اصل یکصد و دهم قانون اساسی ج.ا.ا. و دراجرای اوامر مورخ 17/1/1377 مقام معظم رهبری که امر نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی را به مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض فرموده اند که در ماده 1 مقررات نظارت بر حسن اجرای سیاست‏ های کلی نظام می آید: نظارت بر حسن اجرای سیاستهای کلی نظام به موجب تفویض اختیار از سوی مقام معظم رهبری توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام مطابق این مقررات صورت می‌گیرد.

 معظم له وظائف و تکالیف مجمع را در خصوص نظارت مشخص نموده اند که  نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام در امور ترویج و تحکیم فرهنگ ایثار و جهاد و ساماندهی امور ایثارگران در دستگاه های اجرایی از این قبیل می باشد که جا دارد مجمع در این خصوص با قدرت از ایثارگران حمایت نموده و بر حسن اجرای سیاست نظارت نماید.

همچنین در بند ژ ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه، مسؤولیت رسیدگی و ارائه خدمات مطابق قوانین و مقررات به کلیه جانبازان، آزادگان و خانواده معظم شهداء که در بنیاد دارای پرونده ایثارگری می باشند بر عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران می باشد. با توجه به اینکه وزارتخانه ها و سازمان ها تفاسیر متفاوت از قوانین ایثارگران دارند و می بایست بنیاد در این مسئله بصورت قوی و مستدل جهت رفع ابهام قوانین مصوب ایثارگران که متضمن حمایت از ایثارگران باشد اقدام نماید.

و در پایان بازخوانی پیام امام راحل  به مناسبت روز پاسدار که خطاب به دستگاه اجرایی صادر گردیده، ضروری به نظر می رسد:

« ... و لازم است عموم دستگاه های اجرایی اموری را که‏ ‏مربوط به شهدا و خانوادۀ آنان و معلولین و مصدومین است با‏ ‏کمال سرعت عمل نموده و تسهیلات لازم را در مورد آنان معمول‏ ‏دارند؛ که اینان بر ما و ملت شریف حق بسیار بزرگی دارند. و اگر‏ ‏معلوم شود که کسانی در بعضی از ادارات و وزارتخانه ها برای‏ ‏اجرای امور شهدای انقلاب و خانوادۀ آنها اشکال تراشی می کنند، به عنوان ضد انقلاب باید مورد تعقیب واقع شوند ».

( پیام امام به مناسبت روز پاسدار ، صحیفه نور ، ج ۱۲ ، ص ۱۸۳ - 26/3/59)

(با نگرشی بر ابلاغیه های مقام معظم رهبری)

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام البته باید اینطور باشد که مقام معظم رهبری فرمودند اما در عمل سیاست بازی و حزب گرایی اصلاح طلبان ملاک تعیین مدیر بوده تا منافع حزبی و جناحی توسط مدیر خودی تامین گردد و مردم نیز در یک دوره دولت اصولگرا از حق موجودی سهام عدالت و همان 45 هزار تومن برخوردار شدند .
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi