شناسه خبر : 75170
یکشنبه 11 خرداد 1399 , 08:50
اشتراک گذاری در :
عکس روز

مدیریت استراتژیک امام (ره) در چالش‌های امنیتی و نظامی

 

مدیریت استراتژیک امام (ره) در چالش های امنیتی و نظامی مصطفی خدابخشی: وقوع انقلاب اسلامی در منطقه استراتژیک غرب آسیا معادلات منطقه ای آمریکا به منظور ایجاد توازن قدرت در راستای هموار کردن مسیر دسترسی به انرژی را با چالش جدی رو به رو ساخت.

جمهوری اسلامی با بروز و ظهور خود ادبیاتی جدید را در ساختار سیاسی، فکری و عقیدتی مردم منطقه و کشورهای تحت سلطه آمریکا و ابر قدرت ها ایجاد کرد و آنها را به این باور رساند که هنوز راهی برای رهایی و رسیدن به استقلال باقی است.

این موج جدید که رو در روی نظام سلطه قد برافراشت دیر یا زود مورد آماج حملات قرار می گرفت لذا رهبری جامعه که در دستان پرتوان آیت الله خمینی (ره) قرار داشت می بایست جامعه را برای یک رودرویی تمام عیار داخلی و خارجی آماده می ساخت.

چالش های امنیتی و نظامی در اولین روزهای تولد انقلاب امری بدیهی بود تا با صحنه پردازی قدرت های بزرگ آشوب ها را به خیابان های کشور روانه کنند و از این طریق ریشه انقلاب نوپای اسلامی که همچون نهالی نو رس تازه ریشه در خاک فرو برده بود، از بیخ زده بزنند.

اما نقش امام خمینی (ره) در مواجه با این چالش ها چگونه در صحنه نمایش جلوه گر شد و سناریوی اصلی پیروزی امام و ملت ایران اسلامی در برابر تهاجمات در روزهای اول انقلاب چه بود؟

امام خمینی (ره) تمامی اتفاقات رخ داده در گوشه و کنار کشور را از جمله تمامی تحولات امنیتی داخلی، تهدیدات خارجی و یکه تازی های کشور عراق را در دایره سیاست های آمریکا علیه جمهوری نوپای اسلامی تعریف کردند و این مفهوم را در جامعه نهادینه ساختند که آمریکا به دنبال جلوگیری از استقرار نظم و امنیت در کشور است.

امام خمینی (ره) با این رویکرد زمینه را برای ایجاد یک جبهه داخلی منسجم که از آمادگی لازم برای مقابله بر هرگونه تهدید برخور بود، فراهم ساخت آن هم در شرایطی که تقویم تاریخ روزهای بعد از سقوط لانه جاسوسی را سپری می کرد. نتیجه این رویکرد امام برای ایجاد یکپارچگی داخلی فضایی را فراهم اورد که با آغاز تهاجم عراق به ایران اعتماد به نفس عمومی نه تنها با چالش رو به رو نشد بلکه آحاد جامعه به صورت ید واحد و با تسلط روحی و روانی در مقابل هجمه همه جانبه به کشور صف آرایی کردند.

از سوی دیگر توجه به تعریف ارتش بیست میلیونی از سوی رهبر کبیر انقلاب اسلامی دارای اهمیت ویژه ای است به نحوی که این ارتش نقشی بازدارنده در مقابل هرگونه مداخله نظامی آمریکا را فراهم می آورد. این سیاست دفاعی در حالی از سوی امام خمینی (ره) در دستور کار قرار گرفت که امید چندانی به  مبارزات کلاسیک از سوی نیروهای نظامی در آن برهه از زمان نبود.

یکی دیگر از سیاست های امام در مواجهه با چالش های امنیتی و نظامی حمایت از نهضت های آزادی بخش در جهان بود تا با این رویکرد چندین جبهه در برابر نظام سلطه ایجاد شود. این سیاست که رسما در سال 58 ابلاغ شد در پی افزایش دامنه تهدیدات ایالات متحده بر علیه ایران صورت گرفت تا به این وسیله ابزاری تهاجمی با رویکرد بازدارندگی در اختیار انقلاب اسلامی ایران قرار گیرد.

از همین رو می توان پیام های ارسال شده از سوی امام خمینی (ره) به مردم عراق را در همین راستا تعبیر کرد. رهبر کبیر انقلاب اسلامی با این سیاست و اتخاذ این رویکرد به دنبال تهییج طیف وسیعی از مردم عراق بودند که از زمینه لازم برای رویارویی با رژیم بعث برخوردار بودند.

در مجموع میتوان چنین جمع بندی کرد که امام خمینی (ره) با اتکا به توان داخلی و با ایجاد جبهه یکپارچه درونی عملا جامعه را پذیرای یک رویارویی و تهاجم همه جانبه کردند که وقوع آن دور از تصور نبود. مجموعه تصمیمات رهبر کبیر انقلاب سبب شد تا نه تنها کشور به یک هدف قابل دسترس و اسان تبدیل نشود بلکه دشمن خود را در مواجهه با جبهه های ایجاد شده گوناگون در مقابل خود ببیند. عملا می توان گفت که مدیریت استراتژیک یک روحانی سیاستمدار با نگاهی جهان شمول تمامی دسیسه های دشمن را با وجود تمامی وسعت و شدت به تمسخر گرفت و در نهایت پرونده این رویارویی با مهر پیروزی ملت ایران به پایان خود در آن برهه از زمان رسید.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi