شناسه خبر : 75376
دوشنبه 19 خرداد 1399 , 15:45
اشتراک گذاری در :
عکس روز

سخنی با رییس جدید مجلس شورای اسلامی

ایثارگران چشم به راهند!

شایسته است به منظور پاسداشت از ایثارگری ایشان، مجلس شورای اسلامی گام های محکم و استوار در جهت اصلاح قوانین ایثارگران بردارد و موضوعات مرتبط با ایثارگران را در لایجه بودجه سنواتی مد نظر قرار دهد

فاش نیوز - باتوجه به فداکاری ها، رشادت ها، ازخودگذشتگی های ایثارگران در هشت سال دفاع مقدس،مدافعان وطن، مدافعان حرم و در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، ارتقاء و منزلت ایثارگران شایسته است به منظور پاسداشت از ایثارگری ایشان، مجلس شورای اسلامی گام های محکم و استوار در جهت اصلاح قوانین ایثارگران بردارد و موضوعات مرتبط با ایثارگران را در لایجه بودجه سنواتی مد نظر قرار دهد.

رزمنده و یادگار دوران دفاع مقدس جناب آقای دکتر قالیباف:

فرمانده تیپ 21 امام رضا (ع) در دوران دفاع مقدس؛

  با توجه به اینکه در ساختار سازمانی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، دفتر امور ایثارگران موجود نمی باشد، پیشنهاد می گردد در اسرع وقت نسبت به تشکیل ساختار سازمانی مستقل امور ایثارگران زیر نظر رییس مرکز متشکل از کارشناسان و پژوهشگران ایثارگر متخصص با روحیه خدمات رسانی به ایثارگران تشکیل تا با نظر کارشناسی قوانین ایثارگران در مجلس مورد بررسی قرارگیرد.

تجربه مجلس دهم نشان می دهد قوانین مرتبط با ایثارگران در صحن مجلس با همکاری چند نماینده ایثارگر و بدون درنظر گرفتن کار کارشناسی صورت می پذیرفت که منجر به رد آن توسط شورای نگهبان با توجه به مفاد قانونی می گردید. (به عنوان مثال 2 استفساریه بند ذ ماده 87 برنامه ششم توسعه که هر دو استفساریه توسط شورای نگهبان رد شد.)

فرمانده لشکر 5 نصر در دوران دفاع مقدس؛

  با توجه به اینکه وزارتخانه ها و سازمان ها تفاسیر متفاوت از قوانین ایثارگران دارند، موارد پیشنهادی زیر اصلاحات قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مصوب 05/06/1385 مجلس شورای اسلامی مربوط به معیشت و حوزه اداری و استخدامی و آموزشی ایثارگران می باشد که می بایست با اولویت در دستور کار مجلس یازدهم قرار گیرد تا مشکلات ایثارگران عزیز برطرف گردد و دستگاه های اجرایی مکلف به اجرای قوانین ایثارگران گردند.

معیشت ایثارگران:

نگذارید پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ و خم زندگی روزمره خود، به فراموشی سپرده شوند. ( ایثار و شهادت در مکتب امام خمینی (س)، ص 402)

سردار قالیباف؛ ایثارگران عزیز در تامین معیشت خود دچار مشکلند. نیک می دانم که معیشت رزمندگانی که همرزم با شما در جبهه های حق علیه باطل جنگیده اند و امروز با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند و با وجود مشکلات حفظ آبرو کرده و همواره خود را رزمنده و سرباز نظام می دانند، از اهم اولویت های حضرتعالی است. آیا کمک معیشت 750 هزارتومانی کفاف زندگی ایثارگران را می دهد؟ بنابراین پیشنهاد می گردد ماده 51 قانون جامع اصلاح گردد تا مبلغی معادل حداقل حقوق کارکنان دولت به ایثارگران عزیز پرداخت گردد:

دستگاه های مشمول ماده 2 قانون جامع، موظفند به فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه های حق علیه باطل مبلغی معادل حداقل حقوق کارکنان را که هر سال توسط دولت تعیین می شود به عنوان فوق العاده ایثارگری به طور ماهانه به ایثارگران شاغل پرداخت نماید.

  • تبصره 1: مبلغ موضوع این ماده، در خصوص رزمندگان غیرشاغل توسط سازمان تامین اجتماعی ن.م (ساتا) و در خصوص جانبازان و آزادگان غیرشاغل توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت نماید.
  • تبصره 2: پرداخت همزمان فوق‌العاده ایثارگری ماده 51 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و فوق‌العاده ایثارگری بند 2 ماده 68 قانون مدیریت خدمات کشوری بلامانع می باشد.

اداری و استخدامی:

فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس

مهمترین دغدغه ایثارگران اشتغال فرزندانشان و تبدیل وضعیت استخدامی می باشد. ایثارگرانی که در راه انقلاب، دفاع مقدس، دفاع از وطن و حرم جانفشانی نموده اند اکنون دغدغه اشتغال فرزندانشان را دارند. این مهم به وسیله اصلاح قانون ماده 21 قانون جامع  امکان پذیر است:

دستگاه های اجرایی موضوع ماده 2 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مکلفند همسر و فرزندان شهدا، خواهر و برادر شهید، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان آزادگان بالای یک سال اسارت، همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه و فرزندان آنان را که به صورت شرکتی، قراردادی، پیمانی بصورت بدون آزمون و خارج از سهمیه های استخدامی جذب و به کارگیری شده اند را نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی آنان پس از حداکثر سه ماه از شروع به کار، توسط دستگاه محل خدمت به صورت رسمی قطعی، ثابت، دائم و یا سایر عناوین مشابه اقدام نمایند .

  •      تبصره 1: سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه مکلفند نسبت به ایجاد شناسه استخدامی برای افراد فوق الذکر اقدام و حقوق و مزایای ایشان را برقرار نماید.
  •      تبصره2: ایثارگران مشمول قانون فوق از شرط شرایط احراز رشته تحصیلی، سن معاف می باشند.
  •     تبصره 3: دستگاه های موضوع ماده 2 قانون مکلفند،در صورت فقدان پست سازمانی مناسب برای افراد مذکور در ماده فوق،نسبت به ایجاد پست مورد نظر از محل حذف پست های بلاتصدی و ایجاد پست سازمانی جدید متناسب با مشارالیهم اقدام نمایند.
  •    تبصره4: دستگاه های اجرایی موضوع ماده 2 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران مکلفند یکی از فرزند‌‌‌‌‌‌‌‌ان کارکنان شهید‌‌‌‌‌‌‌‌، جانباز و آزاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه اعم از شاغل، فوت‌شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه و یا از کارافتاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه را‌‌‌‌‌‌‌‌ علاوه بر سهمیه استخد‌‌‌‌‌‌‌‌امی ایثارگران د‌‌‌‌‌‌‌‌ر همان د‌‌‌‌‌‌‌‌ستگاه، پس از بازنشستگی پدر، استخد‌‌‌‌‌‌‌‌ام نمایند‌‌‌‌‌‌‌‌.
  •  ماده 33 قانون جامع: بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است به فرزندان شهدا،فرزندان جانبازان 50 درصد و فرزندان آزادگان با حداقل 3 سال اسارت تا زمان استخدام بصورت دولتی و یا اشتغال در بخش خصوصی، تعاونی و ...، معادل حداقل حقوق کارکنان دولت بصورت ماهیانه پرداخت نماید.
  • الحاق یک تبصره به ماده 70 قانون جامع: کلیه دستگاه‌ های مشمول ماده 2 قانون جامع، مکلفند ضمن فراهم آوردن امکانات لازم برای آموزش ‌های کوتاه ‌مدت، با ادامه تحصیل فرزندان و همسران شهدا،جانبازان وهمسران و فرزندانشان، آزادگان و همسران و فرزندانشان  ورزمندگان که در استخدام دارند تا پایان تحصیلات دانشگاهی به صورت مأموریت آموزشی تمام وقت یا نیمه وقت موافقت نمایند و دستگاه های مشمول می بایست اعمال مدارک تحصیلی کارمندان ایثارگر فوق را که از مأموریت آموزشی استفاده می نمایند، پس از ارائه مدرک تحصیلی جدید، از تاریخ فارغ التحصیلی بر اساس مدرک جدید حقوق و مزایا مربوطه به آنان را پرداخت نمایند.

 

و در پایان بازخوانی پیام امام راحل به مناسبت روز پاسدار صادر گردیده، ضروری به نظر می رسد:

و لازم است عموم دستگاه های اجرایی اموری را که‏ ‏مربوط به شهدا و خانوادۀ آنان و معلولین و مصدومین است با‏ ‏کمال سرعت عمل نموده و تسهیلات لازم را در مورد آنان معمول‏ ‏دارند؛ که اینان بر ما و ملت شریف حق بسیار بزرگی دارند. و اگر‏ ‏معلوم شود که کسانی در بعضی از ادارات و وزارتخانه ها برای‏ ‏اجرای امور شهدای انقلاب و خانوادۀ آنها اشکال تراشی می کنند، به عنوان ضد انقلاب باید مورد تعقیب واقع شوند.

( پیام امام به مناسبت روز پاسدار ، صحیفه نور ، ج ۱۲ ، ص ۱۸۳ - 26/3/59)

علی صیاد قبادی کارشناس ارشد مدیریت و پژوهشگر حوزه اداری و استخدامی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
جانباز کرمانشاهی که صبح امروز دوشنبه مقابل اداره کل بنیاد شهید استان کرمانشاه اقدام به خودسوزی کرده بود و به بیمارستان امام خمینی (ره) منتقل شده بود ساعتی پیش فوت کرد.
با سلام و درود به برادر بزرگوار جناب آقای صیاد قبادی ما رزمندگان دیگرخسته شدیم از بس تحقیر شدیم استفساریه اول که شورای نگهبان رد کرد ایراد این بود که مجلس قانون را اصلاح کند دوباره مجلس همان کاری را کرد که شورای نگهبان به آن ایراد داشت آیا در مجلس چند نفر با سودا نبود بفهمد منظور شورای نگهبان چی بود به نظر بنده از روند کار معلومه با آگاهی کامل می خواهند آنقدر کار را کش بدهند تا رزمندگان به دیار ابدی بپیوندند بعد از جنگ 8 دوره مجلس هم از اصلاح طلب و هم اصول گرا تشکیل شده اگر می خواستند کاری انجام دهند در عرض 30 سال و اندی انجام داده بودند سال 97 بخشنامه شد که به رزمندگانی که پرونده بالینی ندارند به تشخیص دکترای خود ارتش به رزمندگان 5 درصد جانبازی می دهند نزدیک به 400 هزار تومان هزینه کردم دو روز در سنندج الاف شدم الان سال 99 است هیچ خبری نیست آیا مسئولین اگر به جای ما بودند واقعا اعتماد می کردند به حرفها و به قانونهای آبکی خواهشم از شما آقای صیاد قبادی با همان قلم شیوای خود به این عزیزان بگویید دیگر ما رزمندگان را تحقیر نکنند به امید آن روزی که دادگاه عدل از طرف معبودمان برگزار شود تا این عزیزان مزه تحقیر را بچشند یا علی
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi