شناسه خبر : 75712
پنجشنبه 12 تير 1399 , 13:10
اشتراک گذاری در :
عکس روز

دکتر زاکانی در جمع شورای مرکزی جمعیت جانبازان مطرح کرد:

شروع آزمون مبارزه با فساد مجلس از درون خودش

دکتر زاکانی، نماینده جانباز مردم قم در مجلس با اشاره به بررسی اعتبارنامه برخی از منتخبان مردم در مجلس فعلی، این مسئله را آزمون مبارزه با فساد برای مجلس جدید از درون خودش دانست.

فاش نیوز - دکتر زاکانی، نماینده جانباز مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی اعتبارنامه برخی از منتخبان مردم در مجلس فعلی، این مسئله را آزمون مبارزه با فساد برای مجلس جدید از درون خودش دانست.

به گزارش فاش نیوز، علیرضا زاکانی در جلسه با اعضای شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به وضعیت نامناسب اجتماعی ناشی از ناکارآمدی دولت در اداره ی امور جامعه، گفت: ریشه بخش عمده ی ناکارآمدی های فعلی در داخل کشور بوده و مسائل خارجی در آن نقشی ندارد.

به اعتقاد وی، دولت، دستگاه ها و مسوولان آنچه باید باشند، نبوده و در نتیجه شرایط به سمتی که نظام جمهوری اسلامی بتواند کارکردهای خود را به منصه ظهور برساند، هدایت نشده است؛ در نتیجه طی سال های اخیر فاصله دولت از اهداف انقلاب زیاد شده است.

 زاکانی با تاکید بر اینکه مجلس تنها نهادی است که می تواند تغییرات را ایجاد و در مقام عمل اسباب بهبود وضعیت مردم را فراهم کند، گفت: خروجی انتخابات مجلس یازدهم به شکلی رقم خورد که اکثریت قاطع نمایندگان در خط ولی فقیه هستند و این موضوع هم یک فرصت و هم یک تهدید است؛ فرصت در صورتی رقم می خورد که در این مجلس خدمتی به مردم صورت گیرد و راه برون رفت از مشکلات طی شود؛ اما اگر کاری صورت نگیرد و خدمتی انجام نشود، خود یک تهدید بزرگ است. بنابراین نیروهای انقلاب نیازمند حرکت جدی و جهادی برای تغییر شرایط کشور هستند.

 وی با اذعان به مشارکت پایین مردم در انتخابات اخیر به دلیل لطمه ای که از ناحیه عملکرد ضعیف دولت به اعتماد عمومی وارد شد، گفت: یکی از کارکردهای مجلس آینده می تواند زنده کردن امید در جامعه و تبدیل آن به اعتماد و انسجام ملی باشد تا مردم در صحنه انتخابات آتی حضور پررنگ تری داشته باشند. چنین مجلسی باید کارآمد، قوی و در صحنه باشد و زمینه «در راس امور بودن» را برای خود فراهم کند.

 این عضو موسس جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس یازدهم باید واحد پنج ویژگی باشد تا بتواند به اهداف خود دست یابد، گفت: این مجلس در وهله اول باید تابع ولی فقیه و خادم ملت باشد؛ ویژگی دوم استقلال عمل است به نحوی که مستقل از دولت و اجزا و عناصر بیرونی، بتواند اثرگذار باشد و بر کارکردهای اساسی خود بدون تاثیرپذیری از احزاب پافشاری کند.

 وی با بیان اینکه انسجام مجلس ویژگی با اهمیت دیگری است که بدون آن، حتی اکثریت انقلابی نمی تواند کاری از پیش ببرد، افزود: ویژگی چهارم مجلس فعلی که باید به آن مجهز شود این است که با فکر و برنامه پیش برود؛ چراکه در غیر این صورت حتما مجلس بی خاصیتی خواهد بود. در نهایت در مجلس یازدهم باید نقش و کارکرد افراد در حد مطلوب و با توزیع مناسب قدرت در میان منتخبان اکثریت، تعریف شود و همچون دوره گذشته، این طور نباشد که کل مجلس در یک نفر خلاصه شود.

 زاکانی که یکی از نامزدهای اصلی ریاست مجلس یازدهم بود، با تاکید بر اینکه به دلیل اهمیت حفظ انسجام مجلس، از کاندیداتوری منصرف شدم، افزود: از طرفی برخی چهره ها از بیرون مجلس در صدد اثرگذاری بر جریان انتخاب ریاست مجلس بودند که این موضوع می توانست به مخدوش شدن استقلال مجلس منجر شود؛ اما باور من این بود که کار مجلس باید به خود مجلس واگذار شود و همین طور هم شد.

 وی با اشاره به تشکیل جلسه 240 نفری فراکسیون اکثریت مجلس به منظور انتخاب هیات رییسه پیش از برگزاری صحن علنی، گفت: تشکیل این فراکسیون بزرگ و انتخاب قاطع فراکسیون و صحن در خصوص هیات رییسه، یک دستاورد بزرگ در شروع کار مجلس یازدهم بود.

وی با اشاره به اینکه در جلسات فراکسیون پنج نامزد ریاست و هشت نامزد نایب رییسی سخنرانی داشتند، گفت: در نهایت ترکیب هیات رییسه در یک جلسه پنج ساعته در فراکسیون مشخص شد و در صحن عملا رقابتی بین منتخبان مردم صورت نگرفت.

 نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به آزمون مبارزه با فساد مجلس در شروع کار این دوره، به موضوع بررسی اعتبارنامه سه تن از نمایندگان منتخب فعلی اشاره کرد که در جریان بررسی است و اظهار کرد: درخواست بررسی اعتبارنامه یکی از نمایندگان مربوط به زمین 8000 مترمربعی است که در زمره منابع زیستی به شمار می آید و در بستر تالاب است اما از این ویژگی عبور شده است. اسناد مربوط به این زمین البته پیش از انتخابات در اختیار شورای نگهبان قرار نداشت چراکه مربوط به اردیبهشت و خرداد امسال بوده است.

به گفته وی، موضوع بررسی اعتبارنامه تاجگردون، نماینده فعلی و دوره پیشین مجلس شورای اسلامی اکنون به طور جدی روی میز نمایندگان قرار دارد و حتی برخی از نهادهای نظارتی قبلا نظر نامساعد خود را با توجه به برخی مداخلات اقتصادی درباره وی اعلام کرده بودند.

 زاکانی در جمع اعضای شورای مرکزی جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با بیان اینکه عده معدودی در صدد هستند که اجازه ندهند مجلس نقش خود را در جریان مبارزه با فساد و در موضوع بررسی اعتبارنامه نمایندگان آن طور که باید و شاید ایفا کند، گفت: در عین حال عزم نمایندگان در این زمینه جدی است؛  کمااینکه تاجگردون به رکنی ترین کمیسیون مجلس یعنی کمیسیون برنامه و بودجه در دوره گذشته متصل بوده و به اسناد سری کشور در این حوزه دسترسی داشته است؛ بنابراین باید مشخص شود که آیا از موقعیت خود در کمیسیون در اختصاص بودجه به شرکت ها و غیره سوء استفاده کرده است یا نه.

 وی با بیان اینکه ظرفیت انقلابی گری مجلس یازدهم حتی به مراتب از مجلس هفتم بیشتر است و در نتیجه می توان به نتیجه این آزمون شفافیت امیدوار بود اظهار داشت: مجلس یازدهم سه دوره یک ساله واز منظری دیگر دو سال و نیمه، و از نگاهی سه سال و نیمه را پشت سر بگذارد و شش ماه پایانی را نیز صرف تاخیرهای احتمالی در ماموریت دوره های ذکر شده کند. به این معنا در سال اول ماموریت مجلس این است که امید را در دل مردم زنده کند و حتی با وجود همین دولت غیرهمسو و ناکارآمد، زمینه اصلاحات را فراهم کند. طی دو سال و نیم نخست فعالیت خود نیز باید اقدامات اساسی برای بازگشت اعتماد مردم به نظام را با رویکرد اجرای اصول قانون اساسی در حوزه تحقق عدالت و آزادی در دستور کار قرار دهد. در دوره سه سال و نیمه مجلس نیز که از ابتدا تا اواخر عمر مجلس ادامه دارد، تحول در نظام قانون گذاری را باید به عنوان یک اولویت دنبال کند.

به گفته زاکانی، بیش از 10 هزار و 500 قانون در کشور وجود دارد که برخی از آنها مشکلات اساسی دارد و برخی با یکدیگر مغایر است که اگر فهرست نظام مند آنها تهیه شود، خلاءها شناسایی و مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه پیشانی کار مجلس، کمیسیون های تخصصی هستند، ابراز امیدواری کرد با تشکیل کمیسیون های قوی بتوان نقش نظارتی مجلس را در این دوره احیا کرد.

زاکانی در جمع جانبازان با تاکید بر اهمیت پیش گیری از هرگونه مداخله بیرونی در امور مجلس، گفت: قطعا با شورای ائتلاف تعامل صورت می گیرد اما این تعامل از جنس دخالت نیست.

 وی گفت: هدف مجلس یازدهم نباید صرفا اثرگذاری بر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری 1400 باشد و این یک امر فرعی است؛ بلکه هدف باید انجام کار باشد و امر اصلی انجام ماموریت های مجلس و بهره جستن از تک تک لحظات این دوره است که قطعا این کار و تلاش نتیجه بخش خواهد بود و می تواند بر رای مردم  بر انتخابات ریاست جمهوری نیز اثر بگذارد.

 دکتر زاکانی ادامه داد: کار درست این است که اولا مجلس از آزمون مبارزه با فساد که از خود آغاز کرده موفق بیرون بیاید و شفافیت را سر دست بگیرد و در گام بعد بتواند این موضوع را به قوه قضاییه و دولت نیز تسری دهد. علاوه بر این فوریت پرداختن به مسائل اقتصادی کشور و رفع گرفتگی های موجود را درک کرده و با کار کارشناسی به این حوزه ورود کند.

این نماینده جانباز مجلس عنوان کرد: با توجه به مشکلاتی که در حوزه فروش نفت وجود دارد و از سوی دیگر در شرایط شیوع کرونا قطعا درآمدهای مالیاتی نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت، مجلس باید به دنبال خلق منابع دیگری برای خدمت به مردم باشد و روی توزیع عادلانه منابع نیز کار ویژه کند.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال مجلس جدید می تواند در ابتکاری اعتمادزا در موضوع بنزین ورود کند و یارانه سوخت را به نحو عادلانه ای توزیع کند تا نیمی از مردم که فاقد خودروی شخصی هستند نیز از آن برخوردار شوند.

 این عضو موسس جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی با اشاره به مساله رشد هزینه تامین مسکن در سبد هزینه های خانوار هم در بخش قیمت فروش و هم در بحث اجاره بها، بر ضرورت ورود مجلس به این حوزه تاکید کرد و گفت: مجلس به سادگی می تواند با تصویب قوانین لازم، دست سوداگران را از بازار مسکن کوتاه کند و با ابزارهای مالیاتی همچون وضع مالیات بر خانه های خالی به تنظیم بازار مسکن کمک کند.

به اعتقاد وی، موضوع تحول در نظام بودجه ریزی کشور نیز یکی از ماموریت های اولویت دار مجلس یازدهم است که باید هم در حوزه تامین اعتبار و هم در حوزه نظارت بر هزینه کرد، به این موضوع ورود کند.

زاکانی گفت: با وجود همین دولت نیز می توان کارهایی انجام داد که زمین بازی به نفع مستضعفان تغییر کند و در سال اول مجلس نیز نتایجی در این خصوص حاصل شود.

 وی با انتقاد از برخی سیاست های نفتی دولت فعلی، گفت: به عنوان مثال پالایشگاه ستاره خلیج فارس اکنون با ظرفیتی بیش از ظرفیت اسمی خود مشغول کار است و این قابلیت وجود دارد که فاز بعدی آن در مجاورت همین فاز احداث شود. اما در حال حاضر سرمایه به نقطه دیگری هدایت شده که هم هزینه بیشتری در بردارد و هم دیرتر نتیجه می دهد. بنابراین مجلس می تواند در تغییر این قبیل تصمیمات دولتی اثرگذار بوده و زمینه ساز نتیجه بخش بودن اقدامات اقتصادی شود

وی با بیان اینکه نسبت میان مجلس و دولت «برادری» است، در عین حال تاکید کرد: برادر بزرگتر مجلس است که باید بالادست دولت مسوولیت های تقنینی و نظارتی خود را ایفا کند.

 این نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم در خصوص بحث شفافیت آرا که این روزها در مجلس برجسته شده است، گفت: شفافیت آرا منعی ندارد، به گونه ای که در مجلس هفتم و پیش از الکترونیکی شدن فرایند رای دادن، با قیام و قعود نیز آرا ارائه می شد. اما شفافیت صرفا منوط به رای هر نماینده نیست. 90 درصد مصوبات کمیسیون ها در صحن نیز رای می آورد و از این نظر مهم است که مردم در جریان آنچه در کمیسیون ها می گذرد نیز قرار بگیرند. به همین خاطر رییس مجلس پیشنهاد پخش آنلاین جلسات کمیسیون ها را نیز مطرح کرده است.

 زاکانی در جواب به پرسش اعضای شورای مرکزی جمعیت جانبازان به اهمیت شفافیت تعاملات نمایندگان با خارج از مجلس نیز اشاره کرد و گفت: بسیاری از مکاتبات می تواند مفسده انگیز باشد. زیرساخت شفافیت مکاتبات و تعاملات نمایندگان نیز وجود دارد که باید به کار گرفته شود. از طرفی امکانات و دریافتی نمایندگان در عین اینکه باید برای خدمت به مردم کافی باشد، در عین حال باید به نحوی به آنها ارائه شود که جایی برای سوء استفاده باقی نگذارد. به عنوان مثال بهتر این است که عقد قرارداد دفاتر نمایندگان در حوزه های انتخابیه مستقیما توسط مجلس انجام شود و مراودات مالی اینچنینی شفاف شود.

وی بر ضرورت شفافیت در زمینه موضوعاتی همچون سفرهای خارجی نمایندگان و هدایایی که به آنها ارائه می شود نیز تاکید کرد و گفت: شفافیت باید در این سطوح رخ دهد تا کشور متحول شود.

 زاکانی در خصوص مسیری که محمدباقر قالیباف، رییس مجلس تاکنون طی کرده نیز ابراز خشنودی کرد و گفت: وی از حرکت های جمعی تمکین می کند و دقت نظر لازم را در حیطه ی مسوولیت خود به کار می بندد که این خود امید به مجلس یازدهم را تقویت می کند. بنابراین حالا که مجلس به نقطه خوبی برای شروع کار رسیده و منسجم است، همه باید تلاش کنیم این انسجام را تقویت کنیم و ظرفیت و نیروی خود را برای توسعه کشور به کار ببندیم.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
جناب زاکانی تاجگردون خود جانباز و برادر شهید میباشد یکی از توانمند ترین نماینده مجلس است
سلام ، تمام ملتهای دنیا میدانند شیطان بزرگ به هیچگونه قوانین بین المللی و عرفی و دینی پاببند نیست و ایثارگران همراه با مردم ایران بیش از 40 سال در جنگ تمام عیار با شیطان بزرگ قرار گرفته لیکن در این حال حکومت اسلامی طی مذاکراتی خفیف صنعت هسته ای کشور را دو دستی به شیطان بزرگ تقدیم کرد و خسارات فراوانی به اقتصاد کشور وارد کرده است.
نسلهای آینده این اقدامات خفیف را در کنار مبارزات جهانی مردم ایران با شیطان بزرگ چگونه ارزیابی خواهند کرد؟ آیا هزاران شهید در جنگ با شیطان بزرگ در کنار وادادگی و نابودی عمدی صنعت هسته ای و اقتصاد در کنار یکدیگر توجیهی منطقی دارد؟ چگونه مردم ایران با تقدیم هزاران شهید و جانباز چنین افرادی را برای حاکمیت اسلامی و ادامه مبارزه با شیطان بزرگ انتخاب میکند؟
هزاران سوال در اذهان عمومی وجود دارد که تا اکنون بدون پاسخ باقیمانده و مردم خواستار اقدام عاجل برای رها سازی حکومت از چنگال غربگرایانی هستند که وطن فروشی و فسادهای مالی و سیاسی و اجتماعی و غیره را در کارنامه دارند. چرا هنگامیکه فسادهای گوناگون و خسارت های محض به نظام اسلامی بطور متوالی و مکرر در جریان است هیچیک از مقامات ارشد کشور اقدامی برای محدود سازی اینگونه اقدامات بعمل نیاورده و همگان نظاره گر تخریب وسیع کشور هستند.
مردم کوچه و بازار از سیاست و فقاهت و کشور داری اطلاع ندارند اما میگویند در دین اسلام هر شخصی فسادی را در حاکمان مشاهده کند و اقدامی نکند با همان مفاسد شریک جرم محسوب میکردد که البته حرفی منطقی و بر اساس دین اسلام است.

...

مکانیسم ماشه چیست؟
طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، هر یک از طرف‌های توافق می‌توانند به کمیسیون مشترک شکایت کنند، و این کمیسیون برای حل و فصل موضوع پانزده روز فرصت دارد؛ مسائل حل و فصل نشده به وزیران خارجه ارجاع داده می‌شود، که پانزده روز دیگر فرصت دارند. سپس کمیسیون مشترک پنج روز دیگر فرصت دارد تا مسئله را حل و فصل کند. اگر پس از این فرایند ۳۵ روزه، طرف شاکی هنوز راضی نباشد، می‌تواند موضوع را به عنوان تخطی چشم‌گیر از توافق، به شورای امنیت ارائه کند، و این شورا باید ظرف ۳۰ روز درمورد قطعنامه‌ای برای ادامه‌ تعلیق تحریم‌ها رای بدهد - قطعنامه‌ای که طرف شاکی می‌تواند وتو کند (به جز آلمان که عضو دائم شورای امنیت نیست)، و به این ترتیب، تحریم‌ها به جای خود برگردند.

برایان هوک: اگر تحریم تسلیحاتی ایران تمدید نشود از مکانیسم 'ماشه' استفاده می‌کنیم
آمریکا در حال بررسی 'بازگشت' به برجام برای احیای تحریم‌های سازمان ملل است
پیوست یکم برجام، مکانیسم منحصربه‌فردی برای دست‌رسی آژانس به سایت‌های مشکوک ظرف ۲۴ روز از طریق کمیسیون مشترک تعیین کرده‌است که طبق آن، نتیجه همکاری نکردن ایران، به کار افتادن یک مکانیسم حل اختلاف و بازگشت بالقوه تحریم‌های سازمان ملل خواهد بود.

این دو شرط مطرح شده در برجام، مکانیسم ماشه (Trigger Mechanism) یا بازگشت خود‌به‌خودی تحریم‌ها (Snapback) هم خوانده می‌شوند.
...
طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، هر یک از طرف‌های توافق می‌توانند به کمیسیون مشترک شکایت کنند،
یعنی اگر یکی خارج هم شده باشد می تواند ماشه را استفاده کند .
زیرا قید نشده خارج شود نمی تواند .
پس آمریکا از برجام خارج شده .
ولی طرف توافق بود .
پس آمریکا می تواند از ماشه استفاده کند .
...
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردبنر بیمه دیکتابهای منتشر شده انتشارات فتح الفتوحصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدفتح الفتوح ناشر دفاع مقدسمطب تغذیه و رژیم درمانیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانانتشارات حدیث قلماسامی راه اندازان جمعیت جانبازانمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi