شناسه خبر : 76031
سه شنبه 10 تير 1399 , 12:45
اشتراک گذاری در :
عکس روز

ساخت مسکن برای ۱۲ هزار ایثارگر

رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران خبر داد
«سعید اوحدی» در جلسه هیئت دولت، از واگذاری و ساخت مسکن برای ۱۲ هزار نفر از جامعه ایثارگران خبر داد.

ساخت مسکن برای ۱۲ هزار نفر از جامعه ایثارگران

به گزارش گروه حماسه و جهاد دفاع‌پرس، «سعید اوحدی» معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، روز گذشته (یک‌شنبه) در جلسه هیئت دولت، از واگذاری و ساخت مسکن برای ۱۲ هزار نفر از جامعه ایثارگران خبر داد و با بیان این‌که رییس جمهور بر تأمین مسکن برای جامعه معزز ایثارگری تأکید دارد، اظهار داشت: در این راستا، تفاهم‌نامه‌ای با وزارت راه و شهرسازی تنظیم شده است که به‌زودی اجرایی خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به این‌که آمادگی بانک‌ها را برای تأمین اعتبار دریافت کردیم، افزود: استاندار محترم البرز نیز به ما قول داده است تا مشکل زمین هفت هکتاری منطقه رجایی کرج حل شود تا ان‌شاءالله یک هزار و ۴۰۰ نفر از ایثارگران در این منطقه خانه‌دار شوند.

این درحالی است که وی پیش از این در مراسم افتتاح ۱۷۴ واحد مسکونی در منطقه «هشتگرد» با اشاره به ضرورت اقدامات جهادی برای خدمت به ایثارگران، گفته بود: با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، زمین مناسب در استان‌های مختلف تأمین شده است تا کار ساخت مسکن در این مناطق نیز انجام شود. در حال حاضر کار ساخت دو هزار واحد در چهار استان زنجان، تهران، اصفهان و مرکزی کلید خورده و تا ان‌شاءالله شاهد تحویل این خانه‌ها به متقاضیان باشیم.

رییس جمهور نیز در این جلسه، دستور داد تا پایان دولت دوازدهم همه مطالبات ایثارگران تسویه شود؛ همچنان که در ابتدای دولت دوازدهم، مطالبات انباشته ایثارگران از دولت‌های قبل تسویه و پرداخت شد.

روحانی همچنین خاطرنشان کرد: زیبنده نظام اسلامی نیست که خانواده معظم شاهد و ایثارگران مطالبات معوق داشته باشند.

خاطرنشان می‌شود، بیش از ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر از ایثارگران در سال گذشته با معرفی بنیاد شهید به شبکه بانکی، از تسهیلات بانکی مسکن با مجموع اعتبار دو هزار و ۷۷۸ میلیارد تومان استفاده کردند که از این تعداد ۳۴ هزار و ۷۰۰ مورد مربوط به تسهیلات خرید مسکن بوده و مابقی در قالب تسهیلات ساخت، مورد بهره‌برداری ایثارگران واجد شرایط قرار گرفته است.

همچنین با پیگیری‌های صورت‌گرفته و توافقات به‌عمل آمده با سازمان ملی زمین و مسکن و با توجه به امکانات موجود در هر استان در سال ۱۳۹۸، واگذاری زمین و پرداخت وجه ریالی ما به ازای زمین جمعاً برای بیش از سه هزار و ۶۰۰ نفر از ایثارگران انجام شده است.

موافقت دولت با افزایش سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۳۹۹

هیئت وزیران، با پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۳۹۹ موافقت کرد. بر این اساس، سقف تسهیلات مسکن ایثارگران در سال ۱۳۹۹ به ازای هر واحد مسکونی در شهر‌های با جمعیت بیش از یک میلیون نفر معادل یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال، مراکز استان‌ها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، سایر شهرستان‌ها یک میلیارد ریال و روستا‌ها ۶۰۰ میلیون ریال تعیین شد.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
مسکن سیصد درصد گران شده، اقایان بیست درصد به وام اضافه کردند دست مریضاد
سلام ، علیرغم تذکرات مکرر در مورد احداث مسکن و وام ایثارگران یکبار دیگر موضوع را برای رفع مشکلات مطرح میکنیم زیرا چنین روندی بهیچوجه کارساز نبوده و همچنان عده کثیری از مردم بویژه ایثارگران مستاجر هستند و منابع بودجه از مسیر منحرف شده و خواهد شد.
اولا وقتی میگویند بیش از دو میلیون خانه مسکن مهر ساخته و تحویل شده چرا طبق آمار رسمی بیش از سه میلیون خانوار مستاجر ماندند زیرا مستاجران واقعی قادر نبودند مبلغ 50 میلیون تومان برای واحد 75 متری تعاونی مسکن مهر در شهر گلبهار مشهد پرداخت کنند در حالیکه در همان محل خانه 65 متری انبوه ساز به مبلغ 7 میلیون تومان واگذار شد در این خصوص تحقیق کردیم تمام مسئولان راه و شهرسازی بساز و بفروش هستند و اداره تعاون با تعاونی مسکن مهر همدست شدند لذا گزارشی کامل با ذکر تخلفات گسترده از صفر تا صد و واگذاری مسکن مهر اعضای انصرافی به فروش آزاد حدود 200 میلیون تومان با اعلام داوطلبی همکاری فی سبیل الله با بازرسی به سازمان مذکور تحویل دادیم اما گزارش بایگانی شد و رییس بازرسی به ریاست کل کشور منسوب شد و اعضای مسکن مهر انصراف دادند و پس از 10 سال سپرده گذاری همان مبلغ سپرده 30 میلیون تومانی با شامورتی بازی طی چندین ماه مسترد شد و شرکتهای تعاونی مسکن مهر در هر واحد حدود 170 میلیون تومان به جیب زدند تا بطور کلی امید مستاجران در عین مظلومیت تبدیل به ناامیدی مطلق گردید.
در خصوص وام مسکن ایثارگران نیز بارها عرض کردیم طبق آمار حدود 34 هزار نفر توانستند از 100 هزار فقره وام ایثارگران استفاده کنند که آنها خانه نخریدند بلکه خانه موجود را تبدیل به احسنت کردند.
در سال 98 مبلغ 130 میلیون تومان وام همراه با 130 میلیون تومان آورده برای خرید خانه تخصیص برآورد شد لیکن در شهر مشهد خانه زیر 15 سال ساخت و سند شش دانگ به مبلغ 260 میلیون تومان اصلا وجود ندارد لذا حداقل مبلغ لازم با شرایط بانک بیش از 400 میلیون تومان در حاشیه شهر امکانپذیر است.
بارها پیشنهاد دادیم بجای وام مسکن ایثارگران که اکثریت برای تبدیل به احسنت خانه موجود وام گرفتند چرا زمین تخصیص نشود تا ایثارگران با آورده 130 میلیون تومان دارای زمینی اشتراکی شوند و وام ساخت دریافت کنند اما مسئولان مربوط هرگز اعتنا نکردند زیرا هدف از اختصاص 100 هزار فقره وام مسکن با تبلیغات گوش کر کن با شرایط غیر ممکن برای خانه دار شدن ایثارگران نبوده بلکه اختصاص حدود 60 هزار فقره وام جذب نشده به خودشان بوده است.
اگر ریگی به کفش ندارند چرا ترتیبی اتخاذ نشده تا ایثارگران مستاجر واقعی بتوانند خانه دار شوند؟ چرا هیچیک از مسئولان با اختلاسهای نجومی شرکتهای تعاونی مسکن مهر برخورد نکردند بلکه ضمن تخلف از قوانین از آنها بشدت حمایت و همکاری کردند ؟
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi