شناسه خبر : 76271
پنجشنبه 19 تير 1399 , 10:37
اشتراک گذاری در :
عکس روز

باید با همه ابعاد فساد مبارزه کنید

توصیه‌های امام خامنه‌ای برای مبارزه با فساد؛

«مبارزه با فساد» از جمله مسائل مهمی است که همیشه رهبر معظم انقلاب اسلامی در طول دوران رهبری خود نسبت به آن به مسئولین کشور تذکر داده‌اند.

توصیه‌های امام خامنه‌ای برای مبارزه با فساد/ سهل‌انگاری نکنید؛ نگذاریم کانون‌های چرکین شکل بگیرند
رهبر معظم انقلاب اسلامی انقلاب همواره در دیدار مسئولین قوه قضائیه، به موضوع مبارزه‌ی قاطع و صریح با مفاسد و مفسدان اقتصادی پرداخته و فرمودند: «باید واضح و موثر در این مقوله ورود کنید و فعال باشید.»

نظر به اهمیت این موضوع در ادامه به توصیه‌های حضرت امام خامنه‌ای به مسئولین برای مبارزه با فساد می‌پردازیم.

در مبارزه با فساد، از مخالفت‌ها مردد نشوید

با آغاز مبارزه‌ی جدی با فساد اقتصادی و مالی، یقینا زمزمه‌ها و بتدریج فریادها و نعره‌های مخالفت با آن بلند خواهد شد. این مخالفت‌ها عمدتا از سوی کسانی خواهد بود که از این اقدام بزرگ متضرر می‌شوند و طبیعی است بددلانی که با سعادت ملت و کشور مخالفند یا ساده‌دلانی که از القائات آنان تاثیر پذیرفته‌اند با آنان همصدا شوند. این مخالفت‌ها نباید در عزم راسخ شما تردید بیفکند.

مبارزه با فساد را به دست افراد مطئن و پاک بدهید

کار مبارزه با فساد را چه در دولت و چه در قوه‌ی قضائیه به افراد مطمئن و برخوردار از سلامت و امانت بسپارید. دستی که می‌خواهد با ناپاکی دربیفتد باید خود پاک باشد، و کسانی که می‌خواهند در راه اصلاح عمل کنند باید خود برخوردار از صلاح باشند.

شجره خبیثه فساد را ریشه‌کن کنید

مسئولان کشور در قوای سه‌گانه و همه‌ی فعّالان سیاسی و فرهنگی... همه با هم به نیازها و خواسته‌های بحق مردم در امور اقتصادی و فرهنگی بیندیشند و برای تامین آن دست به دست یکدیگر بدهند. شجره‌ی خبیثه‌ی فساد اقتصادی را که از جمله‌ی دام‌های مهلک دشمن و موجب بی‌عدالتی در اداره‌ی امور کشور و مایه‌ی ورشکستگی مادی و معنوی است خطرناک بدانند و همه با هم در ریشه‌کنی آن همکاری کنند.

هر کس به مردم علاقه دارد، باید با فساد مبارزه کند

هر کس به مردم علاقه دارد، هر که از زبان مردم حرف می‌زند و برای آنها کار می‌کند، باید در این مبارزه پیشقدم باشد... با فساد  و مفسد مبارزه کنند، نه با بی‌گناه. این هم باید مراقبت شود. تبعیض هم نباید باشد... با یک چشم به افراد نگاه کنند.

مرکز مبارزه با مفاسد اقتصادی دولت است

به اعتقاد من مرکزی که باید مبارزه با مفاسد اقتصادی را دنبال کند، دولت است و قوه‌ی قضاییه در مرحله‌ی آخر قرار می‌گیرد. باید دولت سینه سپر کند و به میدان بیاید و مبارزه با مفاسد اقتصادی را به‌جد بخواهد.

در کشور باید فساد ریشه‌کن شود

در کشور باید فساد ریشه‌کن شود؛ تبعیض نباشد، به طبقه‌ی مستضعف و محروم - بخصوص مستضعفین بی‌دست و پا - به‌طور ویژه توجه شود، اینها وظایف اسلامی ماست، وظایفی است که قانون اساسی بر دوش همه‌ی مسوولان کشور گذاشته است، هیچ‌کس نمی‌تواند خود را از این کارها برکنار بدارد.

با فساد باید در هر نقطه‌ای که هست، مبارزه کرد

با فساد باید در هر نقطه‌ای که هست، مبارزه کرد... فساد مالی یکی از مسائل مهم در نظام اسلامی است و باید با او جدا مبارزه کرد، هم در قوه‌ی مجریه، هم در قوه‌ی قضائیه، هم در قوه‌ی مقننه.

با برگزاری سمینار برای مبارزه با فساد معجزه‌ای نمی‌شود

نفس اهتمام آقایان به امر مبارزه با فساد را تحسین می‌کنم، لکن این سمینار و امثال آن بناست چه معجزه‌ای بکند؟ مگر وضعیت برای شما مسئولان سه قوه روشن نیست؟ با توجه به شرایط مناسب و امیدبخشی که از لحاظ همدلی و هماهنگی و همفکری بین مسئولان امر وجود دارد، چرا اقدام قاطع و اساسی انجام نمی‌گیرد که نتیجه را همه بطور ملموس مشاهده کنند. توقع من از آقایان محترم این است که چه با سمینار و چه بدون آن، تصمیمات قاطع و عملی بدون هرگونه ملاحظه‌ای بگیرند و اجرا کنند.

نگذاریم کانون‌های چرکین شکل بگیرند

مبارزه‌ی با فساد [مهم است]. نگذاریم کانون‌های چرکین شکل بگیرند که علاج آنها مشکل باشد. اگر نظارت درستی باشد، گاهی اوقات در قدم‌های اول می‌شود جلوی یک حرکت خطا و گناه‌آلود را گرفت؛ اگر ما در قدم‌های اول جلوی آن را نگرفتیم و این بیماری پیشرفته شد و این زخم ناسور شد، آن‌وقت علاج آن مشکل می‌شود، سخت می‌شود... از اول جلوی آن را باید گرفت.

در مبارزه با فساد سهل‌انگاری نکنید

با فساد مبارزه‌ی جدّی بشود، با ویژه‌خواری مبارزه‌ی جدّی بشود، با قاچاق مبارزه‌ی جدّی بشود؛ اینها دارد به اقتصاد کشور لطمه می‌زند و ضررش را مردم می‌برند. اگر ما در مقابل آن مجموعه‌ای که فرض بفرمایید با زدوبست‌هایی در زمینه‌ی مسائل اقتصادی ویژه‌خواری می‌کنند، خودشان را از امتیازات ویژه برخوردار می‌کنند و یا دچار فساد پولی و مالی و اقتصادی می‌شوند، سهل‌انگاری کنیم، قطعاً کشور ضرر خواهد کرد؛ نباید سهل‌انگاری بشود.

باید با همه ابعاد فساد مبارزه کنید

باید با فساد مبارزه بشود، با ظلم مبارزه بشود... فساد مثل اژدهای هفت‌سر افسانه‌ها است... یک سر اژدهای هفت‌سر را که میزنی، با شش سر دیگر حرکت می‌کند؛ از بین بردنش آسان نیست... ولی از آن کارهای سختی است که حتماً باید انجام بگیرد.

در مبارزه با مفسدان اقتصادی قاطع باشید

مبارزه قاطع و صریح با مفاسد و مفسدان اقتصادی از دیگر وظایف مهم قوه قضائیه است. باید واضح و موثر در این مقوله ورود کنید و فعال باشید.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام با تشکر از فاش نیوز عزیز سخنان هشدار دهنده رهبر معظم انقلاب مربوط به سالها قبل است اما طبق معمول عده ای پنبه غفلت در گوش کردند و عده ای راه را اشتباه طی میکنند. فساد از مسئولان بالا شکل گرفته و به پایین سرایت کرده لذا چنانچه بین آنها شخصی بخواهد جلوگیری کند یا آلوده نشود از گردونه خارج میشود و بشدت متضرر میگردد. چطور امکان دارد با مجموعه ای که با هم مشغول فساد شدند مبارزه کرد؟ سازمان بازرسی کل کشور تنها دستگاه نظارتی قضایی است اما سالهاست مسئولانی تراز اول نداشته و اکنون نیز تا حد زیادی مستاصل است لذا مبارزه با فساد بوسیله دستگاههای نظارتی مثال دیوان محاسبات در مجلس و حراست و دادگاه تخلفات و غیره در دولت کاری از پیش نرفته و شرایط بدتر شده است.
سالها قبل هنگامی که برای بازرسی از ارگانها ورود میکردیم با مقاومت و عدم همکاری مسئولان ارگانها مواجه بودیم لذا گفتیم چنانچه تخلف از قانون مشاهده شود ابتدا باید به نیت مسئول نگاه شود که چنانچه تخلف یا دور زدن قانون برای رفع مشکل مردم بوده تخلف محسوب نشود بلکه تشویق هم بشود اما چنانچه تخلف برای سوء استفاده شخصی بوده بایست مجازات اعمال گردد و از طرفی اساس در کار بازرسی برای تصحیح عملکرد مسئولان است و برای مچ گیری نیست تا ارگانها همکاری کنند و مقاومت نکنند اما رییس بازرسی وقت به اصل موضوع توجه نکرد و موضوع عدم مچ گیری را تبدیل به محور اصلی بازرسیها کرد که ضربه بسیار مهلکی به بازرسیها زده است.
تنها راه مبارزه با فساد همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند فارغ از ملاحظات سیاسی و مصونیت قضایی برخی مسئولان فقط عملکرد قاطع است و البته چنانچه فسادی مشاهده شود بایست شعار عدم مچ گیری فراموش شود و با قدرت مچ گیری و مجازات لازم اعمال گردد.
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi