شناسه خبر : 76276
پنجشنبه 19 تير 1399 , 13:06
اشتراک گذاری در :
عکس روز

جمهوری اسلامی با رسانه باید از ارزش هایش دفاع کند!

جبلی خطاب به مسببان مشکلات اخیر معاونت برون مرزی صداوسیما:

نشست بررسی علل، پیامدها و راه های برون رفت از معضلات معاونت برون‌مرزی رسانه ملی که در هفته های گذشته به قطع ماهواره ای برخی از این شبکه ها به سبب انباشت بدهی پرداخت نشده به شرکت های پخش کننده منجر شد، به همت بسیج دانشجویی دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت برون مزی صداوسیما، در این نشست که در محل سالن اجتماعات معاونت فرهنگی دانشگاه تهران برگزار شد، پیمان جبلی، معاون برون‌مرزی رسانه ملی، نادر طالب‌زاده پژوهشگر و مستند ساز و مرضیه هاشمی مجری و خبرنگار شبکه پرس تی‌وی حضور داشتند و به گفت‌و‌گو با دانشجویان پرداختند.

 در ابتدای نشست، جبلی از ضرورت ها و فلسفه وجودی رادیوها و تلویزیون های معاونت برون‌مرزی صدا و سیما گفت و با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی منشا و مبدع گفتمانی نو و ترکیبی از گفتمان های تمدنی، ارزشی، مجاهده محور و پیشرفت مدار بوده است، افزود: ثروت بیکران، ریشه های عمیق چند هزار ساله، حاکمیت مکتب اهل بیت (ع) و قرار گرفتن ایران در منطقه غرب آسیا باعث شد وقوع انقلاب اسلامی در کشور ما آنهم با گفتمان جدیدی که در جهان مطرح کرد، قدرت های بزرگ را به این فکر وادار که در کنار تحرکات نظامی و. . . ، از راه تغییر و کنترل باور، تلقی و نگرش مردم جهان نسبت به این پدیده نوظهور که همگان را متوجه خود کرده بود، وارد عمل شوند. ابزار این عملیات، رسانه ها بودند.

معاون برون‌مرزی صداوسیما ادامه داد: در مقابل چنین راهبردی، جمهوری اسلامی ایران هیچ راهی نداشت و ندارد جز اینکه با ابزار رسانه از آرمان ها و ارزش هایش مراقبت کرده و آنها را ترویج کند. زیرا انقلاب اسلامی به خطری برای قدرت های بزرگ تبدیل شده و لازم است به خاطر حفظ جایگاه ایران و تامین منافع و امنیت ملی کشور، افکار عمومی منطقه و در مرحله بعد جهان را در این باره روشن کنیم.

وی اضافه کرد: در واقع رسانه های معاونت برون مرزی صداوسیما سنگر انحصاری جمهوری اسلامی در این حوزه‌اند و هیچ نهاد دیگری نمی تواند جایگزین آنها شود. در دنیای امروز جنگ ها افکار عمومی محور هستند. غرب برای تامین هزینه جنگ و تعرض هایش به کشورهای مختلف، مالیات اخذ شده از مردم را صرف می کند و برای اینکه مردم توجیه شوند، دست به گمراه کردن افکار عمومی می زند. جنگ ها و عملیات اشغال در منطقه ما هم با همین شیوه جلو رفته‌اند. حالا می بینیم رسانه های دشمن کار را به جایی رسانده اند که مثلاً عراق که ما به سبب اشتراکات بسیار و طبیعت همسایگی ارتباط خوبی با هم داریم، محلی ناامن برای ما بشود.

جبلی تصریح کرد: خیلی روشن می پرسم، آیا غیر از شبکه های برون مرزی صداوسیما ابزار رسانه ای مؤثرتری برای خنثی کردن این توطئه ها وجود دارد؟ پس چرا مسببان مشکلاتی که اخیراً برای شبکه های ما به وقوع پیوسته، اهمیت این موضوع و حساسیت این برهه تاریخی را درک نمی کنند؟ چرا باید در همین زمانی که دشمن درصدد شکستن کمر جمهوری اسلامی ایران است، باید به جای سیاه نمایی ها و تحریف ها و... کوتاه بیاییم و کرکره شبکه های برون مرزی را به خاطر کاهش فاحش بودجه، تاخیر در تخصیص و پرداخت نکردن بدهی های ارزی متراکم شده پایین بکشیم؟

معاون برون‌مرزی صداوسیما خاطر نشان کرد: عده ای که متاسفانه در دل رسانه های ایرانی هم هستند می گویند شبکه برون مرزی چه ارتباطی به نان و آب مملکت دارند و از این طریق درصددند اصل وجودی این شبکه ها را زیر سوال ببرند ولی توجه نمی کنند که اگر ما به دیپلماسی خارجی کشور کمک نکنیم و افکار عمومی کشورهای همسایه و منطقه را همسوی ج.ا.ا. نسازیم، تجارت و ترانزیت و حمل و نقل کالا و ... با این کشورها دچار خلل می شود.آیا دوستانی که در روزنامه ها و سایت ها و خبرگزاری هایشان نشسته اند، می توانند بدون همکاری رسانه های برون مرزی کشور این هدف را محقق کنند؟

جبلی دستگاه های موثر در مانع تراشی برای پرداخت بودجه ارزی صداوسیما و تبعاً شبکه های برون مرزی را مورد خطاب قرار داد و گفت: آیا متوجه هستید که با تضعیف شبکه های ما، عملاً ضرر اصلی را خودتان متحمل می شوید؟ رسانه های برون‌مرزی صداوسیما حامی سیاست خارجی دولت جمهوری اسلامی هستند و شما در حال بریدن شاخه ای هستید که خودتان رویش نشسته اید. اگر هدف شما این است که سر صداوسیما را ببرید، فقط سر صداوسیما را نمی برید بلکه به قدرت دفاعی و بازدارندگی کشور هم لطمه می زنید. پس چرا گروکشی؟ چرا لجبازی؟ شبکه های ما همان شبکه هایی هستند که وقتی جنگ 33 روزه رخ داد، سیدحسن نصرالله ضمن تجلیل از فعالیت شبکه العالم در این مدت، ابراز کردند من خودم در طول جنگ هر روز بیننده شبکه العالم بودم.

رئیس شبکه پرس تی وی در ادامه گفت: اهمیت شبکه های ما به قدری است که سردار شهید قاسم سلیمانی متعدد تماس می گرفتند و با اشرافی که بر اهمیت تاثیر شبکه های برون مرزی به ویژه العالم در عراق داشتند، نکات و ملاحظات راهبردی خود در این باره را به ما منتقل می کردند. طبیعی است که اگر شبکه ما دیده نمی شد یا بی اهمیت بود چنین برخوردی هم با آن نمی شد.

این مقام عالیرتبه صداوسیما همچنین گفت: در اثر مضیقه مالی و کاهش بودجه ما ظرف شش سال گذشته به این سو به یک سوم قبل و عدم تخصیص بودجه ارزی و...، علاوه بر قطع ماهواره ای برخی شبکه ها که در چند هفته قبل پیش آمد، بنیه ما از باب توقف دوبله فیلم و سریال ها در آی فیلم و شبکه های دیگر در خارج از کشور، توقف تولید محتوا در کشورهای هدف، قطع همکاری خبرنگاران و مشکلات دفاتر برون مرزی در دیگر کشورها بسیار ضعیف شده است و با اینکه در یکی دو سال گذشته حتی پروژه هایی مثل تاسیس خبرگزاری «ایران پرس» را که بخشی هم به منظور درآمدزایی در نظر گرفته شده بود به انجام رساندیم ولی معضلات آنقدر زیاد است که از هر طرف با مانع روبه‌رو هستیم.

وی تاکید کرد: البته مجلس محترم یازدهم از همین ابتدا همراهی خوبی با ما داشته است و ما زحمات و همکاری سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی را هم زیر سوال نمی بریم ولی با وجود همه این حرف ها با انداختن یک گره در این روند، عملاً هم تلاش ها بی نتیجه می شود. کما اینکه رئیس محترم رسانه ملی هم دغدغه شبانه روزی خود را برای رفع دشواری های پیش روی ما معطوف داشته اند ولی هنوز نتیجه دلخواه حاصل نشده است.

نادر طالب زاده نیز در بخش دیگری از این نشست اظهار کرد: تقابل بین انقلاب اسلامی و هژمونی غرب نیازمند یک تبیین دقیق است و ابزاری که این کار را در دنیا انجام می دهد، رسانه است. غرب با انقلاب اسلامی دشمنی دارد و تشریح آن و روشن کردن افکار عمومی جهان، کار رسانه هایی مثل پرس تی‌وی و دیگر شبکه های برون مرزی صداوسیماست، هرچند به اعتقاد من همین پرس تی‌وی هم دیر راه اندازی شد و خیلی زودتر از اینها باید ایجاد می شد، زیرا تفسیر روند انقلاب اسلامی و روشن کردن آن واجب و مقدس است و خیلی پیش ترها این شبکه تاسیس می شد.

وی در ادامه عنوان کرد: واقعیت موضوعاتی مثل جنگ تحمیلی هشت ساله، داعش، 11 سپتامبر و . . . را برای مخاطب حقیقت جوی غربی و شرقی باید همین رسانه ها آشکار کنند. چه کسی اعتماد به نفس حقیقت جویان عالم را برای تلاش در این مسیر تقویت می کند به غیر از شبکه های قوی بین المللی. ولی ما متاسفانه همه شخصیت های تاثیر گذار و مشهوری را که در شبکه هایی مثل پرس تی‌وی و العالم جذب کرده بودیم، از دست دادیم، فقط به خاطر اینکه نتوانستیم حقوق آنها را که در مقایسه با حقوق شبکه های رقیب ناچیز بود بپردازیم.

این پژوهشگر حوزه غرب و آمریکا با استناد به اظهارات جبلی که به پیوستن یک مجری مشهور جهان عرب که جذب العالم شده بود ولی به خاطر مسائل مالی، از این شبکه جدا شد، گفت: تعدادی از نیروهای زبده پرس تی‌وی جذب شبکه های رقیب و . . . شده اند و بدتر اینکه در این شرایط فعلی که مردم آمریکا هفته هاست در حال اعتراض به نژادپرستی در آمریکا هستند، برون مرزی توان مالی جذب حتی یک خبرنگار در آمریکا را ندارد و این باید برای کسانی که موجب این وضعیت شده اند ایجاد سوال کند که چرا اوضاع را به اینجا کشانده ایم؟ اینها باید پاسخ بدهند چرا بلندگوی ایران را در این موقعیت قطع می کنند و به نظر من این رفتار بسیار شکوک است.

طالب زاده تصریح کرد: برای من جای تعجب است که در اوج بحران فروپاشی آمریکا این اتفاقات می افتد و نحوه رفتار با معاونت برون مرزی صدا و سیما این تلقی را به ذهن متبادر می کند که ظاهراً عاملان این رفتار با «بی‌بی‌سی» و «من و تو» و رسانه هایی که نمی خواهند صدای ایران در این مقطع به دنیا و مردم آمریکا برسد، همراهند.

این مستندساز همچنین اضافه کرد: حیات جمهوری اسلامی به گفتمان آن است و نباید دست معاونت برون مرزی را برای تبلیغ این گفتمان بست. آیا شما می توانید ناوگان هوایی نخرید؟ به همان درجه نمی توانید شبکه‌های برون مرزی را تقویت نکنید یا نادیده بگیرید. همنطور که ناوگان هوایی به محور مقاومت اعتماد به نفس می‌دهد، کار رسانه ای هم به محور مقاومت اعتماد به نفس می‌دهد.

مرضیه هاشمی دیگر میهمان این نشست نیز ابراز کرد: ما افرادی را از آمریکا روی آنتن پرس تی‌وی می آوریم که در داخل آمریکا تریبون ندارند. رسانه های ما برای کسانی که بیرون از ایران هستند از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردارند ولی در داخل ایران کار به جایی رسیده که ما تازه باید انرژی صرف کنیم و درست وسط این جنگ رسانه ای، به دوستان خودمان در داخل ایران بقبولانیم که ما مهم هستیم! و این تاسف آور است.

وی بیان کرد: وقتی در سال 2003 امریکا قصد حمله به عراق را داشت، در جمع اعتراض یک میلیون نفری در نیویورک شرکت داشتم و حسرت می خوردم که چرا یک شبکه خبری انگلیسی زبان از ایران نیست که این اتفاقات را پوشش بدهد و فعالیت رسانه ای کند؟ ولی حالا که ما امثال پرس تی‌وی را داریم باید عقب نشینی کنیم و نیروهای خبرنگار و افراد متخصص مان را از دست بدهیم آن هم در اوج جنگ نرم دشمن. اکنون زمان آن بود که ما به عنوان یک شبکه خبری مطرح، از کف خیابان های آمریکا گزارش داشته باشیم ولی با این اوضاع حتی یک خبرنگار هم نداریم. این برای من به عنوان یک آمریکایی که افتخار دارم در ایران زندگی کنم خیلی دردناک بوده و از طرف دیگر یک اقدام مشکوک به نظر می رسد.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi