شناسه خبر : 76299
شنبه 21 تير 1399 , 08:26
اشتراک گذاری در :
عکس روز

اولین سپهبد جمهوری اسلامی چگونه به شهادت رسید

شهید سپهبد، ولی الله قرنی رئیس ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران بود که در سوم اردیبهشت سال ۱۳۵۸ به دست گروهک فرقان در منزل شخصی اش ترور شد. او نخستین هدف گروهک فرقان در ترور مقامات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران بود.

اولین سپهبد جمهوری اسلامی چگونه به شهادت رسید؟ + موشن گرافی

او در حالی که در منزل شخصی‌اش به سر می‌‎برد هنگام خروج از منزل در حیاط مورد سو قصد قرار گرفت. همسرش پس از شنیدن صدای فریاد «سوختم» «سوختم»، سپهبد قرنی را در حالی که میان حیاط افتاده بود غرقه به خون دید. 

سپهبد قرنی پیش از انقلاب اسلامی به ریاست رکن دوم و معاونت ستاد ارتش رسیده بود به خاطر فعالیت ضد رژیم پهلوی دستگیر و محاکمه و به اخراج از ارتش و سه سال حبس محکوم شد که در اسفند سال ۱۳۳۹ از زندان آزاد شد. وی پس از این به دلیل همکاری با روحانیت مجددا به زندان رفت و در دی ماه سال ۱۳۴۵ آزاد شد.

او پس از پیروزی انقلاب اسلامی با حکم امام به عنوان رئیس ستاد ارتش منصوب شد. 

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi