شناسه خبر : 76368
پنجشنبه 26 تير 1399 , 11:45
اشتراک گذاری در :
عکس روز

نقد کارشناسی اشتغال به‌کار جانبازان حالت اشتغال

قانونگذار (بند«ح» ماده(۸۸) قانون برنامه ششم توسعه)، ایثارگران، فرزندان شهدا و رزمندگان با حداقل دوازده ماه سابقه‌ی حضور در جبهه را مجاز دانسته در دو صندوق تامین اجتماعی و صندوقی دیگر عضو باشد؛ در هر دو صندوق به‌طور مستقل بازنشسته شده و...

فاش نیوز - بنام خدا؛ موضوع اشتغال به‌کار جانبازان حالت اشتغال از قدیمی‌ترین مسایلی است که از سال‌ها قبل دستمایه‌ی نقدها، بخشنامه‌های ضدونقیض، استعلامات حقوقی و پاسخ‌های متعارض و شکایت‌های قضایی بوده‌است و رویه‌های گوناگونی را در برخورد با آن در دستگاه‌های مختلف شاهد بوده‌ایم.

در این یادداشت ضمن پرهیز از طرح تاریخچه و پراکنده‌گویی و اطناب، به‌دلیل تداوم نگرانی برخی از ایثارگران مشمول و اقدامات مغایر قانون تعدادی از دستگاه‌های اجرایی، مهمترین نکات قانونی در قالب پرسش و پاسخ به‌صورت مستند یادآوری می‌گردد.

1- آیا دریافت دو حقوق از یک صندوق برای ایثارگران مشمول قانون حالت اشتغال ایراد دارد؟ خیر.

اولا: «ایثارگران و فرزندان شهدا مشمول قوانین، مقررات و ضوابط استخدامی خاص مربوط به خود بوده و کلیه‌ی دستگاه‌های مشمول ماده(2)قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مکلف به اجرای آن هستند.» (بند «ح» ماده (87) قانون برنامه ششم توسعه)

ثانیا: قانون‌گذار به صراحت عنوان کرده‌است: «حقوق حالت اشتغال جانبازان و آزادگان از کار افتاده‌ی کلی موضوع مواد«38» و «39» این قانون در صورت اشتغال در دستگاه‌های موضوع بند «الف» ماده‌ی (2) این قانون قطع نمی‌گردد.» (تبصره(2) ماده (39) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران)

تبصره فوق الذکر بر دو نکته مهم دلالت دارد.

اول اینکه: تصریح و تاکید قانون‌گذار بر عدم قطع حقوق مشمولین قانون حالت اشتغال، خود گواه و مجوزی است بر مجاز بودن استخدام این گروه از ایثارگران در دستگاه‌های موضوع بند«الف» ماده (2)قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران.

دوم اینکه: در این قانون با تاکید بر این که مشمولین مواد(38) و (39) قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مدنظر هستند. در واقع هم مشمولین حالت اشتغال غیرشاغل و هم شاغل در دستگاه‌های موضوع بند «الف» ماده(2) را مجاز به دریافت هم‌زمان حقوق حالت اشتغال و حقوق اشتغال در دستگاه‌های مذکور دانسته است.

به عبارتی مثلا اگر جانبازی در وزارت کشور مستخدم بوده و حالت اشتغال شناخته شود و بعدا به عضویت هیات علمی دانشگاه درآید می‌تواند هر دو حقوق را دریافت کند. همان‌گونه که جانباز فاقد شغل حالت اشتغال مثلا در آموزش و پرورش هم استخدام شده باشد می‌تواند هر دو حقوق را دریافت کند.

2- آیا جانبازان حالت اشتغال و یا به‌طور کلی، جانبازان می‌توانند از دوصندوق مستمری بازنشستگی دریافت کنند؟ بله؛

قانونگذار (بند«ح» ماده(88) قانون برنامه ششم توسعه)، ایثارگران، فرزندان شهدا و رزمندگان با حداقل دوازده ماه سابقه‌ی حضور در جبهه را مجاز دانسته در دو صندوق تامین اجتماعی و صندوقی دیگر عضو باشد؛ در هر دو صندوق به‌طور مستقل بازنشسته شده و از هر دو صندوق مستمری بازنشستگی دریافت کند.

با عنایت به موارد پیش‌گفته قطع حقوق حالت‌اشتغال یا حقوق ایثارگر مشمول در دستگاه دیگر به بهانه‌ی ممنوعیت دریافت دو حقوق از یک یا چند صندوق، محمل قانونی ندارد.

غلامرضا یاوند عباسی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام احسنت برنگاه کارشناسی ودقیق در خصوص حقوق جانبازان حالت اشتغال
با سلام؛
با توجه به نقد کارشناس محترم به قانون حالت اشتغال جانبازان، معلوم و مشخص هست که قانون صراحت دارد و ما جانبازان هم به این قانون علم داریم ،اما چرا این قانون الخصوص ماده ۳۹،تبصره ۲ اجرا نمی شود ؟
سلام وعرض ادب
ضمن تشکر از مسولین محترم فاش نیوز خواهشمنداست در خصوص قطع ماده 38 جانبازان حالت اشتغال که بیمه پردازی در مشاغل آزاد داشته اند و بازنشسته سازمان تامین اجتماعی شده اند خواهمند است از عزیزان فاش نیوز نگزارید بخشی از حقوق که مربوط به ماده 38 است را قطع کنند. ممنون بابت هم زحماتی که متحمل میشوید خداوند به شما عمر با عزت عطا فرماید آمین
سلام چرا ماده 38 برا ما اجرایی نشده میگن چون قبلا شاغل بودید خواهشا به این مسله ورود کنید ممنون
سلام بنیاد شهید فقط ساز خودش میزنه فراتر قوانین عمل میکنه فقط به فکر قطع حقوق جانبازان است
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi