شناسه خبر : 76782
سه شنبه 14 مرداد 1399 , 07:58
اشتراک گذاری در :
عکس روز

چگونگی مدافعان سلامت «در حکم شهید» محسوب می‌شوند؟

چگونه مدافعان سلامت «در حکم شهید» محسوب می‌شوند؟

مصادیق شهدای خدمت پس از تشکیل پرونده و بررسی در کمیته استانی به کمیته ملی پیشنهاد و پس از احراز نهایی در کمیته ملی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.

بیستم اسفندماه 1398 بود که وزیر بهداشت به مقام معظم رهبری نامه‌ای نوشته و از ایشان درخواست کردند تا متوفیان کادر درمان که در صف مبارزه با کرونا قرار دارند را شهید خدمت محسوب کنند. سعید نمکی در نامه خود نوشت:

سلام علیکم؛

با احترام، همان‌گونه که مستحضرید، در گرفتاری اخیر کشور متعاقب ابتلای ناگهانی تعدادی از هموطنان عزیزمان به بیماری کرونا، پزشکان و پرستاران و کادر بهداشتی و خدماتی مراکز مختلف به‌‌عنوان مدافعان سلامت دل به دریا زدند و پروانه‌وار گرد بیماران گشتند، خانه و زندگی را ترک نمودند و از عزیزان و خانواده دور ماندند و بعضاً به‌دلیل آلودگی به ویروس، جان خویش را در راه خدمت صادقانه از دست دادند.

از آنجا که این عزیزان جان‌برکف همچون مدافعان حرم در دفاع از حریم سلامت مردم جان‌‌فشانی کردند، از حضرت‌عالی تقاضا دارم موافقت فرمایید جان‌باختگان تیم پرستاری، پزشکی و خدماتی بخش‌های مراقبت از بیماران کرونایی به‌عنوان شهید محسوب گردند. این عنایت حضرت‌عالی کمافی‌السابق موجبات دلگرمی بیشتر این قشر خدمتگزار به مردم شریف را فراهم خواهد نمود. از بذل عنایت و لطف بیکرانتان سپاسگزارم.

سعید نمکی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

پیرو این نامه، مقام معظم رهبری با پیشنهاد دکتر نمکی مبنی بر شهید خدمت خواندن جانباختگان کادر پزشکی، پرستاری، بهداشتی و خدماتی در خدمت‌رسانی به بیماران مبتلا به ویروس کرونا موافقت فرمودند.

برای نخستین بار دوم تیرماه 1399 بود که آماری از جان باختگان کادر درمان بر اثر کرونا اعلام شد و در خبرها آمد که:  «بر اساس آمار ارائه شده توسط تأمین اجتماعی و دانشگاه‌های علوم پزشکی از شهرهای مختلف به سازمان نظام پزشکی تاکنون 120 نفر از کادر درمان و مدافعان سلامت بر اثر کرونا جان باختند و حدود چهار هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که سازمان نظام پزشکی احتمال می‌دهد این آمار کامل نیست.»

این در حالی بود که تا 23 تیرماه فقط 5 تن از مدافعان سلامت در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) تدفین شدند. درحالیکه طبق قانون، شهدای خدمت در گلزار شهدا تدفین می‌شوند. به همین دلیل حمیدرضا حبیب اللهی، سخنگوی معاونت بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران و مدیرکل کمیسیون پزشکی بنیاد شهید در گفتگو با تسنیم از مشخص نشدن وضعیت رسیدگی به پرونده شهدای مدافع سلامت از ابتدای شیوع کرونا گفت: متأسفانه علی‌رغم آن هیجانی که در روزهای اول مبارزه با کرونا برای شهید محسوب کردن کادر درمانی خط مقدم مبارزه با کرونا شروع شد، اما هنوز اتفاق مؤثری نیفتاده است. همکاران پزشک، پرستار و امدادگر و ... درگیری مستقیم با بیماران کرونا دارند و در صورت فوت با کرونا شهید خدمت محسوب می‌شوند.

وی افزود: دستورالعمل شهید خدمت هنوز نیامده است. به خاطر اینکه آیین‌نامه‌ای تصویب نشده هیچ وظیفه‌ای برای بنیاد شهید هنوز مشخص نشده است؛ به همین دلیل است که سؤالاتی مطرح می‌شود که  آیا به خانواده پرسنلی که بر اثر این ضایعه فوت کرده‌اند به شکل سابق حقوق داده شده است یا خیر؟ آیا حرفی که از طرف وزارت بهداشت برای شهید خدمت محسوب شدن کادر درمان زده شد و برایش استقبال مردمی هم اتفاق افتاد، به نتیجه رسیده است؟ آیین‌نامه تعیین مصادیق و احکام برای این شهدای خدمت کادر درمان دست وزارتخانه است که باید تصویب شود. ما پیگیری کرده‌ایم و آن‌ها هم هنوز درگیر مشخص کردن مصادیق هستند.

حالا بعد از گذشت بیش از پنج ماه از آغاز شیوع کرونا، رئیس بنیاد شهید عنوان می‌دارد که «آیین‌نامه اختصاصی تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»‌ ابلاغ شده است. سعید اوحدی با اشاره به تدوین و ابلاغ «آیین‌نامه اختصاصی تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی»‌، گفت: بعد از گردش کار وزیر  بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خدمت مقام معظم رهبری موضوع شهدای حوزه سلامت در جلسه شورای عالی امنیت ملی تصویب و به تأیید مقام معظم رهبری رسید و حسب تبصره 3 مصوبه فوق، آیین‌نامه اجرایی شهید خدمت با مزایای «در حکم شهید» توسط ستاد ملی مدیریت کرونا تدوین و در تاریخ 99/5/4 تصویب و به تأیید رئیس‌جمهور محترم رسید و در تاریخ 99/5/7 توسط رئیس سازمان اداری و استخدامی ابلاغ شد.

وی افزود: در همین راستا کمیته‌ای در سطح ملی با مسئولیت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، رئیس سازمان اداری و استخدامی و رئیس سازمان برنامه و بودجه تشکیل می‌شود. کمیته‌های استانی نیز در دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی مرکز استان و با عضویت مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و رئیس دانشگاه تشکیل می‌شود و مسئولیت کمیته استانی بر عهده رئیس دانشگاه مزبور است.

معاون رئیس جمهور گفت: شهدای خدمت موضوع «آیین‌نامه تعیین مصادیق و امتیازات شهید خدمت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» با حفظ عنوان «شهید خدمت» از مزایا و امتیازات افراد «در حکم شهید» موضوع ماده 3 آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری مصوبه هیئت وزیران برخوردار می‌شوند. مصادیق شهدای خدمت پس از تشکیل پرونده و بررسی در کمیته استانی به کمیته ملی پیشنهاد و پس از احراز نهایی در کمیته ملی تحت پوشش بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار می‌گیرند.

آیین نامه تعیین مصادیق احراز شهیدو ایثارگر در 27 اردیبهشت ماه سال 93 به پیشنهاد بنیاد شهید، وزارت دفاع و ستاد کل نیروهای مسلح در دولت تصویب شد. عناوین شهادت در بندهای مختلف آئین نامه یا با اصطلاح «شهید» تعریف می‌شود و یا با اصطلاح «در حکم شهید». طبق ماده یک آیین‌نامه تعیین و احراز مصادیق عملی شهید، در حکم شهید و سایر مصادیق ایثارگری (مفقودالاثر، جانباز، آزاده و اسیر)، تعاریف شهید و در حکم شهید به شرح زیر است:

1- شهید: کسی که جان خود را در راه تکوین، شکوفایی، دفاع و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و کیان جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمن و عوامل ضد انقلاب و اشرار نثار نموده یا می‌نماید.

2- در حکم شهید:کسی که از نظر مأموریت، وظایف و اهداف تعیین شده همانند شهید است، ولی از لحاظ شرایط وقوع یا محل شهادت متفاوت می‌باشد.

بدین ترتیب امتیازات خانواده شهدای خدمت کادر درمان که مدافعان سلامت هستند، بیش از سایر شهدای خدمت خواهد بود و بیش از امتیاز تدفین در گلزارهای شهدا از امکانات و اولویت‌های بنیاد شهید برخوردار می‌شوند.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi