شناسه خبر : 76821
یکشنبه 26 مرداد 1399 , 12:50
اشتراک گذاری در :
عکس روز

دیوار کوتاه ایثارگران در پرداخت معوقه‌ها

چرا معوقات خانواده‌ی شهدا و ایثارگران از همه‌ی قوانین کشور استثنا است و دولت‌مردان به خود اجازه می‌دهند دارایی و حقوق حداقلی آنها را به‌راحتی نادیده بگیرند....؟

فاش‌نیوز -  محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در در گفت و گویی از واریز 2 هزار و 200 میلیارد تومان به حساب بنیاد شهید و امور ایثارگران که با آن تا در چند روز آینده بخشی از معوقات خانواده معظم شهدا پرداخت خواهد شد خبر داد که البته به گفته‌ی وی این بدهی در بخش‌های مختلف حدود 7 هزار میلیارد تومان است و تا پایان امسال معوقات ایثارگران تسویه خواهد شد.

این معوقات از سال 1395 تاکنون باقی مانده بود که ظاهرا دولت با میدان‌داری نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌خواهد آن را تسویه کند.

اما سازمان برنامه و بودجه و بنیاد شهید برخلاف شرع و قانون، بدون به‌روزرسانی این معوقات، آنها را به ارزش اسمی 5 سال پیش پرداخت کرده‌اند که معنایی جز نادیده گرفتن حقوق حداقلی خانواده شهدا و ایثارگران ندارد.

درحالیکه به عنوان مثال 100 میلیون تومان در سال 1395 بیش از 100 سکه طلا قدرت خرید داشت، هم اکنون فقط 9 سکه طلا قدرت خرید دارد و 90 درصد ارزش آن از بین رفته است.

علی‌رغم اینکه در همه موارد مشابه مانند مهریه، دیه، ارث، دیون و مانند این‌ها ارزش طلب‌ها به‌روزرسانی می‌شود، اما ظاهرا دیوار کوتاه ایثارگران باعث شده است تا دولت با پرداخت 10 درصد از معوقات، موضوع را مختومه نماید.

فرض کنید اگر کسی در سال 1350 ازدواج کرده و مهریه‌اش 5 هزار تومان بوده، آیا می‌توان امروز نیز گفت که مهریه‌اش 5 هزار تومان است؟

اگر کسی قتلی در سال 1370 مرتکب شده که دیه‌ی وی 2 میلیون تومان بوده است، آیا امروز می‌تواند با همان 2 میلیون تومان دیه‌ی فرد مقتول را پرداخت کند؟

چرا معوقات خانواده‌ی شهدا و ایثارگران از همه‌ی قوانین کشور استثنا است و دولت‌مردان به خود اجازه می‌دهند دارایی و حقوق حداقلی آنها را به‌راحتی نادیده بگیرند؟

در این باره استفتائی از رهبر عالیقدر انقلاب، حضرت امام خامنه‌ای انجام شده است که به روشنی نشان می‌دهد ارزش این معوقات باید به‌روز شود و دولت خلاف شرع و قانون عمل کرده است.

متن استفتای انجام شده و فتوای معظم‌له بدین شرح است:

سوال:

اگر طرف اول از طرف دوم مبلغی ریالی را طلبکار باشد و بدهکار چند سال بعد به‌طوری‌که ارزش ریال کاهش قابل توجه یافته باشد، بخواهد طلب خود را تسویه نماید، آیا باید این تسویه با ارزشگذاری روز انجام شود و یا اینکه به ارزش اسمی سال‌ها قبل انجام شود.

پاسخ:

بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته
در فرض سؤال، طلب‌کار می‌تواند طلب خود را با احتساب کاهش ارزش پول مطالبه نماید.
موفق و مؤید باشید.

اما با این وجود دولت و بنیادشهید و امور ایثارگران در اقدام اخیر خود معوقات خانواده‌ی شهدا را با قیمت پنج سال پیش محاسبه و پرداخت می کنند که خلاف فتوای رهبر معظم انقلاب است.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
سلام برادرم حرف حق وبجای زدی ولی فکر میکنی اینان خودشان نمی‌دانند خوب هم میدانند، اما قابل توجه جانبازان در عجبم به قول حضرات معوقات ماده 38ازسال91را فعلآ مبلغی بعنوان علی الحساب پرداخت کرده اند خوب اینجاست که خودمان هم مقصریم چراکه بعضی از جانبازان چنان تقدیر و تشکر وخودرا خوار و ذلیل کرده‌اند خوب نتیجه معلومست اختلاس گران که روی دزدان سرراه گردنه بگیر راچنان سفید کرده‌اند که فکر میکنند شق والقمر کرده اند، ای وای بر ما که برای چندر غاز که حقمانس ومرور زمان هم شامل حالش نشده وهر سال را به گفته حضرات ریالی مبلغ همان سال پرداخت کرده که این خود باز دزدی جدیدی هست چرا که اگر به مر قانون عمل کرده بایستی معوقات به دلار25000تومانی محاسبه شده وپرداخت گردد اینا اومدن با جامعه هدف بادلارحداکثر3000تومان محاسبه واونم تازه بصورت اقساطی ومابلتفاوت را که 22000تومان می‌شود را دزدی کرده و چون انگ دزدی بده برای خودشان از واژه اختلاس بکار برده انصافاً سر راه گردنه بگیران قبل شرف داشتند به شماهاکه متأسفانه
سلام.جناب اوحدی ریاست محترم بنیادجناب دکترنوبخت و تیغ و قیچی همه فعلادردست شماست. ماروزگاری را شبانه روز برای دفاع از انقلاب و نظام زحمت کشیدیم کارهای که ازهرکس نبودوراین راه بدرجه جانبازی نائل گشتیم امروزه حالت اشتغال بنیادباحکم ازکارافتادگی کلی بوده بجزحقوق بنیاددرآمددیگری نداریم.حالیه بدلیل نوع مجروعیت وعدم اطلاع از امثال مادرحال حاضرازماده 38محروم هستیم و این یک ظلم آشکاردرحق ماست.امیدوارم شما بزرگواران مسوول بدادمارسیده تابه حق حقومان برسیم.جانبازمحروم از ماده 38
اقایان جرابی وجدانی کردین من جانباز۲۵ درصدسپاه وحالت اشتغال بنیادم و۱۸ماه جبهه دارم ومجروح جنگم جرا تبعیض قائل شدید جرابه ما معوقه نداین من تمام ایتم های ماده ۳۸ دارم بخداوندی خدا هرشب خودم با زن بجه ام تمام کسانیکه تبعیض قاعل شدن سر نماز نفرین می کنیم هرروز جند بار خلاص یک بار مرغ امیب درراه نفرین میگیره
سلام ودورود به ملت بزرگ ایران
این دولت مردان ما اگه درک وشعور داشتند به هیچ وجه اجازه به خودشان نمیدادند به حق ما تجاوز کنند یکی نیست بگوید بی انصافها پایتان روی خون ما روی جنازهای ما روی تکه تکه شدن اعضای بدن ما میگذارید چطور حق ما راخرج فرزندانتان درکشورهای بیگانه میکنید ما درآن دنیا جلویتان راخواهیم گرفت ومطمعن باشید خدا جبران خواهد کرد
جانم فدای ایران
باسلام،همه ایثارگران وخانواده شهدا،خوب میدانند که درطول ۴۰سال که عمرانقلاب وحدود۳۸سال ازدفاع مقدس میگذرد تاکنون چنین حرکتی انجام نشده بود ومبلغی نسبتا درشت داده نشده بود،واین حرکت دولت باتوجه به کاهش فاهش ارزش ریال بهترین موقعیت راایجاد نمودتابافروش مقداری دلار به نرخ روز خودراازشربدهی ومعوقات خلاص نموده ودرپایان دولت حرفی برای گفتن داشته باشند،ولی ماکه راضی نیستیم وهمیشه حق ما ضایع شده وانشاالله اگرما حق بجانب هستیم خداوند انرا خواهد گرفت،
با سلام و زود من کارت ایثار گری دارم ولی به هیچ درد نمی خورد فقط دل خوشی برای ما دارد که کارت ایثار گری داریم من نمیدانم که این کارتهارا برای چی صادر کردن
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام؛
باستحضار می رساند براساس بند ب ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه کشور "دولت موظف است اعتبار لازم را به منظور تأمین حداقل معیشت رزمندگان و جانبازان زیر 25درصد که فاقد شغل یا درآمد باشند را پیش‌بینی و حداقل حقوق کارکنان دولت را به آنان جهت پرداخت در بودجه‌های سنواتی درج و در اختیار دستگاههای مربوطه قرار دهد.
لیکن در خصوص رزمندگان و جانبازان زیر 25% که از ساتا کمک معیشت دریافت می کنند، با گذشت سه سال از برنامه ششم توسعه کشور، تا کنون حداقل حقوق برقرار نشده است و کمک معیشت فعلی جوابگوی هزینه ها نمی باشد .
لذا با توجه به تاکید دولت محترم مبنی بر رعایت عدالت و اینکه حقوق همه اقشار افزایش یافته است، خواهشمند است پیگیری فرمایید در خصوص افزایش کمک معیشت ایثارگران تحت پوشش ساتا به میزان حداقل حقوق مطابق قانون، از ابتدای سال 1399اقدام و نسبت به برقراری کمک معیشت ایثارگرانی که سالیان سال است پرونده هایشان تکمیل و واجد شرایط شناخته شده اند، تسریع شود .

همچنین با توجه به اینکه براساس بند ژ ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه کشور پرداخت کمک معیشت "جانبازان" به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران گذاشته شده است، در خصوص انتقال پرونده های جانبازان تحت پوشش ساتا به بنیاد شهید و امور ایثارگران، خواهشمند است پیگیری فرمایید که این موضوع زودتر محقق شود .
ایثارگرام مظلوم دیگر تحمل این همه سختی و تبعیض را ندارند
پیشاپیش از پیگیری های جنابعالی کمال سپاس را دارم.

جمعی از انجمن ایثارگران شمال کشور
سلام..وقتی باولی نعمتان انقلاب وجنگ که هماناخانواذه معظم شهداوایثارگران اینجورکم لطفی وبی مهری میشودوازلحاظ مالی ومعیشت درتنگناقرارشان میدهند،،وای براحوال مردم عادی..
درود بر آقای میلاد قنبری مدیر انجمن شمال که خالصانه در حال خدمت به ایثارگران است و همچنین همه رسانه ها و سایر تشکلهایی که بدون وابستگی و برای کاهش زخم های ایثارگران تلاش می کنند .اجرتان با خدا
قوانین ما مشکلی ندارد. مشکل سلیقه ای عمل کردن قانون است.نمایندگان مجلس فعلی هم مشغول سایر مسائل مهم تر هستند. در حالی که همین قانون برنامه ششم توسعه دقیقا اجرا شود مشکلی دیگر باقی نمی ماند. مخصوصا" بحث پرداخت حداقل حقوق به جانبازان معسر. که ساتا متاسفانه یک سوم جانبازان معسر زیر 25 درصد بنیاد شهیدحقوق پرداخت میکند. ماده استفاده رایگان جانبازان زیر 25 درصد از خدمات نقلیه عمومی مانند مترو و اتوبوس و... هم به فراموشی سپرده شده است. حذف کف درصد جانبازی که در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید به فراموشی سپرده شد. متاسفانه این درصدهای جانبازی باعث تبعیض شدید بین جانبازان شده است و جانباز زیر 25 درصد انگار اصلا" جانباز نیست.
بنده آزاده هستم و چندين سال است هيچ اطلاعي از سهام شركت احرار ندارم حتي نمي دانم تلفن و آدرس اين شركت كجاست ممنوع مي شوم مرا راهنمايي كنيد
چه فرقی بین ایثارگران شاغل زیر 25 درصد و بالای 25 درصد وجود دارد ؟ قانون ماده 51 بین ایثارگران شاغل زیر 25 درصد اجرا نمیشود چرا بین ایثارگران تبعیض قایل هستید ؟؟؟
با سلام و تشکر از اینکه پیگیر مطالبات جانبازان هستید بنده حالت اشتغال بنیاد هستم مدت سی ماه منطقه عملیاتی بودم در زمان جنگ و در بمباران شهری مجروح شدم ، سوالم این است که آیا ماده ۳۸ شامل بنده نمیشود؟؟
سلام
خواهشمندم در رابطه با پاداش بازنشستگی جانبازان حالت اشتغال بنیاد، پیگیری نمایید.
سلام دوستان همرزم دوران شباب
خواستم اطلاعاتی در خصوص معوقات ایثارگران مشمول ماده 38 بدهم

اگر فرض کنیم که حقوق یک فرد نظامی با حداقل حقوق سال نودویک نهصد هزار تومان بوده سال نود و یک جمعا ده میلیون و هشتاد هزار تومان دریافت کرده واگر با افزایش بیست درصد ی حقوق سالیانه سال نود ودو بسنجیم ماهیانه باید یک میلیون و هشتاد هزار تومان جمعا سال نود ودو باید دوازده میلیون نهصد و شصت هزار تومان دریافت میکرده و همچنین تا سال نودوهشت که دریافتی یک پرسنل نظامی با حداقل حقوق فرضا ماهیانه دومیلیون وپانصد هزار شده باشد در سال نود و هشت باید جمعا سی میلیون تومان دریافت کرده باشد ،حال با این محاسبات تقریبی ،کلی ،حداقلی باید جمع ای هفت سال معوقات ایثارگران را بشرح زیر پرداخت کنند
1) سال 92 - ........ 108/000/000ریال
2) سال 93 - 20درصد افزایش 129/600/000ریال
3) سال 94 - 15درصد افزایش 149/040/000ریال
4) سال 95 -20 درصد افزایش 168/480/000ریال
5) سال96 -20 درصد افزایش 202/176/000ریال
6) سال 97 -20 درصد افزایش 242/611/120ریال
7) سال 98 -20 درصد افزایش 291/133/340ریال
جمع کل ..............................
1/292/000/000
دوستان این جمع تقریبی کلی حقوق معوقات ماده 38 است که البته ارقامی بالاتر از این است ،که امیدوارم از طریق مطالبی گری این حق به ذیحقان از طریق حرکت جهادی برادر همرزمان برادر آزاده اقای مهندس اوحدی برسد ومانند مابقی مطالبات ایثارگران مغفول نگردد
Okمستر!
کی گوش میده!!!
جانبازان حقشونه خونه،ماشین،امکانات رفاهی،پس انداز و... داشته باشند$*$
اماکوگوش شنوواااااا!!!
وقتی نفر اول ریاست بنیاد شهید جانباز امور ایثارگران حرف از پرداخت میزند کدامش را مشخص کند ان کارت سبز بی ارزش دوزاری بفکر شما اما مثل خون در قلب ما سالها جنگیدم تو پیرو راه علی هستی اصلا نگذاشت من حرف بزنم میز خدمت بنیادرشت که زمان جنگ بدنیا نیامده بود چون با تلفن شخصی دنبال کارخودبود با انگشت اشاره اطاق ارتش اعتراض کردم میخواست انتظامات یا ۱۱۰ یا دژبان بیاید بگیرند منو این جواب منه که مردن ارزومه
سلام بخدا این نمی داد این که درد دوا نمی کند
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi