شناسه خبر : 76828
پنجشنبه 16 مرداد 1399 , 11:19
اشتراک گذاری در :
عکس روز

جزئیات توافق رسمی تبادل اسرا میان صنعاء و دولت مستعفی یمن

مسؤول بخش حقوقی در پرونده اسرا در صنعاء جزئیات توافقی را که قرار است طی روزهای آینده میان دولت نجات ملی و دولت مستعفی یمن نهایی شود، تشریح کرده از آزادی برادر رئیس‌جمهور دولت مستعفی خبر داد.

جزئیات اولین توافق رسمی تبادل اسرا میان صنعاء و دولت مستعفی یمن

«احمد ابوحمره» مسؤول بخش حقوقی در پرونده اسرا در صنعاء اعلام کرد، انتظار می‌رود که قرارداد رسمی تبادل اسرا ظرف روزهای آینده نهایی شود.

ابوحمره به خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» گفت، قرارداد تبادل اسرا که انتظار می‌رود طی روزهای آینده با دولت مستعفی یمن نهایی شود در راستای اجرای توافق اردن مربوط به چند ماه قبل است، توافقی که آزادی ۱۴۰۰ اسیر از طرفین را مطرح می‌کند و قرار بود مرحله اول آن در ماه ژوئیه اجرایی شود اما طرف مقابل اقدامات جدی برای اجرای توافق برنداشت.

و ادامه داد: آنچه اکنون در جریان است آمادگی برای اجرای مرحله اول توافق اردن است که به دو مرحله تقسیم شده است. در این مرحله ۴۵۰ اسیر وابسته به صنعاء آزاد خواهند شد و ما نیز ۲۵۰ اسیر وابسته به دولت «عبد ربه منصور هادی» و ائتلاف را آزاد می‌کنیم که جمعا ۷۰۰ اسیر از طرفین می‌شود.

این مقام یمنی درباره اسامی افرادی که آزاد خواهند شد، گفت، در مرحله اول ۱۵ اسیر سعودی و ۴ اسیر سودانی هم آزاد می‌‎شوند ، برادر منصور هادی رئیس‌جمهور دولت مستعفی یمن نیز در میان آنهاست اما وی در مرحله دوم توافق آزاد خواهد شد.

ابوحمره ادامه داد، قرار بود توافق در جمله آینده (هفت آگوست) انجام شود اما طرف مقابل تا کنون اقداماتی جدی برنداشته است.

وی تأکید کرد که میانجی‌گری‌های محلی در این پرونده قویتر از وساطت‌های سازمان ملل و صلیب سرخ است به نحوی که از توافق توافق سوئد در سال ۲۰۱۸ دهها عملیات تبادل اسرا انجام شده اما در سطح بین‌المللی این اولین توافق برای تبادل اسراست.

در همین رابطه «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرا هفته جاری از آزادی ۱۳ اسیر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در «تعز» با میانجی‌گری محلی خبر داد.

«مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در امور یمن در بیستم مارس از طرفین یمنی خواست به دلیل شیوع کرونا، همه اسرا را آزاد کنند.

منبع: فارس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi