شناسه خبر : 77030
شنبه 25 مرداد 1399 , 10:25
اشتراک گذاری در :
عکس روز

عزم رزمندگان برای تامین امنیت مثلث راهبردی «صنعاء- البیضا - مارب»

جزئیات عملیات گسترده علیه داعش و القاعده در مرکز یمن+عکس

یمن (1).jpg

بخش هایی از شمال غرب استان البیضا در سال های گذشته حیاط خلوت گروهک های تروریستی داعش و القاعده شده بود اما رزمندگان یمنی با فروکش کردن درگیری ها در سایر جبهه ها برای پاکسازی این مناطق وارد عمل شدند.

شمال غرب استان البیضاء در مرکز یمن یکی از مناطقی به شمار می آید که در سال های اخیر به محلی امن و مناسب برای گروهک های تروریستی القاعده و داعش تبدیل شد و تروریست ها از خلاء قدرت به وجود آمده به خوبی استفاده و جای پای خود را در این محور تثبیت و محکم کردند.

عناصر گروهک های تروریستی القاعده و داعش که نیروهای کمکی ائتلاف سعودی - اماراتی در یمن محسوب می شوند، در سال های گذشته جنایت های زیادی را در محور شمال غرب استان البیضاء انجام دادند و شماری زیادی از ساکنان این مناطق که بیشتر از قبایل بودند را قتل عام کردند.

نبردهای طولانی میان رزمندگان یمنی و نیروهای ائتلاف در مناطق مختلف یمن باعث شد گروهک های تروریستی القاعده و داعش در امان بمانند و وارد درگیری نشوند و از سویی دیگر با خیال آسوده تری نسبت به آموزش و تقویت نیروهای خود اقدام کنند.

اعلام الحربی

اما در هفته های گذشته با برقراری آرامش نسبی و آرام شدن جبهه های نبرد در مناطق مختلف یمن به ویژه در محورهای غرب، شمال غرب و جنوب استان مارب وضعیت میدانی برای گروهک های تروریستی داعش و القاعده تغییر کرد.

براساس اطلاعاتی یک منبع میدانی در اختیار مشرق گذاشته است، همزمان با کاهش درگیری ها، نیروهای ارتش، رزمندگان انصارالله و قبایل دور جدیدی از حملات را در شمال غرب استان البیضاء برای پاکسازی مناطق تحت اشغال تروریست های داعش و القاعده ترتیب دادند.

این منبع میدانی که تحولات میدانی را در مرکز یمن از نزدیک دنبال می کند، گفت: نیروهای یمنی عملیات گسترده را در شمال غرب استان البیضاء برای بازپس گیری بخش های «ولد ربیع ۱ و القریشیه» علیه تروریست ها انجام دادند.
 

این منبع میدانی با بیان این که رزمندگان یمنی حملات را در مناطق مهم و راهبردی «قیفه و الضهره» آغاز کردند، افزود: پس از درگیری های سنگین، کوه راهبردی «نوفان» از اشغال تروریست ها خارج و منطقه «ذی کالب» در غرب منطقه «قیفه» به محاصره درآمد.

به گفته این منبع میدانی، نیروهای یمنی در جریان عملیات گسترده در حومه شرقی «قیفه» نیز موفق شدند مناطق «عقبه زعج و جوف النقبا» را بازپس بگیرند و تنها راه ورودی تروریست ها به استان مارب (جاده قیفه - مارب) را مسدود کنند.

رزمندگان همچنین در جریان عملیات پاکسازی بخش های «ولد ربیع ۱و القریشیه» توانستند قسمت های وسیعی از مناطق «الضهره و الشریاء» را در حومه غربی «قیفه» به همراه روستاهای «خبزه، حطب و کوه علیب» از اشغال عناصر تروریستی داعش و القاعده خارج کنند.

اعلام الحربی

براساس آخرین اطلاعات به دست آمده، عملیات نیروهای یمنی برای پاکسازی مناطق اشغالی شمال غرب استان البیضاء ادامه دارد و خبرها حاکیست تروریست های داعش از ترس کشته شدن برخی مناطق درگیری را ترک و به سمت مناطق حومه متواری شده اند.

به گفته منابع میدانی، در حال حاضر بیشتر تروریست های القاعده در میدان نبرد حضور دارند و در برابر نیروهای ارتش، رزمندگان انصارالله و قبایل مقاومت می کنند و در تلاش هستند پیشروی ها را متوقف و از شکست های بیشتر جلوگیری کنند.

در جریان درگیری ها و آزادسازی مناطق اشغالی در شمال غرب استان البیضاء دهها تن از تروریست های القاعده و داعش کشته و زخمی شدند؛ در لیست کشته شدگان نام چند سرکرده میدانی از جمله «ابوتمیم القیفی، ابوحسین العامری و ...»  دیده می شود.

حضور تروریست های داعش و القاعده در مناطق شمال غرب استان البیضاء تهدیدی و خطری جدی برای دروازه جنوب شرق استان مارب و دروازه جنوب شرق استان صنعاء (پایتخت) به شمار می آید و همین مسئله باعث شده نیروهای یمنی از فرصت به وجود آمده استفاده کنند و قصد دارند با پاکسازی مناطق آلوده و اشغالی برای همیشه امنیت را به این محور مهم و حساس بازگردانند.

به گزارش مشرق، رزمندگان یمنی حدود ۱۵ درصد از بخش «ولد ربیع۱» و ۶۰ درصد از بخش «القریشیه» را در شمال غرب استان البیضاء در کنترل دارند؛ از سویی دیگر حدود ۳۰ درصد از مناطق غربی و جنوب غربی بخش «ماهلیه» به همراه حدود ۱۵ درصد از مساحت جنوب غرب بخش «رحبه» در جنوب استان مارب و هم مرز با شمال غرب البیضاء آلوده به تروریست های داعش و القاعده هستند.

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردنمایشگاه مجازی کتاب تهرانصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi