شناسه خبر : 77135
چهارشنبه 29 مرداد 1399 , 10:40
اشتراک گذاری در :
عکس روز

مبارزه با «کرونا» ایثار جامعه پزشکی را اثبات کرد

 

اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است محمدباقر قالیباف در دیدار با رئیس و معاونان سازمان نظام پزشکی ضمن تبریک فرا رسیدن روز پزشک به جامعه پزشکی و کادر درمان، اظهار داشت: پزشکان در شرایط سخت بسیار تأثیرگذار هستند و برای نجات جان انسان‌ها جان خود را به خطر می‌اندازند.

وی بیان کرد: در زمان جنگ مشکلات و کمبود‌هایی را از نظر تجهیزات و امکانات داشتیم، اما خدمتی که جامعه پزشکی به تأمین امنیت روحی و روانی رزمندگان کرد، هیچ بخش دیگری نتوانست این نقش را در جنگ ایفا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در حوزه کرونا تصاویری را می‌بینیم که با رزمندگان مقایسه می‌شوند، اما بهتر است تصاویر فعلی با همان قشر رزمنده‌ای که در جنگ بودند مقایسه شود؛ تصاویر زیبای زیادی از جامعه پزشکی در جنگ داریم که بی نظیر هستند.

وی ادامه داد: بسیاری فکر می‌کردند جامعه پزشکی مرفه و بی درد است، اما کرونا نشان داد پزشکان امروز همان پزشکانی هستند که در دهه ۶۰ در زمان جنگ حضور داشتند و به کشور خدمت می‌کردند.

قالیباف با انتقاد از اینکه اقتصاد سلامت دچار اشکال جدی است، تصریح کرد: در این رابطه مسائلی مانند بیمه و مدیریت و هزینه بیمارستان از یک طرف و جود دارد و بخش دیگر آن هم مردم هستند و باید در حوزه اقتصاد سلامت به این ابعاد پرداخته شود؛ می‌طلبد اگر در این زمینه پیشنهادی برای رفع مشکلات وجود دارد، به مجلس منعکس شود تا بتوان آن‌ها را سامان داد البته بخشی از مشکلات مربوط به نوع مدیریت است و دچار آشفتگی مدیریتی در بخش‌هایی از کشور هستیم در واقع در برخی موارد مشکل نبود امکانات و بودجه نیست به عنوان مثال می‌توان به تعدد بیمه‌ها و صندوق‌های بازنشستگی اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه عدم شفافیت و تضاد منافع، مشکلات جدی در بخش‌های دولتی و سازمان‌های غیردولتی ایجاد کرده است، گفت: یک بخش این مشکلات نیاز به قانونگذاری و تنقیح و اصلاح قوانین دارد و امروز پس از ۴۰ سال این نوع مدیریت پذیرفته شده نیست و نباید به این سبک عمل شود و باید در حوزه تقنینی و نظارتی مشکلات را به نوعی حل کرد و این موارد جزو دغدغه‌های ما در مجلس است.

قالیباف ادامه داد: نامه‌ای را به همه مراکز دولتی و غیردولتی ارسال و تاکید کردیم که مسائل را بر اساس اولویت به ما منعکس کنند تا در برنامه ۴ ساله مجلس آن‌ها را مدنظر قرار دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت در اولویت قرار گرفتن موضوع پیشگیری و بهداشت افزود: باید به پیوست سلامت در تمامی امور توجه شود و مجموعه پزشکی آن را در جامعه به فرهنگ تبدیل کنند و اگر در این رابطه نیاز به وضع قانون داشته باشد، ما حمایت می‌کنیم و فرهنگ سازی در مورد موضوع پیوست سلامت باید مورد توجه جدی قرار گیرد و یکی از ضروریات است.

وی یادآور شد: جامعه پزشکی بدون ایراد نیست و روح حاکم بر جامعه پزشکی روحی است که در جبهه‌ها دیدیم؛ همیشه و در همه حال به جامعه پزشکی توجه کرده‌ام، زیرا سلامت جامعه را دنبال می‌کنند و امروز هم وظیفه خود می‌دانم از این صنف حمایت کنم.

قالیباف در رابطه با پیشنهاد رئیس سازمان نظام پزشکی مبنی بر ایجاد مرکز همایش‌های علمی گفت: در زمان حضورم در شهرداری ایجاد این مرکز مورد توجه قرار گرفت، زیرا به توریسم، اقتصاد، منزلت و چهره بین المللی شهر کمک می‌کند و می‌توان با همکاری سازمان نظام پزشکی، شهرداری و مجموعه پزشکی نسبت به انجام این کار اقدام کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مرکز همایش را باید با نگاه افق بلند ایجاد کرد و دغدغه ما هم ایجاد این مرکز است.

ضرورت عزم جدی برای حمایت از کادر درمانی

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی در این نشست با بیان اینکه حرفه پزشکی حرفه‌ای بسیار دشوار است، گفت: دانشجویان پزشکی باید دوره ۷ ساله را بگذرانند و پس از طی ۷ سال هم محدودیت‌هایی برای این رشته وجود دارد.

ظفرقندی با بیان اینکه بیش از ۶ هزار پزشک مبتلا به کرونا و ۱۶۰ پزشک بر اثر کرونا شهید شده‌اند، گفت: فداکاری‌های پزشکان زیاد است و پای کار ایستاده‌اند، می‌طلبد مانند زمان جنگ حمایت مناسبی از آن‌ها شود و به طور قطع اگر عزم ملی در دستگاه‌ها از جمله قوه مقننه برای حمایت و پشتیبانی از این قشر انجام نشود، داستان کرونا ادامه خواهد داشت و ممکن است تداوم آن خسته شدن و عدم حضور پزشکان و کادر درمان را در پی داشته باشد.

وی تصریح کرد: کادر درمان خسته‌اند و کشش ندارند و تقاضا داریم با تصویب قوانین حمایتی و فوری انگیزه‌هایی را در آن‌ها ایجاد کرد و برای ادامه کار حمایت شوند؛ همچنین رفع مشکلات مربوط به اقتصاد سلامت باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا در این حوزه روز به روز فاصله تورم و شرایط اقتصادی با تعرفه‌ها و هزینه‌های تمام شده در حوزه خدمات سلامت بیشتر می‌شود.

رئیس سازمان نظام پزشکی کشور یادآور شد: بر اساس بند ۸ ماده یک قانون بیمه همگانی، قیمت تمام شده باید محاسبه شود، اما سال‌هاست انجام نمی‌شود و تقاضا داریم در شرایط کرونا حمایت ویژه‌ای از ما در رابطه با بحث بیمه و مسائل اقتصاد سلامت انجام و همچنین در مورد ایجاد مرکز همایش‌های ملی بر اساس استاندارد‌های بین المللی حمایت‌های لازم انجام شود.

منبع: دفاع پرس
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi