شناسه خبر : 77469
یکشنبه 16 شهريور 1399 , 08:30
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

جزئیات شهادت ۱۱ جانباز ۷۰ درصد در کشور+عکس

جزئیات شهادت 11 جانباز 70 درصد در کشور+عکس

۱۱ نفر از جانبازان ۷۰ درصد از استان‌های تهران، همدان، گیلان، فارس، خراسان رضوی، اردبیل، اصفهان و زنجان به شهادت رسیده‌اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، بعد از گذشت بیش از 30 سال از پایان هشت سال دفاع مقدس، جانبازان 70 درصد بسیاری تا کنون از میان جمع جانبازان پر کشیده و راهی دیار شهدا شده‌اند. طبق اعلام رسمی بنیاد شهید و امور ایثارگران؛ در مجموع 548 هزار و 499 جانباز در سراسر کشور داریم که تهران بزرگ با تعداد بیش از 49 هزار جانباز و خراسان رضوی با تعداد بیش از 46 هزار جانباز بالاترین آمار جانباز را در میان استان‌ها دارند. بنا بر اخبار ادارات کل بنیاد شهید و امور ایثارگران از استان‌های مختلف، طی 40 روز گذشته تعداد 11 نفر از جانبازان 70 درصد به شهادت رسیده‌اند. این جانبازان از استان‌های تهران، همدان، گیلان، فارس، خراسان رضوی، اردبیل، اصفهان و زنجان بودند. سه تن از این افراد جانباز شیمیایی هشت سال دفاع مقدس بودند. مشخصات این جانبازان شهید در ادامه می‌آید:

جانباز قطع دوپا «فریدون مجنون» از استان گیلان

جانباز «فریدون مجنون» از جانبازان 70 درصد دوران هشت سال دفاع مقدس در شهرستان رشت، پس از عمری مجاهدت و مبارزه بر اثر عوارض ناشی از مجروحیت در سن 57 سالگی به یاران شهیدش پیوست. فریدون مجنون متولد سال 1342 بود و در سال 1363 در منطقه بوکان بر اثر انفجار قطع دو پا شده بود. او روز دوشنبه 10 مرداد 1399 در بیمارستان قائم رشت بر اثر عفونت جراحت به شهدا پیوست.

جانباز قطع نخاع «نوروز بهمه» از استان فارس

«نوروز بهمه» جانباز 70 درصد استان فارس در دوران دفاع مقدس چهارم شهریور ماه 1399 پس از تحمل 26 سال رنج جانبازی دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست. «نوروز بهمه» پنجم اسفندماه سال 1373 در حین مأموریت در منطقه شمال غرب شیراز به دلیل جراحت در ناحیه کمر، قطع نخاع و به افتخار جانبازی نائل شده بود. او پس از تحمل 26 سال رنج ناشی از جانبازی دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست. پیکر مطهر این شهید در روستای حسن آباد تل کمین شهرستان مرودشت تشییع و در گلزار مطهر شهدای این منطقه در جوار یاران شهیدش به خاک سپرده شد.

جانبازان دفاع مقدس , جانبازان شیمیایی , دفاع مقدس ,

جانباز «تقی نجفی» از استان زنجان

جانباز 70 درصد «تقی نجفی» از استان زنجان پس از تحمل سال‌ها درد و رنج ناشی از جراحات 31 مردادماه به درجه رفیع شهادت نائل آمد. پیکر مطهر او در روستای تشویر طارم زادگاهش از توابع شهرستان طارم به خاک سپرده شد. شهید تقی نجفی سال 1339 دیده به جهان گشود و با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان سرباز ارتش، راهی جبهه‌های حق علیه باطل شد و سال 63 در منطقه عملیاتی آبادان و بر اثر اصابت ترکش به سر جانباز شد.

جانباز نابینا «محمدعلی صفایی» از استان همدان

جانباز گرانقدر 70 درصد «محمدعلی صفایی» 28 مرداد ماه 1399 پس از گذشت سال‌ها تحمل درد و رنج ناشی از جراحات جانبازی، به شهادت رسید. جانباز محمدعلی صفایی متولد چهارم شهریور 1328 در بمباران هوایی ملایر در 28 دی 1365 از نواحی سر و صورت، پهلوی راست، داخلی و هر دو چشم مجروح شد. مراسم تشییع و تدفین این شهید در قطعه جانبازان گلزار شهدای بهشت هاجر ملایر برگزار شد.

جانباز «علی غریب‌زاده» از استان اردبیل

«علی غریب‌زاده»، جانباز 70 درصد دوران دفاع مقدس از شهرستان مشگین شهر در استان اردبیل به یاران شهیدش پیوست. پیکر این جانباز، 29 مرداد 1399 با حضور جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، ایثارگران، اقشار مختلف مردم قدرشناس، مسئولان اداری و نظامی و به همراه رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از مقابل سپاه پاسداران مشگین شهر تشییع و در گلزار شهدای الزهرای این شهرستان در جوار هم‌رزمان شهیدش به خاک سپرده شد. شهید «علی غریب زاده» متولد سوم شهریور 1347 در دوران دفاع مقدس از طریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به خدمت مقدس سربازی اعزام و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضور یافت و سوم اردیبهشت  1367 حین دفاع از میهن اسلامی و دفع متجاوزین بعثی به شدت مجروح و به افتخار جانبازی نایل آمد.

جانباز قطع دو دست «علیرضا دستباز» از تهران

«علیرضا دستباز» جانباز 70 درصد و پدر شهید «محمد حسین دستباز» در روز 25 مرداد ماه 1399 دعوت حق را لبیک گفت و به همرزمان شهیدش پیوست. پیکر شهید علیرضا دستباز روز یکشنبه 26 مرداد ماه با حضور جمعی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران تشییع و در قطعه 26 گلزار شهدای بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شد. این جانباز شهید آبان ماه 1363 توسط منافقین ترور و به درجه رفیع جانبازی نایل آمد. شهید محمدحسین دستباز نیز سال 1361 در عملیات بیت المقدس و در سن 16 سالگی به شهادت رسیده است.

جانبازان دفاع مقدس , جانبازان شیمیایی , دفاع مقدس ,

جانباز شیمیایی «تقی شاه‌سنایی» از استان اصفهان

تقی شاه‌سنایی جانباز 70 درصد اصفهانی، پس از تحمل سال‌ها درد مجروحیت و شیمیایی، سرانجام 21 مردادماه 1399 در سن 57 سالگی به فیض شهادت نائل آمد. مراسم تشییع این شهید در گلستان شهدا برگزار شد. شهید تقی شاهسنایی، به دلیل عوارض جراحات وارده در نبردهای دوران دفاع مقدس، سال‌های متمادی را با درد دست و پنجه نرم کرد و سرانجام بر اثر عوارض شیمیایی جنگ، در بیمارستان شهید صدوقی اصفهان به شهادت رسید. برادر او شهید ولی‌اله شاهسنایی نیز در سن 19 سالگی در 15 اردیبهشت 1361 در منطقه عملیاتی دارخوین با سمت تک تیرانداز به فیض شهادت رسیده است.

جانبازان دفاع مقدس , جانبازان شیمیایی , دفاع مقدس ,

جانباز «حسن احمدی» از استان تهران

جانباز 70 درصد «حسن احمدی» از اهالی شهرری پس از تحمل سال‌ها درد و رنج مجروحیت دوران دفاع مقدس، 12 مرداد ماه 1399 در بیمارستان بقیه‌الله تهران به مقام رفیع شهادت نائل آمد. مراسم تشییع این شهید از مقابل منزل وی در شهرستان ری با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با حضور هم‌رزمان شهید و مردم قدرشناس برگزار و پیکر مطهر او در بهشت زهرا(س) تهران به خاک سپرده شد. شهید حسن احمدی در منطقه عملیاتی بیت المقدس 4، شاخ شمیران در 15 فروردین ماه سال 1367 و در سن 21 سالگی بر اثر اصابت ترکش از ناحیه سر و سمت راست بدن دچار مجروحیت شد و به مقام جانبازی نائل آمد.

جانبازان دفاع مقدس , جانبازان شیمیایی , دفاع مقدس ,

جانباز شیمیایی «محمد قاجار» از استان تهران

«محمد قاجار» جانباز 70 درصد از شهرستان ورامین پس از تحمل سال‌ها درد و رنج مجروحیت دوران دفاع مقدس، ششم مردادماه در بیمارستان بقیه‌الله تهران به مقام رفیع شهادت نائل آمد. مراسم تشییع او نیز در هفتم مردادماه از مقابل منزل این شهید معظم در شهرستان ورامین و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با حضور هم‌رزمان شهید و مردم قدرشناس برگزار شد و در آرامستان سید فتح‌الله ورامین آرام گرفت. جانباز محمد قاجار در چهارم آبان‌ماه 1344 در ورامین چشم به جهان گشود. در سال‌های 65 و 64 در مناطق عملیاتی فاو و شلمچه بر اثر اصابت ترکش و استشمام مواد شیمیایی به مقام جانبازی نایل شد و نهایتا بامداد روز ششم مردادماه امسال به یاران شهیدش پیوست.

جانبازان دفاع مقدس , جانبازان شیمیایی , دفاع مقدس ,

جانباز «عبدالله رمضانی» از استان خراسان رضوی

جانباز 70 درصد مشهدی، «عبدالله رمضانی» در سن 56 سالگی بر اثر مجروحیت فراوان دوران دفاع مقدس، هفتم مرداد 1399 در بیمارستان ارتش به مقام رفیع شهادت نائل آمد. مجروحیت این جانباز سرافراز سوختگی شدید اعضای بدن بود که در این دو سال اخیر عفونت و بیماری به‌تمامی اعضای بدن این ایثارگر سرایت کرده بود. پیکر این شهید والامقام با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ادای احترام در گلزار شهدای «بهشت رضا» مشهد مقدس در جوار یاران شهیدش به خاک سپرده شد. شهید عبدالله رمضانی در نهم آبان 1343 در نیشابور چشم به جهان گشود و در هفتم مرداد 1399 به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

جانبازان دفاع مقدس , جانبازان شیمیایی , دفاع مقدس ,

جانباز شیمیایی «فرج‌الله قاسمی» از استان فارس

«فرج‌الله قاسمی» جانباز 70 درصد شهرستان اقلید در دوران دفاع مقدس، پس از تحمل 35 سال رنج ناشی از جانبازی، اول مرداد ماه 1399 دعوت حق را لبیک گفت و به یاران شهیدش پیوست. پیکر این شهید از زادگاهش دهستان آسپاس از توابع شهرستان اقلید تشییع و در گلزار شهدای این دهستان به خاک سپرده خواهد شد. شهید حاج فرج الله قاسمی 24 بهمن ماه سال 1364 در منطقه اروندرود دچار مجروحیت شدید شیمیایی شده بود.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
خداوند به همه جانبازان عزیز شفای عاجل وبه شهدااجر عنایت فرمایدلطفا اخرین امار دقیق جانبازان 70 درصد را اعلام کنید
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi