شناسه خبر : 77628
دوشنبه 24 شهريور 1399 , 10:42
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

با ۳۰۰نفر دستگیری

جلیقه زردها پاریس را به آتش کشیدند

پلیس فرانسه در اولین حضور خیابانی جلیقه زردها بعد از شیوع کرونا در پاریس معترضان را به شدت سرکوب و نزدیک به 300 نفر از آنها را بازداشت کرد. معترضان نیز اقدام به آتش زدن خودروها و درگیری با نیروهای امنیتی پرداختند.

معترضان فرانسوی موسوم به «جلیقه‌ زرد‌ها» که بعد از شیوع کرونا در فرانسه حضور میدانی کم رنگی داشتند با وجود تداوم محدودیت‌های کرونایی روز شنبه دوباره به خیابان‌ها برگشتند.
اما این حضور خیابانی با واکنش بسیار شدید پلیس فرانسه مواجه شد و بر اساس گزارش‌ها پلیس بین 275 تا 300 تن از معترضان به نظام سرمایه‌داری را بازداشت کرد. تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد پلیس با گاز اشک‌آور به معترضان حمله می‌کند. تصاویری نیز از به آتش کشیده شدن تعدادی خودرو توسط معترضان منتشر شده است.
جنبش «جلیقه‌زرد‌ها» یک جنبش اعتراضی است که از شهر پاریس، پایتخت فرانسه، آغاز شد و به سرعت به شهرها و حتی برخی کشورهای دیگر چون بلژیک و هلند گسترش یافت.
این جنبش در روز شنبه17نوامبر ۲۰۱۸ (26 آبان 1397) با شعار کاهش قیمت سوخت کلید خورد اما امروز خواسته‌های این جنبش به استعفای ماکرون، خروج فرانسه از اتحادیه اروپا و ناتو‌، افزایش دستمزدها و پایان نظام سرمایه‌داری رسیده است.
کارشناسان معتقدند حقوق ناچیز، وضعیت بد معیشتی و قدرت خرید پایین قوه محرکه انقلاب شهروندی کنونی در فرانسه است.
تغییر قانون اساسی و اداره دموکراتیک‌تر جامعه نیز از دیگر خواسته‌های مهم جنبش عنوان شده است. جلیقه زردها معتقدند ماکرون نماینده اکثریت جامعه نیست.
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi