شناسه خبر : 77820
چهارشنبه 02 مهر 1399 , 10:58
اشتراک گذاری در :
عکس روز

دفاع مقدس تداوم دهنده انقلاب اسلامی

دفاع مقدس میدانگاه تداوم دهنده انقلاب اسلامی

ما در جنگ و بعد از آن از دل دکترین دفاع همه جانبه، دکترین بازدارندگی را اجرا کردیم. و در یک کلام انقلاب اسلامی و تداوم آن به نوعی متصل به دفاع مقدس است.

* علیرضا جلالیان

انقلاب اسلامی مردم ایران پس از سال‌ها مبارزه و به رهبری ولی فقیه زمان حضرت امام خمینی(ره) بهمن ماه سال 57 به پیروزی رسید و این مقدمه‎ای شد برای کاری که تا آن زمان هیچ سابقه یا الگوی مشخصی در ذهن مردم نداشت. حکومت 10 ساله پیامبر اسلام و به ویژه حکومت چهار سال و 9 ماه امیرالامومنین(ع) و حکومت چند ماه امام حسن مجتبی(ع) تنها زمینه‎ای بود برای آن‎که ایرانِ ژاندارمِ بلوک غرب در منطقه، با انقلاب اسلامی تبدیل به حکومت جمهوری اسلامی شود. انقلاب اسلامی به سان یک موجود هوشمند نوپدید و تازه متولد شده نیاز به تربیت و پرورش داشت.

اما این انقلاب در تداوم یک جریان بزرگ تاریخی در کشاکش جریان  حق و باطل در خط زمان این درگیری و بازیگر جریان حق بود و مدعی برپایی حکومت اسلامی، چیزی که در دوره صدر اسلام 10 سال توسط نبی مکرم اسلام(ص) و 25 سال بعد، طی پنج سال توسط امیرالمؤمنین(ع) و امام حسن مجتبی(ع) اجرا شد اما با مقاومت و عضوگیری جبهه باطل ناکام ماند. بعد از 1400 سال چنین ادعایی که از دل انقلاب اسلامی بیرون می‎آمد، می‌توانست یک ادعای بزرگ اما ناشدنی باشد.

انقلاب اسلامی با مرکزیت جمهوری اسلامی الگوی عملی و نیز الگوی ساختاری برای تداوم نهضت جبهه حق، قابلیت یک حکومت را نداشت و تنها باید به همان صدر اسلام و نیز روایات و منابعی همچون قرآن برای اجای ماموریت خود که زمینه‌سازی ظهور بود، اقدام می‎کرد. این موجود بی‌تجربه و نوپدید اما فرصت چندانی برای کسب تجربه و آزمون و خطا طولانی مدت نداشت. در همین کشاکش بود که انقلاب اسلامی درگیر یک جنگ جهانی شد. جنگی به سرکردگی همه استکبار شرق و غرب؛ ایران در جهانی که مدعی دو قطب قدرت بود، انقلاب اسلامی را علم کرد و در نتیجه در اولین همکاری مشترک دوران جنگ سرد؛ ابرقدرت شرق و غرب با همه اذناب خود پشت سر ارتش بعث عراق علیه ایران وارد جنگ شدند.

انقلاب اسلامی که حتی برای سازمان و سامان دادن به ساختار حکومت خود فرصت کافی نداشت، درگیر مسئله‌ای بزرگ شد که به سرعت به خاطر تقدس جهاد در این وادی، دفاع مقدس نام گرفت. اما دفاع مقدس به سان یک صحنه آموزنده و تقویت کننده برای انقلاب اسلامی عمل‎کرد. مانند رنجی که یک ورزشکار برای قدرت پیدا کردن با تمرین می‌کشد، دفاع مقدس هم انقلاب را قدرتمند کرد. هنر امام خمینی(ره) بهره بردن از چالش‎ها برای فرصت سازی‏‌های جدید بود. امام راحل در پیام خود در پایان دفاع مقدس به برخی برکات این هشت سال مهم انقلاب اشاره داشتند. صدر و انقلاب، به زمین زدن پشت مستکبران و... هزاران دستاورد دیگری که در این پیام از طرف ایشان اشاره شد.

یک نگاه کوتاه به وضعیت کشور در شروع دفاع مقدس و مرور وقایع سال‎های مختلف جنگ تا پذیرش قطعنامه 598 و عملیات مرصاد و آنچه که به عنوان جمهوری اسلامی بعد از دفاع مقدس سراغ داریم عملا بخشی از دستاوردهای عظیم آن رنج مقدس برای انقلاب را نشان می‌‏دهد. از دل رنج بزرگ دفاع مقدس به مانند دانشگاه انسان ساز، نیروهای انقلاب مبتنی بر مکتب عاشورا و با الگوی به روز شده آن تربیت شدند. نیروهای انقلابی به بسیاری از باورها رسیدند و زمانی که سرزمین ذهن‎ آن‎ها با این باورها بارور شد، آرام آرام محصولاتش را عیان کردند.

یکی از این دستاوردهای دفاع مقدس مردمی کردن فعالیت‏‌ها بود و ثمره شیرین آن، یعنی بسیج به عنوان تدبیر و ابتکار امام خمینی(ره) عملا فواید در صحنه بودن مردم را نشان داد. اگرچه حضور جدی بسیج در دفاع مقدس کمتر از یک سال بعد از آغاز آن و پس از عزل بنی صدر اتفاق افتاد، پیش از آن نیز گروه‌‏های مردمی حضور مهمی در دفاع از مرزها داشتند. در دفاع 34 روزه خرمشهر، تشکیل ستاد جنگ‌های نامنظم و گروه‎هایی مثل دستمال سرخ‌ها و... بعد از عزل بنی صدر هم نیروهای داوطلب به سرعت و حجم انبوه وارد میدان شدند و سازمان رزم نیروهای مسلح به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به شکل مردم پایه، گسترش عجیبی یافت. سال 64 نیروهای سه گانه در سپاه شکل گرفت.

در این سال‌ها جوانان انقلابی پیچیده‌ترین طراحی‌های نظامی را انجام کردند و در میدان واقعی تجربه‌ها انباشته شد. بسیاری از نیازهای نیروهای مسلح در جنگ آرام آرام با توجه به تحریم‌ها از داخل تأمین شد. اگر آن تجربه گران‌بهای هشت سال دفاع مقدس نبود، امروز در کشاکش جنگ اقتصادی و تحریم‎های فلج کننده، کسی این باور را نداشت که می‌توان با اتکا به خود در این جنگ اقتصادی پیروز بود و با حداقل تلفات از آن خارج شد. امروز وجود و تولید فناوری‌‏های نوین جهان مدیون همان دفاع مقدس و باروهای تولید شده در آن است.

در یک کلام برای تشریح درست دفاع مقدس باید گفت دفاع مقدس همانند یک کاتالیزور عمل کرد و سرعت فعل و انفعالات و واکنش‎ها را در انقلاب اسلامی بالا برد تا انقلاب اسلامی هرچه زودتر به اهداف والای خود برسد. دفاع مقدس همه داشته‏‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، نظامی و معنوی انقلاب اسلامی را اعتلا بخشید و امروز در همه ابعاد انقلاب اسلامی متأثر از دفاع مقدس هستیم. شاید یکی از تاثیرگذارترین ابعاد این موضوع را می‎توان در شکل دادن به یگان‏‌های مقاومت از ملیت‌های مختلف در ماموریت دفاع از حرم و نیز مقابله با صهیونیسم جهانی دید. یگان‏‌هایی از رزمندگانی که همت، برونسی، متوسلیان، خرازی، بقایی، باقری، باکری و... را در کتاب‎هایی که درباره این بزرگواران خواندند درک کردند و به دنبال شبیه آن‏‌ها شدن هستند.

دفاع مقدس اولین میدان آموزشگاه عملی برای مدیریت و هدایت در جریان انقلاب اسلامی بود. ما در جنگ به عنصر معنویت، ایمان حقیقی پیدا کردیم. ما در جنگ توانایی‏‌های خود را به نمایش گذاشتیم، ما در جنگ عملا نه شرقی و نه غربی بودن خود را اثبات کردیم. در دفاع مقدس همه دنیا با همه انباشت تجربیات راهبردی از جنگ جهانی اول و دوم، پشت عراق قرار داشتند. همه کمک‎های اطلاعاتی آمریکا، تسلیحات اروپای شرقی و ...

ما در جنگ مدیریت جهادی، عمل انقلابی، اخلاص، توکل، توسل، اعتماد به جوانان، ایثار و... آموختیم. ما در جنگ آموختیم که چگونه قواعد قرآنی را پیاده کنیم. ما در جنگ الگوی تربیتی پیدا کردیم ما در جنگ با تشکیل بسیج مشارکت صددرصد مردم در جنگ و صلح را نهادینه کردیم. ما در جنگ و بعد از آن از دل دکترین دفاع همه جانبه، دکترین بازدارندگی را اجرا کردیم. و در یک کلام انقلاب اسلامی و تداوم آن به نوعی متصل به دفاع مقدس است.

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi