شناسه خبر : 77864
پنجشنبه 10 مهر 1399 , 14:10
اشتراک گذاری در :
عکس روز

تدوین قوانین ایثارگران در برنامه هفتم توسعه‌ی اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی

در تدوین برنامه‌ی هفتم دولت را می‌بایست به شرح زیر مکلف کرد که همه‌ساله ردیف بودجه‌ی ایثارگران را در بودجه‌ی سنواتی...

فاش نیوز - کارگروه تدوین برنامه‌ی هفتم توسعه‌ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا (1404-1400) وظائف بسیار سنگینی را برای ادای دین در قبال فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌های شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان بر عهده دارند. موارد پیشنهادی زیر پیشنهادات مربوط به ایثارگران در حوزه‌های اداری و استخدامی، آموزشی و رفاهی می‌باشد که می‌بایست با اولویت در دستور کار کارگروه تدوین برنامه‌ی هفتم توسعه قرار گیرد. با توجه به اینکه وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌ها تفاسیر متفاوت از قوانین ایثارگران دارند، می‌بایست قوانین به‌صورت شفاف باشد؛ فلذا موارد پیشنهادی ذیل ارائه می گردد.

پیش‌بینی بودجه: بسیاری از قوانین مصوب ایثارگران به علت عدم ردیف بودجه در بودجه‌ی سنواتی در اجرا با اشکال روبرو گردیده است. علی هذا، در تدوین برنامه‌ی هفتم دولت را می‌بایست به شرح زیر مکلف کرد که همه‌ساله ردیف بودجه‌ی ایثارگران را در بودجه‌ی سنواتی لحاظ کند.

  • دولت موظف است اقدامات برای اجرای صحیح و به‌موقع قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و برنامه‌ی هفتم توسعه را به‌عمل آورده و اعتبار کافی و ردیف بودجه‌ی مستقل برای اجرایی نمودن مفاد مندرج در قوانین فوق را در بودجه‌ی سنواتی پیش‌بینی نماید.

حقوق ایثارگران شاغل و غیر شاغل: کلیه دستگاه‌های اجرایی، موظف‌اند به فرزندان شهدا، جانبازان، آزادگان و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه‌های حق علیه باطل مبلغی معادل حداقل حقوق کارکنان را که هر سال توسط دولت تعیین می‌شود به عنوان فوق‌العاده‌ی ایثارگری به‌طور ماهانه به ایثارگران شاغل پرداخت نمایند.

تبصره 1: مبلغ موضوع این ماده، در خصوص رزمندگان غیرشاغل، توسط سازمان تامین اجتماعی ن.م (ساتا) و در خصوص جانبازان و آزادگان غیرشاغل توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران پرداخت کند.

تبصره 2: پرداخت هم‌زمان فوق‌العاده ایثارگری ماده‌ی 51 قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و فوق‌العاده ایثارگری بند 2 ماده‌ی 68 قانون مدیریت خدمات کشوری بلامانع می‌باشد.

  • استخدام: کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند حداقل 30 درصد از نیازهای استخدامی خود را به همسر و فرزندان شهدا، خواهر و برادر شهید، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان آزادگان بالای یک سال اسارت، همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه و فرزندان آنان اختصاص دهند.
  • تبصره 1: بنیاد شهید و امور ایثارگران مکلف است 70 درصد جذب نیروی انسانی خود را به افراد مشمول فوق اختصاص دهد.
  • تبصره 2: به پاس قدردانی از رشادت‌های ایثارگران، ستاد کل ن.م مکلف است همه‌ساله 40 درصد سهمیه‌های استخدامی را جهت استخدام فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان، فرزندان آزادگان و فرزندان رزمندگان پس از طی مراحل گزینش جهت استخدام به‌صورت پایور در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آجا، ناجا به‌عمل آورد.
     
  • تبدیل وضعیت: کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند همسر و فرزندان شهدا، خواهر و برادر شهید، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان آزادگان بالای یک سال اسارت، همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه و فرزندان آنان را که به‌صورت شرکتی، قراردادی، پیمانی به‌صورت بدون آزمون و خارج از سهمیه‌های استخدامی جذب و بکارگیری شده‌اند را نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی آنان، پس از حداکثر سه ماه از شروع به‌کار، توسط دستگاه محل خدمت به‌صورت رسمی قطعی، ثابت، دائم و یا سایر عناوین مشابه اقدام نمایند .

تبصره‌ی 1: سازمان اداری و استخدامی و سازمان برنامه و بودجه مکلف‌اند نسبت به ایجاد شناسه‌ی استخدامی برای افراد فوق‌الذکر اقدام و حقوق و مزایای ایشان را برقرار کند.

تبصره‌ی 2: ایثارگران مشمول قانون فوق از شرایط احراز رشته‌ی تحصیلی و سن معاف می‌باشند.

تبصره‌ی 3: دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند در صورت فقدان پست سازمانی مناسب برای افراد مذکور در ماده فوق، نسبت به ایجاد پست مورد نظر، از محل حذف پست‌های بلاتصدی و ایجاد پست سازمانی جدید متناسب با مشارالیهم اقدام کنند.

  تبصره‌ی 4: دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند یکی از فرزند‌‌‌‌‌‌‌‌ان کارکنان شهید‌‌‌‌‌‌‌‌، جانباز و آزاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه، اعم از شاغل، فوت‌شد‌‌‌‌‌‌‌‌ه و یا از کارافتاد‌‌‌‌‌‌‌‌ه را‌‌‌‌‌‌‌‌ علاوه بر سهمیه‌ی استخد‌‌‌‌‌‌‌‌امی ایثارگران د‌‌‌‌‌‌‌‌ر همان د‌‌‌‌‌‌‌‌ستگاه، پس از بازنشستگی پدر، استخد‌‌‌‌‌‌‌‌ام نمایند‌‌‌‌‌‌‌‌.

انتصاب شغلی ایثارگران در مشاغل مدیریتی: کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و منزلت ایثارگران نسبت به اولویت دادن به ایثارگران در انتصاب مشاغل مدیریت حرفه‌ای در شرایط مساوی با سایر نفرات اقدام کنند.

تامین حقوق ماهیانه‌ی فرزندان ایثارگران: بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است به فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان 50 درصد و فرزندان آزادگان با حداقل 5 سال اسارت، تا زمان استخدام به‌صورت دولتی و یا اشتغال در بخش خصوصی، تعاونی و ...،معادل حداقل حقوق کارکنان دولت به‌صورت ماهیانه پرداخت کند.

ماموریت آموزشی ایثارگران: کلیه دستگاه‌‌های اجرایی مکلف‌اند ضمن فراهم آوردن امکانات لازم برای آموزش ‌های کوتاه ‌مدت، با ادامه‌ی تحصیل فرزندان و همسران شهدا، جانبازان و همسران و فرزندانشان، آزادگان و همسران و فرزندانشان و رزمندگان که در استخدام دارند تا پایان تحصیلات دانشگاهی به‌صورت مأموریت آموزشی تمام‌وقت یا نیمه وقت موافقت کنند.

تبصره‌ی 1‌: دستگاه‌های موضوع این ماده، موظف‌اند قبل از اعزام به مآموریت آموزشی، شغل کارمند را پس از فراغت از تحصیل پیش‌بینی کنند و پس از فراغت از تحصیل می‌بایست در شغل پیش‌بینی شده، منصوب گردند.

تبصره‌ی 2: حفظ آخرین پست سازمانی و پرداخت حقوق و مزایای کارمندان فوق‌الذکر در مدت مأموریت آموزشی الزامی می‌باشد. در صورتی که حفظ پست سازمانی در حین مأموریت آموزشی میسر نباشد، دستگاه مکلف به اختصاص پست هم‌تراز برای کارمند خواهد بود. 
تبصره‌ی 3: دستگاه‌های مشمول می‌بایست اعمال مدارک تحصیلی کارمندان ایثارگر فوق که از مأموریت آموزشی استفاده می‌کنند، پس از ارائه‌ی مدرک تحصیلی جدید، از تاریخ فارغ‌التحصیلی حقوق و مزایای مربوط به آنان را پرداخت نمایند.

رفاهی ایثارگران: با توجه به ضرورت حفظ نشاط و شادابی ایثارگران و خانواده‌های آنان، کلیه دستگاه‌های اجرایی، که دارای هتل، اماکن تفریحی، سیاحتی، فرهنگی، هنری و ورزشی می‌باشند موظف‌اند لیست اماکن فوق را در اختیار بنیاد شهید و امور ایثارگران قرار داده و بنیاد با درنظر داشتن اصل عزتمندی، برای استفاده‌ی ایثارگران و خانواده‌های آنان، 50 درصد تخفیف در بهره‌مندی از این تسهیلات در نظر گیرند.

بیمه‌ی رزمندگان: ساتا موظف است در اجرای سند راهبری رزمندگان، تسهیلات مربوط به درمان پایه، بیمه‌ی تکمیلی رزمندگان را برقرار، محاسبه و پرداخت نماید.

ساتا موظف است نسبت به تامین 100 درصد هزینه‌ی درمانی رزمندگان و خانواده‌ی ایشان اقدام نماید.

و در پایان بازخوانی فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بنیاد شهید انقلاب اسلامی مورخ 22/12/58، ضروری به نظر می‌رسد:

باید رسیدگى کامل به خاندان شهدا و آسیب‌دیدگان و معلولین در این راه، چه در ‌انقلاب و چه قبل و بعد از آن به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود.

 

| علی صیاد قبادی (کارشناس ارشد مدیریت و پژوهشگر حوزه‌ی اداری و استخدامی)

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
با سلام و احترام
با به رحمت رفتن خیل عظیمی از ایثارگران، دیگر نیازی به برای ادای دین در قبال فداکاری‌ها و از خودگذشتگی‌های شهدا، رزمندگان، جانبازان و آزادگان نیست.
انالله و انا الیه راجعون
خدایشان بیامرزد
با سلام
اميدوارم توجه بيشتري به جامعه فراموش شده رزمندگان شود و فعاليتهاي اين مجلس در حد شعار نباشد و در اين مجلس به اصطلاح انقلابي اقدامات واقعي و عملي(بيمه و حذف ماليات رزمندگان شاغل) براي رزمندگان انجام شود و قوانيني تصويب شود كه هيچ نهاد يا دستگاهي بهانه اي براي انجام ندادن آنها نداشته باشند.همانگونه كه ميدانيد با توجه به افزايش سن رزمندگان روز به روز از تعداد رزمندگان شاغل در دستگاههاي دولتي كاسته ميشود و تصويب قوانين مربوط به اين قشر هيگونه بار مالي براي دولت ندارد.
سلام سربازان جانباز دوازده هزار نفری سپاه که درسال ۸۵ بازنشست کرده بودند وزارت دفاع دوسال حقوق بازنشستگی داد بعداز دوسال تبدیل به کمک معشیت بگیر ساتا کردند نماینده عزیز حالا تکلیف ما چیه ساتا به ماها یک میلیون میده آیا میشه زندگی کرد مجلس انقلابی باید رسیدگی کند ماهم جانبازیم
باسلام
قبل از هر ماده و تبصره ای ابتدا باید طرح اصلاح ساختار بنیاد شهید و تبدیل آن به یک وزارتخانه تصویب شود .
و سپس تبعیض های بین جانبازان و ایثارگران برداشته شود


هنوزخیلی از قوانین برنامه ششم مربوط به ایثارگران روی زمین مانده ، شمادارید برنامه هفتم مینویسیدحالافرض که شما نوشتیدکی میخواداجراکنه
دوست عزیز وکارشناس محترم همه اینها را که زحمت کشیدید وبه رشته نگارش درآوردید مربوط به کفار است ودولتهای آمریکا وانگلیس و...............این کارها را برایه سربازان از جنگ برگشته انجام می دهند !!!!! ولی در کشور ما در قانون ششم توسعه سند راهبردی خدمات ایثارگران را تهیه وتایید وتصویب نمودند وحتی دبیرخانه وشورای راهبردی هم تشکیل دادند و بایگانی هم کردند !!! اذا همه این موارد در قانون ششم هم بوده وانشاا....در قانون هفتم وهشتم و............هم خواهد بود
خدا وکیلی خجالت نمیکشید بعداز 40 سال بفکر رزمندگان افتادید ما به شمها چبگویم حرف نزنیم بهتراست اون وقتکه
من نو جوان آمدم 30 ماه برای شما جنگ کردم حالا باسن 55 اعصابم خراب نه کار نه حقوق نه بیمه فقط شما را حواله میکنم به قیامت فقط خدا جواب شما را بدهد همین
چراماده 38راکامل وبرای جانبازان اجراءنمیکنید.عده ای معوقه های 50میلیونی و پاداش و احکام ووووعده ای یک ریال و محروم ازهمه امتیازات!آیا این انصاف و عدالت و مساوات اسلامیست؟؟؟قضاوت با شما.جانبازمحروم از ماده 38
با سلام ای خدای بزرگ ازسال ۸۵تاحالا این سال اون سال این ماه و اون ماه منتظر برنامه ششم و سه سال منتظر ماندیم پرونده هایمان درساتا به بنیاد به قول مجلس انقلابی واقای نوبخت ورییس بنیاد شهیدومکتوب در رسانه ها دوباره منتظر برنامه هفتم باشیم توراخدا ما دیگر مرده شدیم با تشکر جانبازان زیر۲۵درصدساتا
برای شاغلین باید مثل حق مسکن هر ساله مبلغی مشخص داده شود و توجه بیشتر ی به غیر شاغلین شود
همین الان هم این مواد قانونی وجود دارد. ولی دولت به بهانه عدم بودجه(که هیچگاه این عدم بودجه برای کارمندان دولت و بانک ها وجود ندارد) آنرا اجرا نمی کند. چون اعتقادی به این قوانین ندارد.در ضمن در قوانین هیچ جایگاهی برای زنان جانباز زیر 25 درصد دوباره نشده است که از همین الان این قانون به دلیل نارضایتی بخشی از جانبازان مردود است.باید اول طرح تسری امتیاز به جانبازان زیر 25 درصد اجرا شود.وگرنه با تبعیض شدید بوجود آمده بر علیه جانبازان زیر 25 درصد این قوانین فایده ای ندارد. انشالله که قول های نمایندگان کمیسیون ایثارگران و اجتماعی در خصوص ایثارگران جامعه عمل پوشیده شود و فقط به مناسبت ها ی مختلف مانند هفته دفاع مقدس در حد حرف و شعار نباشد
سلام پس اجرایی شده اصلاحیه تبصره دو ناده 39 قانون جامع چی میشه چرا اجرایی نمیشه
سلام همه رزمندگان اسلام سالم‌ با شند، فکری هم به حال ما رزمندگان که در سالهای 96و97 بازنشسته شده اندبکنند آیا ما حق نداریم از یک مقطع تحصیلی بالاتر استفاده کنیم، خیلی ممنون می شویم
بخدا حل این مسعله خیلی هم سخت نیست برای هردرصد مبلغی تعین شود برای هر ماه حضور دذ جبهه هم همینطور بعد جمعش میشه حقوق یک ایسارگر البته با یک سقفی اقایان نمی خواهند این مسعله رو حل کنند
با سلام حضور هرانکس که میخواند. می خوام از این فرصت استفاده کرده و به. همه همرزمانم وهرانکس که در جنگ بوده سلام کنم وبگم من هم از بیمارستان با طنی زخمی همراه با خونریزی فرار کردم تا به ادامه عملیات برسم من هم در جزیریه مجنون جنگیدم جای که حتی هوا برای نفس کشیدن هم نداشت سرتونه درد نیارم مشکل اینهکه نبودن تا بفهمن سرمان چی امده خدا یارو یاور هرچی کهنه سربازه خودم فداتون بشم
هرساله این قانون ها را مینویسید ولی کو عمل عالم بی عمل
سلام خدا قوت امیدوارم در حد نوشته و شعار نباشد.در ضمن عزیز و بزگوار موضوع هزینه تحصیل من جانباز بیست درصد و فرزندنم چه می شود؟چرا کلمه میزان درصد را حذف نمی کنید؟چرا فرزند من سهمیه کنکور ندارد؟چرا من جانباز بیست درصد هزینه تحصیل دارم ولی فرزند جانباز عزیز 25 درصد ندارد؟
چرا قانون ماده 51 شامل ایثارگران بالای 25 درصد میشود ولی زیر 25 درصد شاغلین محرومند ؟؟؟
سلام علیکم. با احترام قانونی که در متن فوق نوشتید __
تبدیل وضعیت: کلیه‌ی دستگاه‌های اجرایی مکلف‌اند همسر و فرزندان شهدا، خواهر و برادر شهید، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان آزادگان بالای یک سال اسارت، همسر و فرزندان جانبازان 25 درصد به بالا، فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه و فرزندان آنان را که به‌صورت شرکتی، قراردادی، پیمانی به‌صورت بدون آزمون و خارج از سهمیه‌های استخدامی جذب و بکارگیری شده‌اند را نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی آنان، پس از حداکثر سه ماه از شروع به‌کار، توسط دستگاه محل خدمت به‌صورت رسمی قطعی، ثابت، دائم و یا سایر عناوین مشابه اقدام نمایند .________
در بهمن ماه سال 98 بنام استفساریه ماده 78 مصوب مجلس و تأیید استفساریه از شورای نگهبان را دارد.
اما وزارت علوم آن را برای اهضای هیئت علمی_ علی الخصوص هیت علمی مؤسسات آموزش عالی _اجرا نمی کند و ایثارگران را تبدیل وضعیت نمی دهند، استدلال وزارت علوم این است که این قانون برای کارمندان است نه هیئت علمی.
بارها و بارها از طرق مختلف پیگیر این موضوع هستیم هیچ جوابی به ما نمی دهند.
سئوالمان این است مگر ایثارگران اعضای هیئت علمی به نوعی کارمند این مملکت نیستند؟ مگر وزارت علوم جزیره جداگانه و خد رأیی قانون در مجموعه خود ایجاد کرده است؟
بداد ما ایثارگران عضو هیئت علمی برسید.
بعد از این همه سال هنوز منتظر خبر از حق و حقوقم هستم
هر روز اخبار مربوطه را چک میکنه به امید گشایشی برای زندگیمان
سلام و عرض خسته نباشید
در بند اول پیشنهادی (موضوع فوق العاده ایثارگری ) ایثارگران بازنشسته از قلم افتاده اند چون دیگه الانه تقریبا تمام ایثارگران بازنشسته شده‌اند و تصویب قانون به ابن صورت عملن دردی از آنان دوا نخواهد کرد
دیگر اینکه بازگشت به کار بدون قید و شرط ایثارگران با هر‌شرایطی که بازنشست یا مستعفی شده‌اند(تا سقف اتمام سی یا‌سی و پنج سال خدمت ) واقعن یک ضرورت اجتناب ناپذیر هست .
تقسیم جانبازان به بالا و پایبن درصدی خاص
لطفن فراموش نشوند با تشکر
لطفا با شعارهای قشنگ خود داغ دل مارا تازه نکنید بگذارید با این درد دل خود بسوزیم و بسازیم . ما هم خدایی داریم و بر همه چیز اگاه و نا ظر است . به امید دیدار در اخرت
قانون تبصره ۲۱ رو احیا کنید بخدا ما فرزندان جانباز و آزاده حقمونه که کار کنیم ،پول در بیاریم و ... تا بتونیم همه زحمات پدرامونو جبران کنیم براشون . لطفا رسیدگی کنید
همچنانکه مستحضرید یکی از وظایف مجلس محترم نظارت براجرای قوانین مجلس است واینکه دولتی یا نهادی یا ارگانی یا فردی ان قوانین را اجرا نمیکند متاسفانه ضعف مجلس در امر نظارت است ومجلس محترم باید قوانین قبلی ایثارگری (برنامه ششم توسعه )که تا پایان 1400 قابلیت اجرایی دارد دستور اجرا دهد واینکه در برنامه هفتم لحاظ گرددکار مناسبی است واما زمان بر است عزیزان نماینده باید تلاش کنند قوانین را پس از تصویب و تایید شورای محترم نگهبان نظارت کنند وعلت عدم اجرا را برسی ورفع ابهام نمایند واگر عزیزی جهت اجرا سهل انگاری میکند وبا نظر خود قوانین را تفسیر مینماید در حالی که تصویب وتفسیر قوانین حق مسلم مجلس است واین کار او موجب نارضایتی عمومی میگردد بدون واهمه با او برخورد نمایند
عجب عجب
تصبره و ماده های زیبایی البته همه ش روی کاغذ
یه سوال این قانون هادر ایران اجرا میشه واقعا ....؟؟/ یا قانون بی عدالتی اجرا میشه
لطفا نسبت به اصلاح بند «چ» ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه در خصوص اعاده به خدمت جانبازانی که از سنوات ارفاقی استفاده کرده اند ،اقدام شود.
با سلام به مدیریت محترم فاش نیوز . مسولیین محترم خواهشن خدمت به ایثارگران را در برنامه هفتم قرار ندهید چون بودجه کم است بگذارید در برنامه 16 دهم قرار دهید که حداقل 60 سال ار جنگ رفته باشد تازه 31 سال است جنگ تمام شده و به احتمال زیاد 10 درصد ایثار گران به رحمت خدا رفتند بگذارید همه خانواده معزز شهدا وما جانبازان و آزادگان و رزمندگان که به رحمت خدا رفتیم شما تازه بنشینید قانو ن خوب و کار آمد برای خودتان بنویسید ما کهنه سربازان که با پاس کاری قوانین پیر شدیم و فریاد رسی هم ندیدیم شما هم خود دانید . فاش نیوز عزیز لطفا صفحه نخست قراردهید که ببینند
سلام
برای جانبازانی که بعد از بازنشستگی توانسته اند گواهی بیاورند حکم کارگزینی آنان را اصلاح کنند و حقوق و مزایای آن را به انان بدهند. بعلاوه مدرک تحصیلی را هم که به ایثارگران بازنشسته نداده اند را اعمال کنند.با تشکر.
امتیازبندی ایثارگران بهترین حالت ممکن برای برنامه هفتم توسعه است.
باسلام بنده متولد ۱۳۴۹ هستم از زمانی که جنگ رو درک کردم وقسمتم شد ۳ مرتبه بصورت داوطلب رفتم جبهه اما چون سونین بارش بعد از قطعنامه بوده هیچ کجا به حساب نمی آید دو بار قبلشم که شش ماه نمیشه خیلی از شهدای جنگ در همان حضور اولین بار به جبهه شهید جانباز ویا اسیر میشدند این چه قانونی بایستی هر کسی حتی یک ماه هم رفته بصورت داوطلب لحاظ گردد ..
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi