شناسه خبر : 77893
یکشنبه 06 مهر 1399 , 08:43
اشتراک گذاری در :
عکس روز

اولین عکس‌های روز موشک‌باران تهران

ماجرای دانش‌آموزی که اولین عکس‌های روز موشک‌باران تهران را از بالکن خانه‌شان گرفت+عکس وفیلم

غلامحسین هنگام موشک‌باران تهران ۱۴ سال داشت؛ به فاصله کوتاهی پس از وقوع نخستین انفجار، تصمیم گرفت دوربین عکاسی خانوادگیشان را بردارد و ماجراجویی تازه‌ای را آغاز کند.

 سی‌و یکم شهریور ماه 1359 نخستین حمله هوایی نیروهای ارتش بعث به تهران اتفاق افتاد؛  ساعت حدوداً 2 و 15 دقیقه بعدازظهر بود که هواپیماهای عراقی به فرودگاه مهرآباد و مناطق اطراف آن حمله کردند.

شمار عکس‌های منتشر شده از این اتفاق، بسیار محدود است؛ با این‌وجود، نخستین عکس منتشر شده از این واقعه توسط عباس فتحی؛ عکاس وقت روزنامه کیهان به ثبت رسیده است. عکسی که به نظر می‌رسد از نمای شمالی باند فرودگاه به سمت نمای جنوبی آن گرفته شده باشد.

سعید صادقی؛ عکاس شناخته شده سال‌های دفاع مقدس نیز که در آن مقطع به عنوان عکاس روزنامه جمهوری اسلامی مشغول به کار بود،  در بعدازظهر همان روز عکس‌هایی را از بمب‌هایی که در شهرک اکباتان فرود آمده بود، به ثبت رساند.

اما به فاصله کوتاهی پس از موشک‌باران تهران در روز سی‌و یکم شهریور ماه 1359، در حالی‌که عقربه‌های ساعت 14:15 دقیقه بعدازظهر را نشان می‌داد، غلامحسین شیخ‌الاسلامی که آن روزها دانش‌آموزی نوجوان و مشغول مطالعه در خانه بود، صدای انفجار مهیبی را شنید؛ خانه آنها در طبقه سوم آپارتمانی در محله شهر زیبا واقع بود.

غلامحسین بلافاصله پس از شنیدن صدای انفجار، فوراً خود را به بالکن خانه رساند و دود بزرگی را در حوالی فرودگاه مهرآباد مشاهده کرد؛ بلافاصله داخل خانه شد؛ دوربین آماتور خانوادگیشان را برداشت و بار دیگر به بالکن بازگشت؛ در همان لحظه دو عکس از دود سیاهی که مقابل چشمانش می‌دید، ثبت کرد و بدین ترتیب به نخستین عکاس نوجوانی تبدیل شد که اولین عکس‌ها را از موشک‌باران تهران گرفته است.

او حالا پس از گذشت 40 سال، تصمیم به انتشار عکس‌هایی گرفته است که روز  سی‌و یکم شهریور ماه 1359 از بالکن خانه‌شان ثبت کرد.

هفته دفاع مقدس , دفاع مقدس , هنرهای تجسمی , عکاسی , عکس , فرودگاه مهرآباد ,

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi