شناسه خبر : 77913
یکشنبه 06 مهر 1399 , 12:39
اشتراک گذاری در :
عکس روز

ابتکار جالب شهید چمران با تیوب تراکتوردر جبهه

تصویر دفاع مقدس-2|از ابتکار جالب شهید چمران با تیوب تراکتور تا صرف آبگوشت در جبهه

عکس‌ها می‌توانند بهترین نمایش‌دهنده، خاطرات باشند، خاطراتی که زبان از بازگو کردن آن عاجز است و قلم برای به تصویر کشیدن آن ناتوان.

روزهای جنگ سراسر خاطره است، خاطره‌هایی که بعضاً اشک را از چشم سراریز می‌کند یا گوشه‌ای از لب را می‌گشاید. روزهایی که مردان و زنان غیور با دست‌های خالی در برابر رژیم سفاکِ تا دندان مسلح بعث، ایستادگی کردند تا نگذارند غرور ملی و انقلاب اسلامی دچار خدشه شود. دستانی که هیچگاه نمی‌توان آنها را از یاد برد.

  عکس‌ها می‌توانند بهترین نمایش‌دهنده، خاطرات باشند، خاطراتی که زبان از بازگو کردن آن عاجز است و قلم برای به تصویر کشیدن آن ناتوان. 8 سال دفاع مقدس سراسر حاصل اتفاقات خوش و ناخوشی است؛ هرچند که ناخوشی‌های آن هم سراسر تجربه بود و رستگاری. به همین دلیل خبرگزاری تسنیم در نظر دارد هر روز تصاویری از دفاع مقدس را برای مخاطبان خود به نمایش بگذارد تا لحظه‌ای خود را در آن صحنه نبرد تصور کرده و سختی‌های رزمندگان را یادآوری کنیم و بدانیم که چه کسانی با خون خود درخت انقلاب اسلامی را آبیاری کردند تا این درخت تنومند در اختیار ما باشد.

تصویر زیر مربوط روزهای ابتدایی جنگ در اسفندماه سال 59 است که شهید چمران برای تردد رزمندگان در حال طراحی پل هستند. با توجه به روزهای ابتدایی جنگ و نبود امکانات ایشان برای ایجاد پل از تیوب‌های تراکتور استفاده می‌کرد و قریب به 300 تیوب را کنار همدیگر در عرض رودخانه «نیسان» به یکدیگر متصل کرد و سپس همانگونه که در تصویر مشاهده می‌کنید الوارها و چوب‌هایی به هم ریسه شده روی این تیوب‌ها قرار دادند.

هفته دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس ,

پس از آنکه این پل احداث شد نیروها بصورت آزمایشی بر روی آن تردد می‌کردند تا از مقاومت آن مطمئن شوند و پس از اطمینان آن به دستور شهید چمران، قرار شد توپ 106 را از روی آن عبور دهند.

هفته دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس ,

علی فریدونی عکاس این واقعه در گفتگو با خبرنگار حوزه فرهنگ حماسه و مقاومت خبرگزاری تسنیم می‌گوید: همه ما از مقاومت این پل واهمه داشتیم و می‌ترسیدیم که در برابر عبور توپ 106 م.م مقاوم نباشد و هم پل خراب شود و هم توپ 106 به داخل آب فرو رود. اما شهید چمران دستور داد تا توپ 106 م.م از آن عبور کند؛ همه ما دل توی دلمان نبود که چه می‌شود؟  اما در نهایت به لطف خدا بدون آنکه به پل آسیبی برسد آن توپ از پل عبور کرد.

وی ادامه داد: پس از آنکه پل آماده شد؛ گوسفندی قربانی کردند و از گوشت آن آبگوشتی تهیه شده و میان رزمندگان توزیع شد.

هفته دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس ,

این عکاس دفاع مقدس به خصوصیات اخلاقی شهید چمران اشاره کرد و گفت: شهید چمران انسان فوق العاده‌ای بود و در زمانی که ما آنجا بودیم، به رزمندگان سر می‌زد و حال و احوال کرده و برای حضور آنها در جبهه قدردانی می‌کرد. ایشان وقتی دیدند که من عکاس جنگ هستم از من خواست که با ایشان یک عکس یادگاری بگیرم. ایشان از جاویدالاثر کاظم اخوان-که در تصویر بالا دوربین بر دوش دارد- خواست این عکس را با دوربین خودم ثبت کند که این عکس بهترین عکس یادگاری من در جبهه است که هم اکنون در موزه خرمشهر قابل مشاهده است.

هفته دفاع مقدس , شهدای دفاع مقدس ,

ناصر فرج‌الله معاون دکتر مصطفی چمران، در حال گفتگو با یکدیگر درباره‌ی پل احداث شده هستند.

آب‌گرفتگی ایجاد شده در حومه‌ی جنوبی شهر-سوسنگرد- با هدایت رود نیسان به منطقه‌ی حائل، امکان عملیات زرهی دشمن را با دشواری زیادی روبه رو کرد. این ابتکار شهید چمران، رفت و آمد خودروها و ادوات نیمه سنگین را برای عملیات فراهم کرد.

منبع: کتاب عکاسان جنگ-علی فریدونی

منبع: tasnimnews خبرگزاری تسنیم
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi