شناسه خبر : 77954
یکشنبه 13 مهر 1399 , 10:40
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

جهل مقدس!

فاش نیوز - بسم رب الشهدا و الصدیقین؛ ۴۱۱سال پیش، در روز ۱۷فوریه‌ی ســـال ۱۶۰۰میلادی، «جوردانو برونو» فیلسوف ایتالیایی، پس از گذراندن ۸ســـال در سیاه‌چال‌های خوفناک دادگاه انگیزاسیون (تفتیش عقاید) در میدان «کامپو دی فیوری» شـــهر رم زنده زنده در آتش سوزانده شد. برونو کسی بود که از حق تمام انسان‌ها برای اندیشیدن بدان‌گونه که دلشان می‌خواست، دفاع می‌کرد.

قبل از اینکه جوردانو در آتش سوزانده شود، جلادان پاپ برای اینکه او را از گفتن سخنان کفرآمیز از نظر دادگاه انگیزاسیون بازدارند، زبانش را قطع کردند. این سرنوشت اغلب فلاسفه و دانشمندان دوره‌‌ی تفتیش عقاید کلیسای کاتولیک بود.

نوشته‌اند که وقتی برونو را به یک میله‌‌ی آهنین بسته بودند و انبوهی از هیزم برای سوزاندن او جمع کرده بودند، او هم ساکت بود و تسلیم شده بود و چیزی نمی‌گفت؛ ولـــی اتفاقی افتاد که یک جمله‌ گفت که در تاریخ باقی ماند.

آن اتفاق این بود که ناگهان دیدند پیرزنی نزدیک شد و تکه هیزمی در دست داشت و با آوردن نام خدا بر لب، آن را به روی هیزم‌ها انداخت. برونو سکوتش را شکست و گویی عمل این پیرزن مغز استخوانش را سوزانده بود، گفت: «لعنت بر این جهل مقدست!»

مهمترین و یا لااقل یکـــی از اهم آفت‌های اجتماعی، نه‌تنها در منطقه‌ی اسلامی، بلکه شاید بتوان گفت در سراسر جهان که جوامع دینی از آن رنج می‌برند، جهل مقدس است..(جهل مقدس جهلی است که بُعد قدسی دارد)

در چنین جهلی، شخص جاهل در جهل می‌سوزد، ولی برای خدا می‌سوزد. گرسنگی، فقر، فلاکت، بیماری، جنگ و دشمنی، جنایت، آدمکشی، ایذا و آزار بـــه همنوع، همه را به قصد قربت تحمل می‌کند و جالب این اســـت که از هرگونه روشـــنگری هم می‌هراسد؛ آن هم برای خدا!‌

در جهل قدسی، شـــخص جاهل با نهادی همراه می‌شود به نام «اعتقاد»؛ یعنی برای چنین انســـانی اعتقاد به جای تفکر می‌نشیند. اعتقاد از ریشـــه‌‌ی «عقد» یعنی بستن است. شخصی که به امری معتقد می‌شود فکرش را گـــره کرده و معتقداتش را خط قرمز خویش می‌سازد.

کســـانی که به جهل مقدس گرفتار می‌شوند، جاهلانه برای خویشـــتن، خدا می‌سازند؛ خدایی که ناخودآگاه مجموعه‌ای از خواسته‌های خود آنان است. 

جهل مقدس همـــراه با اعتقادهای دینی است؛ ولی دینی که نه براساس تعقل، بلکه براساس هواهای نفسانی، انسان معتقد می‌شود و بالاترین جنایت را ممکن است مرتکب شـــود در حالی‌که خیال می‌کند برای خداست و مقرب الی‌الله می‌شود.

یکی از آفات اجتماعی که من مایلم آن را فاجعه‌‌ی تأســـف‌بار برای جوامع دینی امروز بنامم، جهل مقدس اســـت؛ جهلی که قهرمانانش دست به مهمترین جنایات می‌زننـــد؛ به خیال آنکه کاری که می‌کنند مورد خواست خداست و آنان برای خدا تلاش می‌کنند.‌ در یونان باســـتان، جنگ میان خدایان بود و در ادوار بعد در قالب جنگ ادیان شکل گرفت. در تاریخ اسلام جنایات و خونریزی‌های بسیاری که به بار آمد، و جنایات رعب انگیزی که همچنان در جوامع آنان ادامه دارد..(القاعده، طالبان، داعش و کشتار زنان وکودکان بی گناه ملت یمن و.‌.) همه معلول همین نوع جهل است.

وقوع حوادث بسیار اسفناک و بس هولناک و تاثیرگذار در سرنوشت اسلام عزیز و "انسان" پس از رحلت رسول اکرم(صلی‌الله علیه و آله و سلم) .. و از جمله رخداد دردناک و جانسوز و بسیار تلخ عاشورا و بریدن گلوی مطهر امام حسین(علیه السلام) و یاران دلاورش، با نهایت جسارت و شقاوت، به نیت قربةالی‌الله! و به اسارت گرفتن نوامیس پاک پیامبراکرم(ص) و به زنجیر کشیدن خاندان مقدس رسول الله(ص) و..

و نیز در جامعه‌‌ی ایران درگذشته و بعضا" زمان حال نیز جهل مقدس گاه منشـــأ فاجعه یا فاجعه‌هایی بزرگ می‌شود که به ذکر یک نمونه بســـنده می‌کنیم.

..در دادنامه‌ی ۱۷۲ ؟؟؟؟/؟؟/؟ پرونده‌ی کلاســـه‌ی ۱۱۳۱-۸۱-۹ دادگاه عمومی کرمان، از قول متهمین قتل‌های محفلی کرمان مکرراً این مطلب آمده اســـت کـــه در مورد برخی مقتولین، با تسبیح استخاره گرفتیم(جهل_مقدس!) و چون عدد۶ آمد و عدد۶ به معنای لزوم تعجیل در عمل اســـت، تصمیم گرفتیم که او را بکشیم و کشتیم!

گاهی اوقـــات جهل که لباس تقدس می‌پوشد، یک ملت را در تاریکی و جهنـــم ابدی فرو می‌برد. نمونه‌اش در زمان ما، مردم کره‌‌ی شمالی هستند.

در کشور کره‌ی شـــمالی مردمی زندگی می‌کنند که از حداقل شرایط حیات یک انسان برخوردار نیستند؛ ولی تبلیغات حاکمیت فکر آنان را چنان ساخته که خیال می‌کنند در بهشت برین‌اند! این افراد در تاریکی هستند؛ ولی قدرت مشت آهنین، اجازه‌‌ی روشنگری به هیچ فردی نمی‌دهد. جالب است رهبرشان که اخیراً مرده اســـت؛ ولی مردم بدبخت کره‌ی شـــمالی رهبر فعلی حکومتشان را معـــاون رهبر می‌نامند.

در همین کره‌ی شمالی تنها کسی که حق فکر کردن دارد، رهبر حکومت اســـت که فرمانده‌‌ی بزرگ نامیده می‌شود. وقتی فرمانده‌‌ی بزرگ درباره‌‌ی مسئله‌ای حرفی زد، دیگر هیچکس حق ندارد در آن زمینه اظهارنظر کند!

|محمدرضا سابقی

تلگرام
اینستاگرام
توییتر
ههههههههه آقا دمت گرم ..... جوری نوشتی ۴۱۱ سال پیش بود انگاری شما توو کوچه بغلیش داشتی عکس میگرفتی ...هههههه لااقل بنویس نقل شده ، گفته شده ، در کتابها اومده ، ههههه باور کن خیلی باحالی هههههعععع .
خب حالا بریم سر اصل مطلب ...
دیروز یکی گفت : من به قرارداد بیست و پنج ساله افتخار میکنم !!!!!
بنظرت چند گرفته تا افتخار کنه ؟؟؟ در حال حاضر فی چنده که باعث افتخارم میشه ؟
مارزمندگا نیم اگر یادتان باشد مسئولین که به جا نمیاورند این روزا خیلی درمانده وشرمند ایم مارادریابید
سلام ، با تشکر به موضوع بسیار مهمی پرداخته شده که این روزها موجب آسیب های فراوان به فرهنگ اصیل و الهی ایثار و شهادت وارد کرده است حتی از برخی روشنفکران شنیدیم که امام حسین (ع) عملی عقلانی انجام نداده و امامان بعد از ایشان عاقلانه عمل کردند لذا چنین تفکر متحجری که از عمق نادانی و سفاهت عقل برآمده نتیجه تقدس دادن به بتهای درون و نیازهای مادی و دنیوی است. این بت های مقدس در نظر عوام نیازهای زندگی و در نظر روشنفکران بت های قدرت و ثروت هستند.
در کتاب تذکره الاولیا عطار نیشابوری در این خصوص میگوید:
منصور حلاج را بر دار کردند و جماعت سنگ میزدند یکی از مریدانش گلی به سمت منصور پرتاب کرد و ناله منصور بلند شد. سوال کردند چندین سنگ به شما زدند هیچ نگفتی چرا برای گلی اینچنین ناله کردی؟
منصور گفت آنها که سنگ زدند از جهل و نداستن زدند اما مریدی که میداند نباید بزند حتی با گلی که پرتاب کرد.
در طول تاریخ اسلام و قصص انبیا (ع) نیز بسیار مواردی ذکر شده که ناشی از جهل مردم به حقیقت بوده لذا در قرآن کریم در خصوص بار داری حضرت مریم (ع) زیباترین تعابیر تقدس و گفتگوی حضرت مسیح (ع) در گهواره موید مطلب میباشد.
از سوی دیگر جهل مقدس در جهت معکوس نیز وسیله ای برای نفوذ شیادان در لباس دین و مذهب است که مردم را از حقایق دین و مذهب دور کنند و اعتقادات التقاطی را در اعتقادات و باورهای مردم وارد کنند که متاسفانه تا اکنون نیز ادامه دارد و روشنفکران بی دین و مذهب از جهل مقدس و دین گریزی نهایت بهره برداری را بعمل آوردند.
از فاش نیوز عزیز تشکر میکنیم که ضمن ریشه یابی علل انحراف جوامع و برخی مردم از حقایق دینی و اعتقادات تقدیس شده موجب گسترش فرهنگ ایثار و شهادت گردیده است. هرگز اشک مادران و همسران شهدای مدافع حرم که از زخم زبان برخی جاهلان مقدس نما خبر از عمق درد آن عزیزان دارد فراموش نخواهیم کرد زیرا آنکه چنین زخم زبان زده در جهل مقدس که با نیاز روزمره امیخته شده و تبدیل به بت های مقدس کردیده و تا حقایق پرستش حقیقی فرسنگها فاصله دارد قادر نخواهد بود عشق و ایثار شهیدان را در پرستش حقیقی و تقدس ولایت درک کنند.
امیدواریم هیچ انسانی با فریب خودش برای رفع حاجات و نیازهای روزمره عبادت و پرستش را وسیله دینداری قرار ندهد و خدا را برای خدا نیایش کند.
فوق العاده بود.

مثل سایر نوشته های شما عالی و خوب

از شما و سایت سپاسگزارم

نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi