شناسه خبر : 77997
پنجشنبه 10 مهر 1399 , 10:20
اشتراک گذاری در :
عکس روز
ادبیات ایثار و شهادت

طرفین جنگ حاضر به پذیرش آتش‌بس نیستند

«هزاران کشته و زخمی» در ۵ روز نبرد قره‌باغ

درگیری‌ها میان نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان و ارمنستان، در منطقه کوهستانی قره باغ همچنان ادامه دارد و بر اساس گزارش‌ها، شمار تلفات و زخمی‌های این جنگ به بیش از 2000 نفر رسیده است.

دیروز وزارت دفاع جمهوری آذربایجان از کشته و زخمی شدن 2300 نظامی ارمنستان در حملات باکو از ابتدای درگیری‌ها(6 مهر) تا کنون خبر داد. این وزارتخانه افزود، حدود ۱۳۰‌تانک و خودروی زرهی، بیش از ۲۰۰ سامانه توپخانه‌ای و موشکی، حدود ۲۵ سیستم دفاع هوایی، ۶ مرکز فرماندهی و نظارت، ۵ انبار مهمات، حدود ۵۰ فروند ضد‌تانک و ۵۵ خودروی طرف مقابل را در حملات نابود کرده است. به گزارش فارس، باکو همچنین اعلام کرد که ارتش ارمنستان منطقه «تَرتَر» را با آتش توپخانه در ساعات صبح هدف قرار‌داد و در اثر این حملات، زیرساخت‌های منطقه آسیب دید، اما غیر نظامیان آسیبی ندیدند.
در گزارش فوق، از تلفات شهروندان جمهوری آذربایجان، چیزی گفته نشده است. اما دادستانی آذر‌بایجان مدعی شد که ۱۴ غیر‌نظامی این کشور کشته و ۴۶ نفر دیگر زخمی شده‌اند. دو کشور ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز 6 مهر، حملات علیه یکدیگر را آغاز کرده‌اند و نبرد میان آنها همچنان ادامه دارد. هر کدام از آنها دیگری را متهم به آغاز حملات می‌کند.
رد آتش بس
علیرغم درخواست‌ ایران و روسیه و شماری از کشورهای دیگر به همراه سازمان ملل از طرف‌های درگیر در قره باغ برای توقف جنگ، «الهام علی اف» رئیس‌جمهور آذربایجان، احتمال هرگونه مذاکره با طرف ارمنی را به صراحت رد کرد. از طرف دیگر، «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان، تصریح کرد که با تداوم درگیری‌ها و تنش‌ها، احتمال انجام مذاکره با آذربایجان وجود ندارد.
جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی، از سال ۱۹۹۲ و به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه، وارد درگیری نظامی با یکدیگر شده‌اند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی «مینسک» (سازمان امنیت و همکاری اروپا)، تاکنون بی‌نتیجه بوده است.
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
نظری بگذارید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بدون ویرایش از شما
آخرین اخبار
فاش نیوز آگهی می پذیردصندوق همیاریخبرنگار افتخاری فاش نیوز شویدمطب تغذیه و رژیم درمانیانتشارات حدیث قلمبنر بیمه دیسایت جمعیت جانبازان انقلاب اسلامیمتن نهایی مرامنامه و اسانامه جبهه جانبازاناساسنامه انجمن جانبازان نخاعیاسامی راه اندازان جمعیت جانبازانپرسش و پاسخ حقوقی ایثارگرانفرم فراخوان پیوستن به جمعیت جانبازانکارگاه مبنا تقدیم می کند: بالابر کمک حرکتی logo-samandehi